cetriolo

Přečtené 172Kanibal z Nine Elms
? - říjen 2021
Kanibal z Nine Elms 2019, Robert Bryndza


Stíny minulosti
? - srpen 2021
Stíny minulosti 2016, Brandon Sanderson

Tady jsem měl trošku problémy a místy se trošku nudil. Tento díl je víceméně prvním dílem trilogie (jak je řečení v předloze po napsání první třetiny knihy si Sanderson uvědomil, že z toho udělá trilogii), ale všechny postavy a jejich schopnosti jsou známé z Poselství práva. Taktéž Sanderson měl s tímhle dílem problémy a napsal Pouta dědictví před dokončením tohoto dílu :) Nicméně jsem rád, že se objevili Kandry, Sezed (je to takový hezký závan z éry 1) :) A konec byl velice překvapivý.


Poselství práva
? - srpen 2021
Poselství práva 2013, Brandon Sanderson

Záměrně jsem si dal rok pauzu po dočtení první série a myslím si, že to byl dobrý nápad. Je to jiné než éra jedna, ale stále dobré. Děj je docela uzavřený (přeci jen při psaní tohoto dílu ještě Brandon netušil že napíše celou trilogii s těmito postavami). SPOILERY Sanderson přináší nové nápady do světa mistbornů. Twinborni jsou velice zajímaví a např. u Waxe kombinace mincíře a manipulace váhy dává netušené možnosti. Rovněž se dozvíme o chybějící dvou kovech (které naznačil Sezed na konci první trilogie) a dvou dalších kovech (včetně jejich feruchemických vlastností) :)


Až na kost
duben - květen 2021
Až na kost 2021, Ellison Cooper

První dvě knihy byly dobré (velice dobré), ale ve srovnání s tímto dílem se jednalo o škodovky, zatímco tohle bylo nadupané Ferrari. SPOILERY V prvních dvou dílech se řeší klasické vraždy, kde sice nevíte proč pachatel dělá to co dělá, ale tak nějak víte co se děje. To nebyl případ této knihy. Většinu knížky jsem byl vážně zmaten protože to nedávalo smysl... Tedy až do té doby dokud se na scéně neobjevil Jake. Ač nejsem fanouškem toho, aby postavy "vstávaly z mrtvých" tak tady to dávalo perfektní smysl a oceňuji, že nás autorka dva díly tahala za nos a přišla s tím až v této části. Škoda, že byl na scéně tak krátce, bylo by zajímavé sledovat v dalších dílech jak se Sayer vyrovnává s touto situací. A ten závěr? Zbožňuju když dokáže autor v poslední větě celé knížky shodit takovu bombu.


Pohřbení
? - duben 2021
Pohřbení 2020, Ellison Cooper


V kleci
? - duben 2021
V kleci 2019, Ellison Cooper


Výhled na hvězdy
? - březen 2021
Výhled na hvězdy 2020, Brandon Sanderson

Možná SPOILERY. Stejně jako u Mistbornů se ve dvojce děj rozjede směrem, který by čtenář fakt nečekal. Ještě o něco lepší než první díl a nemůžu se dočkat zbylých dvou dílů.


Mrtvé vzpomínky
? - únor 2021
Mrtvé vzpomínky 2020, Angela Marsons


Osudný slib
leden - únor 2021
Osudný slib 2020, Angela Marsons

SPOILER Tento díl je velice úzce spojen s předchozím. Celý tým se vyrovnává se ztrátou, a ne všem se to daří. Taktéž první oběť není čtenářům předchozího dílu neznámá. Motiv vraha se dá dost dobře odhadnout z prologu, ale to neubírá příběhu na čtivosti a vrah je tentokrát Carterovsky vyšinutý, kdy se mstí naprosto nevinným lidem za svoji debilitu mimořádně hnusným způsobem... Po delší době má kniha i vedlejší případ, který byl velice povedený a jeho rozuzlení (stejně jako reakce Stacy) mě velice potěšilo (a vlastně i stejnou mírou znechutilo). :) Co mi moc nesedělo byla bouračka auta. Opravdu by vrah byl schopen před sebou jedoucí auto oslnit dálkovými světly natolik, aby se vybouralo?


Skryté karty
? - únor 2021
Skryté karty 2019, Angela Marsons

Co dodat... Zase za pět (hvězd). SPOILERY Celý příběh se točí okolo elitní školy a tajných spolků. Což bylo velice zajímavé prostředí a místy mě fascinovalo co jsou lidé ochotni udělat pro to, aby patřili mezi "elitu". Bohužel jsem věděl, že někdo z týmu zahyne a z prologu bylo jasné kde a kdy, jen zbývalo zjistit kdo to odnese (a ani jedna z těch tří možností - bylo jasné, že Kim to nebude - nebyla dobrá). RIP, budeš mi chybět... Co mě velice potěšilo je, že se v knize objevila Alex, protože to je prvotřídní mrcha, kterou jsme snad neviděli (nebo o ní nečetli) naposledy. :) Dvě věci mi v knížce neseděly. 1) Prolog - zněl velice zlověstně (obzvlášť, když jsem věděl, že někdo půjde z kola ven). Nicméně v kontextu finále nedával moc smysl. Celé to vyzní tak, že jakmile začne zvonit zvon tak všichni zemřou... Dost pochybuju, že Kim vůbec ví, že se má zvon v 8 rozeznít, protože to Dawson sdělil ostatním až když Kim odešla a zadruhé Kim vůbec neví proč tam její tým jde... 2) Zvonice - moc mi není jasné, jak mohl ten kluk balancovat uprostřed místnosti na trámu, kde kolem něj nic není. To celá podlaha kromě toho jednoho prkna spadla když na ní vstoupil? To mi přijde docela těžké nastražit... To jsou spíš takové drobnosti, jinak ve mě kniha zanechala velice silný dojem a jsem velice rád, že Angela stvořila tuto vyšetřovatelku a její tým.


Vzhůru k obloze
prosinec 2020 - leden 2021
Vzhůru k obloze 2019, Brandon Sanderson

Tak tohle sedlo jako hrnec na jistou zadní část těla. :) Parádně se to četlo. M-bota s jeho zaujatostí houbami si prostě zamilujete. :)


Zlámané kosti
prosinec 2020 (29.-31.)
Zlámané kosti 2019, Angela Marsons


Nenávist
? - prosinec 2020
Nenávist 2019, Chris Carter

Jako vždy se to četlo skvěle a nemohl jsem se od knihy odtrhnout, ale přeci jen mi po dočtení pár věcí vadilo. SPOILERY!!! 1) naprostá přesnost u časových údajů (např. do parku dojeli za 5 minut a 32 sekund apod.). 2) přišlo mi jako by autor neměl dostatek materiálu na celou knihu (přeci jen Lucien provedl "pouhé" tři akce) tak to natahoval až absurdně podrobnými popisy (šíření exploze v baru, nicneříkající scéna z dětství Hunterovi přítelkyně). 3) finále mi přišlo lehce nelogické, Lucien se tak moc snaží předstírat svou smrt a přesto Robertovi prozradí, že plánuje utéct? To mi moc nesedělo... 4) občas až božské vyzvedávání Luciena... Co jsem si naopak uvědomil je, že sám autor je zdatný psycholog a velice nenápadně mě několikrát svedl na špatnou stopu. Během finále jsem si několikrát říkal, že autor popírá to co napsal pár stránek, ale při zpětném čtení jsem zjistil, že jsem si vše naprosto nesprávně vydedukoval. :) Doufám, že se s Lucienem ještě setkáme, protože mě fakt bavil. :)


Radujme se
prosinec 2020 (18.-28.)
Radujme se 2020, S. Erikson (pseudonym)

Absolutní spokojenost. Nesmírně mě bavily rozhovory mezi Sam a umělou inteligencí (jak já bych si s ní chtěl popovídat!) :) Krásně naznačená situace v celé galaxii se spoustou prostoru pro čtenářovu představivost. A ten epilog? Poslední větou mě naprosto dostal. :) Btw: Po přečtení poslední věty jsem hledal zda se plánuje další díl a v rozhovoru z roku 2018 Erikson uvedl, že ho má v hlavě, tak snad se brzy dočkáme. :)


Šesté dítě
? - prosinec 2020
Šesté dítě 2020, Jonathan Dylan Barker

... Velice dlouho jsem přemýšlel co vlastně napsat. SPOILERY! Ze začátku jsem ze třetího dílu neměl dobrý pocit. Přišlo mi, že se to točí jenom kolem toho, že Bishop hází vinu na Sama, Sam se snaží prokázat že je nevinný, prostě žádný velký příslib zajímavého rozuzlení... Jak já se mýlil! (nikoliv poprvé v této sérii) :) Linie ze sirotčince nabírala postupně na brutalitě a celkem chápu proč Anson dělá to co dělá, ale ten tragický omyl se Samem? Jedna z nejsmutnějších věcí, co jsem asi četl. A závěr? Zatímco běžné detektivky končí epilogem, kde se dořeší některé vedlejší linky a v podstatě se nic moc neděje, tak zde (stejně jako v prvním díle) je závěr naprosto brutální a jeden z nejlepších co jsem četl. Celkově je celá série neskutečně spletitá a během čtení se boří spousta věcí které víte (nebo si myslíte, že víte) z předchozích dílů. Určitě by to chtělo opětovné přečtení. :)


Jídlo na prvním místě
? - prosinec 2020
Jídlo na prvním místě 2014, Melissa Hartwig


Pátá oběť
listopad 2020 (04.-19.)
Pátá oběť 2019, Jonathan Dylan Barker

Tak tohle byla JÍZDA! SPOILERY Někdy 100 stran před koncem mi došel motiv vraha... Jak já byl na sebe pyšný... a jak já koukal, že mi totálně uniklo všechno ostatní... Celou dobu má čtenář (stejně jako Porter) pocit, že cca ví co se děje a má všechno pod kontrolou, ale v závěru zjistí, že byl totálně mimo. Velice se mi líbilo, že tahle knížka přináší nové informace do zdánlivě uzavřeného případu z první knihy. Jediné menší mínus je, že konec je velice otevřený, ale beru to tak, že tahle trilogie se prostě musí číst v celku (třetí díl začíná přesně tam kde končí druhý).


Jarmarečník
? - listopad 2020
Jarmarečník 2020, Vlastimil Vondruška

Naprosto super. Hildegarda je prvotřídní mrcha, která šlape na paty takovým esům v oboru jako je profesorka Umbridgová z Harryho Pottera nebo teta Lydia z Příběhu služebnice :) K vydání by to možná chtělo trošku více revize, protože jsem našel docela dost překlepů (a to já si normálně takových věcí nevšímám) a na některých stránkách byl text špatně vytištěný (ztrácela se písmenka)


Vídeňský sen
říjen 2020 (24.-27.)
Vídeňský sen 2020, Vlastimil Vondruška


Hrdina věků
? - říjen 2020
Hrdina věků 2010, Brandon Sanderson


Vražedný rozsudek
? - říjen 2020
Vražedný rozsudek 2020, Andreas Gruber


Třetí etapa
? - září 2020
Třetí etapa 2019, Jan Waishaupt

Dost dlouho jsem váhal zda tomu dát 4, nebo 5 hvězdiček, ale ten závěr to dost pohřbil... Co bylo dobré: Atmosféra! Takový pocit zmaru jako při beznadějné obraně během druhé etapy jsem už dlouho nezažil. Naprostý pocit beznaděje nad absolutní neschopností Steamera (jsem jediný kdo si vzpomněl na Umbridgovou?) a celkově stav armády, kde je glorifikována blbost a neschopnost a schopných lidí je potřeba se zbavit (až nepříjemně mi to připomíná realitu) bylo hodně silné kafe. Co se moc nepovedlo: Kniha hodně skáče v ději a vždycky mi trvalo dlouho se do nového prostředí začíst a když to začalo konečně nabírat grády tak byl konec (viz. konec druhé etapy, kde se proniklo do nového sektoru, objevila se mimozemská struktura, ale do konce knihy o tom už nebyla zmínka). Celkově mám pocit, že některé pasáže vůbec neposouvali děj dopředu (např. kdyby se vynechala celá první etapa tak by se nic moc nestalo, ten epilog byl taky takový nijaký...). Na posledních 20 stranách mi přišlo, že autor to strašně rychle ukončil a totálně přehodil výhybku (to jak Anchor dostane sigmum a chodí po lodi jako Ježíš mi přišlo hodně divné). Jo a co mě neskutečně rozčilovalo byly ty poznámky... Je fajn, že autor některé pojmy rozvedl, ale dát to na konec knihy, aby čtenář musel neustále listovat??? Také by mě zajímalo v jaké době se kniha odehrává, měl jsem pocit, že by to měla být blízká budoucnost. Nicméně v části "Zázemí" se objevil postarší pár a paní se narodila krátce po druhé světové válce (což by odpovídalo, že děj se odehrává v současnosti, ale technologie tomu moc neodpovídají). A děj v části zázemí se odehrává v ČR? Autor popisuje, že se Skippy schovával v prvorepublikové vile a někdo tam mluvil o mýdlu jelen :)


Pramen Povýšení
? - srpen 2020
Pramen Povýšení 2009, Brandon Sanderson


Finální říše
? - srpen 2020
Finální říše 2008, Brandon Sanderson


Vzpomínka na Zemi
? - červenec 2020
Vzpomínka na Zemi 2018, Liou Cch'-sin

Komentář se vztahuje k celé sérii a může obsahovat SPOILERY. U každého dílu jsem měl problémy se začíst, každý díl přichází s novými postavami a dost často se odehrává v (na první pohled) nelogické době (první díl v 60. letech, 3. díl v současnosti, ačkoliv druhý díl končil v budoucnosti). Nicméně mělo to svůj smysl a po nějaké době jsem se začetl a nemohl se odtrhnout. V celé sérii (a obzvláště ve třetím díle) je spousta zajímavých nápadů a myšlenek: zmrazení lidského výzkumu pomocí počítačů ve fotonech, zničení sluneční soustavy pomocí dvojrozměrného prostoru, temný les (který by mohl být odpovědí na to, proč jsme nenarazili na žádnou mimozemskou civilizaci) atd. atd. Co mě trošku mrzí je, že jsme se toho moc nedozvěděli o Trisolaranech a ostatních rasách (na druhou stranu je to možná lepší ponechat to fantazii) :) Konec mi přišel trošku překombinovaný, ale celkově se jedná o jednu z nejlepších sci-fi sérií co jsem četl.


X způsobů smrti
? - červenec 2020
X způsobů smrti 2020, Stefan Ahnhem

SPOILERY Jedná se o přímé pokračování předešlé knihy (a to tak přímé, že si myslím že to měla být jedna kniha, protože Motiv X sám o sobě nedává smysl). Jako všechny knihy tohoto autora to bylo nesmírně čtivé. Uzavřelo se hodně dějových linek, ale přesto mi tam pár věcí vadilo. Např. ohromnou roli tam hrála náhoda: Policistka se náhodou nastěhuje hned vedle pachatele, pachatel na 20 kostkách hodí samé šestky (šance více než 3 miliony miliard ku jedné), a ten závěr? O dopadení pachatele rozhodne hod kostkou se šancí 1:6... Jsem fakt zvědavý na další díl, kde snad konečně Kim dostane co mu patří, protože tenhle šmejd mi strašně pije krev :)


Problém tří těles
? - květen 2020
Problém tří těles 2017, Liou Cch'-sin

Vážení čtenáři, následující komentář může obsahovat SPOILERY. Ve čtení pokračujte na vlastní nebezpečí. :) Ze začátku nic moc (přeci jen čekáte sci-fi a jste v roce 1967). Poté co se děj posunul do přítomnosti a začal odpočet tak mě knížka chytla. Ale v momentě kdy jsem četl zprávy z Trisolaris, kde stavěli počítač o velikosti protonu... Tak to už byl hodně velký mazec. :)


Čtvrtá opice
duben 2020 (15.-22.)
Čtvrtá opice 2018, Jonathan Dylan Barker

Skvěle se to četlo, nechybělo pár zvratů a ten závěr?? Pecka!


Vražedná lhůta
? - duben 2020
Vražedná lhůta 2019, Andreas Gruber


Illuminae
? - duben 2020
Illuminae 2016, Amie Kaufman


Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové
? - únor 2020
Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové 2019, Stuart Turton

Hned od první stránky se mi knížka poměrně špatně četla. Nevím čím to bylo způsobeno, ale ne a ne se začíst. Děj byl poměrně zajímavý, byly zde nečekané zvraty, ale první myšlenka po dočtení byla "Uf konečně to mám za sebou."


Motiv X
? - únor 2020
Motiv X 2019, Stefan Ahnhem

Nooo, četlo se to dobře, ale to je jedna z mála pozitivních věcí, které se dají napsat... SPOILER Řeší se souběžně několik případů, ale vlastně je to jenom výplň aby se něco dělo a bylo mi celkem jedno jak se případy vyvíjejí... Vražda Munifa se vyřešila tak jako mimochodem, když se otisky toho pedofila našly na pračce (žádný motiv nic). Vražda Molly nebyla vyřešena vůbec (mám jenom podezřelého). To že Iren podpálí budovu a postřelí pár lidí mi přijde hodně přitažené za vlasy... Ještě se jim představí, takže si fakt nedokážu představit, že by ji to prošlo. A že by se Fabianova rodina tak zázračně sjednotila po Theově pokusu o sebevraždu mi taky přišlo dost nepravděpodobné. Nicméně alespoň se trošku posunulo Molanderovo vyšetřování a vrah s kostkami začal úřadovat (tady si fakt nedokážu představit jak by ho mohli chytit...)


Harry Potter a prokleté dítě
? - únor 2020
Harry Potter a prokleté dítě 2016, J. K. Rowling (pseudonym)

Překvapivě dobré (knihu jsem přelouskal za jediný den což se mi ještě nikdy nestalo). Dlouho jsem se této knížce vyhýbal, protože obecně nemám rád pokračování uzavřených sérií a zhruba jsem věděl co je zápletka a ta na mě působila jako slátanina :) Nicméně po začtení do děje získala i zápletka docela logiku. SPOILERY Kniha měla pár divných momentů - např. scéna, kdy se paní co roznáší občerstvení snaží zastavit děti aby vyskočili z vlaku a ruce se ji promění v ostré nože? WTF? :) Pár nelogických věcí, např. když se dostali do roku 1981 jakto že tam nezůstali jenom 5 minut? Jak mohli vidět dům Pottrových, který byl po Fideliovým zaklínadlem?


Mise Saturn
leden 2020 (19.-27.)
Mise Saturn 2018, J. Sandford (pseudonym)

SPOILERY Velice příjemná kniha. Byl jsem zvědavý jak si autoři poradí se setkání s mimozemšťany a dle mého názoru to zvládl skvěle a celá pasáž se četla jedním dechem (jenom mě trošku mrzí, že jsme se nedozvěděli více o stavitelích, nebo ostatních rasách). Místy byl popis děje trošku zmatený a nedokázal jsem si přesně představit co se děje a dost často se v textu objevovala zvláštní slovní spojení (lidé používali tabulku - hádám že to mělo být něco jako tablet, často bylo všechno nominální atd.)


Pán věže
? - leden 2020
Pán věže 2015, Anthony Ryan

SPOILERY Na rozdíl od první knížky zde Vélin nehraje hlavní roli, ale sledujeme příběhy více postav. Ze začátku mi chvilku trvalo se začít, ale jakmile Volaři vpadli do království tak to byla jízda :)


Galerie mrtvých
? - leden 2020
Galerie mrtvých 2018, Chris Carter

Ze začátku jsem měl pocit, že všechny knížky autora jsou jedna jako druhá, ale pak přišla Zloba, která přišla s něčím novým a od té doby jako by se to zlomilo a každá knížka má něco svého. Možná zde byl trošku rychlý konec, ale jinak super čtení.


Gump & Co.
? - leden 2020
Gump & Co. 1996, Winston Groom

Je z toho hodně znát, že to autor napsal kvůli úspěchu filmu (napsáno cca 10 let po prvním díle a rok po filmu). Dost násilně napasováno na první díl, neuvěřitelných náhodných setkání je tam jako máku a některé události (např. události v Berlíně) jsou neskutečně přitažené za vlasy...


Forrest Gump
? - leden 2020
Forrest Gump 2008, Winston Groom

Docela dobré, oproti filmu spousta nových scén, ale je hodně znát, že jde o humornou literaturu, protože děj byl místy velice nepravděpodobný


Vypravěčka
? - leden 2020
Vypravěčka 2014, Jodi Picoult

K téhle knížce jsem se dostal tak nějak omylem (myslel jsem si, že podle této knížky byl natočen film Předčítač) :D Čili ze začátku jsem byl dost zmaten, že se děj odehrává v přítomnosti. Nicméně jedná se o naprosto skvělou knížku a o jeden z nejsilnějších čtenářských zážitků za hodně dlouhou dobu.


Píseň krve
? - listopad 2019
Píseň krve 2014, Anthony Ryan


1