Můj kámoš Ježíš

Když k vám do bytu vejde Ježíš Kristus a mírně, ale rozhodně vám radí, abyste si uspořádali svůj život, tak samozřejmě uděláte, co se vám říká. Nikolaj přišel ve třinácti letech o svoje rodiče a od té doby se o něj stará jeho o sedm let starší sestra. On se jí za její péči odvděčí tím, že se spřáhne s gangem, fláká se, pije a začne mít násilnické sklony – zkrátka dělá všechno proto, aby ji přivedl do hrobu. Až se jednou vrátí domů a tam na pohovce sedí jakýsi vlasatý motorkář v sandálech, který nedbá Nikolajova vyhrožování a zastrašování a tvrdí, že je Ježíš Kristus a že přišel z Nikolaje udělat lepšího člověka. Vynikající tragikomický a bizarní příběh o přátelství, důvěře a důsledcích činů jednoho zvláštního „kodaňskýho“ kluka staví především na velmi drsném černém humoru a „veselé dánské depresi“. Letošní Vánoce se budete smát jako nikdy předtím....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/314316/muj-kamos-jezis-FDo-314316.jpg 3.778

Mit venskab med Jesus Kristus (2008)

Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, Knižní klub

Kniha Můj kámoš Ježíš

pavlačinka.1

Dobrý úlet:-))

TheCiko5

Jestli jsem v knihách a jejich příbězích na něco zatížený, pak je to popis postav. V této knize postavy normálně tancují po stránkách v celé své nahotě! Autor bravurně odkrývá jejich vlastnosti, a to bez jakýchkoliv vytáček. Dobré i ty temnější. Je to seversky drsné, ale zároveň dánsky milé a šťastné. Přečteno ihned. A brzy znovu.

ZoeChaya

Příběh mě spíš bolel. Přitom černý humor mám ráda, jenže tohle... prostě smutek, smutek a bolest.

Eeli
05.12.2018

Tak tohle byla hooodně zvláštní kniha s hooodně zvláštním druhem humoru. Ten je zpočátku prezentován dosti zvrhlým způsobem, takže čtení první části provázejí pocity zhnusení a deprese, které jsou na čtenáře doslova chrstnuty od prvního řádku. Další část získává optimističtější ráz, jenž s otáčejícími stránkami získává na intenzitě. Konec má snad jakýsi happy end, ovšem s určitým "ale"... Nicméně jistá chlípnost, surovost a primitivnost je vpašována do celého příběhu, což bylo snad i autorovým záměrem, protože díky tomu se mu podařilo vzbudit ve čtenáři hodně divoké emoce. A knížka, která dokáže vyvolat jakékoli emoce tak silným způsobem, je dobře napsaná...

MissBlack
04.09.2018

Tak trošku zvláštní kousek, alespoň pro mě. Ne snad kvůli příběhu samotnému, ale kvůli vývoji vztahu já a hlavní postava. Zpočátku jsem ho vážně nesnášela, ale postupem času mi začínal Nikolaj být víc sympatický, ke konci jsem ho měla i ráda. Celkově si cením knih, které ve mně dokáží vyvolat silné emoce, ať už negativní či pozitivní, a to tahle zvládla dobře. Jen jsem doteď přesvědčená o tom, že té knize, resp. konci knihy chybí tak půl strany.

whale77
30.06.2018

Četla jsem asi před rokem a kdybych měla říct, o čemže přesně to bylo, tak bych dala jen takový hodně obecný popis, co se týká děje.
Co se týká zpracování – vím, že v některých prvcích jsem shledávala určitou podobu (možná spíš snahu o napodobení?) s těmi z Muže jménem Ove: styl názvu knihy, negativní hrdina se změní o 100%, záchranná a živelná ženská hrdinka, obecný jazyk,...
K dobru - bylo to napsané čtivým stylem, obsahovalo (pro mě) překvapivé zvraty, dojetí, napětí, vedlo k úvahám.
Ale je fakt, že sympatie k hlavnímu hrdinovi nevydolujete a proto vás to nepřiměje přečíst si to znovu.

Jizi
11.05.2018

Módní vlna severských knih s sebou přináší kromě skvostů i to, o by možná raději nemělo opouštět rodný prostor. Nejspíš nemám dostatečné buňky pro "severno", protože na hlavní postavě emočního kripla, který si svou deprivaci léčí agresí nejtěžšího kalibru (kopání dětí do hlavy, absolutní neschopnost navazovat normální sociální vazby, oidipovský komplex směřovaný na sestru (jde to vůbec? Nebo se tomu pak říká jinak?) zmlácení přítelkyně do bezvědomí, dohnání oné milované sestry až na samotný okraj útesu a možná ještě dál - a to vše vědomě a místy i cíleně), nevidím absolutně nic vtipnýho. Stejně tak nevidím nic vtipnýho na ponižování, využívání a zneužívání ostatních, zvracení, další vlně násilí, útěcích a primitivních popisech primitivního sexu.
Ježíš se v knize jen mihne, ale to by vůbec nevadilo, kdyby to nebyly jediné scény, které jsou aspoň trochu zábavné.
Zbytek je jen lacině napsaný obal, který asi chtěl sdělit něco většího a hlubšího, ale pro mě teda nefunguje na tolika frontách, že je nebudu ani vyjmenovávat, protože bych na něco stoprocentně zapomněla. Když jste totiž agresivní kretén, je fuk, jak moc se pak kajete - v normálním světě, za nějž se ten v románu popisovaný vydává, totiž některý věci holt vrátit nejdou a tvářit se, že když slyším hlasy mrtvých, neznamená to, že je nemám na svědomí, a když nacpu někomu do postele jinou ženskou, je zapomenuta ta předchozí, již máte na svědomí (atd. atd.), je buď krajně naivní nebo prostě rovnou pitomý.
Na knížce je nakonec opravdu dobrý jen ten přebal a překlad.
A to mi teda fakt nestačí.

Evina74
29.03.2018

Přečetla jsem knížku na doporučení kamarádky, ale zas až tak úžasná mi nepřišla. Do 70. strany jsem bojovala s pokušením knihu úplně odložit, působila na mě příliš depresívně. Nicméně jsem odolala a prostřední část jsem si celkem užila. Konec mě ale zklamal na celé čáře. Prostě mě přišel jako dost nevěrohodný (i když možná odpovídal mentálnímu stavu hlavního hrdiny).

dánská literatura

Autor knihy