Můj kámoš Ježíš

Můj kámoš Ježíš

Když k vám do bytu vejde Ježíš Kristus a mírně, ale rozhodně vám radí, abyste si uspořádali svůj život, tak samozřejmě uděláte, co se vám říká. Nikolaj přišel ve třinácti letech o svoje rodiče a od té doby se o něj stará jeho o sedm let starší sestra. On se jí za její péči odvděčí tím, že se spřáhne s gangem, fláká s... celý text

Nikolaj přišel ve třinácti letech o svoje rodiče a od té doby se o něj stará jeho o sedm let starší sestra. On se jí za její péči odvděčí tím, že se spřáhne s gangem, fláká se, pije a začne mít násilnické sklony – zkrátka dělá všechno proto, aby ji přivedl do hrobu. Až se jednou vrátí domů a tam na pohovce sedí jakýsi vlasatý motorkář v sandálech, který nedbá Nikolajova vyhrožování a zastrašování a tvrdí, že je Ježíš Kristus a že přišel z Nikolaje udělat lepšího člověka.
Vynikající tragikomický a bizarní příběh o přátelství, důvěře a důsledcích činů jednoho zvláštního „kodaňskýho“ kluka staví především na velmi drsném černém humoru a „veselé dánské depresi“. Letošní Vánoce se budete smát jako nikdy předtím. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/314316/muj-kamos-jezis-FDo-314316.jpg 3.950

Mit venskab med Jesus Kristus (2008)

Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, Knižní klub

Aya81
předevčírem

Na knihu jsem se těšila, ale zklamala mne. Neuvěřitelná slátanina. Marně jsem hledala, tu avizovanou vtipnost. Pozitivně hodnotím jen originální nápad s "nápravou" Nikolaje a to, že konec vlastně nebyl happy end. Ten by si takováto kniha nezasloužila už vůbec.

MayB2

Nejlépe napsaná mi připadala první násilnická část. Prostě Nikolajovi tu proměnu nevěřím. A moc jsem se nenasmála.

LenysekC

Jsem asi divná, ale nejvíc se mi líbila první část. Byla uvěřitelná. Mnohem víc, než ta část po Ježíšovi.

Leghorn

Kniha mě zaujala svým poutavým vyprávěním, členění na kratší podkapitoly mě velmi potěšilo. Skvělá kniha plná zvratů.

michelle.22

Knížku jsem četla jedním dechem, v kuse se ve mě střídaly pocity úzkosti, radosti, smutku a štěstí. Rozhodně doporučuji :)

HoneyBunny

odloženo
Na návštěvu Ježíše jsem vydržela čekat do strany 74.
SPOILER: V tuto chvíli náš hlavní "hrdina" zmlátí svou holku do bezvědomí. Každá stránka mi díky Nikolajovi přišla jak čtení za trest. Většího imbecila aby člověk pohledal.

NemmamSlov

Fuuuu, neviem ani co povedat. Je to jedna z najlepsich knich poslednej dobe co som cital. Zamerany som skor na scifi a fantasy, ale som si povedal ze to chce obcas aj zmenu. Zo zaciatku som mal hlavneho hrdinu chut zabit, sprosty egoista, mal som proste chut tu knihu zavriet az kym sa neobjavil Jezis. Pribeh nabral uplny obrat a Nikolajovi som normalne zacal fandit. Jezis tam bol paradne zobrazeny, nebol az tak prilis krestansky co sa mi velmi pacilo. Clovek v tejto knizke najde vsetko smrt, smutok, humor, nadej, lasku, sex proste vsetko vtlacene do par stran. Pribeh ma prekvapil skoro kazdu chvilku, preto som ho precital doslova na jeden hlt. Jedine co ma sklamalo bol zaver. No hold, kazdy ma ine predstavy, ale aj tak menej ako 5* sa tomu neda dat. ;)

Kopretina

Velmi mě zajímalo, co se za tímto titulem skrývá. Začátek, a hlavně první kapitola, jsou brutální, ani se mi nechtělo pokračovat. Nejvíc se mi líbila setkání s Ježíšem, kterých je tam poskromnu. Závěr opět na mě brutální. Proto snižuji o jednu hvězdu. I tak vzdávám hold autorovi, který Ježíše popisuje jako milujícího a ne odsuzujícího.

ZuzziŠ

Zhltla jsem to, neuvěřitelně lehce se to čte - přes všechny násilné i erotické pasáže. Neuvěřitelně lehce se čte o Ježíšovi.
Neuvěřitelně lehce se uvěří tomu příběhu, že i když člověk potká Ježíše, není hned všechno samo lepší, krásnější, že panujeme nad hříchem sami a on po nás dychtí.
Lehce přijímám tuto knihu o nesnesitelné tíži bytí.

raffi

Je dobré, že všetci severskí autori nepíšu iba detektívky. Rada občas siahnem po takomto type knihy, kde víťazí dobro nad zlom a kde nájde svoju cestu aj človek úplne stratený v živote. Iba dúfam, že otvorený koniec neznamená, že sa časom obajví nejaké pokračovanie.
Samotná kniha je naozaj čtivá, žiadne kázania sa v nej nevyskytujú (čo by sme vzhľadom na názov asi očakávali) a postavy su naozaj rozmanité, nakoniec ani hlavný hrdina nie je nijak sympatický. Osobne som ale spokojná, čítanie ma bavilo.

Momosan

Pro mě zatím objev roku. Skvělý silný příběh, téměř až palahnuikovského stylu, který se nebrodí v plytkosti ani sentimentalitě. A ten konec! Nelze než doporučit.

tweed

Po prvotním šoku se teď musím smát. Tento příběh je má spřízněná duše, musím se více zaměřit na Dánsko. Budu vám tvrdit, že to je vtipné, i když hned zkraje přijde hlavní postava o panictví tak, že znásilní opilou holku... a kope do hlavy malé kluky. Je vůbec v pořádku takové příběhy číst? Je to dost špatný příběh a taky příběh boží, vždyť jej navštíví i sám Ježíš! Vyvolá ve vás většinu existujících emocí, až je z vás emocionální smoothie a nevíte, co vlastně říct. Tohle bych chtěla probrat s Nietzschem nad sklenicí vody. Píšu si to na bucket list.

Janniska

Knížka super,četla se jedním dechem,jen ten konec mně trošinku zklamal,přidala bych ještě kapitolu,nemám ráda konce stylem "zbytek si domysli".

evarec

Skvělá kniha. Určitě pro ty, kdo mají rádi mírně depresivní zvláštní styl severského humoru.

Michaeles

Kniha na kterou jsem se opravdu moc těšil. Čekal jsem od ní moc a dostalo se mi několik depresivně zábavných hodin čtení. Nemůžu sice říct, že to byla jedna z nejlepších knih co jsem kdy četl, ale určitě nezklamala a jsem rád, že jsem ji četl.

kirsten6214

Miluji, když knihy končí jako tato. Pak totiž skončí přesně tak, jak bych si přála.

Babouš

Není to kniha pro každého, musíte na ni mít správnou skandinávskou náladu, kdy se člověku chce smát i brečet, chce se vám příběh prožít. Pak si tohle svérázné dílko zamilujete. Jinak mi to trochu připomnělo knihy Jonase Jonassona.

TiredLikeDog

Knihu jsem precetla jednim dechem. Pribeh jako je tento jsem jeste necetla. Nedokazala jsem ani jsem netroufala si odhadovat, co prijde. Nechte se prekvapit.

msjadepaton

Tématem mi to trochu připomíná Není zač od Glattauera nebo Máš mě vůbec rád od Brizziho, ale je to mnohem drsnější a méně zromantizované než ty dvě jmenované. Už od první stránky víte, že tohle rozhodně nebude žádná procházka růžovým sadem. I když se v podstatě jedná o příběh o nápravě jednoho problémového kluka/muže (kniha sleduje Nikolajův život až do jeho dospělosti), což vyznívá poměrně pozitivně, většinu knihy jsem byla smutná, rozčilená, zoufalá nebo dokonce šokovaná z toho, co se v knize děje, a většinu času jsem si kladla otázku, jestli Nikolaj vůbec může své skutky nějak odčinit.
Sám Ježíš tu funguje jako rádce a svědomí, ale co se týče náboženské stránky, je naprosto minimální. Je ponecháno na čtenáři, jestli byl Ježíš v románu skutečně Ježíš nebo jen jakýsi podivín, který chodí po světě a pod falešným jménem pomáhá lidem. Pokud vás tedy od knihy odrazuje dojem, že tam najdete citáty z Bible a diskuze o Bohu, bát se nemusíte. Téma víry je párkrát nakousnuto, ale naprosto střízlivě, až cynicky.
Kromě neurčitého vnitřního pocitu, že to prostě není úplně top, mě od plného hodnocení odrazuje závěr románu, který je přinejmenším podivný. Konec totiž není na konci. Příběh se v podstatě uzavře několik stránek před koncem a pokud by to bylo všechno, asi bych o pěti hvězdách uvažovala. Na několika posledních stránkách se ale najednou odehraje změť událostí, které by podle jejich dramatičnosti člověk čekal spíš někde uprostřed. Navíc většina z nich (alespoň mně) nedávala příliš velký smysl. Sloužila totiž evidentně pouze k tomu, aby konec zůstal otevřený. Otevřené konce nejsou nic špatného, ale zrovna v téhle knize už závěr byl a teprve na něj byl uměle namontovaný otevřený konec.
Kromě téhle jediné vady jsem ale byla z knihy nadšená. Hlavní i vedlejší postavy jsou skvěle vykreslené. Nebudete je mít vždycky rádi (občas vám mohou být vysloveně odporní), ale budou vás zajímat a budete chtít vědět, jak to s nimi bude dál.
Děj ubíhá rychle a plynule s několika retrospektivními částmi, které ale nejsou dlouhé a navíc jsou celkem zajímavé.
Velmi mě to překvapilo a můžu jen doporučit.