cérka Online cérka komentáře u knih

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Krásná, tíživá, barevná, smutná a opět z části válečná, ale napsaná krásným jazykem. Jazykový poklad po všech stránkách (už chápu proč se kniha objevila v doporučené četbě). I já doporučuji.
Nicméně. Čekaly jsme na sebe strašně dlouho, nakonec to byla čtenářská výzva, která mě donutila konečně se rozhoupat. Části knihy, které popisovaly Terezín a Osvětim, mě nutily neustále k myšlence, že už to číst fakt nechci, že už toho lidského utrpení a nespravedlnosti je na jednu dušičku moc. Vím nebo snad tuším, že paní Androníková je v tom nevinně. V roce 2001 byla vlaštovkou, to až teď se roztrhl pytel a válka se na mě valí ze všech stran.
Moc se mi líbila dějová linka věnující se vzpomínkám na Indii a Baťovský Zlín před válkou.

22.10.2018 5 z 5

Marie Curie-Skłodowská: Odvaha snít Marie Curie-Skłodowská: Odvaha snít Susanna Leonard

Příjemné překvapení! Samotnou mě zaskočilo jak silně mě v této knize životní příběh Marie Curie-Sklodowské zasáhl. Není to klasický životopis a není to ani milostný román. Je to příběh milující, obětavé, nezlomné, odhodlané vlastenky, vědkyně, manželky, matky...., prostě vyjímečné ženy!
Kniha vypráví o Mariině nelehkém dětství, dospívání, nesmírné touze po poznání a vědění, nelehkém, ale o to obdivuhodnějšim období vysokoškolských studií, lásce k manželovi, dětem a své práci. Neskutečná žena, nechápu jak to všechno zvládla. Nechápu jak její vyčerpané, přepracované a neustále ozařované tělo dokázalo dát život dvěma dětem a dožít se 67 let!
Smekám před touto ženou!

K samotné knize. Trochu pomalý rozjezd (ovlivněný zdejšími komentáři) se v poslední třetině knihy změnil ve čtecí maraton. Na konci knihy jsem si uvědomila, že mi tečou slzy, tak moc mě kniha pohltila.

20.11.2022 5 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Příběh této knihy mi nebyl neznámý. Před pár lety jsem měla možnost shlédnout jeho filmové zpracování a už tehdy mi přišel skvělý, zvláštní a krutý. Tentokráte jsem příběh poslouchala jako audioknihu ve skvělém podání Jaromíra Meduny.
Francie 18.století a veškeré kulisy či myšlenky jsou zde popisovány velkolepě a důkladně a chápu, že pokud bych knihu četla, mohlo by mě to odradit. Já ji však poslouchala a nesmírně mě to bavilo,všechno!

22.08.2021 5 z 5

Nová doba Nová doba Marie Lamballe (p)

A mě to moc bavilo! Jestli někdo umí napsat čtivou rodinnou ságu, tak je to určitě Anna Jacobsová. Sice ten konec je opravdu příliš přesladký, ale na pokračování mě navnadil dokonale. Takové to příjemné, odpočinkové, domácí počteníčko ;).
Pokud bych měla vyzdvihnout některou z postav, tak určitě Hildu, ta se autorce povedla.

14.08.2020 5 z 5

Liščí tanec Liščí tanec Lenka Chalupová

Další kniha, potažmo autorka, ke které jsem se dostala, možná jen, díky Klubu milovníků knih.
Příběh mě zcela pohltil a já si až do poslední stránky nalhávala, že vím kdo je vrah a co se stalo :). Ano, osobu, která ublížila Prokůpkovi jsem tipla správně. Ovšem kdo zamotal Hynkův život se mi rozluštit nepodařilo a tím pádem se na konec konalo ono pověstné wow!
Paní Chalupová velmi mile překvapila a určitě si přečtu i další knihy. Jsem čím dál pyšnější na českou, ženskou literární scénu.V poslední době (aspoň já mám ten pocit) pěkně válcují tu mužskou (pánové prominou ;).

13.02.2020 5 z 5

Orgány nepatří do nebe: Rozhovory s transplantačním chirurgem Jiřím Froňkem a jeho pacienty Orgány nepatří do nebe: Rozhovory s transplantačním chirurgem Jiřím Froňkem a jeho pacienty Renata Kalenská

Děkuju!
Děkuji autorce za svůj příběh, za inspiraci, za tuto knihu!
Děkuji lékaři Jiřímu Froňkovi, že to nikdy nevzdal a je tady pro nás!
Děkuji všem lékařům, kteří svou práci vykonávají s láskou, citem, vervou, duší a věnují svůj život druhým.
Děkuji jejich rodinám.
Děkuji zdravotním sestrám a bratrům.
DĚKUJI VŠEM DÁRCŮM, bez vás by to nešlo!

Tato kniha mě vnitřně velmi zasáhla. Mám kolem sebe neustále kupu lidí, kteří si neustále a pořád na něco stěžují a přitom jsou tak bohatí!
Stále ještě máme jednu z nejlepších zdravotních péči ve světě a spoustu laskavých lidí, kteří mnohdy naprosto nezištně a zdarma pomáhají nemocným, přestárlým a všem potřebným. Jenomže náš národ je přeborníkem ve stěžování si. Až pak jednoho dne přijde vteřina a všechno, hlavně vaše hodnoty jsou najednou úplně někde jinde.

Život a zdraví je největší dar !!!
Pokud k tomu máte ještě někoho vám blízkého, jste nejbohatší na světě!

21.11.2023 5 z 5

Král cizinec (1309 – 1333) Král cizinec (1309 – 1333) Vlastimil Vondruška

Lucemburkové byli druhou českou královskou dynastií. Zemím Koruny české vládli více než jedno století a já se neskutečně těšila na literární zpracování jejich osudů z pera pana Vondrušky. Na jeho epopeje jsem až doposud nedala dopustit a vždy jsem velmi kvitovala s jakou lehkostí a čtivostí dokáže autor popsat českou historii.
Tentokráte jsem se musela téměř celou knihu nutit k četbě a jen díky své pevné vůli jsem dočetla! Snad je to současným společenským rozpoložením nebo válkou na Ukrajině, ale už se mi příčí číst 448 str. o boji o moc. Doufala jsem v něco podobného, co se podařilo u Přemyslovců. Vysvětlení a dokreslení naší historie pomocí života lidí ve všech společenských vrstvách, i za cenu dalších stovek stránek navíc.
Velké množství postav bez pořádné charakteristiky, které mi splývají v jednu šedou masu, o který vlastně téměř nic nevím. K žádné postavě jsem si nevytvořila za celou dobu pozitivní nebo negativní vztah.
Byla jsem z předešlých knih zvyklá, že autor dokázal jít do hloubky a nádherně vykreslit situaci na pozadí krajiny, prostředí hradů, podhradí apod. Tady mi to vše přišlo velmi ploché. Velká škoda!
I já budu s obavami vyhlížet pokračování.

01.04.2023 3 z 5

Emilka Emilka Ivana Fajnorová

Anotace a veskrze příjemné komentáře mě na tuto knihu krasně naladily a já si četbu a Emilčino dětství užívala plnými doušky. Jak já se bála momentu kdy se to všechno zlomí. S obavou jsem obracela stránku za stránkou a má radost z četby se pomalu vytrácela. Ano, neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, ale na mě těch smutných okamžiků bylo najednou nějak moc. Velká spousta postav, titěrné popisy, táhnoucí se děj a neustálá přítomnost smrti knize moc neprospěly.
Krásná obálka způsobila, že se přikláním ke 3*

10.01.2023 3 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Wow, teda já si to fakt užila!
Pachatele jsem neodhalila a až na kauzu "Kramný" bylo vše až neskutečně skutečné (paní reportérka byla určitě z tn.cz :)).
Knihu jsem si půjčila hlavně kvůli Šumavě a i tady mě autorka jen příjemně překvapila.
Já jsem prostě nadšená a už teď se těším na další knihy. Víc prozrazovat nebudu. Doporučuji!

Neodpustím si maličký citát: "Její dech by vyhladil dinosaury" :) :) :) Tady autorka málem zabila mě, opravdu výstižné a ze života :) :) :)

15.02.2022 5 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Kniha, kterou mi tentokrát přidělilo kolo osudu Klubu milovníků knih, mě velmi potrápila. Už po přečtení první kapitoly jsem nevěřícně kroutila hlavou a nebýt výše zmiňovaného klubu, kniha by letěla velkým obloukem do nepřečtených, jako naprostý odpad.
Na druhou stranu naprosto chápu, že někdo podobné knihy oceňuje, vyhledává, kupuje a hlavně čte.
Každý holt máme rádi to své a mé gusto tato kniha prostě nesplňuje.
Stručně bych knihu popsala jako novodobou pohádku o Popelce, zasazenou do zimní krajiny švýcarských Alp.

(spoiler)
Prostě pokud jste životem zklamaná, zhrzená a nešťastná, protože jste o ruku požádala na veřejnosti muže, a on Vám dá veřejně kopačky, jeďte do Alp. Všichni Vás budou hýčkat, obdivovat, budete pro všechny neodolatelná, všemi chtěná a bohatá. A na konci vás čeká nejedna svatba :)

Ps. Díky, Peti, za povzbuzení v četbě, jen díky Tobě je to za 2*

14.01.2022 2 z 5

Má třetí kniha od Frederika Backmana mě utvrdila v přesvědčení, že Oweho už nic nepřekoná. S každou další knihou se velmi trápím. S autorem jsme hold každý naladěni na úplně jinou vlnu a na svět se díváme jinýma očima. Já tady ty duchaplné a moudrých myšlenek plné knihy nesnáším a tři hvězdičky dávám jen díky dobré myšlence pomoci touto formou nadaci.

Kniha byla pro mě splněním výzvy, zde na DK i pro KMK.

Odchod milovaného člověka je vždy těžký, i pro věřícího člověka. Já budu vždy závidět lidem, kteří dostali čas se na něj připravit a s milovanou, nenahraditelnou a jedinečnou osobou se rozloučit.

09.09.2021 3 z 5

Hejnické pastorále Hejnické pastorále Vlastimil Vondruška

Pan Vondruška ve svých epopejích pravidelně dokazuje své nesporné kvality. I tady mohu říct, že se mi celá série líbila a mrzí mě její "předčasný" konec. Myslím, že původní záměr zněl na sedm dílů ;). Tak to je snad jediná výtka.
Hezká pohádka pro dospělé, kde i samotné násilí a krutosti doby jsou podány příjemným a přijatelným stylem. Příjemné, pohodové, odpočinkové čtení.

29.07.2021 5 z 5

Spiknutí oběšenců Spiknutí oběšenců Vlastimil Vondruška

Styl, forma, děj - klasický Vondruška současnosti. Buď jej "milujete" a nebo "nenávidíte".
Z příběhů se postupně zcela vytratila historická linka a řeší se pouze nějaký "zapeklitý" mord. Příběhy již nejsou tak dobře promyšlené, jak tomu bývalo zvykem a asi se ani není čemu divit při tak velkém počtu ročně vydaných knih.
Knihy pana Vondrušky už možná čtu jen ze setrvačnosti. Tentokrát mě to, ale opravdu nebavilo a očekávaná relaxace se nedostavila.

16.06.2021 3 z 5

Lehce neuvěřitelné příhody z hor Lehce neuvěřitelné příhody z hor Martin Úbl

Skvělé, skvělé, skvělé!!!
Taková krásná jednohubka, která zahřeje u srdíčka, posílí bránici a neskutečně zvedne náladu ;).
Gratuluji k opět perfektní knížce, skvělým a jedinečným zážitkům a Martinovi snad i k stále se zdárně vyvíjejícímu vztahu :).

26.05.2021 5 z 5

Měli jsme štěstí Měli jsme štěstí Georgia Hunter

Sama sebe překvapuji, ale druhou půlku knihy jsem úplně zhltla, ač se podobným tématům snažím celoživotně vyhýbat. Členové rodiny Kurcových měli opravdu převeliké štěstí, ale i odvahu a pevnou vůli. Tato kombinace jim umožnila přežít! Silný a svým způsobem i nádherný příběh o nezlomné, pevné vůli a víře přežít téměř nepřežitelné.
Kniha se mi naprosto neplánovaně hodí do Klubu milovníků knih s tématem polská literatura, neb autorka má prokazatelně polské kořeny ;-), a také jako dárek pro mou sestru (toto bude její šálek kávy).

04.05.2021 5 z 5

V bouřlivých časech V bouřlivých časech Marie Lacrosse

Určitě jsem od této knihy očekávala jiný příběh. Kdybych jen tušila, že je příběh vystavěn téměř jen na popisování Prusko-francouzského konfliktu, z let 1870-1871, knize bych se asi vyhnula. Co, ale musím uznat je fakt, že si autorka opravdu dobře a poctivě nastudovala popisy a průběhy velké části bitev a vojenských střetů a dokázala je velmi realisticky přenést a začlenit do příběhu včetně všech jejích následků. Také skvěle nastínila rodinné a společenské poměry panující v těchto letech, kdy muž byl „vládcem tvorstva“ a žena pouze jeho nástrojem, rozdělení společenských tříd a jejich životní podmínky. Právě život na vinicích a v „zámku a podzámčí“, bylo to, na co jsem se nejvíc těšila a proč jsem po knize sáhla. Alsasko a Lotrinsko a jejich vinné stezky jsou kouzelným místem (měla jsem tu čest je navštívit). Ochutnala jsem mnohé místní speciality, poznala úžasné lidi, rodiny, které obhospodařují své vinice po celá staletí. Možná proto jsem chtěla vědět víc ;-)

Samotná milostná zápletka byla oním spojovacím faktorem a kostrou příběhu a k její velké škodě bohužel s velmi předvídatelným průběhem a zakončením. Vizuálně je kniha velmi hezká, její zpracování a formát se také povedl. Autorka umí vyprávět a překlad to nepokazil. Tak jo, pokračování příště. Druhý díl, Nový začátek slibuje naději nejen pro hlavní hrdiny, ale i pro mé čtenářské potřeby.

05.11.2020 4 z 5

Návrat mistra Návrat mistra František Niedl

Tak a jsem opět na konci. Konci, který by koncem vůbec nemusel být. Spousta věcí je zde pouze naznačena, a jak už jsem se při čtení této série několikrát přesvědčila, autorova fantazie nezná mezí a vše by nakonec mohlo dopadnout úplně jinak. Škoda, na můj vkus příliš důstojné a rychlé zakončení série a rozloučení se s hrdiny. Hvězdičku ubírám, tento díl mi přijde oproti předchozím mnohem slabší.

10.05.2020 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Opravdu krásná kniha, strašně smutná, ale krásná!!!
Nerada se opakuji, ale strašně dobře se mi četla. Těšila jsem se opravdu na každou stránku, na každý hříbek, na každý další střípek z rozbité dušičky. Doporučuji!!! Jen mám teď velký problém začíst se do další knihy, Houbařka mi leží v hlavě a ne a ne ven.

05.11.2018 5 z 5

Prostě opět je to perfektní!!!
Určitě tady nebudu jediná, kdo se přizná, že s velkou netrpělivostí očekává každou knihu z pera pana Moravce. Ten chlap má prostě dar, obrovský dar! A nezklamal ;) Laťku drží pořád proklatě vysoko, zase se tomu nedá nic vytknout. Děkuji!

Ve svém životě, jsem už pár andělů strážných potkala. Díky Bohu, že takových "Marků Dvořáků" pracuje v našem zdravotnictví víc. A všichni jsou to obrovští srdcaři/řky, sympaťáci/čky a lidé na svém místě. Moc Vám všem děkuji!

Malá osobní vsuvka:
Obzvláště mladé medičce, která před 26 lety, jako jediná (a to čerstvě vystudovaná) poznala u mého manžela prasklou aortu. Dokázala mu přes všechny komplikace sehnat vrtulník a v tým lékařů, kteří dokázali velký zázrak. A pak, jak už to tak v pohádkách bývá, se po ní slehla zem.

06.01.2024 5 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Příjemné překvapení!
Jsem moc ráda, že se začínají objevovat knihy, které začínají popisovat a uchovávat Československo historii konce 20. století. Konečně žádný holocaust a válečné hrůzy, i když ty poválečné se jim v mnohém vyrovnají.
Příběh je velmi čtivý, zajímavý a někdy i hodně bolavý, ale moc mě bavil a nebýt neuvěřitelného happyendu na závěr knihy, tak přísahám, že se skutečně stal.
Snažila jsem se najít si nějaké informace o autorovi a zatím nic, ani umělá inteligence si zatím nic nevymyslela. Docela by mě totiž zajímalo, co autora inspirovalo k napsání tak sugestivního příběhu s neskutečně dobře propracovanými popisy jednotlivých míst. Luhačovice a Zlín (Gottwaldov) jsou pevnou součástí mého života, takže opravdu vím co říkám.
Doporučuji!

07.05.2023 5 z 5