Čand@ Čand@ komentáře u knih

Bez vlasů Bez vlasů Tereza Drahoňovská

Hustý komiks o nehustých vlasoch. Výborne nakreslený i napísaný. Vysvetľuje tým, čo ten problém nemajú, ale chcú vedieť. Významne podporí tých, čo ten problém majú a plácajú sa v ňom ako ryba na suchu. Zhodí hrebienok tým, čo sú presvedčení, že vlasy sú korunou krásy a nevyhnutnou súčasťou sebaistoty. Vidno, že cesta za zmierením sa so sebou samým nie je prechádzkou ružovým sadom.

26.11.2023 5 z 5

Čierny zošit Čierny zošit Richard Pupala

Ako to už tak býva u poviedkových zbierok, niektorá je lepšia, niektorá menej. Ako celok je to však výborné, už len vďaka nemainstreamovému žánru. Fajn zimomriavky.

25.11.2023 3 z 5

Můj kámoš Ježíš Můj kámoš Ježíš Lars Husum

No, z anotácie a komentárov som nadobudla dojem, že má ísť o niečo vtipného. Ono mi to ale vôbec srandovné neprišlo, ani tragikomické, ani čiernohumorné. Vlastne to je veľmi nešťastný príbeh. Toľko smrti, nešťastných náhod, hlúpych činov, divných ľudských pováh a nečakaných rozhodnutí pokope, z toho mi zábava na zasmiatie príliš nevychádza. Dokonca i ten Ježiš sa tu vyskytuje skôr len tak mimochodom, než že by (okrem jedného zázraku v závere) nejako zvlášť zasahoval do deja. Názov knihy je teda mierne zavádzajúci. Napriek tomu nevravím, že je to zlé, ak nečakáte veselé rozprávanie o napravenom neveriacom Tomášovi. Hlavného hrdinu budete ľutovať, neznášať, držať mu palce aj posielať ho do pekla. Všetko z toho si zaslúži.

20.11.2023 3 z 5

Kratučká novela o odchádzaní v backmanovsky jemnom dojemnom podaní. Chvíľami som sa v nej strácala. Úplne rovnako, ako sa v nej stráca dedo. Dúfam, že moje námestíčko sa ešte dlho nebude zmenšovať.

17.11.2023 4 z 5

Vetřelci a volavky Vetřelci a volavky Tomáš Pospiszyl

Musím povedať, že ako úplnému laikovi mi táto kniha dosť otvorila oči. Zrazu vidím okolo seba toľko umeleckých diel. Nie každé sa mi páči, to je samozrejmé. No úprimne, obvykle okolo toho všetkého denne chodíme a ani si neuvedomíme, že každý ten kus kameňa, betónu, plechu, skla prešiel rukami umelca a ten mu dal nejaký význam.
Väčšinu života som žila v pražských Stodůlkach a práve odtiaľ je v tejto knihe pomerne dosť fotiek - napr. i ten akože votrelec priamo na obálke. Okolo toho veľkého puknutého kamenného vajca som prešla snáď milionkrát a až teraz mi dochádza, aké je krásne. Alebo pozerali ste niekedy na abstraktné mozaiky na fasádach či v rôznych úradných budovách či školách ako na zaujímavé umenie? Ja vlastne nie. Pritom niektoré ozaj za to stoja. Krása, ďakujem autorom. Na svojich výletoch nebudem obzerať už len architektúru miest, ale aj ich umeleckú výzdobu.

15.11.2023 5 z 5

Sexuální výchova: Road trip Sexuální výchova: Road trip Katy Birchall

Sex education na Netflixe je parádny seriál (teda prvé tri sérky, štvrtá už je len jeden veľký až obrovský omyl) s vychytanými pubertálnymi postavami a s fantastickou Gillian Anderson.
Knižka mi padla do oka na polici v knižnici. No mohla som ako fanúšik seriálu po nej nesiahnuť? Nemohla. Ale mala som. Keby čítam najprv toto, seriál by som si asi nikdy nepustila. Štyri hlavné postavy tu úplne stratili svoje kúzlo. Maeve mi vôbec neliezla na nervy tak ako v telke, Otis vôbec nebol taký srandovne divný, Eric nebol taký uletený. Snáď len Aimeina roztomilá naivita ma tu bavila rovnako. Nestačí však na to, aby som ten nič moc príbeh dala do konca.

12.11.2023 2 z 5

Milada Horáková Milada Horáková Zdeněk Ležák

<Odcházím bez nenávisti k vám.>
Obdivuhodná žena. Obdivuhodné spracovanie. Veľká vďaka autorom.

10.11.2023 5 z 5

Co si vaše kočka doopravdy myslí? Co si vaše kočka doopravdy myslí? Sophie Johnson

Obrázky pekné. Texty k obrázkom som očakávala, že budú vtipnejšie, nápaditejšie, buď viac streštené (asi ako “hloupí mrňaví okřídlení koně), alebo že to bude viac taký suchý humor. Asi som zmlsaná Garfieldom. Nie že by ma to vôbec nepobavilo, sem-tam som sa aj pousmiala. Len som podľa tunajších nadšených komentárov čakala väčšiu zábavu. Náš adoptovaný kocúr sa na mňa ďalej tvári záhadne :)

09.11.2023 2 z 5

Houpačky Houpačky Lucie Konečná

Teda toto by som naozaj chcela vidieť ako film! Lebo Jiřina je jednoznačne Eva Holubová a Zdena je Zlata Adamovská. To by bola taká vtipná a tiež smutná komédia, ach jaj.

08.11.2023 4 z 5

Všechny cesty vedou do Santiaga Všechny cesty vedou do Santiaga Ladislav Zibura

Bláznivo vtipný Ládík nám dospel v premýšľavého Larryho. Prekvapujúci vývoj autora. Tu to nie je Zibura, ako ho poznáte. Je vidieť, že camino urobilo svoje. Už to nie je len humorné vyprávanie o tom, ako sa jeden vybral do sveta a čo za srandy tam postváral a pozažíval. Tu ide o viac a aj rozprávanie je o poznanie vážnejšie. Dosť dobré. Toto sa mi páči: “Než se něčím začnu trápit, měl bych se zeptat sám sebe: Nezlepší se to časem? Pokud ano, stačí se těšit. A být vděčný, že to nejhorší už je za mnou.

03.11.2023 5 z 5

Na zabití Na zabití Peter Swanson

Na zabitie alebo Pohľad do vražednej mysle alebo Prečo a ako niekoho zabiť a zbaviť sa tela alebo Všetci sa chcú povraždiť navzájom. Ozaj dobre napísaná krimi v neobvyklom háve niekoľkých vyprávačov. Super.

24.10.2023 5 z 5

Zlatá klec Zlatá klec Camilla Läckberg

A na toto som čakala rok, až to bude v knižnici volné na požičanie. Na Faye, ktorá mi bola nesympatická ako v úlohe naivnej a ponižovanej milionárovej manželky, tak v úlohe dravej pomstiteľky, ktorá si ide za cieľom nie cez mŕtvoly, ale cez postele hocijakého chlapa (či zväčša skôr chlapčiatka), čo jej príde do cesty. Tým si akože dokazovala, že aj ona dokáže byť rovnaký prasák ako jej muž alebo čo? Naozaj veľmi úbohý vývoj hlavnej postavy nezachránila ani dojemná vložka so smrteľne chorou najlepšou kamarátkou (v štýle Cesty svätojánskych mušiek). Camillu čítam rada, ale toto sa jej fakt nepodarilo. Pokračovanie som vrátila do knižnice bez toho, aby som ho vôbec otvorila.

20.10.2023 1 z 5

Návrat nežádoucí Návrat nežádoucí Lenka Potůčková

Tieto naše dejiny je naozaj potreba neustále pripomínať a som veľmi rada, že sa k nim vracajú aj mladí autori. Ľudia strašne rýchlo zabúdajú a veľmi ľahko opakujú chyby, ktorým by sa dalo vyhnúť. Rada si prečítam, keď autorka vydá niečo ďalšieho.
Len malá prosba k autorke: prosím, chcelo by to ubrať z toho množstva otáznikov, ktorých je na každej stránke neúrekom. Priznám sa, že tie nekonečné rečnícke otázky pomaly v každom odstavci mi chvíľami už pili krv a kazili dojem z inak zaujímavého príbehu.

10.10.2023 3 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

V podstate príbeh ženy, aký v tej dobe zažila takmer každá. Mať kopu detí už ako veľmi mladá? Muža vojnového veterána, čo pije a ženu berie ako kus nábytku? Príkoria od politických mocipánov? Vlastne ten príbeh nie je ničím zvláštny. Lenže asi práve preto je uveriteľný. Že je taký obyčajný, reálny. Nižšie podo mnou dal knižke ktosi veľmi nízke hodnotenie a napísal, že to je hlúposť také superdievča, čo zvládne všetko. Nie je. Moja mama bola presne také “superdievča. Vychovala nás takto sedem. Do smrti jej budem vďačná za moje šťastné detstvo. Ako hovorí Anna sama v závere - mala šťastie na dobrých ľudí okolo seba.

03.10.2023 5 z 5

Labyrint z kostí Labyrint z kostí James Rollins (p)

Keď spatláte dohromady Indianu Jonesa, Roberta Langdona a Jamesa Bonda a prihodíte k tomu snáď všetky konšpiračné teórie, na ktoré si len spomeniete, vznikne vám približne toto. Ak máte na to žalúdok, nervy a čas, pustite sa do toho. Ale myslím si, že napríklad Čapkovo Povídání o pejskovi a kočičce (ako varili) je možno zmysluplnejšie. Pritom to začalo tak dobre. Škoda.

18.09.2023 2 z 5

Dokonalá tma Dokonalá tma Helen Fields

Dokonalá séria je ozaj dobrá. Aj keď nečítam poporiadku, ale podľa toho, ktorý diel mi príde práve pod ruku, nevadí to. Každý je dokonalý. Helen vie zaujať.

27.08.2023 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Asi sa hanbím, že som to čítala až teraz, aj keď samozrejme povedomie , o čo ide, som mala už od základky. A priznávam, že jediné dramatické diela, čo som doteraz bola ochotná čítať, sú hry Divadla Járy Cimrmana :)). No zdá sa, že na Čapka si budem musieť posvietiť viac. Svetoznáme R.U.R. je svetoznámym zaslúžene, vo svojej dobe prevratný námet.

24.08.2023 4 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Ešte než som čítala čokoľvek od Backmana, začala som toto raz pozerať na Netflixe. Začiatok ma nezaujal, pustila som si niečo iné. LENŽE teraz mi prišla do rúk knižka a BOŽE MÔJ! Ten človek ma raz zabije! Mám sa smiať? Mám byť dojatá, smutná, napätá? Každá Backmanova kniha je pre mňa jazdou na horskej dráhe pocitov. Ja sa z neho asi zbláznim. Nemôžem pozerať na jeho diela vo sfilmovanej podobe. Aj keď sú nominované na Oscara, žiadny obraz nedokáže plne povedať to, čo napísané slová. Teším sa na ďaľšiu dávku.

23.08.2023 5 z 5

Moře Moře Gianni Guadalupi

Nádherná publikácia s prekrásnymi fotografiami veľmi pekne doplnenými sprievodným textom. Hviezdičku uberám len za to, že by som uvítala ešte aj krásy norských fjordov a atramentovo modré Baltské more s pobrežím tvoreným piesočnými dunami ohraničenými ihličnatými lesmi. Žijeme na krásnej planéte.

19.08.2023 4 z 5

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Ááách! Ako veľmi ja jej rozumiem :-)

19.08.2023 5 z 5