Deník sestry Lídy Baarové

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Herečka Zorka Janů (1921-1946), mladší sestra Lídy Baarové, ukončila svůj život skokem z balkónu hanspaulské vily. Svědkem její bolesti se staly deníky z let 1940-1942. Sestra Lídy Baarové, herečka Zorka Janů, chtěla žít ve vteřinách, chtěla letět stejně jako Nový Ikaros. Láska, které se jí dostalo tolik a zároveň tak málo, a její vnitřní hlas, na který se položila ve chvíli nejvyššího vypětí, vyústily v touhu odejít z tohoto světa. Přes tvrdé rány osudu nebyla slabá, i když sama tvrdila opak. To jen ten vnitřní hlas, kterému tak intenzivně naslouchala, ji přiměl k ukončení života. Deník je autentickým svědectvím o tom, jaká Zorka Janů skutečně byla. Autor v osmi kapitolách vytváří mozaiku, která dává obraz nadčasové tragédie. Kniha již ve svém žánru patří ke klasice a čtenáři se po mnoha letech dočkávají druhého vydání s příspěvkem dvou významných žen české kultury....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1499/big_denik-sestry-lidy-baarove-bNq-1499.jpg 3.837
Nahrávám...

Komentáře (12)

Kniha Deník sestry Lídy Baarové

Runinka
20.07.2022

Příběh sestry Lídy Baarové, Zorky. Její krátký život naplněný touhou po divadle a lásce a ovlivněný válkou. Bohužel zakončen skokem z okna.

Lenka4
28.04.2021

Proč se kniha nejmenuje Deník Zorky Janů? Domnívá se snad autor, že jméno Lídy Baarové přitáhne více čtenářů? Nevadí mu, že tím přidává další ránu již tak nevelkému Zorčinu sebevědomí? Deník vypovídá o vnitřním trápení dívky toužící po lásce, což je v jejím věku zcela pochopitelné. Neobvyklé není ani to, že se zamilovává do mužů, kteří jsou sice zajímaví a sympatičtí, ale jako případní partneři zcela neperspektivní. Sice si to uvědomuje, ale srdce vítězí nad rozumem. Možná by jí pevná životní opora po boku o pár let později pomohla překonat strázně vedoucí k odchodu ze života. Zorčina vnitřní rozkolísanost však mohla být i zásadní překážkou k nalezení toho pravého, který by ji přesvědčil, že ji miluje stejně hluboce, jako ona jeho.


reňa30
17.08.2018

smutné..smutný fakt,jak dokáže být deprese zlá a smutné,jak činy druhých ovlivní i nás.

IvonaK
14.06.2018

Chudák Zorunka. Uměla se krásně vyjadřovat a nezasloužila si zemřít. Ale bohužel, měla stejné ambice jako její sestra na kterou byla bohužel vázaná. Kdyby se Lída nenarodila, tak se jí to nestalo.

andrea5516
30.10.2017

Krásně napsané, smutné, tragické...

GrasselováL
21.10.2016

Smutná, krásná žena...ale nemocná

ClariceL.
16.10.2016

Smutný příběh. V Zorčiných zápiscích z deníku je tolik bolesti, touhy a nenaplněných nadějí. Často se píše, že posledním impulzem k jejímu rozhodnutí byly události spojené se sestrou Lídou. Ano, ale i tak byla Zorka nemocná, jak fyzicky, tak především měla bolavou svou čistou duši, neschopna prožívat a smířit se s realitou všedního života. Přesto byla krásná a talentovaná, s velkou láskou k divadlu, s touhou po opravdové čisté lásce a osud jí přidělil najít smíření jinde. Alespoň v některých rolích si můžeme tuto citlivou herečku připomenout.

andrii24
31.01.2016

Vkročila do světa, ve kterém nerozumí člověku. Ubohá Zorka, v jejím srdci přeci jen láska chtěla žít. Přála si jen být milována a milovat. Toužila přijmout tu nejkrásnější roli – lásku muže, lásku divadelní. Trubačové ztratili svůj hlas, aby jí její píseň štěstí, zazpívali včas. Její duše potřísněna jest slzami nepochopení.
Prokřehlá kráska s charismatem romantiky, plna snů a nesmělé touhy, propadla se do záhuby v mysli davu lidské zloby. Zraněna svou nevinností. Příliš brzy vydala se nebeským andělům do náručí. Spása a klid nechť si najde místo v upřímné duši, v půvabu poupěte, kterému nebylo dopřáno rozkvést ve zralý, vonný květ.

1