Cleo De Nile Cleo De Nile komentáře u knih

Fantom Opery Fantom Opery Gaston Leroux

Můj nejoblíbenější muzikál na světě, jednou bych ho ráda shlédla i v Londýně, ale zatím mi musí stačit Praha (mimochodem doporučuji) :) I v knižní podobě jde o velmi atraktivní počin, který jest vyprávěn Vikomtem, a jeho okouzlení Christine Daaé je nám tak víc osvětleno a popsáno. V podstatě se to od divadelní či filmové podoby moc neliší, takže vám toho kniha zase až tolik nabídnout nemůže, ale za přečtení určitě stojí.

Čas mezi námi Čas mezi námi Tamara Ireland Stone

Bohužel další z hromádky knih, které mají brilantní, slibně vypadající námět, který ae není autorka schopna správně uchopit a využít jeho potenciál naplno. Tady ten příběh působí vyloženě uspávacím dojmem, a když už to vypadá, že by se tam mohlo semlet něco průlomového, autorka změní téma a začne se zase věnovat starým hloupostem. Pak jsou tu naši dva zamilovaní hrdinové, které jsem si nedokázala díky jejich povrchnímu vykreslení vůbec oblíbit... Nic moc kniha.

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Před chvilkou jsem dočetla poslední stránku, a hned se musím podělit o svoje dojmy. Páni, to bylo tak... neskutečné. Ben je asi má úplně nejoblíbenější knižní postava, jeho nadhled, optimismus, síla a nezdolná povaha si mě získaly. I to, jak se staral o Ashley a myslel v první řadě na ni. Byla to jedna velká dobrodružná jízda, plná napínavých momentů, kde jsem se o oba - totiž, pardon, všechny tři hrdiny neskutečně bála. Ten zvrat na konci jsem tušila už o poloviny, ale i tak jsem byla dojatá. Autor to napsal moc krásně. A u posledních stránek se mi dokonce do očí vehnaly slzy štěstí, oni k sobě prostě patří.

Na pokraji temnoty Na pokraji temnoty Barbara Erskine

I po všech těch letech si tuhle knihu o muži, do jehož života vstoupí mladá keltská kněžka, pamatuji zcela jasně. Však to také byla moje první knížka od mistryně žánru Barbary Erskinové. Rozhodně bych neřekla, že je to její nejlepší knížka, nemrazilo mě z ní v zádech a nebylo mi z toho úzko, jak mi bylo slíbeno. Zpočátku jsem byla tím námětem zcela okouzlena, nic podobného jsem tehdy nikdy nečetla. Děj si mě nejprve také automaticky získal, ale musím říct, že potom mé nadšení o něco málo opadlo. Někde za první polovinou se to totiž začalo točit v ne tak záživných kruzích, nebo spíše stále se opakujících smyčkách. A finále? Slabota.

06.06.2019 2 z 5

Dřív než půjdu spát Dřív než půjdu spát S. J. Watson

Měla jsem dojem, že si v knihovně půjčuji napínavý psychologický thriller, ale namísto toho jsem si domů přinesla klasický román pro ženy s tajemnou a záhadnou zápletkou. Nevadí, i tak jsem četla vytrvale dál až do samotného konce. Nedá se tomu upřít čtivost a návykovost, jakmile se jednou začtete, jste ztraceni :D Nápad je to velmi zajímavý, byť upřímně ne zrovna originální, a i po jazykové stránce je to fajn. Ale kniha je vyplněna spoustou nedůležité vaty, autorce by bohatě stačila délka dvou set stránek. Příběh místy hodně pokulhával a děj se vlekl.

06.06.2019 3 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Tento příběh mě chytil za srdce a už se ho nepustil. Troufám si označit paní Alenu Mornštajnovou za královnu současné české literatury - co kniha, to naprostý skvost. Podobně jako Hana i Slepá mapa skrývá dech beroucí příběh, který vás nepustí, dokud ho celý nepřečtete, a i potom vám na hodně dlouhou dobu zůstane v hlavě. Osudy tří generací mě zasáhly a zaujaly natolik, že bych klidně snesla, kdyby byla kniha o sto - dvě stě stránek tlustší.

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

První díl z série Píseň ledu a ohně nás zanese do Západozemí, kterému vládne král Robert z rodu Baratheonů. Navzdory tomu, že je kniha zařazena do kategorie fantasy, tu magie nalezneme spíše po málu. Knize to ale na atraktivitě vůbec neubírá. Klaním se před panem autorem, vymyslet tak propracovaný, monumentální svět, a ještě si hlídat, aby do sebe všechno zapadalo, to muselo dát spoustu práce. V knize navíc nejsou žádné slabé nebo nudné kapitoly, o všech postavách jsem četla s velkým zaujetím.

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Jak to ten George R. R. Martin dělá, že je druhý díl ještě lepší než ten první, který jsem hodnotila pěti hvězdičkami a pěla na něj chvalozpěvy? Musím hned na úvod říct, že jsem velmi ráda, že tu měla méně prostoru moje nejméně oblíbená hlavní postavy Daenerys Targaryen. Nejvíc se mi líbil epický konec v podobě bitvy v Králově přístavišti, to byla opravdu luxusní záležitost, napětím jsem skoro ani nedýchala.

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

Ta nová paperbacková vydání jsou skvostná :) Tohle je bez debaty nejlepší díl z celé série, alespoň zatím, kdy je jich vydaných všehovšudy pět. Pokud jste si zatím nedokázali oblíbit svět Západozemí, tady mu podlehnete. Budete s postavy prožívat jejich příběhy, budete proklínat autora za to, že vám zabije vašeho miláčka, a zlomyslně se usmívat, když pošle do věčných lovišť ty, kterým vůbec nefandíte. Za dlouhých zimních večerů budete přemýšlet nad tím, co měl k sakru znamenat ten záhadný konec, a proč tento skvost vyškrtli ze seriálu, a budete mít pocit, že slyšíte výt zlovlky, i když bydlíte na sídlišti uprostřed Prahy.

Hostina pro vrány Hostina pro vrány George R. R. Martin

Mnoho lidí považuje Hostinu pro vrány za nejslabší díl, kvůli absenci některých velmi oblíbených postav. Mně se naopak líbila hodně. Příběh je soustředěný z velké části na Královo přístaviště, a to jsem uvítala, neboť právě Lannistery a jejich pletichaření vůči ostatních rodům i mezi sebou mám nejraději. Cersei se tu ukázala jako mnohem nebezpečnější potvora, než za jakou jsme ji měli. Miluju ji. Ubylo tu sice vražd hlavních i vedlejších postav, ale je to pořád stejně dobré čtení, které budete mít za sebou navzdory počtu stran velice rychle.

Věčný národ se strachy netřese Věčný národ se strachy netřese Šani Boianjiu

Jedná se o velmi čtivou knihu, kterou přelouskáte za chvilku, ale já si během čtení pořád říkala, za co to vlastně získalo to prestižní nominaci. A nepřišla jsem na to. Yeal, Avishag i Lea mi nebyly zrovna dvakrát sympatické, nejraději jsem měla asi Leu, a navíc mi hrozně lezlo na nervy to neustálé přeskakování v čase tam a zpátky, a to, že nebylo na začátku kapitoly napsáno, kdo je teď vypravěčem. Doopravdy mě bavily jen části s Yael v armádě, a pak s Leou v tom sendvičovém stánku. Některé jejich činy pro mě asi navždycky zůstanou nepochopitelné (chladnokrevná vražda rodičů kvůli přežití, pomsta za "zabití" olivového stromu) a jejich rozhodnutí jsem taky často neschvalovala. Škoda, podle super názvu a anotace to vypadalo hodně slibně.

06.06.2019 2 z 5

Ještě než umřu Ještě než umřu Jenny Downham

Jedna z nejsilnějších knížek, co jsem kdy četla. Příběh vás chytne už od prvních stránek, a čím blíže budete nevyhnutému konci, tím víc se ho budete snažit oddálit. Tess je skvělá hlavní postava, byla mi hodně sympatická, a i když si samozřejmě vůbec neumím představit, jak na tom asi musela být, chápala jsem ji a moc jsem jí fandila. Jenny Downham píše skvěle, určitě se ještě podívám po její druhé knížce.

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Tohle je moje nejzamilovanější knížka od Jodi Picoultové. Je to hodně silný příběh, který se nečte vůbec lehce, a během čtení budete nesmírně vděční, že jste se (alespoň doufám) neocitli ve stejné situaci jako naši dva mladí hrdinové, a nemusíte učinit ono závažné rozhodnutí. Oba dva jsem svým způsobem chápala, byli mistrně napsaní. Taky jsem si moc užila části s vlky, dozvěděla jsem se toho o nich opravdu spoustu, a moc mě to bavilo.

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Na tuhle knížku asi jen tak nezapomenu. Okamžitě jsem se do ní začetla, a bylo téměř nadlidským výkonem ji v noci odložit, abych se alespoň trochu vyspala. Příběh, který nám Jodi Picoultová předkládá, se sice četl sám, ale při čtení jsem zažívala tolik nepříjemných emocí, jako se mi to zatím nestalo snad u žádné knihy. Konec jsem vůbec nečekala, zůstala jsem sedět a překvapeně koukat. Líbí se mi, že v knihách od Jodi není žádná postava vyloženě záporná, a chování každé z nich se dá svým způsobem pochopit.

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Moje první setkání s Rutou Sepetys dopadlo na výbornou. Jde sice o další válečnou knihu, kterých už byly napsány stovky, avšak tahle je zcela výjimečná tím, na jaké státy se zaměřuje. Alespoň já jsem tedy o pobaltských státech za druhé světové války ještě nečetla. Příběh je sice psán převážně pro mladší čtenáře, ale to rozhodně neznamená, že by nebyl temný a ponurý. A přes to si hlavní hrdinka zachovává zdravý rozum, a v mnoha ohledech se jeví jako silná a statečná osobnost.

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Když jsem si tuto knížku kupovala, měla jsem za to, že se bude celá odehrávat na lodi - navíc tomu napovídal jak samotný název, tak i obálka. Ale nestalo se, a ve finále mi to vůbec nevadilo, protože jsem si příběh užívala plnými doušky. Všechny postavy byly skvělé (hlavně pan obuvník s malým chlapečkem), ale ta romantická linka mi tam přišla úplně zbytečná a tak nějak umělá. Rovněž mě mrzí, že jsem už na začátku dokázala odhadnout, komu se podaří přežít, a kdo cestu nezvládne.

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Tohle je hodně zvláštní knížka, která nemusí sednout úplně každému. Mně se ovšem líbila. Vychutnávala jsem si jak příběh, který se, pravda, rozebíhal docela pomalu, tak atmosféru, kterou nám autorka načrtla. Musím přiznat, že z tohoto místa a období jsem snad ještě žádnou knížku nečetla, a o to víc to pro mě bylo zajímavé. Hlavní postavu jsem si velmi rychle oblíbila, byla to taková ta správná "badass girl", to se mi moc líbilo. Moc se mi líbí i obálka.

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Kniha se nečte zrovna nejjednodušeji. Novinových článků a různých vědeckých popisů a rozřazení mloků na mě bylo moc. Samotný děj mě však velmi zaujal. Pozoruhodné je především to, že za všechno očividně můžou lidé. To oni vložili mlokům do rukou zbraně, oni je všechno naučili. Je hrozné, že toto dílo je a pravděpodobně ještě dlouho bude aktuální, protože člověk si s přírodou zahrává více a více, a neuvědomuje si, jaké škody může napáchat. Celou knihu jsem byla na straně mloků.

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Kniha se mi četla hodně obtížně, a i přes to, že byl děj jednoduchý, mi dělalo problém knihu pochopit. Bylo to zřejmě způsobeno specifickým jazykem celé knihy. Často se zde vyskytovaly archaismy, přechodníky... Když se však teď nad dějem díla zpětně zamyslím, velmi mě překvapil závěr knihy. Jelikož celou knihu se vztahy mezi postavami tak nějak míchaly a nakonec to vlastně dopadlo úplně stejně, jako to celé začalo.

06.06.2019 3 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Já a Božena Němcová vážně nikdy kamarádky nebudeme... Knížka se mi už od počátečních stran velice špatně četla, a děj byl tak maximálně nezáživný, že to předstihlo i všechny díla od Jiráska. Jediné oživení, které se mi vcelku zamlouvalo, byl příběh Viktorky, ale to je tak vše. Uznávám, že autorka skvěle popsala vesnický život a tamní zvyky, ale to prostě nestačí na to, aby to byla dobrá kniha. Přehnaně dokonalá babička tomu taky moc nepřidává.

06.06.2019 1 z 5