Cleo De Nile Cleo De Nile komentáře u knih

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Tahle série je prostě moje srdcovka, a mohla bych ji číst neustále dokola, ale to by nemohly nevycházet nové knížky :-D Konkrétně tenhle díl zůstane asi navždy mým nejoblíbenějším - z největší části asi proto, že to bylo moje první setkání s Bradavicemi a našimi milovanými hlavními hrdiny. Při každém čtení si užiju příběh od začátku až do konce, a mám vyznačené i své oblíbené pasaže - většina z nich se týká Brumbála :-)

06.06.2019

Za mě ne. Přistupovala jsem k tomu s čistou myslí, bez jakýchkoliv předsudků nebo naopak zaujetí, a přísahala jsem si, že se to nebudu snažit srovnávat s předchozími díly. Ale nešlo to, a kniha mě obrovsky zklamala. Nápad napsat to jako divadelní scénář mi proti srsti nebyl, s tím jsem neměla problém. Postavy mi lezly na nervy, ale teď už si ani nepamatuju jména většiny z nich. Hlavní problém ale je, že to nemá ani z deseti procent takovou atmosféru, jako původní série. To i ty nejméně povedené fanfikce ji mají větší. A o tom, jaká neskutečně přeplácaná patlanina to je, snad ani raději mluvit nebudu.

06.06.2019 1 z 5

Byla jsem tu Byla jsem tu Gayle Forman

Tahle kniha pro mě byla velkým zklamáním. Velice zajímavé téma, které má velký potenciál, ale autorka ho nevyužila ani náhodou. Vůbec nic převratného se tu nestalo, chyběla jakákoliv pointa... Do hlavní postavy jsem se nedokázala vžít, a stejně tak jsem nedokázala litovat mrtvou Cody, která se vlastně zabila jen tak pro nic za nic. Obvykle mě příběhy sebevrahů (ať už skutečných, nebo fiktivních) dojmou a částečně chápu, proč to udělali, ale tady ne. Ale přečetla jsem to rychle, a obálku to má krásnou. To je ale tak vše.

06.06.2019 2 z 5

Serafína a starcova palica Serafína a starcova palica Robert Beatty

Tak teď trochu lituju, že jsem dala prvnímu dílu plný počet hvězdiček, protože tenhle si zaslouží ještě o chloupek víc. Hlavní zápletka s čarodějem se mi moc líbila, ačkoliv je to dětská kniha, je místy až strašidelná, zvlášť když ji čtete večer venku na terase. Vztah Serafiny a její maminky a sourozenců se mi tak moc líbil, a ačkoliv jsem některé věci předvídala, moc mě to bavilo. Těším se na závěrečný díl, věřím, že mě nezklame.

Serafina a černý plášť Serafina a černý plášť Robert Beatty

Dlouho jsem hledala knihu, která má podobnou atmosféru jako Harry Potter - příběh, ve kterém nechybí magie, síla přátelství, sympatické a zajímavé hlavní postavy a tajemno. Serafina tohle všechno má, a ještě je to zabaleno do krásné obálky. Čtení jsem si moc užila, a i když je kniha určena spíše pro mladší čtenáře, myslím, že i lidé v mém věku (tedy okolo dvaceti let) nebude dělat problém začíst se do Serafinina příběhu. Velkým plusem je i to, že autor dokázal takovou knihu zasadit na skutečné místo. Biltmore bych někdy moc ráda navštívila.

Nuly Nuly Chuck Wendig

Já jsem zklamaná. Ačkoliv je hackerské prostředí velmi zajímavé, a autor se v tom dozajista vyzná, nedokázala jsem se do toho začíst. Postavy mi přišly na jedno brdo (ačkoliv měl být každý úplně jiný), žádnou z nich jsem si nedokázala oblíbit a ani jí fandit, a často jsem se přistihla, jak se během čtení dívám, kolik stránek mi zbývá do konce. Bohužel nemohu knihu doporučit.

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

Páni, to byla jízda. Poslední dobou už dystopie a young adult knihy obecně moc nečtu, ale tahle mě zaujala tím, že je v anotaci uvedena podobnost s Římskou říší. Je to tak. Impérium není místo, které bych si vybrala k životu, ale pro děj knihy je naprosto perfektní. Sabaa Tahir má velmi čtivý a poutavý styl psaní, a po dlouhé době jsem se zase od nějaké knihy nemohla odtrhnout - četla jsem ji dlouho do noci. Postavy jsou skvěle vykresleny, oběma jsem moc fandila, ale nejvíc jsem si oblíbila Helenu - takže se mi logicky víc líbily Eliasovy kapitoly :-) Jsem zvědavá, jak to bude pokračovat.

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Vynikající zakončení celé série, která se mi navždycky vryla do paměti a do srdce. Přečetla jsem ji celou naráz, a teď si to trochu vyčítám, že jsem si to víc nevychutnala.
V závěrečném díle je spousta šokujících, napínavých a dojemných momentů (ten s Katniss a kocourem mě rozesmutnil asi nejvíc). A hodně se mi líbily pasti, Suzanne to vymyslela skvěle.
Hlavní hrdinka mi sice místy lezla na nervy, ale oproti jiným ženským hrdinkám z podobných sérií je to naprosto v pohodě.

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Do druhého dílu jsem se pustila hned po dořtené Arény smrti. Ačkoliv je to stejně čtivé a propracované jako první díl, líbilo se mi to o trochu méně, ale sama vlastně nedokážu říct proč. Turné vítězů bylo zajímavé, život Katniss po Hrách také, a postavy bývalých vítězů byly skvěle vykreslené a zajímavé, a ten nápad s arénou byl jednoduše geniální. Jako vždy jsem si užívala scény s Haymitchem, a vůbec bych se nezlobila, kdybychom se dozvěděli něco víc o starších Hrách.

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Přečetla jsem už spoustu dystopií a knih pro mladé, ale tahle zůstane asi navždy mojí největší favoritkou - konkrétně tenhle díl mám nejraději. Katniss jsem si zamilovala, někdy bych si přála být alespoň trochu jako ona. Celý příběh jsem prožívala s ní, a nejvíc mě asi bavila část, která se odehrává v samotné aréně. Autorka má příjemný styl psaní, a moc mě mrzí, že zatím nic jiného nevydala, koupila bych si to, i kdyby to bylo o zpracování bavlny :-D

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Geniální, ve své době šokující kniha. Jedni kvůli ní Oscara Wildea milovali, druzí zatratili. Příběh o Dorianovi, který díky Henrymu zatouží po věčném mládí, a chce si užívat života se vším všudy, a až když je příliš pozdě, uvědomí si, jak se choval. V knize je spousta myšlenek, nad kterými jsem se pozastavila, a některé z nich jsem si i vypsala. Dorian Gray se dočkal mnoha filmových i divadelních zpracování, ale za mě je pouze jedno jediné divadelní stejně dobré (ne-li lepší) než tato kniha.

Coriolanus Coriolanus William Shakespeare

Jedna z mých nejoblíbenějších knih od Shakespeara. Je škoda, že není tak známá, já bych se k ní asi také nedostala, nebýt divadelního představení s Tomem Hiddlestonem a Markem Gatissem. Příběh Coriolana, kterého si asi nejspíš moc čtenářů neoblíbí, jsem četla s velkým zaujetím, a v paměti mi krom něj utkvěla ještě postava jeho matky, byť jsem ji ráda neměla. Jako vždy jsem si užívala Shakespearův krásný a bohatý jazyk, jeho hrátky se slovy.

Dita Saxová Dita Saxová Arnošt Lustig

Tak tohle pro mě bylo náročné čtení - ne v tom smyslu, že by byl příběh natolik silný a emociálně vyčerpávající (jako třeba Remarquova Jiskra života), ale proto, že mě to vůbec nebavilo a měla jsem problém začíst se do toho. Přiznávám se, že nejspíš nejsem schopna tuhle knihu tak úplně docenit a pochopit hlavní hrdinku. Některé myšlenky tam byly zajímavé, ale jinak mě to moc neoslovilo. Mrzí mě to, ale je to tak. Za takových patnáct, dvacet let bych se k ní ale ráda vrátila a dala jí druhou šanci, třeba už na ni budu "zralá".

06.06.2019 2 z 5

Radúz a Mahulena Radúz a Mahulena Julius Zeyer

Ačkoliv nejsem velkým příznivcem principu povinné četby v českých školách, kdyby jí nebylo, nejspíš bych se k téhle knize nikdy nedostala, a to by byla škoda. Stala se jedním z mých nejmilejších dramat, které bych jednou ráda viděla v divadelním zpracování. Příběh se odehrává v atraktivním prostředí, a hlavním dvěma postavám jsem moc fandila. Konec je krásný. Je to pěkně napsané, ale doteď si nejsem jistá, kam bych knihu zařadila - je to pro mě nejspíš taková ponurá pohádka.

Vražedná akademie Vražedná akademie Martin Olczak

Téhle knize maximálně uškodila obálka a název, podle kterého bych myslela, že je to nějaký jednoduchý příběh pro dvanáctileté čtenáře. Je to velká škoda, protože knihu se zajímavější zápletkou jsem dlouho nečetla. Příběh, odehrávající se během několika dní, rychle ubíhá, a hlavní postavy jsou sympatické a odhodlané. Celé rozuzlení pro mě bylo tak trochu zklamáním - ne že bych ho hned na začátku odhladla, ale čekala jsem od toho něco víc. Jinak nemám knize co vytknout, ale znovu se opakuji - s lepším názvem, obálkou a propagací (alespoň z deseti procent takovou, jakou měl brak Dívka ve vlaku) by to byl bestseller.

Odpusť mi. Megan Odpusť mi. Megan Abbie Rushton

U téhle knihy s překrásnou obálkou mě dost mrzí, že jsem prakticky na začátku příběhu odhadla, kam to všechno směřuje a co se tam vlastně událo, proč hlavní hrdinka najednou přestala mluvit. Je to pěkně napsané a čte se to skoro samo, ale pokud čekáte nějaký hlubší příběh, který ve vás něco zanechá, nad kterým budete ještě měsíc přemýšlet, pak jste s největším pravděpodobností na omylu. Co se postav týče, přijdou mi takové ploché, autorka si s nimi mohla víc pohrát.

06.06.2019 3 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Moc hezky se to četlo, ale jelikož se v severské mytologii poměrně slušně orientuji (odborník ale nejsem ani omylem), byla jsem lehce zklamaná z toho, jak málo nových věcí jsem se dozvěděla. Ale to bude řástečně i můj problém, přeci jen je to poměrně utlá knížka, a mělo mi být jasné, že se bude Gaiman snažit přiblížit ásgardské bohy čtenářům, kteří se se severskou mytologií setkali nanejvýš v marvelovkách.
I tak jsem si ale čtení užila, je to psané svižně, poutavě a mytologické postavy Neil podle mého názoru vykreslil dobře.

Odhalená Odhalená Richelle Mead

Vynikající závěr celé série, asi nejlepší kniha ze série, která mi bude moc chybět. Ještě že Richelle píše stále další knihy.
Bylo to čtivé a originální, a to už mě poslední dobou urban fantasy knihy moc nebaví. Zápletka byla zajímavá, ale musím vyzdvihnout hlavně Richellin styl psaní, který mi maximálně vyhovuje, a překladatel odvedl také skvělou práci.
Ale nutkno podotknout, že mě zklamal Seth, který je díl od dílu nudnější. :-(

Desátý kruh Desátý kruh Jodi Picoult

Uf, tak tohle ne. Tentokrát půjdu proti proudu, a mám dokonce dojem, že jsem četla jinou knihu než ostatní :D
Neskutečně nesympatické postavy, otřesný překlad (pracoval pro Marvel, ne Marvela! a Storm není kluk, proboha, to je takovej problém si to dát na Google?) , už od začátku je vám jasný, jak to s tím znásilněním bylo a jak je to i s tou věcí, co se stala potom. Trix bych nejradši profackovala, chovala se jako typickej pubertální spratek, co přijde o "lásku svýho života" a začne kňourat a kopat kolem sebe. Její kámoška šlapka byla taky na pár facek. Nudná učitelka, co chrápe se studentem a taťulda a celá ta jeho eskymácká story mě vůbec nebrali. Jsem zklamaná o to víc, že je to kniha od Jodi Picoult, která patří k mým nejoblíbenějším autorkám, a myslela jsem, že její knize nikde nedám méně než čtyři hvězdičky. Mám dokonce dojem, že všechny, co jsem zatím četla, byly na pět hvězdiček. Tohle opravdu ne.
Jediné plus je to, že se to i přes předvídatelnost a můj naprostý nezájem četlo samo, a pak ještě ten komiks. Jednu nebo nula hvězdiček dávám jen knihám, které ani nedočtu, proto dávám dvě.

22.12.2018 3 z 5

Píseň zimy Píseň zimy S. Jae-Jones

Když jsem si přinesla knihu z knihovny a přečetla si pár zdejších komentářů, vůbec jsem neměla chuť se do ní pustit. Nakonec jsem jí ale dala šanci - a nelituji toho. Do Bavorska, kde se kniha částečně odehrává, jsem se hned zamilovala, a líbilo se mi i podsvětí, které autorka zdařile popsala. Celkově mi její styl psaní sedl.
Geniální skladatelku Liesl - totiž, pardon, Elisabeth :-) - jsem si také oblíbila. Vůbec mi nepřišla ukňouraná, prostě si jen myslela, že je smířená se svým vzhledem a tím, že si jí nikdo pořádně nevšímá, ale nebylo tomu tak. V knize se tím hodně trápí, a až ke konci zjišťuje, jak výjimečná vlastně je.
Král Duchů si mě také zcela získal, moc se těším na další setkání s ním. A také s Bodlinou, Větvičkou, Käthe a ostatními :)
Young&Adult knihy už moc nevyhledávám, ale na tuhle nedám dopustit.

07.09.2018 4 z 5