cetriolo cetriolo komentáře u knih

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Komentář obsahuje SPOILERY!!!

Velice dobrá kniha. Líbil se mi i konec, kde do jisté míry lze pochopit proč dělá to co dělá (stejně tak jako v popravčím). Mám ale docela výhrady k překladu. Nevím zda to u jiných dílů nebylo, nebo jsem to jenom nevnímal. Jakoby překladatelce jednou za pár stran přeskočilo a použila strašně zvláštní výraz "hřadovala na okraji židle", "ruka byla k neužitku", "vina za sběř", "makrobózní vzpomínka" atd.

Ale co si myslím že je velká chyba, je překlad ve scéně s mechanikem. Chápu že o mechanikovi mluvila jako o muži (přeci jenom "mechanik šel" se dá pochopit, protože slovo mechanik je rodu mužského). Ale když mechanik říká "Neměl jsem dovolenou" tak to přeci jenom zpětně nedává smysl když tuhle větu pronášela žena. Při troše práce by se to dalo přeložit tak, aby překladatelka nemusela použít mužský rod v minulém čase.

Ale to jsou víceméně drobnosti :)

21.08.2017 5 z 5

Farma Farma Tom Rob Smith

Dost velké zklamání. Autor nejspíš zjistil co je to cliffhanger a nabyl dojmu, že je jeho svatou povinností ho cpát téměř všude, takže kapitola pravidelně končila v půlce věty "a pak mi ukázal..." jen aby se člověk na další straně dozvěděl, že nebylo ukázáné ABSOLUTNĚ nic zajímavého.

12.07.2017 2 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

O malinko slabší než první díl (což je možná způsobeno tím, že u první knížky jsem absolutně netušil do čeho jdu). Ale pořád se to četlo samo, jen mi moc nesedl lehce nadpřirozený prvek v podobě "media"...

06.07.2017 4 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Ze začátku jsem se nemohl začíst (ale to dávám za vinu Chrisu Carterovi, kterého jsem dočetl před touto knížkou) :)) U hlavní postavy mi chvilku trvalo než jsem ji začal mít rád, přeci jen je taková trošku asociální ale nakonec byla celkem fajn.

Následující řádky obsahují SPOILER!!!
Snad poprvé se mi stalo, že jsem odhalil vraha v půlce knihy :) To že by Beth mohla být imaginární mi tak nějak problesklo hlavou a musel jsem si znovu přečíst všechny pasáže s dvojčaty abych zjistil, že to autorka napsala velice chytře... Pokud nemáte tušení tak na popisu scén nebylo vůbec nic podezřelého, jakmile jsem ale tu myšlenku měl v hlavě tak to bylo z toho textu jasně patrné že Beth je pouze v Nikolině hlavě :))

Zároveň i motiv toho že šlo vlastně o dva oddělené případy byl dost překvapující

Konec SPOILERU

PS: postavy (zejména Kim) zvedají cca každé dvě stránky oči k nebi :D

24.06.2017 4 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Tak tohle byla neskutečná jízda. Hned na první stránce vám knížka na přivítanou vrazí jednu mezi oči a než se stihnete vzpamatovat, tak do vás dál nemilosrdně buší a když už jste na zemi a myslíte si, že nejhorší máte za sebou tak přijde nečekaný kopanec do žeber :)

Tuhle knížku jsem si zamiloval od první stránky a nepřestával jsem žasnout nad vrahovou vynalézavostí jak co nejoriginálněji a nebolestivěji někoho zavraždit.

14.06.2017 5 z 5

Italština Italština Alena Bahníková

Sympatická učebnice, jediným záporem je chybějící řešení ke cvičením, čímž ztrácí jakýkoliv smysl pro samouky :(

10.04.2017

Šestá hlídka Šestá hlídka Sergej Lukjaněnko

Wow! Přelouskáno za dva dny, nemohl jsem se od toho odtrhnout (to se mi moc často nestává). Skvělé zakončení celé série a ten konec? Ten mi bude ještě hodně dlouho ležet v hlavě (možná i v žaludku?) Nechci aby takhle skončila celá séria ale na druhou stranu to autor možná ani lépe zakončit nemohl...

31.03.2017 5 z 5

Finština nejen pro samouky Finština nejen pro samouky Hilkka A. Lindroos

No na to kolik to stálo peněz tak dost odbytá práce. Cvičení jsou udělaná bez jakéhokoliv náznaku rozmanitosti... např. v jednom cvičení mít větu na překlad "Bydlí v Brně?" a ob jednu větu "Bydlí v Berlíně?" my přijde opravdu zbytečné. Navíc mě dostalo, že od 18 lekce už není uvedená slovní zásoba k dané lekci ale slovíčka si musíte najít ve slovníku (co to má jako být??). Gramatika je navíc vysvětlena velice komplikovaně.

09.03.2017 1 z 5

Stráž Stráž Sergej Lukjaněnko

Za mě super knížka! Následující řádky obsahují SPOILER! Spousta věcí byla naznačena (např. to že hodně světů je rozvinutějších než naše). Do jednoho světa jsme i nahlédli a jsem moc zvědavý co stálo v té příručce a proč chce Vira zničit další světy, no doufám, že se to v dalších dílech dozvíme.

23.02.2017 5 z 5

Ovládněte svůj mozek Ovládněte svůj mozek Libor Činka

No co k tomu říct... Kniha má příslib něčeho naprosto úžasného, ale bohužel zůstane jenom u toho příslibu. Na každé druhé stránce autor slibuje věci typu "až si ukážeme to a to, tak vám to změní život a budete si pamatovat úplně cokoliv". Ale když se člověk (někde v půlce knihy) už dostane k něčemu zajímavému tak je to popsáno tak, že po přečtení jsem si nebyl jistý jestli co to vlastně mělo být.

31.08.2016 odpad!

Marťan Marťan Andy Weir

Tak tohle mě fakt bavilo! :) Jako melancholik mi jen zářila očka, když si tam hlavní hrdina propočítával, kolik dokáže vypěstovat brambor, jak syntetizovat kyslík atd. (i když moje znalosti nestačí na to, abych posoudil věděckou přesnost) :) A co mi sedlo byl smysl pro humor hlavní postavy a nad některými scénami jsem se pochechtával celý den :)

23.06.2016 5 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Moje pátá kniha od Browna a tenhle autor prostě nemá co nového nabídnout... Některé "lsti" byly tak průhledné, že i průměrně inteligentní kokršpaněl po lobotomii mozku má při čtení tušení, že to hlavní hrdinové jenom hrajou aby zmátli padouchy, ale přesto je to ještě na 20 stránkách podrobně vysvětleno, aby opravdu nikdo nebyl na pochybách jak to vlastně doopravdy bylo :)))

Pomalu každá druhá kapitolka obsahovala zakončení styleu "to co uviděl v místnosti by ho ani ve snu nenapadlo" což jednak v té záplavě ztrácelo jakýkoliv smysl a navíc se kolikrát ukázalo, že to co za těmi dveřmi doopravdy viděl, vlastně bylo něco úplně obyčejného... A i celkové rozuzlení knihy mi nepřišlo nijak zajímavé...

Ale abych to zase jenom nehanil :) četlo se to celkem dobře, u jedné nebo dvou scén jsem byl opravdu překvapen aktuálním vývojem a i informace, které doplňovaly příběh byly zajímavé (i když nemám tušení nakolik se jednalo o sériózní fakta a co si autor vymyslel, aby se mu to hodilo do příběhu)...

Asi kdybych to četl jako první nebo druhou Brownovku byl bych nadšený (jako např. u Digitální pevnosti nebo DaVinciho kódu), ale po pár knížkách už znám autorův styl a spousta scén je pak předvídatelných :)

23.06.2016 2 z 5

Švéd Švéd Robert Karjel

No docela zklamání... Četlo se to pěkně, ale v podstatě se nic moc nedělo a po dočtení knihy byla moje první myšlenka "a to je jako všechno??"

01.02.2016 3 z 5

Hranice věčnosti Hranice věčnosti Ken Follett

První dvě knížky (pokud se tedy o takových bichlích dá říct, že to jsou knížky :)) této série byly naprosto strhující, proto jsem byl zvědavý jak autor pojme tuto závěrečnou časovou epochu. Při čtení jsem byl překvapen kolik se toho vlastně událo a o spoustě událostí jsem zjistil mnoho nových věcí (např. jak vlastně vznikla berlínská zeď). Pasáže z východního Berlína a ze sovětského Ruska byly úžasné a nemohl jsem se od nich odtrhnout, zato boj za černošská práva mě zas až tolik nezaujal (i když i zde byly některé velice silné momenty). Trošku mě mrzelo, že vrcholná událost (pád komunismu) byla popsána jen na několika málo stránkách (stejně jako třeba válka ve Vietnamu). Celkově se ale jedná o velice dobrou knihu a těším se až si celou trilogii přečtu znovu. :)

Kamenný déšť Kamenný déšť Thomas Enger

Zajímavá kniha, která má poměrně nezvyklý konec, ale přijde mi, že některé linky nebyly úplně uzavřené... Nicméně se těším na další knížky od tohoto autora :)

Zlá doba pro draky Zlá doba pro draky Sergej Lukjaněnko

Tato kniha mě velmi mile překvapila, skvěle se četla a děj rychle ubíhal. Oproti hlídkám zde nebylo tolik filozofování :) Nicméně závěr byl takový rozpačitý :/ V podstatě v nejlepším to skončilo a ve mě zůstal takový pocit nedokončenosti...

Zima světa Zima světa Ken Follett

Několikrát (hlavně ze začátku) jsem měl chuť mrštit knihou naštvaně přes celý pokoj... Proč? Nástup nacistů k moci byl popsán tak skvěle, že jsem byl skutečně znechucen... Upřímně musím říct, že je to jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četl (pozor následující řádky obsahují SPOILER). Oproti prvním dílu je tato kniha neskutečně brutální a některé scény jsem rozdýchával velice těžko (např. to jak Bobrov popravil své vlastní muže, jak Waltera zmlátilo gestapo, roztrhání psi zaživa, poprava gilotinou ve sklepení atd.). Celkově z celé knížky je hodně cítit atmosféra strachu a rozpadu, který postihl téměř celou Evropu.

12.10.2015 5 z 5

Dům mrtvých Dům mrtvých Steven Erikson (p)

Na třetí pokus konečně dočteno. Kniha měla několik silných momentů, ale nedokázal jsem se nějak začíst a celkově jsem ji četl velice dlouho. Myslím, že v některých pasážích jsem se asi i lehce ztratil :)

12.10.2015

Duna Duna Frank Herbert

Po 170 stránkách vzdávám. Už dlouho se mi nestalo, že bych se do čtení musel nutit a po dvou stránkách knihu odkládal s tím, že mě to nebaví. Na to, že má kniha tak vysoké hodnocení a že je to taková legenda jsem čekal víc...

12.10.2015