Čand@ Čand@ komentáře u knih

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Tento román z obdobia prelomu romantizmu a realizmu je naozaj typickou ukážkou vtedajšej literárnej tvorby. Na jednej strane na svoju dobu veľmi emancipovaná dievčina (sirota vychovaná ústavom, čo na počudovanie neskončí ako ľahká deva na ulici, ale ako silná žena si sama nájde zamestnanie, aby nikomu nevisela na krku), ktorá sa na druhej strane nepochopiteľne nechá zbaliť dvakrát starším chlapíkom a dokonca sa do neho sama natoľko zamiluje, že po veľkom sklamaní aj tak pohŕdne krásnym a múdrym mladým mužom, ktorý o ňu tiež prejaví vážny záujem. Oukej. Romantika až po strop, zo záverečných kapitol, kde sa jeden s druhým nekonečne dohadujú, kto je do koho viac zaľúbený a prečo, mi už vstávali vlasy na hlave. Nič sa nedá robiť, omnoho viac ma bavia krváky.

24.04.2024 3 z 5

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Ono ako ktorá. Ako u všetkých poviedkových zbierok, aj tu platí, že niektorá poviedka je lepšia (a v Nerudovom prípade aj známejšia) než iná. Preto priemerne dohromady hodnotím na 3 hviezdičky, lebo sú tu poviedky za 5 hviezdičiek, no i také, ktoré by som radšej preskočila. Ako sa však už budem opakovať, to si z úcty k autorovi nedovolím.

24.04.2024 3 z 5

Prodloužená jízda Prodloužená jízda Václav Kopta

Fajn odpočinok. Väčšina zážitkov je už takmer notoricky známa z rôznych relácií s hercom. Nič to ale nemení na fakte, že obzvlášť v jeho podaní (audiokniha) sú fakt vtipné.

19.04.2024 3 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

Nie že by ste sa nudili, od začiatku až do konca je čo čítať, len mi chvíľami prišlo, že niektoré primotávky sú tam už tak akosi naviac. Akoby sa Minnier vydavateľovi zaviazal zmluvou na minimálne 400-stránkový román, tak to tam za každú cenu muselo byť, aj keby sa dej bez pár podľa mňa zbytočných liniek celkom obišiel. Čo sa dá robiť, Mráz sa mi z tejto sérky stále páči najviac.

10.04.2024 3 z 5

Hrdinové kapitalistické práce Hrdinové kapitalistické práce Saša Uhlová

Do knihy som sa pustila vďaka rozhovoru s autorkou na Českom rozhlase. Zaujímavá žena. Pustiť sa do niečoho takéhoto, na to by naozaj nemal hocikto. A veľmi rada by som si prečítala aj "pokračovanie" po niekoľkých rokoch... vyslať na dané miesta v utajení niekoho iného a zistiť, či sa po humbuku, ktorý okolo tohoto vznikol, niečo pre tých ľudí zmenilo. Veľmi dúfam, že hej, aj keď som možno naivná.

Neviem sa vyjadriť k ostatným prácam, lebo som ich vďakabohu nezažila, ale keďže sama pracujem v jednom obchodnom reťazci, dokážem povedať, že podmienky, aké opisuje konkrétne u Alberta, myslím si, nebudú plošné. Veľmi záleží na vedúcich v danej filiálke a na ich schopnosti zorganizovať prácu tak, aby všetci išli v rozumnom čase na prestávku, či si mohli odskočiť na WC, alebo napiť sa. Toto sú asi najviac kritizované veci, ale sama Saša píše o tom, že smena sa dosť odvíjala od toho, kto jej práve šéfoval. Jeden to zvládal lepšie, iný horšie. Tým nechcem brániť firmy ako také - na papieri je často mnohé inak než v skutočnosti a človek má niekedy pocit, že najvyššie vedenie od stola zadáva nesplniteľné pokyny, lebo na predajnej ploche asi nikdy ani neboli. No každá práca je hlavne o ľuďoch.

25.03.2024 4 z 5

Temný karneval Temný karneval Ray Bradbury (p)

Bradburyho mám rada v oboch jeho rovinách - ako autora sci-fi, ako aj v jeho strašidelných poviedkach. Ono vybudovať v takom krátkom útvare mrazivý pocit po tele nie je žiadna sranda. Jasné, že niekedy vás to priamo obleje a niekedy len cítite, že to čosi sa možno blíži, ale napokon sa vás to ani nedotkne. To je údel poviedok. Na mňa najviac zapôsobila Kosa.

23.03.2024 4 z 5

Nouzový stav – Zápisky cestovatele časem Nouzový stav – Zápisky cestovatele časem Ivan Fíla

Miroslav Adamec označil Fílu vo svojom predslove za nového Nerudu pandemického veku. Súhlasím. Jeho nerudovský talent rozprávania o obyčajných ľuďoch a ich obyčajných životoch, o neobyčajných stretnutiach a odhaľovaní nepoznaného, naviac ilustrovaný úžasnými fotografiami miest, ktoré milujem, to je skvelé spojenie. Malú Stranu poznám preplnenú turistami, ale tiež som si ju počas pandémie prechodila osamote. Dnes už neopakovateľný zážitok, možno tak za úsvitu, kedy sa ešte málokomu chce z postele. Jedno malé mínus dávam len za to, že by sa mi pri fotkách páčilo označenie miesta. Niektoré sú známe každému, niektoré popísané v texte, ale niektoré nepoznám a rada by som navštívila. Pri ďalšej prechádzke sa budem musieť dívať pozornejšie :).

21.03.2024 4 z 5

Černý kocour Černý kocour Edgar Allan Poe

Ak milujete Kinga - kráľa hororu, nemôžete si nezamilovať Poea - otca hororu. Černý kocour je jasným predchodcom Řbitova zvířátek (ďalšie podobnosti hľadajte sami). Nemám síce v obľube poéziu, takže ako básnik ma Poe neoslovuje, ale jeho poviedky sú jednoznačne moja krvná skupina.

21.03.2024 5 z 5

Jeseníky: Čas, ten pohyblivý obraz věčnosti Jeseníky: Čas, ten pohyblivý obraz věčnosti Ivan Fíla

Drsný kraj v neskutočne jemnom podaní prekrásnych fotografií a v nenásilnom rozprávaní pohnutých osudov miestnych obyvateľov. Toľko neuveriteľných stretnutí a toľko zaujímavých príbehov. Som nadšená, dojatá, smutná, očarovaná.

19.03.2024 5 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Tak ako je King kingom hororových príbehov, tak je, zdá sa, Backman kingom príbehov dojemných. Ak ste dojímací typ, siahnite po ktorejkoľvek jeho knihe. Britt-Marie ma síce nevzala tak ako Muž menom Ove, či celá trilógia Medvědín, a jej obsedantná posadnutosť upratovaním a jedlou sódou niekedy až lezie na nervy, no i tak opäť máte o čom premýšľať a trochu si možno vďaka nej aj upratať sám v sebe. Príjemný stav.

19.03.2024 4 z 5

Audience Audience Václav Havel

Keď som tesne po revolúcii išla na Audienciu ako predstavenie ktoréhosi amatérskeho divadla v jednom malom klube kdesi v Bratislave, netušila som, čo ma čaká. Jediným ťahákom bolo meno Havel - ten predtým zakázaný, ten, čo je ho zrazu plná telka, titulné strany novín a plagátmi s jeho tvárou je oblepený hádam každý stĺp na ulici. A bola som z toho paf! Ako dvaja ľudia na javisku v takej krátkej hre predviedli tie najzákladnejšie rysy pokrytectva totalitného režimu. Som z toho paf aj teraz, keď to čítam po dlhých rokoch.

14.03.2024 4 z 5

Vrazi z internetu Vrazi z internetu Christopher Berry-Dee

Treba brať ohľad na to, že kniha je 20 rokov stará, tak nad niektorými výrazmi z online prostredia sa dnes možno i pousmejete. Takisto názov aj podnázov knihy je trochu zavádzajúci. Len poniektorí tu spomínaní vrahovia hľadali naozaj svoje obete na internete, ako by človek nadobudol dojem z názvu. Väčšina súvisela s internetom azda tým, že sa tam o nich dodnes píše. Mnohí z nich ani neboli sérioví vrahovia, ako zasa tvrdí podtitul. Čiže až bulvárne zveličený názov trochu podrýva závažnosť témy, ktorú kniha rozoberá. Nič z toho samozrejme nezľahčuje vinu vrahov a bolesť pozostalých po ich obetiach. Len škoda, že si editor nedal viac záležať na úprave dosť kostrbatého prekladu z angličtiny. U nás veľmi málo používané tŕpne rody slovo za slovom prepísané do češtiny a nadbytočné privlastňovacie zámená pred každým podstatným menom veľmi kazia dojem z čítaného textu. Akoby som čítala úbohé rýchlopreklady článkov na idnese, prevzatých zo zahraničných serverov.

14.03.2024 3 z 5

Bludy v hlavě: Úzkosti, pochybnosti a jiní spolubydlící Bludy v hlavě: Úzkosti, pochybnosti a jiní spolubydlící Alfonso Casas

Nejaké svoje bludy máme v hlave všetci, aj tí, čo sami seba presviedčajú, že nie. Nemusia to totiž vždy byť OBLUDY, niekedy sú to najprv len malé (o)BLUDIČKY. Autorov vtipný zápas s tými jeho sa mi veľmi páči. Obzvlášť menný a obrazový zoznam jeho zločincov na konci.

13.03.2024 5 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Zmar, žiaľ a hrôza.

Čo iného napísať ku knihe, kde kapitola začína romanticky nežným
“Den se chvěl na pokraji zániku."
a končí odporne tajuplným
“Co přišlo pak, byl už jenom hnus."

King sa tu predvádza v plnej zbroji svojho umu. Milujem to.

08.03.2024

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

A takto sa vytvára závislosť na detektívnych sériách :))

08.03.2024 5 z 5

Kdyby zdi promluvily Kdyby zdi promluvily Debí Áśápúrná

Presne ako píše prekladateľka vo svojom pomerne obsiahlom doslove, v tých poviedkach sa vlastne takmer nič nedeje, lenže i tak má každý ten krátky príbeh veľkú hĺbku. Všetko podstatné sa odohráva niekde na pozadí, v mysliach postáv, v ich nečakanom konaní, ktoré sa na prvý pohľad zdá byť odsúdenia hodným, však sami postupne prichádzate na to, v čom spočíva ich dobro. Naozaj pekné a zaujímavé čítanie. Bengálska kultúra a morálka sa zdajú byť od našich tak veľmi iné, až vás prekvapí, koľko majú naopak spoločného.

29.02.2024 4 z 5

Dost dobře nenormální Dost dobře nenormální Denise Linke

Človek sa stále učí. Doteraz som si naivne myslela, že ADHD sa týka len detí a že tie z toho časom tak nejak akože vyrastú. A ono nie. Vďaka autorke za neobyčajnú otvorenosť. K téme autizmu odporúčam tiež dosť dobrý netflixový seriál Atypical.

25.02.2024 4 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Kingova vydarená fúzia niekoľkých rozprávok by zaiste potešila Dobšinského, keby ešte žil. King je očividne v každom smere vynikajúci vyprávač, preto za mňa o hviezdičku menej iba kvôli tomu, že fantasy nie je môj obľúbený žáner a heroické boje medzi znesvárenými stranami ma nezaujmú v žiadnej knihe. Viac ma teda bavila prvá časť románu, než sa dej presunul do druhého sveta. Verím však, že pre iných zas je zábavnejšia práve táto časť.

23.02.2024 4 z 5

Doba chemlonová Doba chemlonová Jaromír Marek

Nedokázala by som svoje spomienky spísať s takýmto humorným nadhľadom. Ďakujem autorovi, že to, aké martýrium predstavovalo zaobstarať si napr. páperovú bundu, dokázal opísať vtipne, ale zároveň tak, že ma z toho úplne mrazilo na zátylku. Vychovať vlastné husy, aby bolo kde vziať perie, pokútne zohnať materiál na ušitie (hlavne tie druky na zapínanie!), mať známu krajčírku, ak vaša mama nebola na to zručná, mesiace čakať a čakať. Žiadne vbehnutie do ktoréhokoľvek obchoďáku a vybrať si okamžite zo širokej ponuky farieb a strihov sa nekonalo.
Tiež si pamätáte prázdne výlohy obchodov, dekorované len stupídnymi budovateľskými plagátmi, lebo nebolo do nich čo iného dať? Pane Bože, už nikdy viac, prosím!

16.02.2024 4 z 5

Na odpis - Nešťastné příhody ze startupové bubliny Na odpis - Nešťastné příhody ze startupové bubliny Dan Lyons

Fakt sa takto dnes zarábajú veľké peniaze? S plyšovými medvedíkmi na poradách atď.? Rozhodne sa musím pozrieť na seriál Silicone Valley, na ktorom autor spolupracoval. Nech ešte viac valím oči.

Dopĺňam 8.3.24: Tak som si ten seriál dala, všetky sérky. Okrem toho, že je neskutočne vtipný (je to ten typ seriálu, po ktorom, keď ho dokukáte, si vravíte, že váš ďalší život bez neho už nemá zmysel :)), som oči fakt valila. Milióny dolárov tam lietajú jedna radosť.

12.02.2024 5 z 5