ciaram ciaram komentáře u knih

1794: Tři růže 1794: Tři růže Niklas Natt och Dag

Posloucháno jako audiokniha a Daniel Bambas je skvělý interpret.
Z detektivky se spíš stal historický román s detektivní zápletkou, ale autorův styl se mi prostě líbí. Příběh někde začne a ukončí v určité situaci. Pak se vrátí zpět v čase jiné postavy a dojde do části, kdy se ty dvě postavy setkaly a pokračuje v příběhu. Nepřijde mi to tak drastické jako první díl, přesto se mi to opravdu líbí. S postavami se nemazlí, většina situací působí reálně, že by se opravdu mohly postavám stát. Jen jedna situace mi přišla přitažená za vlasy a ta se týkala Anny Stiny a její volby, jak se postarat o svou rodinu. Přesto dávám pět hvězd. Svět, postavy, vývoj se mi prostě líbí. Autor mě mile překvapil. Jsem zvědavá na třetí díl.

11.02.2023 5 z 5

Královna rebelů Královna rebelů Lynette Noni

Druhá kniha v řadě, kterou jsem nemohla odložit. Trošičku jsem očekávala více magie, ale prostředí věznice bylo skvěle popsané, kolorit vězňů pestrý. Dobře, některé situace předvídatelné (, ale neubíralo to na čtivosti. Obdivuji Kivinu víru v to, že ji rodina přijde zachránit, a to po dobrých deset let. Já bych to s nadějí v tak strašném prostředí zabalila asi už dávno. Jsem moc zvědavá na pokračování.

19.08.2022 5 z 5

Vrať drakovi, co je jeho Vrať drakovi, co je jeho Ilka Pacovská

Znovu nás paní Pacovská hlouběji ponořila do svého magického světa a dalo by se říct, že zaplať bůh, některé linky uspokojivě uzavřela a otevírá nové. V žádné části knihy jsem se nenudila, všechny světy nabízejí zajímavé zápletky. Hančina rodina se úspěšně rozrůstá a doufejme, že Hanča teď bude mít chvíli klid :)
Paní Vinklárková opět válela jako interpretka audioknihy.

10.08.2022 5 z 5

Jedna noc s ním Jedna noc s ním Elle Kennedy

Mělo to všechno potřebné a stejně to nebylo ono. Příjemné, čtivé, ale moc rychlé, prvoplánové a až příliš předvídatelné. Elle umí lépe.

15.08.2020 3 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Posloucháno jako audiokniha, a to byl možná kámen úrazu. Petra Špalková má sice příjemný hlas, ale zejména dialogy v jejím podání působily dost šroubovaně, asi nebylo dost času na předchozí přípravu nebo přetáčení.
K ději - docela zajímavé linky, které se postupně spletly a vysvětlily. Napětí jsem nepocítila, ale nevím, jestli to nebylo dáno poslechem. Mia mě někdy štvala. Sice to tam nebylo zas tak často, ale důvod, proč chce zemřít, mi nepřišel dostatečně věrohodný.

17.11.2019 3 z 5

Princezna popela Princezna popela Laura Sebastian

Ok, budu za exota, ale za mě opravdu ne. Obálka je fantastická a anotace lákavá. Bohužel autorčino podání bylo mizerné. Já, jako čtenář, potřebuji té postavě věřit její přerod, chci to s ní prožívat v jejím úžasném světě s magickými kameny. Tady je mi Theodesie absolutně lhostejná a téměř v celé knize jsem chtěla vzít kudlu a ukrátit jí trápení. A uvěřit jí, že z fňukny se stává protřelá "konspirátorka", je prostě nad mé síly. :( Milostná linka - zase nakopnutý trojúhelník - bleh. Když jsem byla v půlce knihy, chtěla jsem to zabalit. Prakticky jsem o jejím světě mnoho nevěděla - ne tak, aby mi záleželo na tom, aby se jí podařilo je zachránit. Nic - nada. Konec to trochu zachránil, ale momentálně nevím, jestli se mi do druhého dílu chce.

22.04.2019 2 z 5

Egypťana Sinuheta jsem si vždycky chtěla přečíst, protože starověký Egypt a lékařství - je třeba dodávat něco víc? Jenže po pár stranách jsem jej odkládala. Na trhu se objevila audiokniha, která, světe div se, zhustila 800 stránkový příběh do pěti hodin??? Proto jsem byla překvapená, když jsem nalezla verzi z roku 1968 načtenou hercem Jiřím Hurtou. Ta už byla kompletní a jednalo se o 40 hodinový počin.
Když opominu pomalé tempo vyprávění, které odpovídá vzpomínání starce, a občasnému opakování myšlenek, tak mi na románu vadila hlavní postava a to je pro mě průšvih. Štvala mě jeho naivita, sebestřednost maskovaná řečmi o tom, že to dělá pro druhé. Nakonec jsem zjistila, že mě tam ke konci štvaly postavy téměř všechny - nebyl to nakonec autorův úmysl? Doposlechla jsem to celé, ale určitě to nebudu znovu poslouchat ani číst. Jednou stačilo. Možná by stálo za to pouvažovat i nad novým, současnějším překladem. Překlad Marty Hellmuthové je skvělý, ale přeci jen 50 let starý a začíná se míjet se současnou češtinou.

02.03.2019 3 z 5

Kontrakt Kontrakt Melanie Moreland

Jsem desátý komentář, takže jsem se ještě vešla do Výzvy :)
Ale zpět k hodnocení - když víte, že jdete číst ryze romantickou knihu, pro kterou je důležitý vývoj vztahu mezi oběma hrdiny, tak je to kniha přesně pro vás. Čte se krásně, člověk se zasměje, popláče a hlavně si u ní odpočine a vyrelaxuje. I když existují dvě povídky, tak součástí této knihy je jenom jedna 35 stránková povídka, kde prožíváme spolu s dvojicí prvního potomka. Autorce se navíc podařilo dostat se mi pod kůži krásně vykresleným vztahem mezi Katy a Penny. A na druhou stranu, i když byl přerod Richarda fajn, konec byl na můj vkus až příliš cukrkandlový, proto ta hvězda dolů.

16.02.2019 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Myslím si, že autorka si na sebe ušila bič v tom směru, že Laleův a Gitin příběh psala románově z jejich pohledu. V tomto pojetí to ne vždy dokázala udržet, a od toho se podle mě odvíjí ta nevyváženost vyprávění. Z Geryho doslovu je myslím jasné, proč v díle není víc emocí či popisů, přesto se jejich příběh čte sám. Uvědomila jsem si, že jsem vlastně nikdy pořádně neuvažovala o tom, jak to s vězni koncentračních táborů bylo po osvobození - myslím tím - dovnitř se dostávali organizovanými hromadnými přesuny, ale jak se vlastně dostávali domů po osvobození - prostě šli domů po svých? atd. takže i za tuto, pro mě novou, otázku děkuji tatovierovi.

22.09.2018 4 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Skvělý překlad, originální pojetí vyprávění příběhu podpořené grafickými prvky, schématy, komentáři, okořeněné humornými hláškami typu (dobrá občas klasicky pubertálními):

Ezra Mason: Do toho vám nic není tak masivně, že to leze z kolonky "Do toho vám nic není" až do kolonky "Nechte toho, nebo vás praštím".

Dlouho mi při čtení tanulo na mysli - 100x stejný příběh v promakaném kabátku, ale ono to nakonec vyprodukovalo i něco neokoukaného. Do konce jsem doufala, že závěr nesklouzne do klišé... (což se nakonec stalo). Ale tak na druhou stranu je to pro mládež a člověk přimhouří oko. 90%

16.01.2018 5 z 5

Černý řád Černý řád James Rollins (p)

Opět skvělý mix napětí, akce, historie, vědy a osobních prožitků členů Sigma Force, od kterých se čtenář odtrhává jen z nutnosti, protože někdy se prostě spát musí.

30.04.2016 5 z 5

Pravda o Babicích Pravda o Babicích Alois Plichta

Tato útlá kniha se mi nečetla lehce, protože stále nemůžu pochopit zvěrstvo, které dokáže jeden člověk udělat druhému ať už ve jménu ideologie nebo náboženství. Autor podává výpověď o historii své rodiny a její reálné roli v případu zavražděných komunistických funkcionářů. Pro porovnání uvádí i komunistickou propagandu tohoto případu, při které se mi kroutily palce u nohou, nad tou bezmocí proti obrovskému soukolí, kterému se snad ani nešlo účinně postavit.
Kniha je přehledně rozčleněna, sloh čtivý, ale přiznávám, že občas jsem se ve jménech ztrácela.

27.03.2016 4 z 5

Návrat Návrat Sophie Jordan

Z této série mám smíšené pocity. Zatímco svět drakií - od různých druhů, fungování společnosti, fungování lovců, enkrosů a případně světa lidí - mě silně zajímal a bavil, tak vztahová linka Jacinda a Will mě nechávala chladnou (víc mě zajímaly všechny vedlejší postavy). Jacindina "nerozhodnost" mě rozčilovala další dva díly, protože byla naprosto zbytečná a autorka mohla věnovat více prostoru i Tamře, nebo právě životu v kmeni či boji s lovci draků. Akci se nevyhýbala, ale vždycky skončila "šťastně" - viz závěrečná bitva s lovci - probudí se a všechno je O.K. - vyřešeno. Nelogická jednání v některých situacích a nedovtipnost (viz útěk) byla tak uměle našroubovaná, až to bilo do očí. Škoda nerozvinutého potenciálu, který námět měl.

06.11.2015 3 z 5

Střežená zóna Střežená zóna Matthew Reilly

To co jsem od Reillyho chtěla, jsem také dostala. Akční jízdu, která mě od začátku do konce bavila. Jistě - příhodně zůstávají naživu ty správné osoby, některé sekvence přímo čiší neuvěřitelností. Ale nejsem odborník ani literární kritik, takže jsem si tu jízdu vychutnávala.
Navíc - co se mi u jeho knížek líbí - jsou doprovodné plánky a kresby.

29.07.2015 5 z 5

Kočka, která uměla číst pozpátku Kočka, která uměla číst pozpátku Lilian Jackson Braun

Kraťoučký příběh na němž byly nejzajímavější interakce mezi J.Q. a siamským kocourem Koko. Jim přijímá místo v kulturní rubrice, ačkoliv o umění ví prd. Neustále naráží na nevraživost vůči kritikovi píšícím pro stejný plátek, až se s ním nakonec setká a dokonce se k němu nastěhuje. Poznává místní umělce, seznamuje se s pozadím a vztahy. Sice dojde ke třem úmrtím, ale neoznačila bych příběh jako detektivku. K Jimovi se dostávají informace, ale nepřišlo mi, že by sám nějak důsledně pátral. Čte se to samo, to ano, ale nejsem si jistá, že mi v paměti utkví dlouho.

02.02.2024 3 z 5

Nyxia povstává Nyxia povstává Scott Reintgen

Já jsem velmi spokojená. Opět akční jízda od začátku do konce, jako kdyby to bylo psané pro filmová plátna. Banda dětí, která byla donucena rychle dospět a krýt si navzájem záda, bojovat o holé přežití, spolupracovat s mimozemskou rasou. Planeta a Babylon jim pod nohy hází obrovské klacky. Se vším se statečně perou i za cenu ztrát. A čtenář dostane šťastný konec.
Na celé sérii se mi líbí, že nemá hluchá místa. První díl je o výcviku, druhý není vycpávkový - odhalování plánů Babylonu a třetí je boj o návrat domů.

06.01.2024 5 z 5

Zvrhlý král Zvrhlý král Rina Kent

Čtivé to je, sexu hromada, ale dost se tam věci - řeči - myšlenky - opakují. Příběh se moc dopředu nedere. Chápu, je lepší to roztáhnout na tři díly, ale autorka klidně mohla stránky ubrat a bylo by to akorát.

09.05.2023 4 z 5

Ex na koštěti Ex na koštěti Erin Sterling (p)

Tož takhle.
Chci pochválit autora názvu a anotace, protože přesně vystihuje atmosféru celé knihy. Romantika, humor a sex na prvním místě v kulisách kletby a čarování. Propracovaný svět nehledejte. Klapající lebky, svíčky a čarodějnická klišé ano. Neurazí, nenadchne. Hodně povrchní - spíš taková rozpracovaná povídka. Nic, co by čtenáře překvapilo.

12.02.2023 3 z 5

Maggie Maggie Kay Hooper

Paranormální detektivka s nádechem romance, až osudové lásky. Každopádně se mi líbí využívání paranormálních schopností při vyšetřování případu. Všechny postavy v příběhu byly důležité, každá přispěla něčím do mlýna. Akorát Hooper píše postavy takové černobílé. Takže detektivní zápletka se mi přišla zajímavá a bavila mě. Romanci jsem nevěřila. A ať to autorka zabalí do jakéhokoliv vysvětlení, za mě se Maggie na konci zachovala hloupě a takhle že se poráží silné zlo? Hmmm... dobrá...

06.02.2022 3 z 5

Dcera hvězd Dcera hvězd Michaela Burdová

Já mám světy Míši Burdové ráda. Opravdu se to čte dobře, nebojí se zabíjet postavy, takže se o ně můžete bát. O hlavní postavě rozhodně nevíte vše, postupně odhaluje její minulost. To je další věc - začnete pomalu, vytváříte si vztah k postavám, seznamujete se světem a postupně to dostává grády. Upřímně mohu říct, že mi chybí pokračování, pustila bych se do něj okamžitě.

25.12.2021 5 z 5