Vražedná akademie

Vražedná akademie

Stockholm, květen 2012: Ve světoznámém hotelu Berns Salonger probíhá slavnostní večeře pořádaná při příležitosti stého výročí úmrtí slavného švédského spisovatele Augusta Strinberga. Projev přednáší stálý tajemník Švédské akademie, ctihodný muž a uznávaný spisovatel. Krátce před půlnocí se vydává domů. V odlehlém zákoutí stockholmského parku se setkává se svým osudem. Neznámý útočník ho zastřelí starobylým perkusním revolverem. Švédská policie stojí před zdánlivě neřešitelnou záhadou. Hned druhého dne jsou zavražděni čtyři další akademici, kteří každým rokem rozhodují o udělení Nobelovy ceny za literaturu.
Kde hledat motiv záhadných vražd? Jedno je jasné: policie musí za každou cenu ochránit zbývající členy akademie. Podaří se tento náročný úkol splnit? Nebo vrah dokáže zlikvidovat i zbývající akademiky? Claudia Rodriguezová z oddělení vražd se pouští do pátrání na vlastní pěst – a to i proti vůli svých nadřízených. Pomáhá jí pouze antikvář Leo Dorfman. Spirála smrti se však roztáčí dál… méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/196285/vrazedna-akademie-1mg-196285.jpg 4.139

Akademimorden (2013)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Baronet

bábuška

Neholduji severské krimi, ale tento příběh se odehrává ve Stockholmu kole Švédské akademie, která rozhoduje o udělování Nobelových cen. Tedy žádná ponurá mlhavá krajina se ztrácejícími se osobami. Celý kriminální příběh se odehrává pouze ve čtyřech dnech, kdy celá široká vyšetřovací policejní mašinerie je v koncích a případ vyřeší mladá vyšetřovatelka Claudia, která byla z případu stažena a dokonce byl na ni vydán zatykač z důvodného podezření že vyšetřuje i přes zákaz. Hezky a napínavě napsaná detektivka.

druzickaster

Spíš tak 4.5* nežli 4, ale budiž. Některé věci přitažené hódně za vlasy, ale pokud od toho odhlédneme je kniha dobrá oddechovková krimi.

rybizka

Krimi a dobrodružství doslova mezi knihami.

lucie2371

Nádherná detektivní kniha! Dávám 5 zasloužených hvězdiček.

Majdule

Co mě na téhle severské krimi baví asi nejvíc, je to, že vůbec není severská (nic proti sociálním krimirománům s hlubokými osudy a úvahami a depresivní atmosférou, taky je čtu). Olczak nabízí "jen" solidní detektivku s bizarním námětem, motivem pachatele i modem operandi, která rozhodně pobaví (i když nejspíš nezasáhne). A kdyby si autor odpustil závěrečné, z mého pohledu trochu laciné, koketování s náhodou, bylo by to o jednu hvězdu víc, protože jinak je to neotřelá knížka, která mě bavila.
Zajímalo by mě ovšem, podle jakého klíče si autor vybíral nobelisty v úvodu kapitol.
70 %

Mil@n
07.11.2016

Pěkná detektivka, přečteno jedním dechem, doporučuji.

Krista93277
29.07.2016

Přečteno jedním dechem v plném pracovním nasazení ;-) jen mě zklamal rychlý závěr...měla jsem pocit, že už to autor chtěl mít zasebou...konec byl trochu lehce předvídatelný...jinak za mě 10* ;-)

Dousabel
23.02.2016

Tak tohle mě opravdu velmi bavilo, super thriller se zajímavou zápletkou. Hlavní hrdinové na mě působili sympaticky a moc jsem jim fandila. A ještě oceňuji opáčko ze získání Nobelovek za literaturu, zjistila jsem, že mám velké nedostatky ve znalostech :)

Temný snílek
29.08.2015

Vražedná akademie je spojení severského krimi, thrilleru a klasické detektivky. Vyšetřovatelům totiž k vyřešení případu nestačí jen nosit zbraně a pořádat na vraha honičky, tady musí zapojit logiku, vědomosti z literatury i historie a velkou dávku duchapřítomnosti. O napětí a akci není nouze, zároveň je ještě přiučíte o literatuře. Vynikající kombinace, která vás dostane.

BlackFun
08.07.2015

Velké zklamání. Začátek byl takový rozvláčný a poté co se děj trochu rozeběhl, tak mi hlavou neustále běželo: Vážně? To je opravdu přitažené za vlasy. Mám ráda alespoň trochu reálné detektivky, což se o této knize říci rozhodně nedá. Jediný přímý potomek Hedina? Motorka, se kterou Claudia projede výlohou? Knížka, na kterou velmi rychle zapomenu. Raději zkuste detektivky od Dominika Dána ;)

Modrina
31.07.2014

Motiv přetrvávající několik generací je trochu přitažený za vlasy. Ale děj knihy ubíhá velmi splavně, četla se mik velmi dobře, další od tohoto autora si určitě ráda přečtu.

Maragad
19.06.2014

Ačkoli působí zápletka jednoduše, kniha se mi moc líbila. Je to takové dobrodružné krimi, které jistě stojí za přečtení. Knihu bych doporučila i začínajícím čtenářům, kteří se severským krimi ještě nemají zkušenosti. Setkala jsem se s přirovnáním knihy k Danu Brownovi, jeho knihy jsem sice nečetla, ale viděla jsem film a tam mi přišla zápletka komplikovanější a děj byl propracovanější, kdybych to měla shrnout, tak Vražedná akademie je Dan Brown pro náctileté, ale rozhodně má co nabídnout i starším čtenářům.

kneslova
16.06.2014

Slušný detektivní příběh, dovedla bych si představit podobné téma lépe zpracované. Pachatel není nesympatický, má však kombinační schopnosti, předvídavost na několik roků dopředu a jiné skutečnosti dosti nereálné. Také motiv mi přijde dost chabý pro všechny ty události.
NU, dobré čtení na dovolenou.