ClariceL. ClariceL. komentáře u knih

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Zajímavé, čtivé a dobře napsané. Od autorky jsem četla Houbařku a určitě si přečtu i další knihy. Myslím, že jsem tuhle rekonstrukci pochopila, a proto si myslím, že je skvělá.

16.05.2021 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Není pochyb, že je to moc krásný, zamilovaný příběh, který dojímá a doufáte, že třeba i dobře skončí. Je spousta podobných, tady autorka děj vepsala na pozadí války. Dan je úžasný, správný chlap, byl mi moc sympatický. Stella to neměla lehké, ale rozhodovala se jako většina žen, nejen své doby. Nancy mě překvapila. Bez Jess a Willa by děj nemohl být vyprávěný, ale nijak zvlášť mě neoslovil. V tom příběhu mi chyběl určitý časový úsek, takové hluché místo, kdy by se přece mohlo něco stát jinak?

14.03.2021 4 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Nová kniha,nový příběh vcelku dobře vymyšlený,ale ne neobvyklý.Boj s korupcí ve světě drog,stíny minulosti a touha po pomstě.Není v tom spousta brutálních scén,spíš mi přijde,že každá postava má svůj prostor,tak abychom ji poznali trošku víc.
Co chválím?Návrat na známá místa,podobná atmosféra,střídání kapitol tak,že to není nudné.Neměla jsem pocit,že bych knihu na nějaký čas odložila a chtěla jsem ji dočíst ke konci hned.Sonny je zajímavý,byl mi i sympatický,ale přece jen je...Jednu postavu jsem si oblíbila hned na začátku a ke konci mě trošku zklamala.
Co nechválím?Pocit napětí,touha dozvědět se víc do poloviny,ale tam někde cítím pomalý sestup.Působí to na mě tak nějak chladně bez nutkání dospět k vyvrcholení.Některé stránky by se daly zkrátit,ke konci už je víc zdlouhavých pasáží.
Celkově se mi kniha líbila,tak jak to mám u jeho knih ráda a po Krvi na sněhu,která mi moc nesedla,neuměla jsem ji vstřebat,je to zase Nesbo s troškou změny v porovnání s Holem.

25.10.2015 4 z 5

Události v Životicích jsou jedny z mnoha tragédií malých vesnic, které se staly během války, někdy i k samotnému konci. Většinou si je každá ta vesnička připomíná, zdá se, že tady bylo asi trochu pozapomenuto. Nebo se chtělo, aby bylo zapomenuto. Je dobře, že autorka napsala tuto knihu, aby události přiblížila širší veřejnosti. A stejně jako u předešlých knih si dala práci s hledáním, rozhovory a já to oceňuji a chválím.
Knihu jsem četla dlouho a četla se mi špatně. Střídání faktů, osudy lidí v příběhu, k tomu pasáže pod čarou, spousta jmen. Nedokázala jsem se soustředit na jména, události a nakonec jsem si musela vyhledat co a jak se vlastně v těch Životicích stalo. Zajímavé je, jak se k událostem postavili po válce, to už je závěr knihy, to se mi četlo dobře. Ta forma mi tentokrát nesedla, ale knihu doporučuji.

09.04.2022 4 z 5

Schovka Schovka Jack Ketchum (p)

Ten styl, kterým Dan vypráví o zážitku se svojí partičkou, ten se mi prostě líbí. Je to napínavé, protože víte, že něco hrozného musí přijít. A je to neklidné. Celou dobu, tři čtvrtiny knihy je to zvláštní neklid. Nenudila jsem se do doby než došlo na ten zatracený barák, naopak dialogy a vykreslení postav prostě zase dělají neklid. Oproti ostatním knihám, které jsem od něj četla je tam méně tělesné omáčky, ale těch několik stránek zápasu, to je zase Ketchum.

20.05.2021 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Pro mě první kniha autorky. Je to příběh se silným tématem, vyprávěný trochu jinak. Ty strohé, krátké věty mi přišly zajímavé a opravdu se to čte rychle. Nejvíc se mi líbila první část, popisy dětství s náznaky toho, co přijde. Vztah tří přátel a jejich proměny jsou napsány dobře. Zuzaniny útrapy v táboře jsou prožité jinak než jsem zvyklá, ale hodí se k tomu stylu vypravování. Její další osud po válce má v sobě několik témat dohromady a tady už se mi to zdá až moc rychlé, míň prožité, najednou otočím stránku a je konec. Ten mi hned po přečtení vadil, chybělo mi přiznání a přála jsem si aby ... Po chvíli si pomyslím, že závěr takový musel být a uzavírá tak tohle jiné vyprávění.
Četlo se to dobře, nemůžu říct, že by mi styl nesedl. Má to v sobě zase jiné kouzlo, ale vzhledem k rozsahu časového období by pro mě bylo lepší mít prostor se hlouběji začíst a vytvořit si s postavami trvalejší vztah.

23.03.2021 4 z 5

Kniha vzpomínek Kniha vzpomínek Rowan Coleman

Krásná kniha plná mateřské lásky. Dojímala mě na více místech, líbil se mi závěr, nedošlo mi to, ale krásné. Ráda si přečtu i jiné knihy této autorky.

14.09.2020 5 z 5

Rozhovory s přáteli Rozhovory s přáteli Sally Rooney

S knihou jsem se hodně trápila a chtěla ji odložit. Nebavilo mě to. Hodně mi vadilo, že je přímá řeč spojená s textem bez uvozovek. Frances, jako vypravěčka, mi nebyla nijak sympatická, ani nevzbuzovala žádné emoce. Rozhovory o umění a politice jsem téměř nezaznamenala, možná tam byly. Vše se točí kolem dvou přítelkyn a manželského páru, nevěry. Dialogy mezi dvěma lidmi mi připadají prostě bezduché a hloupé. Četla jsem dál, že se něco stane. Nestalo.

19.08.2019 2 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Knihou nás provází osudy tří mladinkých žen, které vstupovaly za brány pekla s tajemstvím. Jediné, co se dá říct k tomu, že přežily, je opravdu štěstí. Obrovské štěstí, nic víc. Záznamy z táborů jsou natolik smutně detailní, že se znovu musím zamýšlet nad hrůzou, byť mám, z tohoto tématu načteno. Způsob, jakým a za jakých podmínek přivedly na svět své děti, byl i pro mě absolutní šíleností.Líbí se mi, že je v knize zmíněna i situace v ghettech před transportem, nastínění situace ve válce a třeba i statečnost českých obyvatel Horní Břízy.
Celkově na mě působí nenuceně, hodnotím moc dobře, ale občas to byla velmi ,, silná káva " i pro mě.

07.01.2017 5 z 5

Vzpomínky na protektorát Vzpomínky na protektorát Břetislav Nakládal

K této knize budete potřebovat zájem o dané téma a znalost Olomouce.Koupila jsem ji jako novinku,že si přečtu nějaké zajímavosti a nečekala jsem,že mě tak potěší.
Vyprávění začíná seznámením s malým,bezstarostným chlapcem,který nás provází svým městem,které se s vyhlášením mobilizace mění.Zachycuje příjezd německé okupační armády,přerod průmyslu pro potřeby nových pánů,život v protektorátu ve všech směrech,období heydrichiády,hladové léto 1942,osvobození,odsun i první poválečné dny.Všechno pěkně navazuje.
Pro mě opravdu spousta zajímavostí.Neustále se pohybujeme v ulicích a na spoustě míst,kde je opravdu dobré Olomouc znát.Pro odlehčení si můžeme přečíst,jak se po Heydrichově smrti musel Andrův stadion přejmenovat na SS Reinhard Heydrich Kampfbahn a třeba i to,jak byl autorův pes Lux ,, odveden " s razítkem ,, SS Hunden Staffel Wien ".
Nechybí spousta dobových fotografií.Myslím,že jsem měla šťastnou ruku a nečekaný zážitek.

26.05.2016 5 z 5

Jaroslav Marvan nejen o sobě Jaroslav Marvan nejen o sobě Petr Hořec

Z herce Marvana vyzařuje respekt a preciznost.Ve většině rolí mi připadal přísný,se smyslem pro pořádek.I při čtení této knížky jsem měla pocit,jako by mě sledoval,jestli čtu svědomitě a nepřeskakuju stránky.Přesto ukázal i nějakou svoji slabinu.Není to kniha o drbech ze zákulisí,ale pěkné zážitky z divadel,natáčení a zjistila jsem i nějaké nové informace,které jsem neznala.Za maskou starého bručouna se skrývá příjemný člověk,který se drží svých zásad.A to je prostě faktótum.

14.02.2016 4 z 5

Ještě než umřu Ještě než umřu Jenny Downham

Musím přiznat,že ten smutek,který ve mně kniha vyvolává,je především z toho,jak reálně autorka zachytila postup nemoci jak po fyzické,tak i po psychické stránce.Jsou různé názory na Tessu,stejně tak na otce i matku.Můžeme být sebevíc empatičtí,ale pokud nezažijeme něco podobného,nikdy úplně nepochopíme chování,sny a jakou sílu může mít takový seznam.

31.10.2015 5 z 5

Noční návštěvník Noční návštěvník Jeffery Deaver

Čtu sérii od začátku a vždycky se těším na další díl. Poslední knihy už nebyly tak zajímavé a úplné nadšení mi taky moc nepřinesly. Ono je fakt, že se tam často opakují určité situace a myšlenky. Noční návštěvník se mi líbil. Zdá se mi, že Rhyme se trochu uklidnil, do všeho tak chytře nekecá a prostor mají i ostatní. Asi stárne. Ale pořád mu to myslí. Takže naše láska zatím trvá. Zápletka dobrá, nebezpečné situace a v jednom okamžiku jsem si říkala, jestli to Deaver udělá, protože spisovatelé umí různé zvraty že. Jak to dopadlo si může každý přečíst.

13.07.2023 4 z 5

Zachráněné dopisy Zachráněné dopisy Sandra Brown

Kyla prožije svůj nejšťastnější den života a zároveň se jí život zhroutí. Po nějakém čase jí vstoupí do cesty muž s tajemstvím a ona musí rozhodnout srdcem nebo rozumem?
Kniha je romantická, bez detektivní zápletky, kterou autorka píše v novějších knihách. Pokud čtete její knihy, tak už na třinácté straně víte jak to bude pokračovat a můžete odvyprávět celý příběh. A je to naivní a předvídatelné, trochu červená knihovna v autorčině stylu. A já jsem ji přečetla za odpoledne u mamky na zahradě a vzpomněla jsem si na dvacet dva knih Sandry Brown, které jsem zuřivě sesbírala před lety, už před mnoha. Bylo to milé čtení a dám v klidu čtyři hvězdy za ten návrat. Za všechny večeře v horách, Sage, Chase, šarády a skandály, kdy jste taky naivní a čekáte, jestli ji už konečně políbí.

21.07.2022 4 z 5

Hvězdy na cestě Hvězdy na cestě Karin Krajčo Babinská

Pěkná knížka a docela mě překvapila. Neznám autorku, ale čekala jsem něco úplně jiného. Trošku mi trvalo, než jsem se zorientovala ve střídání kapitol, ale jen na začátku. Líbí se mi umístění děje na Krétu. Pro mě je to tak půl na půl. Je tam sice jednoduchá šablona vztahů a předvídatelné konce, ale má to něco navíc do hloubky, ikdyž to není super speciál. Dobře se to čte, děj ubíhá a není moc čas se zastavit na to přemýšlení. Ale je tam více pasáží, které mě i dojímaly a hvězdičku navíc za Kluka, který tomu dodává to něco navíc.

28.04.2021 4 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Zase trochu jiný pohled na útrapy války. Vyprávění německé dívky Franky o tom, co jí válka vzala a naopak dala. Nenásilně, jednoduchou formou, naznačené akce Bílé růže, to mi přišlo na příběhu zajímavé. V knize je ke konci i trochu napětí, ale i tak je to pěkné. Je to čtivý osud odvážné dívky v nelehké době. Kniha se mi líbila a některé situace a závěr je prostě takový, jaký autor chtěl.

17.04.2020 3 z 5

Kouzelný dům Kouzelný dům Karel Josef Beneš

Ztrátou paměti Marie přichází o svůj minulý život a rodí se od začátku, znovu, na kouzelném místě, po boku milujícího muže, který v ní vidí čistou duši a doufá ve společnou budoucnost. Poklidný život narušují Mariiny sny a fantazie a v celé rodině panuje podivný neklid. Krása nedotčené přírody a poutavé vyprávění dokresluje tento příběh. Ale všechny sny, jak víme, ránem končí.
Kniha se mi líbila mnohem víc než film, s podivem i v místě, kde se autor s Vávrou rozcházejí.
( cori : Adina se zapomněla se Štěpánkem ).

26.10.2016 4 z 5

Deník sestry Lídy Baarové Deník sestry Lídy Baarové Adam Georgiev

Smutný příběh. V Zorčiných zápiscích z deníku je tolik bolesti, touhy a nenaplněných nadějí. Často se píše, že posledním impulzem k jejímu rozhodnutí byly události spojené se sestrou Lídou. Ano, ale i tak byla Zorka nemocná, jak fyzicky, tak především měla bolavou svou čistou duši, neschopna prožívat a smířit se s realitou všedního života. Přesto byla krásná a talentovaná, s velkou láskou k divadlu, s touhou po opravdové čisté lásce a osud jí přidělil najít smíření jinde. Alespoň v některých rolích si můžeme tuto citlivou herečku připomenout.

16.10.2016 4 z 5

Masové kuličky se šlehačkou Masové kuličky se šlehačkou Vítězslav Jareš

Příjemná kniha na léto. Líbila se mi dokonce víc, než Holky se čtečkou. Martina je nováček v úplně jiném zaměstnání, než byla zvyklá. První dny jsou plné nových informací a seznamování se s kolektivem. Každý má svoje tajemství, ať už veselé, nebo smutné. Popelčin příběh je tvrdý oříšek a přála bych jí víc jak tři kouzelné. Hned na začátku jsem si oblíbila Viktora, prostě za tou jeho pózou jsem cítila jeho potenciál:) Mám radost, že se zlinealizoval. Jinak jsem mohla nahlédnout do zákulisí takové velké firmy a musí to být opravdu náročná práce. Interní názvy jsem si nepamatovala, bylo jich tam na mě moc. Zůstane mi v hlavě jen Hawai. Úplně nejvíc se mi líbil samotný závěr. Kniha se dobře čte, jsou tu místa k zamyšlení i pro zasmání.

13.07.2023 5 z 5

Roky Roky Virginia Woolf

Rodinu kapitána Abela Pargitera sledujeme v delším časovém období, asi padesáti let. Rozrůstá se o děti, manžele, sestřenice a tetičky, je tam hodně postav. Rozdíl v názorech na rodinu a společnost vidíme hezky z pohledu nejstarší Eleanor proti nejmladší Róze, která má už pokrokovější názory a cíle. Jako na každou knihu Virginie Woolfové je dobré si udělat čas a pohodu. Pak si vychutnáme jazyk a myšlenky. Ten román nemá žádný daný děj. Zase je na našich pocitech vidět, co nám chce sdělit. Forma vyprávění se mi zdá malinko jiná, než u ostatních autorčiných knih. Ale líbilo se mi to moc. Doporučuji, Roky za to stojí.

28.08.2022 4 z 5