Věčný národ se strachy netřese

Jael, Lea a Avišag spolu vyrůstají v malém zapomenutém izraelském městečku, chodí na střední školu, která má místo tříd karavany, a píší jedna druhé do notýsků vzkazy, aby si ulevily od nudy prostupující jejich náctiletými životy. Když musí narukovat, nepředvídatelně to promění jejich životy i přátelství, které se s vypětím sil snaží udržet. Jael cvičí elitní střelce a flirtuje s nimi, Avišag střeží hranici a pozoruje běžence, jak se vrhají na ploty z ostnatého drátu, a Lea slouží jako vojenská policistka na kontrolním stanovišti a představuje si životní příběhy lidí, které vídá den co den přecházet na druhou stranu. Klábosí o klucích a šeptají si o stále násilnějším světě, jejž tuší kdesi mimo dohled. Bez ustání cvičí a připravují se na okamžik, který možná nikdy nepřijde. Žijí v jedinečné, jakoby zhuštěné vteřině těsně předtím, než začne jít o život. Šani Boianjiu píše s neúnavnou energií, kousavým humorem a zarputilou inteligencí. Z jejích slov vyvstává ostře nasvícená krajina skutečnosti připomínající díla nejproslulejších kronikářů války a vojenství, a zároveň odrážející onen jedinečný čas v životě mladé ženy, kdy o všem může rozhodnout jeden jediný okamžik....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/163350/big_vecny-narod-se-strachy-netrese-PrO-163350.jpg 3.567

Vydáno: , Jota

The People of Forever Are Not Afraid, 2012

Kniha Věčný národ se strachy netřese

Peti
16.07.2020

Kniha mě navnadila svým názvem a zařazením, Izrael, ženy a armáda. No popravdě to nebylo úplně jednoduché čtení, měla jsem velký problém udržet, která hlavní postava zrovna děj vypráví. Příběh byl smutný a místy dost děsivý a drsný.

02.04.2020

Příběh velmi zajímavý, jen vyprávění zdlouhavé a často jsem knihu odkládala, protože se tam nic nedělo.

Dimas
06.09.2019

Bezesporu zajímavá kniha, ale mě se četla těžko; ztrácela jsem se v postavách a přišlo mi to všechno strašně depresivní...

RenkaB
17.08.2019

Před některými událostmi by člověk nejraději zavřel oči pod dojmem, že co oči nevidí, tak snad ani neexistuje. Celkem si dovedu, a to bohužel, představit, že vše v knize bylo napsáno dle skutečných událostí. Nechtěla bych prožít ani minutu života ani jedné z hlavních postav knihy.

Cleo De Nile
06.06.2019

Jedná se o velmi čtivou knihu, kterou přelouskáte za chvilku, ale já si během čtení pořád říkala, za co to vlastně získalo to prestižní nominaci. A nepřišla jsem na to. Yeal, Avishag i Lea mi nebyly zrovna dvakrát sympatické, nejraději jsem měla asi Leu, a navíc mi hrozně lezlo na nervy to neustálé přeskakování v čase tam a zpátky, a to, že nebylo na začátku kapitoly napsáno, kdo je teď vypravěčem. Doopravdy mě bavily jen části s Yael v armádě, a pak s Leou v tom sendvičovém stánku. Některé jejich činy pro mě asi navždycky zůstanou nepochopitelné (chladnokrevná vražda rodičů kvůli přežití, pomsta za "zabití" olivového stromu) a jejich rozhodnutí jsem taky často neschvalovala. Škoda, podle super názvu a anotace to vypadalo hodně slibně.

Amia
12.12.2018

Kniha je od autorky, která vojenskou službou sama prošla. Má spád a dozvíte se z ní mnoho podrobností o tom, jaké to v izraelské armádě je.

Madelisi
11.12.2018

Je to čtivé, prostředí pouště je dobře popsané, další kniha, díky které si připomenete, že v České republice je krásně. Navíc jsou hodně často uváděny odkazy na skutečné událostí s čtenáři, vygoogli si sám. Navíc mě dříve nikdy nenapadlo, že v Izraeli žije tolik cizinců.

To jsou jediná pozitiva, přišla jsem o iluze o izraelské armádě, která je prezentována jako jedna z nejlepších na světě.

Hlavní hrdinky jsou extrémně nesympatické a v podstatě žádná nemá duševní zdraví v pořádku. Doufám, že není normální, se o 20 minut dříve sbalit z hodiny. Zaujalo mě, že na základně spí v čtyřpokojovém karavanu, v jiném že je třída. V Izraeli musí karavan znamenat asi něco jiného.

Jistá logika by se v kapitolách najít dala, nicméně já bych asi preferovala standardnější způsob vyprávění.

Závěrem kniha není špatná, ale mohla být lepší.

Kyri
24.11.2018

Kniha mě hodně oslovila. Snad jsem trochu víc pochopila, co se děje v Izraeli a v čem tam lidé žijí. Trochu jsem se ztrácela v postavách, sexu bylo trochu moc, ale myslím, že i to dokreslilo atmosféru. Stojí za to přečíst.