cetriolo cetriolo komentáře u knih

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

(SPOILER) ...
Velice dlouho jsem přemýšlel co vlastně napsat.

SPOILERY!
Ze začátku jsem ze třetího dílu neměl dobrý pocit. Přišlo mi, že se to točí jenom kolem toho, že Bishop hází vinu na Sama, Sam se snaží prokázat že je nevinný, prostě žádný velký příslib zajímavého rozuzlení... Jak já se mýlil! (nikoliv poprvé v této sérii) :)

Linie ze sirotčince nabírala postupně na brutalitě a celkem chápu proč Anson dělá to co dělá, ale ten tragický omyl se Samem? Jedna z nejsmutnějších věcí, co jsem asi četl. A závěr? Zatímco běžné detektivky končí epilogem, kde se dořeší některé vedlejší linky a v podstatě se nic moc neděje, tak zde (stejně jako v prvním díle) je závěr naprosto brutální a jeden z nejlepších co jsem četl.

Celkově je celá série neskutečně spletitá a během čtení se boří spousta věcí které víte (nebo si myslíte, že víte) z předchozích dílů. Určitě by to chtělo opětovné přečtení. :)

12.12.2020 5 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Tak tohle byla JÍZDA!

SPOILERY
Někdy 100 stran před koncem mi došel motiv vraha... Jak já byl na sebe pyšný... a jak já koukal, že mi totálně uniklo všechno ostatní...

Celou dobu má čtenář (stejně jako Porter) pocit, že cca ví co se děje a má všechno pod kontrolou, ale v závěru zjistí, že byl totálně mimo.

Velice se mi líbilo, že tahle knížka přináší nové informace do zdánlivě uzavřeného případu z první knihy.

Jediné menší mínus je, že konec je velice otevřený, ale beru to tak, že tahle trilogie se prostě musí číst v celku (třetí díl začíná přesně tam kde končí druhý).

19.11.2020 5 z 5

Jarmarečník Jarmarečník Vlastimil Vondruška

Naprosto super.

Hildegarda je prvotřídní mrcha, která šlape na paty takovým esům v oboru jako je profesorka Umbridgová z Harryho Pottera nebo teta Lydia z Příběhu služebnice :)

K vydání by to možná chtělo trošku více revize, protože jsem našel docela dost překlepů (a to já si normálně takových věcí nevšímám) a na některých stránkách byl text špatně vytištěný (ztrácela se písmenka)

04.11.2020 5 z 5

Třetí etapa Třetí etapa Jan Waishaupt

(SPOILER) Dost dlouho jsem váhal zda tomu dát 4, nebo 5 hvězdiček, ale ten závěr to dost pohřbil...

Co bylo dobré:
Atmosféra! Takový pocit zmaru jako při beznadějné obraně během druhé etapy jsem už dlouho nezažil. Naprostý pocit beznaděje nad absolutní neschopností Steamera (jsem jediný kdo si vzpomněl na Umbridgovou?) a celkově stav armády, kde je glorifikována blbost a neschopnost a schopných lidí je potřeba se zbavit (až nepříjemně mi to připomíná realitu) bylo hodně silné kafe.

Co se moc nepovedlo:
Kniha hodně skáče v ději a vždycky mi trvalo dlouho se do nového prostředí začíst a když to začalo konečně nabírat grády tak byl konec (viz. konec druhé etapy, kde se proniklo do nového sektoru, objevila se mimozemská struktura, ale do konce knihy o tom už nebyla zmínka). Celkově mám pocit, že některé pasáže vůbec neposouvali děj dopředu (např. kdyby se vynechala celá první etapa tak by se nic moc nestalo, ten epilog byl taky takový nijaký...). Na posledních 20 stranách mi přišlo, že autor to strašně rychle ukončil a totálně přehodil výhybku (to jak Anchor dostane sigmum a chodí po lodi jako Ježíš mi přišlo hodně divné).

Jo a co mě neskutečně rozčilovalo byly ty poznámky... Je fajn, že autor některé pojmy rozvedl, ale dát to na konec knihy, aby čtenář musel neustále listovat???

Také by mě zajímalo v jaké době se kniha odehrává, měl jsem pocit, že by to měla být blízká budoucnost. Nicméně v části "Zázemí" se objevil postarší pár a paní se narodila krátce po druhé světové válce (což by odpovídalo, že děj se odehrává v současnosti, ale technologie tomu moc neodpovídají). A děj v části zázemí se odehrává v ČR? Autor popisuje, že se Skippy schovával v prvorepublikové vile a někdo tam mluvil o mýdlu jelen :)

22.09.2020 3 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

(SPOILER) Komentář se vztahuje k celé sérii a může obsahovat SPOILERY.
U každého dílu jsem měl problémy se začíst, každý díl přichází s novými postavami a dost často se odehrává v (na první pohled) nelogické době (první díl v 60. letech, 3. díl v současnosti, ačkoliv druhý díl končil v budoucnosti). Nicméně mělo to svůj smysl a po nějaké době jsem se začetl a nemohl se odtrhnout. V celé sérii (a obzvláště ve třetím díle) je spousta zajímavých nápadů a myšlenek: zmrazení lidského výzkumu pomocí počítačů ve fotonech, zničení sluneční soustavy pomocí dvojrozměrného prostoru, temný les (který by mohl být odpovědí na to, proč jsme nenarazili na žádnou mimozemskou civilizaci) atd. atd.

Co mě trošku mrzí je, že jsme se toho moc nedozvěděli o Trisolaranech a ostatních rasách (na druhou stranu je to možná lepší ponechat to fantazii) :) Konec mi přišel trošku překombinovaný, ale celkově se jedná o jednu z nejlepších sci-fi sérií co jsem četl.

15.07.2020 5 z 5

X způsobů smrti X způsobů smrti Stefan Ahnhem

SPOILERY
Jedná se o přímé pokračování předešlé knihy (a to tak přímé, že si myslím že to měla být jedna kniha, protože Motiv X sám o sobě nedává smysl). Jako všechny knihy tohoto autora to bylo nesmírně čtivé. Uzavřelo se hodně dějových linek, ale přesto mi tam pár věcí vadilo. Např. ohromnou roli tam hrála náhoda: Policistka se náhodou nastěhuje hned vedle pachatele, pachatel na 20 kostkách hodí samé šestky (šance více než 3 miliony miliard ku jedné), a ten závěr? O dopadení pachatele rozhodne hod kostkou se šancí 1:6...

Jsem fakt zvědavý na další díl, kde snad konečně Kim dostane co mu patří, protože tenhle šmejd mi strašně pije krev :)

06.07.2020 4 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Vážení čtenáři, následující komentář může obsahovat SPOILERY. Ve čtení pokračujte na vlastní nebezpečí. :)
Ze začátku nic moc (přeci jen čekáte sci-fi a jste v roce 1967). Poté co se děj posunul do přítomnosti a začal odpočet tak mě knížka chytla. Ale v momentě kdy jsem četl zprávy z Trisolaris, kde stavěli počítač o velikosti protonu... Tak to už byl hodně velký mazec. :)

04.05.2020 4 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Skvěle se to četlo, nechybělo pár zvratů a ten závěr?? Pecka!

22.04.2020 5 z 5

Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Stuart Turton

Hned od první stránky se mi knížka poměrně špatně četla. Nevím čím to bylo způsobeno, ale ne a ne se začíst. Děj byl poměrně zajímavý, byly zde nečekané zvraty, ale první myšlenka po dočtení byla "Uf konečně to mám za sebou."

20.02.2020 3 z 5

Motiv X Motiv X Stefan Ahnhem

Nooo, četlo se to dobře, ale to je jedna z mála pozitivních věcí, které se dají napsat...

SPOILER
Řeší se souběžně několik případů, ale vlastně je to jenom výplň aby se něco dělo a bylo mi celkem jedno jak se případy vyvíjejí... Vražda Munifa se vyřešila tak jako mimochodem, když se otisky toho pedofila našly na pračce (žádný motiv nic). Vražda Molly nebyla vyřešena vůbec (mám jenom podezřelého). To že Iren podpálí budovu a postřelí pár lidí mi přijde hodně přitažené za vlasy... Ještě se jim představí, takže si fakt nedokážu představit, že by ji to prošlo. A že by se Fabianova rodina tak zázračně sjednotila po Theově pokusu o sebevraždu mi taky přišlo dost nepravděpodobné. Nicméně alespoň se trošku posunulo Molanderovo vyšetřování a vrah s kostkami začal úřadovat (tady si fakt nedokážu představit jak by ho mohli chytit...)

10.02.2020 3 z 5

Překvapivě dobré (knihu jsem přelouskal za jediný den což se mi ještě nikdy nestalo). Dlouho jsem se této knížce vyhýbal, protože obecně nemám rád pokračování uzavřených sérií a zhruba jsem věděl co je zápletka a ta na mě působila jako slátanina :) Nicméně po začtení do děje získala i zápletka docela logiku.

SPOILERY
Kniha měla pár divných momentů - např. scéna, kdy se paní co roznáší občerstvení snaží zastavit děti aby vyskočili z vlaku a ruce se ji promění v ostré nože? WTF? :) Pár nelogických věcí, např. když se dostali do roku 1981 jakto že tam nezůstali jenom 5 minut? Jak mohli vidět dům Pottrových, který byl po Fideliovým zaklínadlem?

02.02.2020 4 z 5

Mise Saturn Mise Saturn John Sandford (p)

SPOILERY
Velice příjemná kniha. Byl jsem zvědavý jak si autoři poradí se setkání s mimozemšťany a dle mého názoru to zvládl skvěle a celá pasáž se četla jedním dechem (jenom mě trošku mrzí, že jsme se nedozvěděli více o stavitelích, nebo ostatních rasách). Místy byl popis děje trošku zmatený a nedokázal jsem si přesně představit co se děje a dost často se v textu objevovala zvláštní slovní spojení (lidé používali tabulku - hádám že to mělo být něco jako tablet, často bylo všechno nominální atd.)

27.01.2020 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

K téhle knížce jsem se dostal tak nějak omylem (myslel jsem si, že podle této knížky byl natočen film Předčítač) :D Čili ze začátku jsem byl dost zmaten, že se děj odehrává v přítomnosti. Nicméně jedná se o naprosto skvělou knížku a o jeden z nejsilnějších čtenářských zážitků za hodně dlouhou dobu.

24.01.2020 5 z 5

Pán věže Pán věže Anthony Ryan

SPOILERY
Na rozdíl od první knížky zde Vélin nehraje hlavní roli, ale sledujeme příběhy více postav. Ze začátku mi chvilku trvalo se začít, ale jakmile Volaři vpadli do království tak to byla jízda :)

22.01.2020 5 z 5

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

Ze začátku jsem měl pocit, že všechny knížky autora jsou jedna jako druhá, ale pak přišla Zloba, která přišla s něčím novým a od té doby jako by se to zlomilo a každá knížka má něco svého. Možná zde byl trošku rychlý konec, ale jinak super čtení.

19.01.2020 5 z 5

Gump & Co. Gump & Co. Winston Groom

Je z toho hodně znát, že to autor napsal kvůli úspěchu filmu (napsáno cca 10 let po prvním díle a rok po filmu). Dost násilně napasováno na první díl, neuvěřitelných náhodných setkání je tam jako máku a některé události (např. události v Berlíně) jsou neskutečně přitažené za vlasy...

12.01.2020 2 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Docela dobré, oproti filmu spousta nových scén, ale je hodně znát, že jde o humornou literaturu, protože děj byl místy velice nepravděpodobný

09.01.2020 3 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Zase za 100 %. Jedna z mála autorek/autorů jejichž knížky se dají číst hned za sebou a stále máte pocit, že čtete něco nového :)

SPOILERY!!!

Tématem asi nejodpornější zločiny (i když jsem téma lovu lidí četl i v jiné knížce tak tady to na mě zapůsobilo mnohem silněji). Docela dost jsem se bál o Stacy (přeci jen jsem si říkal, že by její smrt sérii i ostatní postavy posunula zajímavým směrem v dalších knížkách)

29.09.2019 5 z 5

Osmnáct pod nulou Osmnáct pod nulou Stefan Ahnhem

SPOILERY!!

Zdálo se mi, že konec přišel hrozně náhle (i když to mohlo být tím, jak jsem byl do knihy zažraný) a stejně jako ve druhém díle mě Fabian velice zklamal když váhal se střelbou... Nicméně ten Epilog??? Člověk si myslí, že je všechno vyřešené a zbývá to jen nějak kosmeticky zakončit a najednou BUM rána mezi oči. Fascinuje mě, jak jsou spolu knihy provázané a mám podezření, že autor měl všechny 4 díly promyšlené než napsal první díl. :)

31.07.2019 5 z 5

Devátý hrob Devátý hrob Stefan Ahnhem

SPOILER (asi) :)

Ze začátku jsem byl překvapen, že se děj odehrává ve Stockholmu, ale nakonec jsem si tento "prequel" velice užil a bylo zajímavé sledovat jaké události zavedli Fabiana do Helsingborgu. Pro mě jeden z nejméně pochopitelných motivů pachatele k vraždám (což není kritika autora, ale pachatele) :) Stejně jako u prvního dílu nemáte docela dlouho tušení kam vás kniha zavede až nakonec všechno do sebe krásně zapadne. No a ta scéna ve sklepení s popravou? Tam mě Fabian DOST zklamal :(

27.07.2019 5 z 5