Čand@ Online Čand@ komentáře u knih

Opona Opona Ondřej Hübl

Musím povedať, že ako sa autor Hodom mrtvou labutí do môjho vkusu netrafil, tak toto bol naopak zásah priamo do čierneho. Výborný nápad, veľmi čtivo spracovaný a ozaj sa teším, keď sa raz Jiří Strach odhodlá to sfilmovať. A myslím si, že keby niečo také fakt existovalo, zaiste by sa našlo nemálo bláznivých záujemcov.

16.08.2023 4 z 5

Případ Pavlína Případ Pavlína Martina Formanová

Je to príbeh predovšetkým Pavlíniných rodičov. Naturalistický, neprikrášlený, aj keď napísaný ako beletria a nie literatúra faktu. Žiadna romantická láska až za hrob. Realita, ako ju život priniesol. Chválim.

07.08.2023 4 z 5

Černé světlo Černé světlo Peter May

(SPOILER) Tak vám neviem. Aby po Enzovi išli nie jeden, ale dokonca dvaja nájomní vrahovia a ani jednému sa nepodarí ho dostať, to asi nebude tak celkom ok. Asi by sa mali zamyslieť nad svojimi vražednými schopnosťami. Príležitostí bolo až-až. Čo o to, napínavé to bolo dosť, preto odo mňa tri hviezdičky. Ale príde mi, či to ten môj obľúbený Peter tentokrát s tou nedotknuteľnosťou hlavného hrdinu trošku neprehnal. Veru váham, či čítať/počúvať ďaľšie diely tejto série.

05.08.2023 3 z 5

Zimní přízrak Zimní přízrak Dan Simmons

Ako veľmi som sa tešila na toto pokračovanie, tak veľmi som ním aj potešená. Výborne vystavaná atmosféra, len pre také ľahké mrazenie na zátylku. Kombajny ale radšej budem odteraz pre istotu obchádzať širokým oblúkom :)).
Malá výtka: Načo tam bola pripletená milostná linka s Clare, to mi nejako uniklo. Toľko slov venovaných úplne nepodstatnej postave.

03.08.2023 4 z 5

Pokorná vrba aneb 365 otázek pro život Pokorná vrba aneb 365 otázek pro život Karel Keslly Mazánek (p)

Milí moji, ak pociťujete potrebu prehodnotiť či zhodnotiť svoj život, hľadáte v ňom význam, ak sa vám nezdá, že TOTO je akože už všetko a ďalej nič, ak sa tak akosi plácate zo dňa na deň a príde vám, že ste tu tak trochu zbytočne, je táto knížka s pár stranami absolútne pre vás. Poctivo si na každú otázku v nej odpovedzte. Dá vám to zabrať! Tie otázky sa zdajú byť jednoduché, ale vôbec nie sú. Mne sa skoro uvaril mozog.
A ak tú vyššie zmienenú potrebu nepociťujete, je táto kniha s pár stranami tiež absolútne pre vás. Sebaspytovanie nie je silnou stránkou asi nikoho z nás. Ale tu zrazu zistíte, aké je to fajn. Utriedite si vlastné myšlienky a objavíte nové. Vesmír je predsa nekonečný.

02.08.2023 5 z 5

Placen za život 2 Placen za život 2 Karel Mazánek

A čo bude ďalej? Pripadám si, akoby som začala sledovať v telke nejaký seriál, ale producenti kvôli nízkej sledovanosti už nenatočia ďaľšie diely. Ale čo my, čo sme to sledovali a sme zvedaví, ako sa to celé vyvŕbi?

23.07.2023 3 z 5

Placen za život Placen za život Karel Keslly Mazánek (p)

Taká dlhšia poviedka, pri ktorej si poviete, že s trochou fantázie by to tak aj mohlo byť :)). Zoberte si, s akým údivom bábätká objavujú svet. A ako často sú z úplne neznámych príčin mrzuté.
Nenáročné čítanie na cestu vlakom, hneď sa pustím do pokračovania.

22.07.2023 3 z 5

Sametové iluze Sametové iluze Petr Čepek

Báječný príbeh. Veľa postáv a veľa sa tu toho deje. Musíte mať oči na stopkách, aby vám nič neuniklo. Každá maličkosť súvisí s inou, musíte sa sústrediť a čítať pozorne, aby ste tie súvislosti nestratili. Naviac bohato spestrené odkazmi na kultúrne, športové i politické udalosti a osobnosti danej doby. Paráda.

18.07.2023 4 z 5

Temné léto Temné léto Dan Simmons

Áno! To je presne moja šálka kávy. Ja som vedela, že na Kingovo doporučenie na obálke sa dá spoľahnúť. Každučké slovo má svoje miesto - vrátane neobvykle dlhého úvodu (v ktorom ma len Simmons trošku nahneval, lebo vyzradil niečo, čo mi potom napätie z deja dosť ochudobnilo. Nestáva sa, aby autor sám vopred vyzradil niečo podstatné). A ešte mi povedzte, ako je možné, že tie decká po takýchto hrôzostrašných zážitkoch neskončili niekde v blázinci? :)

04.07.2023 5 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Prestávajú ma baviť romány s viacerými časovými linkami. Mám rada, keď príbeh začne, odvíja sa a skončí. Asi som jednoduchá, ale tak to je. Už ma nebaví čo kapitolu si spomínať, čo bolo dve predtým. Preto za mňa tie mínusové hviezdičky.
Nie som veľký romantik a zamilované príbehy nevyhľadávam. Čo ma však tu ozaj bavilo, bolo historické pozadie baťovskej doby. Práve nedávno som navštívila Baťovo múzeum v Zlíne aj Luhačovice a vlastne je mi ľúto, že som túto knihu nečítala predtým. Na mnohé miesta by som asi pozerala inými očami.

01.07.2023 3 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Nie naschvál idem proti prúdu Nesbøho obdivovateľov. Harrymu som dala šancu tretíkrát, ale nie, ani jeden jeho prípad ma nevzal. I Spasiteľa som dočítala len z úcty k autorovi. Moje čitateľské srdce si Harry Hole bohužiaľ nezískal.

27.06.2023 3 z 5

Terapie Terapie Sebastian Fitzek

Na konci je všetko inak, než to vyzerá na začiatku. Tak to má v správnom thrilleri byť. Toto je správny thriller.

02.06.2023 4 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Áno, šokujúce. Narozdiel od iných som brutálne scény z bitúnku kvitovala. Veď presne toto robíme my ľudia zvieratám. Aká silná hranica je medzi nimi a nami? Námet veľmi dobrý, bohužiaľ však dostatočne nevyužitý. Prečo tu všetci tak chorobne bažia po mäse? Prečo je tu chudina vykreslená ako hladná zberba? V ich svete niet iných zdrojov potravy? Strácam sa, fest pritiahnuté za vlasy. Autorka premárnila šancu na dobrý príbeh.

29.05.2023 3 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Som veľmi rada, že sa mi táto kniha dostala do rúk. Žijem v oblasti, kde dodnes bývajú potomkovia gréckych prisťahovalcov a vlastne som sa nikdy s nikým nebavila o osudoch ich rodín. Len svokra mi vyprávala, ako v bytovke za plotom ich domu žili kedysi celé rodiny Grékov, ženy pracovali s nimi v textilke, ale napriek tomu sa miestni s nimi takmer vôbec nestýkali. Bolo to presne, ako opisuje autorka. Mnohí starší sa odmietali učiť češtinu a mladým zakazovali družiť sa príliš s Čechmi s nádejeplnou vidinou, že veď čoskoro sa vrátia domov. Život však prináša vlastné zápletky. Už chápem, prečo v našom malom meste na severe Moravy stojí taký pekný pravoslávny kostol. A tento rok isto musím zájsť na tanečný grécky večer, ktorý tu miestna grécka komunita stále každý rok poriada.

22.05.2023 5 z 5

Kill Creek Kill Creek Scott Thomas

Krásny hororík :). Niekto sa možno nebál, ale ja hej. Pre mňa to teda nebolo pokojné čítanie v posteli pred spaním. Veľmi sa mi páčilo, že každý zo spisovateľov, čo tu vystupujú, sú autormi iného typu hororovej literatúry. Keby neboli vymyslení, ich diela by som chcela čítať (asi s výnimkou na mňa príliš drsnej Moorovej :)). Bavilo ma veľmi, aj keď ako už niekto nižšie zmienil - King to nie je, ten je iná liga. Dúfam, že autor pracuje na nejakom pokračovaní.

18.05.2023 5 z 5

Kniha – přítel člověka, člověk – přítel knihy Kniha – přítel člověka, člověk – přítel knihy Mirko Ryvola

Vyšlo to na začiatku osemdesiatok, tak treba počítať s tým, že tí, čo túto dobu už nezažili, možno niektorým vtipom celkom neporozumejú (akože čo na tom má byť srandovného). Občas tiež zaznie nejaké to povinné múdro od Lenina a spol. Napriek tomu je tá knižočka ale fajn. Pobaví nielen anekdotami a vydarenými kreslenými vtipmi, ale i zaujímavosťami z knižného sveta, poučnými vysvetlivkami pojmov pod čiarou a citátmi. Mne sa páčil napr. tento nápis nad knižnicou v Marcii (zrejme španielske mesto): Zde mrtví otevírají oči živým. No nie je to nádhera?

10.05.2023 3 z 5

Neviditelný strážce Neviditelný strážce Dolores Redondo

Tak už mi je jasné, prečo v Krkonošiach už nevídať Krakonoša. On už mal totiž plné zuby zhýčkaných prachatých turistov, tak sa odsťahoval do Španielska, prijal novú identitu a teraz sa volá Basachaun! Akurát asi nečakal, že ho tam budú podozrievať z vrážd :)). Bavilo ma to. Raz sa isto pustím do pokračovania.

09.05.2023 5 z 5

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

Každý z tých príbehov by sa hodil do seriálu Love, death and robots. Ak ho nepoznáte, pozrite na to na Netflixe. Je to presne tento žáner. Akurát mňa asi viac baví pozerať na televízne spracovanie takéhoto žánru, než čítať to. Skúsiť sa má ale všetko. A nijako to nehaním.

09.05.2023 3 z 5

Retro ČS 3 Retro ČS 3 Michal Petrov

Trochu viac sa mi páčili prvé dva diely. Snáď preto, že som v nich našla omnoho viac vlastných spomienok než v tomto poslednom. Asi že si naši rodičia ako obyčajní robotníci nemohli dovoliť s nami jazdiť na Jadran, nemali sme chatu, auto, motorku, dokonca ani fotoaparát. A napriek tomu boli naše dovolenky a prázdniny krásne. Pochodili sme hory, lesy v okolí, čľapkali sme sa vo Váhu, čo nám tečie za dedinou, na výlety sme jazdili na bicykloch a vzácnosť pre nás deti bolo, keď nás mama vzala vlakom do 20 km vzdialeného mesta na nákup nového ošatenia a potom na zmrzlinu. A keď k nám do dediny prišli kolotoče či cirkus, čo viac sme si len mohli priať? Báječná a sladká detská nevedomosť :)

07.05.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Ehm, najprv som si vravela, že po všetkých mnou prečítaných severských thrilleroch a šialených hororoch s horami mŕtvych a tými najstrašnejšími a najúchylnejšími spôsobmi mučenia a smrti, aké rôzni autori dokázali vymyslieť, som už asi príliš otrlá na to, aby ma niečo takéto vzalo. Lenže potom mi došlo, že to, že ma tento vlastne hrozný príbeh nijako nezasiahol, nie je vinou mojej otrlosti. Predsa keď čítam niečo také, mala by som cítiť zlosť, ľútosť, mala by vo mne vrieť krv nad tou bezmocnosťou a nespravodlivosťou. Mala by som chcieť tomu dievčatku pomôcť, zachrániť ju. Malo by ma to aspoň rozrušiť, spôsobiť mi nepokojné sny, či čo ja viem, čo ešte. Prečo sa nič z toho nestalo?
Toto je prvá kniha od Mornštajnovej, ktorú som dočítala len preto, že je od nej. Používa nesmierne krásny jazyk. Ale keď ma v takom strašnom príbehu zaujme viac to, aké krásne sú v ňom prirovnania a slovné obraty, než to, čo sa v ňom deje, asi to nie je v poriadku. Keby táto kniha bola prvou, čo som od autorky prečítala (a prečítala som doteraz všetky), po ďaľších by som už asi nesiahla.

01.05.2023 2 z 5