Můj kámoš Ježíš

Můj kámoš Ježíš

Když k vám do bytu vejde Ježíš Kristus a mírně, ale rozhodně vám radí, abyste si uspořádali svůj život, tak samozřejmě uděláte, co se vám říká. Nikolaj přišel ve třinácti letech o svoje rodiče a od té doby se o něj stará jeho o sedm let starší sestra. On se jí za její péči odvděčí tím, že se spřáhne s gangem, fláká se, pije a začne mít násilnické sklony – zkrátka dělá všechno proto, aby ji přivedl do hrobu. Až se jednou vrátí domů a tam na pohovce sedí jakýsi vlasatý motorkář v sandálech, který nedbá Nikolajova vyhrožování a zastrašování a tvrdí, že je Ježíš Kristus a že přišel z Nikolaje udělat lepšího člověka. Vynikající tragikomický a bizarní příběh o přátelství, důvěře a důsledcích činů jednoho zvláštního „kodaňskýho“ kluka staví především na velmi drsném černém humoru a „veselé dánské depresi“. Letošní Vánoce se budete smát jako nikdy předtím....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/314316/muj-kamos-jezis-FDo-314316.jpg 3.765

Mit venskab med Jesus Kristus (2008)

Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, Knižní klub

whale77

Četla jsem asi před rokem a kdybych měla říct, o čemže přesně to bylo, tak bych dala jen takový hodně obecný popis, co se týká děje.
Co se týká zpracování – vím, že v některých prvcích jsem shledávala určitou podobu (možná spíš snahu o napodobení?) s těmi z Muže jménem Ove: styl názvu knihy, negativní hrdina se změní o 100%, záchranná a živelná ženská hrdinka, obecný jazyk,...
K dobru - bylo to napsané čtivým stylem, obsahovalo (pro mě) překvapivé zvraty, dojetí, napětí, vedlo k úvahám.
Ale je fakt, že sympatie k hlavnímu hrdinovi nevydolujete a proto vás to nepřiměje přečíst si to znovu.

Jizi

Módní vlna severských knih s sebou přináší kromě skvostů i to, o by možná raději nemělo opouštět rodný prostor. Nejspíš nemám dostatečné buňky pro "severno", protože na hlavní postavě emočního kripla, který si svou deprivaci léčí agresí nejtěžšího kalibru (kopání dětí do hlavy, absolutní neschopnost navazovat normální sociální vazby, oidipovský komplex směřovaný na sestru (jde to vůbec? Nebo se tomu pak říká jinak?) zmlácení přítelkyně do bezvědomí, dohnání oné milované sestry až na samotný okraj útesu a možná ještě dál - a to vše vědomě a místy i cíleně), nevidím absolutně nic vtipnýho. Stejně tak nevidím nic vtipnýho na ponižování, využívání a zneužívání ostatních, zvracení, další vlně násilí, útěcích a primitivních popisech primitivního sexu.
Ježíš se v knize jen mihne, ale to by vůbec nevadilo, kdyby to nebyly jediné scény, které jsou aspoň trochu zábavné.
Zbytek je jen lacině napsaný obal, který asi chtěl sdělit něco většího a hlubšího, ale pro mě teda nefunguje na tolika frontách, že je nebudu ani vyjmenovávat, protože bych na něco stoprocentně zapomněla. Když jste totiž agresivní kretén, je fuk, jak moc se pak kajete - v normálním světě, za nějž se ten v románu popisovaný vydává, totiž některý věci holt vrátit nejdou a tvářit se, že když slyším hlasy mrtvých, neznamená to, že je nemám na svědomí, a když nacpu někomu do postele jinou ženskou, je zapomenuta ta předchozí, již máte na svědomí (atd. atd.), je buď krajně naivní nebo prostě rovnou pitomý.
Na knížce je nakonec opravdu dobrý jen ten přebal a překlad.
A to mi teda fakt nestačí.

Evina74

Přečetla jsem knížku na doporučení kamarádky, ale zas až tak úžasná mi nepřišla. Do 70. strany jsem bojovala s pokušením knihu úplně odložit, působila na mě příliš depresívně. Nicméně jsem odolala a prostřední část jsem si celkem užila. Konec mě ale zklamal na celé čáře. Prostě mě přišel jako dost nevěrohodný (i když možná odpovídal mentálnímu stavu hlavního hrdiny).

hvězdo.kupa

Brácha mi koupil knížku k narozkám. Podezírala jsem ho, že především kvůli "cool" názvu, a možná že jo, ale ačkoli jsem se bála, co to bude za zvrhlé čtení, byla jsem příjemně překvapená. Ano, je to zvrhlé, je to jednoduché, ale v jednoduchosti je často krása a mně to tady úplně vyhovavalo.

Paobratil
04.09.2017

A kdo odpustí dědečkovi???

Terva
29.08.2017

Tak tady jsem se pěkně spálil.
Podle komentářů jsem čekal něco jako Kajmaní lejno, ale vono hovno.
Vlastně i obsah z knihy vás dokáže navnadit, ale je to jen pasé reklama.
Příběh je spíš životopis osoby, která mě vlastně ani moc nezaujala. Jediným pořádným hrdinou byl tak nakonec Ježíš, ale ten se v příběhu ukazuje jen sporadicky.

Malá ochutnávka:
My se známe? Kdo jsi? Zeptám se.
Usměje se na mě, rozpřáhne doširoka ruce a řekne:
Jsem Ježíš Kristus a přišel jsem z tebe udělat lepšího člověka.

Vlastně mi po dočtení příběhu v paměti uvízlo jen Ježíšovo extempore s popelníkem, jedna moc nechutná záchodová scéna v Tarmu a dvoustranná erotická vložka, která se velmi povedla.
Brzy jsem však zapomněl o čem vlastně příběh je a nějak mi vypadla i pointa.
Počkat, byla vůbec nějaká?

Pokud pan Lars Husum ještě někdy něco napíše, rozhodně si to nekoupím a ani nepřečtu.

Vybral jsem několik citátů a ukřižoval jsem je Dánovi do profilu.

CITÁT - Já přece kurva nejsem žádnej mrož!

Aya81
16.08.2017

Na knihu jsem se těšila, ale zklamala mne. Neuvěřitelná slátanina. Marně jsem hledala, tu avizovanou vtipnost. Pozitivně hodnotím jen originální nápad s "nápravou" Nikolaje a to, že konec vlastně nebyl happy end. Ten by si takováto kniha nezasloužila už vůbec.

MayB2
28.07.2017

Nejlépe napsaná mi připadala první násilnická část. Prostě Nikolajovi tu proměnu nevěřím. A moc jsem se nenasmála.

LenysekC
17.07.2017

Jsem asi divná, ale nejvíc se mi líbila první část. Byla uvěřitelná. Mnohem víc, než ta část po Ježíšovi.

Leghorn
30.06.2017

Kniha mě zaujala svým poutavým vyprávěním, členění na kratší podkapitoly mě velmi potěšilo. Skvělá kniha plná zvratů.

michelle.22
30.06.2017

Knížku jsem četla jedním dechem, v kuse se ve mě střídaly pocity úzkosti, radosti, smutku a štěstí. Rozhodně doporučuji :)

HoneyBunny
29.06.2017

odloženo
Na návštěvu Ježíše jsem vydržela čekat do strany 74.
SPOILER: V tuto chvíli náš hlavní "hrdina" zmlátí svou holku do bezvědomí. Každá stránka mi díky Nikolajovi přišla jak čtení za trest. Většího imbecila aby člověk pohledal.

NemmamSlov
17.05.2017

Fuuuu, neviem ani co povedat. Je to jedna z najlepsich knich poslednej dobe co som cital. Zamerany som skor na scifi a fantasy, ale som si povedal ze to chce obcas aj zmenu. Zo zaciatku som mal hlavneho hrdinu chut zabit, sprosty egoista, mal som proste chut tu knihu zavriet az kym sa neobjavil Jezis. Pribeh nabral uplny obrat a Nikolajovi som normalne zacal fandit. Jezis tam bol paradne zobrazeny, nebol az tak prilis krestansky co sa mi velmi pacilo. Clovek v tejto knizke najde vsetko smrt, smutok, humor, nadej, lasku, sex proste vsetko vtlacene do par stran. Pribeh ma prekvapil skoro kazdu chvilku, preto som ho precital doslova na jeden hlt. Jedine co ma sklamalo bol zaver. No hold, kazdy ma ine predstavy, ale aj tak menej ako 5* sa tomu neda dat. ;)

Kopretina
03.05.2017

Velmi mě zajímalo, co se za tímto titulem skrývá. Začátek, a hlavně první kapitola, jsou brutální, ani se mi nechtělo pokračovat. Nejvíc se mi líbila setkání s Ježíšem, kterých je tam poskromnu. Závěr opět na mě brutální. Proto snižuji o jednu hvězdu. I tak vzdávám hold autorovi, který Ježíše popisuje jako milujícího a ne odsuzujícího.

ZuzziŠ
17.04.2017

Zhltla jsem to, neuvěřitelně lehce se to čte - přes všechny násilné i erotické pasáže. Neuvěřitelně lehce se čte o Ježíšovi.
Neuvěřitelně lehce se uvěří tomu příběhu, že i když člověk potká Ježíše, není hned všechno samo lepší, krásnější, že panujeme nad hříchem sami a on po nás dychtí.
Lehce přijímám tuto knihu o nesnesitelné tíži bytí.

raffi
15.04.2017

Je dobré, že všetci severskí autori nepíšu iba detektívky. Rada občas siahnem po takomto type knihy, kde víťazí dobro nad zlom a kde nájde svoju cestu aj človek úplne stratený v živote. Iba dúfam, že otvorený koniec neznamená, že sa časom obajví nejaké pokračovanie.
Samotná kniha je naozaj čtivá, žiadne kázania sa v nej nevyskytujú (čo by sme vzhľadom na názov asi očakávali) a postavy su naozaj rozmanité, nakoniec ani hlavný hrdina nie je nijak sympatický. Osobne som ale spokojná, čítanie ma bavilo.

Momosan
04.04.2017

Pro mě zatím objev roku. Skvělý silný příběh, téměř až palahnuikovského stylu, který se nebrodí v plytkosti ani sentimentalitě. A ten konec! Nelze než doporučit.

tweed
03.04.2017

Po prvotním šoku se teď musím smát. Tento příběh je má spřízněná duše, musím se více zaměřit na Dánsko. Budu vám tvrdit, že to je vtipné, i když hned zkraje přijde hlavní postava o panictví tak, že znásilní opilou holku... a kope do hlavy malé kluky. Je vůbec v pořádku takové příběhy číst? Je to dost špatný příběh a taky příběh boží, vždyť jej navštíví i sám Ježíš! Vyvolá ve vás většinu existujících emocí, až je z vás emocionální smoothie a nevíte, co vlastně říct. Tohle bych chtěla probrat s Nietzschem nad sklenicí vody. Píšu si to na bucket list.

Janniska
02.04.2017

Knížka super,četla se jedním dechem,jen ten konec mně trošinku zklamal,přidala bych ještě kapitolu,nemám ráda konce stylem "zbytek si domysli".

evarec
17.03.2017

Skvělá kniha. Určitě pro ty, kdo mají rádi mírně depresivní zvláštní styl severského humoru.

Michaeles
04.02.2017

Kniha na kterou jsem se opravdu moc těšil. Čekal jsem od ní moc a dostalo se mi několik depresivně zábavných hodin čtení. Nemůžu sice říct, že to byla jedna z nejlepších knih co jsem kdy četl, ale určitě nezklamala a jsem rád, že jsem ji četl.

kirsten6214
31.01.2017

Miluji, když knihy končí jako tato. Pak totiž skončí přesně tak, jak bych si přála.

Babouš
31.01.2017

Není to kniha pro každého, musíte na ni mít správnou skandinávskou náladu, kdy se člověku chce smát i brečet, chce se vám příběh prožít. Pak si tohle svérázné dílko zamilujete. Jinak mi to trochu připomnělo knihy Jonase Jonassona.

TiredLikeDog
30.01.2017

Knihu jsem precetla jednim dechem. Pribeh jako je tento jsem jeste necetla. Nedokazala jsem ani jsem netroufala si odhadovat, co prijde. Nechte se prekvapit.

msjadepaton
19.01.2017

Tématem mi to trochu připomíná Není zač od Glattauera nebo Máš mě vůbec rád od Brizziho, ale je to mnohem drsnější a méně zromantizované než ty dvě jmenované. Už od první stránky víte, že tohle rozhodně nebude žádná procházka růžovým sadem. I když se v podstatě jedná o příběh o nápravě jednoho problémového kluka/muže (kniha sleduje Nikolajův život až do jeho dospělosti), což vyznívá poměrně pozitivně, většinu knihy jsem byla smutná, rozčilená, zoufalá nebo dokonce šokovaná z toho, co se v knize děje, a většinu času jsem si kladla otázku, jestli Nikolaj vůbec může své skutky nějak odčinit.
Sám Ježíš tu funguje jako rádce a svědomí, ale co se týče náboženské stránky, je naprosto minimální. Je ponecháno na čtenáři, jestli byl Ježíš v románu skutečně Ježíš nebo jen jakýsi podivín, který chodí po světě a pod falešným jménem pomáhá lidem. Pokud vás tedy od knihy odrazuje dojem, že tam najdete citáty z Bible a diskuze o Bohu, bát se nemusíte. Téma víry je párkrát nakousnuto, ale naprosto střízlivě, až cynicky.
Kromě neurčitého vnitřního pocitu, že to prostě není úplně top, mě od plného hodnocení odrazuje závěr románu, který je přinejmenším podivný. Konec totiž není na konci. Příběh se v podstatě uzavře několik stránek před koncem a pokud by to bylo všechno, asi bych o pěti hvězdách uvažovala. Na několika posledních stránkách se ale najednou odehraje změť událostí, které by podle jejich dramatičnosti člověk čekal spíš někde uprostřed. Navíc většina z nich (alespoň mně) nedávala příliš velký smysl. Sloužila totiž evidentně pouze k tomu, aby konec zůstal otevřený. Otevřené konce nejsou nic špatného, ale zrovna v téhle knize už závěr byl a teprve na něj byl uměle namontovaný otevřený konec.
Kromě téhle jediné vady jsem ale byla z knihy nadšená. Hlavní i vedlejší postavy jsou skvěle vykreslené. Nebudete je mít vždycky rádi (občas vám mohou být vysloveně odporní), ale budou vás zajímat a budete chtít vědět, jak to s nimi bude dál.
Děj ubíhá rychle a plynule s několika retrospektivními částmi, které ale nejsou dlouhé a navíc jsou celkem zajímavé.
Velmi mě to překvapilo a můžu jen doporučit.