Čand@ Čand@ komentáře u knih

Zlatá klec Zlatá klec Camilla Läckberg

A na toto som čakala rok, až to bude v knižnici volné na požičanie. Na Faye, ktorá mi bola nesympatická ako v úlohe naivnej a ponižovanej milionárovej manželky, tak v úlohe dravej pomstiteľky, ktorá si ide za cieľom nie cez mŕtvoly, ale cez postele hocijakého chlapa (či zväčša skôr chlapčiatka), čo jej príde do cesty. Tým si akože dokazovala, že aj ona dokáže byť rovnaký prasák ako jej muž alebo čo? Naozaj veľmi úbohý vývoj hlavnej postavy nezachránila ani dojemná vložka so smrteľne chorou najlepšou kamarátkou (v štýle Cesty svätojánskych mušiek). Camillu čítam rada, ale toto sa jej fakt nepodarilo. Pokračovanie som vrátila do knižnice bez toho, aby som ho vôbec otvorila.

20.10.2023 1 z 5

Sametové iluze Sametové iluze Petr Čepek

Báječný príbeh. Veľa postáv a veľa sa tu toho deje. Musíte mať oči na stopkách, aby vám nič neuniklo. Každá maličkosť súvisí s inou, musíte sa sústrediť a čítať pozorne, aby ste tie súvislosti nestratili. Naviac bohato spestrené odkazmi na kultúrne, športové i politické udalosti a osobnosti danej doby. Paráda.

18.07.2023 4 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Áno, šokujúce. Narozdiel od iných som brutálne scény z bitúnku kvitovala. Veď presne toto robíme my ľudia zvieratám. Aká silná hranica je medzi nimi a nami? Námet veľmi dobrý, bohužiaľ však dostatočne nevyužitý. Prečo tu všetci tak chorobne bažia po mäse? Prečo je tu chudina vykreslená ako hladná zberba? V ich svete niet iných zdrojov potravy? Strácam sa, fest pritiahnuté za vlasy. Autorka premárnila šancu na dobrý príbeh.

29.05.2023 3 z 5

Kill Creek Kill Creek Scott Thomas

Krásny hororík :). Niekto sa možno nebál, ale ja hej. Pre mňa to teda nebolo pokojné čítanie v posteli pred spaním. Veľmi sa mi páčilo, že každý zo spisovateľov, čo tu vystupujú, sú autormi iného typu hororovej literatúry. Keby neboli vymyslení, ich diela by som chcela čítať (asi s výnimkou na mňa príliš drsnej Moorovej :)). Bavilo ma veľmi, aj keď ako už niekto nižšie zmienil - King to nie je, ten je iná liga. Dúfam, že autor pracuje na nejakom pokračovaní.

18.05.2023 5 z 5

Neviditelný strážce Neviditelný strážce Dolores Redondo

Tak už mi je jasné, prečo v Krkonošiach už nevídať Krakonoša. On už mal totiž plné zuby zhýčkaných prachatých turistov, tak sa odsťahoval do Španielska, prijal novú identitu a teraz sa volá Basachaun! Akurát asi nečakal, že ho tam budú podozrievať z vrážd :)). Bavilo ma to. Raz sa isto pustím do pokračovania.

09.05.2023 5 z 5

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

Každý z tých príbehov by sa hodil do seriálu Love, death and robots. Ak ho nepoznáte, pozrite na to na Netflixe. Je to presne tento žáner. Akurát mňa asi viac baví pozerať na televízne spracovanie takéhoto žánru, než čítať to. Skúsiť sa má ale všetko. A nijako to nehaním.

09.05.2023 3 z 5

Hod mrtvou labutí Hod mrtvou labutí Ondřej Hübl

Možno len nie som v správnom rozpoložení, ale tento súbor poviedok ma bohužiaľ vôbec nenadchol tak, ako som podľa priaznivých ohlasov očakávala. Čítala som to príliš dlho.. a toto podvedomé odkladanie “naneskôr” je u mňa práve známka toho, že to nevidím byť natoľko zaujímavým, že to chcem dočítať hneď. Mám čierny humor rada a nemôžem povedať, že by som sa tu nikde ani neusmiala. Len to asi jednoducho úplne nezahralo na moju nôtu.

20.08.2022 2 z 5

Pokoj zázraků Pokoj zázraků Julien Sandrel

No povedzme si to takto… že by to mal byť klenot svetovej literatúry, sa povedať nedá. Príbeh je jednoduchý, predvídateľný, od začiatku je každému jasné, ako to asi celé dopadne. Lenže i takých príbehov je treba. Takých, čo nám trochu snáď otvoria oči. Takých, pri ktorých si poviete, že ešte nie je tak zle, ako sa vám zdá. Takých, po prečítaní ktorých ste rád za to, čo máte. Takých, čo vás nakopnú nemárniť svoj čas malichernosťami. Toto všetko tento príbeh v sebe má. Až ma zaskočilo, že ho napísal muž. A pekne.

30.06.2022 3 z 5

Kniha prináša súhrn mnohých zaujímavých dlhoročných výskumov na tému následkov dnes už takmer nevyhnutného využívania digitálnych technológií a ich vplyvu na našu myseľ, stupeň inteligencie, na naše schopnosti, znalosti, interakciu s okolím, na náš osobný, spoločenský i profesný život atď. Ponúka ozaj široký pohľad na to, ako sa vlastne ľudstvo vďaka svojmu vývoju paradoxne rúti do záhuby postupnej degenerácie.
Pripomenula mi sci-fi komédiu Absurdistán z r. 2006. Podľa tu citovaných výskumov práve do takejto budúcnosti mierime. Dosť otrasná vízia, však ako sa zdá, bohužiaľ i dosť reálna.
Keďže kniha vyšla pred 10 rokmi, jej terminológia je miestami už trošku zastaralá, ale nič sa nemení na jej posolstve. Vnímam ju ako varovanie. Nedomnievam sa ale, že bude vypočuté.

19.04.2022 3 z 5

Jeseníky: Čas, ten pohyblivý obraz věčnosti Jeseníky: Čas, ten pohyblivý obraz věčnosti Ivan Fíla

Drsný kraj v neskutočne jemnom podaní prekrásnych fotografií a v nenásilnom rozprávaní pohnutých osudov miestnych obyvateľov. Toľko neuveriteľných stretnutí a toľko zaujímavých príbehov. Som nadšená, dojatá, smutná, očarovaná.

19.03.2024 5 z 5

Kdyby zdi promluvily Kdyby zdi promluvily Debí Áśápúrná

Presne ako píše prekladateľka vo svojom pomerne obsiahlom doslove, v tých poviedkach sa vlastne takmer nič nedeje, lenže i tak má každý ten krátky príbeh veľkú hĺbku. Všetko podstatné sa odohráva niekde na pozadí, v mysliach postáv, v ich nečakanom konaní, ktoré sa na prvý pohľad zdá byť odsúdenia hodným, však sami postupne prichádzate na to, v čom spočíva ich dobro. Naozaj pekné a zaujímavé čítanie. Bengálska kultúra a morálka sa zdajú byť od našich tak veľmi iné, až vás prekvapí, koľko majú naopak spoločného.

29.02.2024 4 z 5

Slavná místa Járy Cimrmana Slavná místa Járy Cimrmana Radek Laudin

Je jasné, že najväčší Čech všetkých dôb musel zanechať svoje stopy kade-tade. Ešteže žije toľko nadšených bádateľov, ktorí tieto miesta objavujú a zachovávajú aj pre ďalšie generácie. Krásny sprievodca.

03.02.2024 5 z 5

Invaze z galaxie Invaze z galaxie Robin Cook

Staré dobré sci-fi. Akurát som sa vlastne nevedela rozhodnúť, komu chcem fandiť - pozemšťanom alebo mimozemšťanom? Oboje malo svoje plusy aj mínusy. Ešte že koniec poskytuje malú medzierku pre vlastnú predstavu pokračovania :)).

31.12.2023 4 z 5

Houpačky Houpačky Lucie Konečná

Teda toto by som naozaj chcela vidieť ako film! Lebo Jiřina je jednoznačne Eva Holubová a Zdena je Zlata Adamovská. To by bola taká vtipná a tiež smutná komédia, ach jaj.

08.11.2023 4 z 5

Návrat nežádoucí Návrat nežádoucí Lenka Potůčková

Tieto naše dejiny je naozaj potreba neustále pripomínať a som veľmi rada, že sa k nim vracajú aj mladí autori. Ľudia strašne rýchlo zabúdajú a veľmi ľahko opakujú chyby, ktorým by sa dalo vyhnúť. Rada si prečítam, keď autorka vydá niečo ďalšieho.
Len malá prosba k autorke: prosím, chcelo by to ubrať z toho množstva otáznikov, ktorých je na každej stránke neúrekom. Priznám sa, že tie nekonečné rečnícke otázky pomaly v každom odstavci mi chvíľami už pili krv a kazili dojem z inak zaujímavého príbehu.

10.10.2023 3 z 5

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

Dobrá zápletka, dobrá slečna Marplová, len spôsob vraždy mi prišiel trochu divne prekombinovaný. A tiež mi trochu vadilo, že slečna už od polky knihy vyprávala, že vie, kto je vrah. Načo teda tak dlho všetkých udržiavala v napätí? :)
Nemôžem si pomôcť, Hercule ma proste baví viac.

25.04.2023 2 z 5

Patrioti Patrioti Sana Krasikov

Čítam tu od ostatných samú chválu. Ja toto nadšenie bohužiaľ nepociťujem. To, že ide naozaj o velkoryse pojatý román je vskutku pravda hlavne čo do počtu strán. Mám rada rozsiahle diela - keď ich rozsiahlosť dáva zmysel. Toto však na mňa pôsobilo ako grafomanské predvádzanie sa. Príbeh hlavnej ženskej postavy by sám o sebe bohato stačil. Je silný a ponúka netradičný pohľad na totalitnú históriu z pozície americkej imigrantky. Pripletená časová linka jej syna ešte ako-tak dopĺňa dej. Ale časti s vnukom - to už je ozaj naviac. Akoby si autorka dala za cieľ vydať knihu s minimálne 500 stranami a keď jej to nevychádzalo, dopísala rýchlo ešte toto, aby si splnila záväzok. Musela som sa veľmi snažiť, aby som nezaujímavé časti nepreskakovala.

05.04.2023 3 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Nedá mi nespomenúť si na DaVinciho kód či vlastne hociktorú inú knihu od Dana Browna. Chýba len ich duchovná mystika… No fajn čítanie, Enzo mi sedí - konečne ktosi chytrý, čo si pritom prvoligovo neprepíja mozog :). Nečakajte však bohaté a ponuré popisy prostredia, také typické pre Maya. Toto je z úplne iného súdku.

25.01.2023 5 z 5

Utajovaný projev Utajovaný projev Tom Rob Smith

Prvý diel bol pre mňa bomba. Druhý za ním bohužiaľ dosť krivká. Časť odohrávajúca sa v ZSSR veľmi dobrá, napínavá, hltala som… Po presune do Maďarska to však išlo dole vodou.. príliš prekombinované, zvraty príliš nasilu, akože hlavne aby nejaké boli.. priam telenovelové prekvapenia typu “stále žije!”, alebo “je to tvoj syn!”. Postava Fraery veľmi neuveriteľná … taká sovietska “Angelika - markýza anjelov”, čo? :)) Hm, dúfam, že tretí diel sa vráti do kvalitnejších koľají.

26.09.2022 3 z 5

Oni Oni Mark E. Pocha (p)

Po varovnom úvode autora som očakávala všeličo. Dala som tomu šancu, ale nie, takýmito blábolami si fakt kaziť oči nepotrebujem. S veľkým sebazaprením som to zvládla len po str. 57. Jednu hviezdičku dávam za vydarenú obálku.

03.07.2022 odpad!