Stráž

od:


KoupitKoupit eknihu

Centrum. Centrální svět vesmíru obklopují další světy jak okvětní lístky, jedním z nich je i naše Země. Centrum bylo kdysi veliké a silné, to všechno ale vzalo zasvé při katastrofě. Tady na křižovatce tisíců a tisíců civilizací drží vartu Sbor pohraniční stráže, který hlídá hranice mezi světy. Pozemšťan ocitnuvší se na Centru nemá zrovna moc na výběr: může být buď pašerák, nebo pohraničník. A že se tyhle profese tu a tam moc neliší! Dřív nebo později je ale třeba se rozhodnout, co pro člověka pohraniční služba vlastně znamená. Zemi totiž hrozí stejná pohroma, jaká kdysi zasáhla i Centrum… První titul nové Lukjaněnkovy série Pohraničí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/301981/straz-pohranici-aQD-301981.jpg 3.730
Série:

Pohraničí (1.)

Orig. název:

Застава (2014)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Argo, Triton
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (10)

Přidat komentář
kaffa
03. června

musela sem se hodně snažit, abych to vůbec dočetla.... námět super (proto ta jedna hvězda navíc), ale styl, jakým to bylo napsané.... ne a ne mě to vtáhnout.... pokračování si nechám ujít...

Mayaku
17. ledna

Další vysoce chytlavá záležitost od mistra Lukjaněnka, která po dlouhé době zase zásadním způsobem vzbudila můj zájem o některé Lukjaněnkovo universum. Jaká je hlubší historie Centra? Jak vypadají další světy? Co je zač Vira a z jakého světa vlastně pochází? Chci vědět víc! Sem s dalším dílem! :)

alisie
27.06.2017

Některá jména vyvolávala asociace s předchozí přečtenou knihou, třeba Ira - Iročka. Knize by neublížilo, kdyby byla kratší. Nebyl to špatný příběh s přecházením do světů, maxická sedmička byla tentokrát schovaná v počtu pohraniční stráže, která hlídá hranice mezi světy - opět analogie s hlídkami. :) Ale bylo pár míst, kde jsem se zasmála, nebo jsem ocenila analogii s běžným životem a poznatky z něj.

cetriolo
23.02.2017

Za mě super knížka! Následující řádky obsahují SPOILER! Spousta věcí byla naznačena (např. to že hodně světů je rozvinutějších než naše). Do jednoho světa jsme i nahlédli a jsem moc zvědavý co stálo v té příručce a proč chce Vira zničit další světy, no doufám, že se to v dalších dílech dozvíme.

maja8148
11.02.2017

Při čtení této knihy se mi stalo něco co se mi u Lukjaněnka stalo zatím je jednou ( u Rytíře z planety země) a to to, že jsem se strašně dlouho nemohla začíst, s čímž u něj normálně nemám problémy. I když mě třeba jeho kniha ve finále nějakým omylem jako celek neuchvátí, tak vždycky mě hned na začátku chytne, ale tady ne... Nakonec to nebylo až tak hrozné i když autor má i lepší knihy...

Jonny
30.01.2017

Ze začátku jsem měl pocit, že jsem v syntéze Lukjaněnkových knih. Hlavní postava je muž kolem 30 let, je vyzbrojený, má tajemný úkol, cestuje se zde mezi světy, obyvatelé planety Země se dělí na ty obyčejné a hrstku vyvolených se speciální schopností...
Postupně se příběh z tohoto klišé vymanil, byl překvapivý, napínavý, čtivý. Posledních 80 stránek jsem zhltnul na jeden zátah.

ziriant
10.01.2017

Lukjaněnka nebudu mít nikdy dost. I proto zamrzí ten vleklý překlad, nebo spíše hodně vlažná touha jeho díla u nás vůbec vydat. Cyklus Pohraničí mě podle první knihy hodně zaujal a ráda bych si jej někdy přečetla celý, čili i s knihami, kde už Lukjaněnko nefiguruje jako autor, nýbrž jako inspirativní průvodce. Takže, Hlídka to není, ale je to bezva, mně se to nezdá o nic méně kvalitní než právě cyklus Hlídek.

Koza3
14.10.2016

Koukám, že už je to sedm let co jsem četl Noční a Denní hlídku. Sci-fi romány natolik úžasné, že když se mě od té doby někdo zeptá co je pro mě symbolem Ruska, jsou to super scifiny (Glukhovsky, Lukjanenko), které jsou naprosto originální a nemají konkurenci. Ve světě science fiction by se mohlo říct, že už bylo vše "vymyšleno" a jakákoliv nová myšlenka je jen vykrádačka již existujícího. To neplatí pro Stráž. To co autor vymyslel za svět je naprosto famózní. Cítil jsem tam nádech steam-punku a postapo a jak jsem již zmínil, kvalitní ruské vyprávění příběhů. Pohraniční stráž střeží Centrum, svět, který propojuje další světy (i ten náš). Nejsme ve vesmíru sami a co víc, hrozí nám plastový mor, protože jsme příliš vyspělí. Ne, není to klišé, je to kulervoucí drama, které přelouskáte během pár dnů a budete strašně naštvaní, že nejsou přeložené další díly! Lukjaněnko se podělí o toto universum s dalšími ruskými spisovateli, kteří budou pokračovat (nebo už pokračují) dalšími díly. Co jsem koukal, tak nakladatelství Triton připravuje vydání dalšího dílu Revers, každopádně existují další tři čtyři knihy, které se povalují někde v ruských antikvariátech a do češtiny se jim nechce. Proto kupujte tuto knihu ve velkém, ať si pánové z nakladatelství zamnou ruce a přeloží pro nás všechny díly :-) Milí čtenáři...hlídka je mrtvá...ať žije Pohraničí!

V rámci čtenářské výzvy dávám do kategorie "Kniha poprvé vydaná v roce 2016" a musím se trošku zastydět, protože pozorný čtenář ví, že vyšla již v roce 2014, ale v ČR byla vydána až letos. Parametry to tedy splňuje, ale chtěl jsem to hrát fér a číst opravdu to, co letos vyšlo v originále. Brácha mě ale předběhl a daroval mi tuto knihu jako kandidáta pro tuto kategorii... jsem rád, že jsem to neodmítnul ;-)

pafčaodřeky
10.10.2016

Pro mne je tohle jeden z méně čtivých Lukjaněnků. Příběh předvídatelný, hrdina nezajímavý, vtipů pomálu, vypravěčsky nepřívětivé....Hlídku mi to tedy nepřipomíná, není tu žádné vnitřní pnutí, konflikt nebo dilema, rozpor mezi dobrem a zlem (zatím! třeba to přijde). Celkově chybí originalita, připadá mi, že autor vykrádá sám sebe. Tak snad příště.

Allebith
18.09.2016

Jakožto vášnivý fanoušek a sběratel Lukjaněnkovských děl jsem neváhala ani minutu a když jsem dva dny poté, co vyšla kniha do tisku, stála v knihkupectví, nebylo jiné cesty.

O další dva dny později mám za sebou nejnovější (do češtiny přeložené) řádky a přemýšlím, jak je ohodnotit.

Kniha má očividně sloužit jako průvodce v dalším ze Sergejových světů. A jako obvykle je ten svět zajímavý, akční a tak nějak "náš". Děj se z počátku malinko vleče, ale poslední čtvrtina začátek plně kompenzuje. Důvodem bude nejspíš právě plánované pokračování a to nejen z díla samotného autora, ale i jeho kolegů a přátel.

Série stráž mi již od pohledu evokuje sérii Hlídek a myslím, že nebudu ani první, ani poslední, kdo s tímto přirovnáním přijde. Autor v první knize vytvořil svět, dal mu rámec, zasadil příběh na pozadí a další osudy ponechává volně navazujícím knihám. Snad to bude mít úspěch. Za mě (s přivřeným okem) 4 hvězdičky a očekávání dalších pokračování.

TIP: Máte rádi Databázi knih? Podpořte ji v Křištálové lupě (Zájmové weby) - hlasujte zde.

Štítky

hlídka

Autor a jeho další knihy

Sergej Lukjaněnko

Sergej Lukjaněnko
ruská, 1968

všechny knihy autora

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených1x
v Přečtených43x
v Čtenářské výzvě9x
v Doporučených2x
v Knihotéce17x
v Chystám se číst20x
v Chci si koupit11x