burianek burianek komentáře u knih

Bídné roky Bídné roky Knut Faldbakken

Nedá mi to, abych se taky nevyjádřil. Četl jsem ihned v době českého vydání. Možná, že jsem na knihu stál i frontu. Kniha na mě působila taky dost drsně a hlavně zvláštně. I já jsem přemýšlel, proč a co se kolem asi děje. Nakonec ale ve mě zůstal zvláštní pocit, něco jako vědomí, že se to jednou může takto stát. Že nakonec na tom původním smetišti, někde uprostřed může postupně znovu vítězit příroda a nakonec se tam může žít daleko lépe než v tom hnusným špinavým městě, plným nemocí, shonu a divnejch existencí. Prostě i dnes, když o tom píšu mi běhá mráz po zádech. Ale chápu, že dnes už může být kniha těžká a sám nevím, zda bych ji znovu přečetl. Hodnotím ale pocitově na maximum.

16.07.2019 5 z 5

Inferium Inferium Roman Bureš

Až na ten konec, přečteno na jeden zátah.

11.05.2019 5 z 5

Jenom lidé Jenom lidé Sylvain Neuvel

První 2 díly jsem hodnotil velmi kladně. Proto jsem si koupil i třetí díl, od kterého jsem čekal vyvrcholení série. Bohužel jsem ale zklamaný a nemůžu se zbavit dojmu, že se jedná jen o skrytou formou popsaný aktuální celosvětový trend. Vlastně to celé není vůbec o mimozemšťanech, ale o rasové nesnášenlivosti, boji o moc mezi velmocemi, strachu z něčeho cizího atd., atd., A cílem je výchova k toleranci a .. Se sci-fi to nemá vůbec nic společného, je to jen kabát, pod kterým se skrývá pravý účel. Je mi to opravdu líto, ale knížky asi půjdou do koše. Čekal jsem nějaké vysvětlení technologie, původu lidstva atd., Ale bohužel, je to jenom o vztazích mezi lidmi, a ty, jak víme, dobré nejsou a nikdy nebudou, i kdyby autoři agitovali, což dělají. Nechápu vůbec proč a kdo to platí. Je toho plná televize.

15.04.2019 odpad!

Roj Roj Nick Webb

Tak nějak mi to sedlo. Těším se na další díl. Bylo mi od začátku jasné, že jedině stará technologie má šanci. Zamotané a nijak nevysvětlené zapojení Rusů (jak jinak, že?) do konfliktu mi trošku vadí. Určitě by se to obešlo i bez této ohrané písničky. Doufám, že se v dalších dílech setkáme i se samotnými mimozemšťany. Doplněno 18.1. po přečtení poloviny 2. dílu, hlášky o zlých Rusácích jsou stále přítomné.

07.03.2019 4 z 5

Stínadla se bouří (komiks) Stínadla se bouří (komiks) Jaroslav Foglar

Miluju to.

19.01.2019 5 z 5

Mise Saturn Mise Saturn John Sandford (p)

K Saturnu se blíží velký neznámý objekt a zpomaluje. Na to jsem skočil. Jinak se v knize nic neděje. Tedy kromě starostí, kdo s kým spí nebo bude spát. Dokonce vznikl i sexuální klub a celá řada hudebních skupin. Když něco chybí, tak se to vytiskne. O ději se nedá mluvit, protože se neděje prakticky nic zajímavého. Tedy myslím tím to, co by se mělo týkat toho tajemného objektu. Sci-fi - hmm, podle mě vůbec ne. Řeší se naprosto stupidní záležitosti a neustále autor zdůrazňuje dokonalost aminadlidí nad ostatními. Překvapivě soupeří s Číňanem a ne s Rusem. Nemůžu si pomoci, na 320 straně uvažuju silně, že to bude první kniha po 40 letech, co asi nedočtu.
Zajímavé momenty shrnu: zpomalující neznámý objekt a přistání v prstenci saturnu, odlet na misi, nevysvětlitelná porucha reaktoru, neznámý objekt odlétá ... tak asi tak.. bída
Nejlépe vystihl(a) Teryy - "Politické harašení miliardy kilometrů daleko od Země. Trapná mimozemšťanská zástěrka jak ukázat, že USA je velmoc a musí všechny zachraňovat. Velmi špatné a hrozně dlouhé kecání o ničem." - naprosto souhlasím. Opravdu hnusný pokus oklamat čtenáře sci-fi.
Potvrzuji - prvních 350 stránek naprosto otravných a zbytečných - pak už to trošku jde. Zvyšuji hodnocení na 2 hvězdy.

08.01.2019 2 z 5

Děti času Děti času Adrian Tchaikovsky (p)

Nedá mi to, musím to napsat. Zaujal mě námět. Ze začátku jsem byl dokonce nadšený, jenže postupně moje nadšení opadalo a nakonec jsem přeskakoval celé pasáže, které se týkaly pavoučí civilizace. Nějak jsem neuvěřil tomu, že by se chovali tak jak autor popisuje. O chování samotných lidí si ale myslím totéž. Nevěřím, že by si nedokázali poradit s jedním satelitem, který chrání planetu. K smrti mě vytáčí hloupost, a je mi líto, všichni se tak nějak chovají hloupě. Neustále jsem čekal na něco chytrého, překvapivého. Ale skoro od začátku mi tak nějak bylo jasné, o co jde a jak to dopadne. Pak už Vám nezbývá, než se prokousat několika stovkami stránek. Škoda. Věřil jsem, ale opět jsem byl zklamán.

12.12.2018 2 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Pravda, ještě jsem nedočetl, ale po 400 stranách můžu jen konstatovat - dobře se to čte! Oproti jiným "bestselerům", které jsem převážně hodnotil velmi nízko, je to prostě nádhera. Možná ještě přehodnotím po dočtení.
Dočteno - mě se to líbilo. Jen tak mimochodem, minimálně 10 sci-fi knih koupených za poslední 2 roky a hrdě označených jako bestsellery jsem prostě rozdal. Byly to neskutečné hlouposti a ještě špatně napsané. Tuto knihu si ale nechám.
Jo, aktuálně přidávám i knihu Mise Saturn - taky neskutečná agitka a blbost.

10.07.2018 5 z 5

Vetřelci - Hon na brouky Vetřelci - Hon na brouky Jonathan Maberry

Zase jsem skočil na obrázky a název. Některé povídky docela dobrý, ale vesměs slabota. Coby fanoušek Vetřelčí jsem opravdu velmi zklamaný. Z většiny dílek jsem cítil jen zadání napsat něco, jedno co, na dané téma. Většině autorů se to moc nepovedlo. Věřím, že kdyby to bylo téma maturitní, dočkal bych se od studentů lepších výsledků. Škoda. Jo přeci jen, coby fanouška Duny mě utkvěla povídka Žací stroj. Za mě nejlepší.

03.06.2018 1 z 5

Impérium Impérium Roman Bureš

Ani třetí díl trilogie Propast času mě nezklamal. Nemůžu si pomoci, ale styl psaní, vyjadřování a uvažování mě naprosto vyhovuje. Postavy se chovají logicky, ne hloupě a to se mi líbí. Žádné zbytečné a nudné odbíhání od tématu. Celou dobu se při čtení bojím o osud hlavní hrdinky a ještě se k hodnocení vrátím, protože mi zbývá tak 1 slabá čvrtina.

03.06.2018 5 z 5

Probuzení bohové Probuzení bohové Sylvain Neuvel

Bohužel musím konstatovat, že se mi kniha zhruba od poloviny přestala líbit. Už dávno jsem znal pointu a jen jsem se obtížně propracovával a přeskakoval k závěru, který mě vůbec nepřekvapil. Dokonce bych si dovolil tvrdit, že je tak trochu ukradený. Škoda. Za mě jde o klasickou snahu vytěžit z původně zajímavého námětu i způsobu zpracování maximum a to za každou cenu nafukováním do požadovaného počtu stránek. Jé, teď jsem si všiml, že nejsem sám, kdo si myslí, že jde o vykrádačku klasiky Válka světů.

21.05.2018 3 z 5

Vetřelec - Covenant: Počátek Vetřelec - Covenant: Počátek Alan Dean Foster

Bída. Trošku jsem to čekal, bohužel se žádné příjemné překvapení nedostavilo. Pokud jde o vetřelce, tak nevím, zda jde o špatný překlad, ale to, jak je to v knize použito je dost trapné.

23.02.2018 2 z 5

Černá planeta / Nemesis z hvězd Černá planeta / Nemesis z hvězd Hans Kneifel

Ano, příběh Nemesis z Hvězd je jedním z těch, které ze také ze mě udělaly fanouška sci-fi. Škoda, že si toho zatím nevšimli filmaři. Točí kdejakou blbost a tady leží naprosto skvělý příběh i akce. Druhá povídka není tak dobrá jako Nemesis, ale ušla.

10.02.2018

Souboj mozků Souboj mozků Alois Joneš

Četl jsem už dávno. MOc si nepamatuju přesně děj, ale jen vím, že se mi to moc líbilo. Někdy potom jsem v kině viděl film, dotek medůzy. Tak se mi to motá dohromady, ale i film byl výborný. Budu si to muset zopakovat.

10.02.2018 5 z 5

Vetřelec - Covenant Vetřelec - Covenant Alan Dean Foster

I já jsem fanouškem Vetřelčí série. Na film jsem se moc těšil, bohužel jsem ale byl zklamaný. Některé postavy mi byly nesympatické, chování nepochopitelné a tak nějak vše zrychlené a zkrácené. Kromě androidí hry na flétnu, která mi naopak přišla příliš a nepatřičně dlouhá. Proto jsem si koupil knížku s tím, že se možná dozvím něco, co jsem ve filmu nenavnímal nebo špatně. Předností knihy je právě to, že si postavy můžu představit podle sebe, což je hlavně u hlavní představitelky a ve filmu velmi nesympatické, to důležité. Závěr. Kniha se mi líbila daleko víc, než film.

22.01.2018 5 z 5

Tajemný tank Tajemný tank John Dolben Mackworth

Koukám, že zde není žádný komentář. Pro mě, jako věčného kluka, jde o jeden z nejlepších příběhů. Několikrát jsem přemlouval moderátory z království mluveného slova k namluvení, ale několikrát bylo odloženo, protože není nikdo, kdo by namluvil.
Knihu jsem četl v češtině v plné verzi i v převyprávěné verzi, která vyšla jako speciál ABC. Ta druhá verze je kratší a lepší. Pokud jste někdo z Vás fanoušky Foglara, je přečtení tohoto příběhu pro Vás povinnost. Určitě doporučuju. Samozřejmě, jde o knihu z roku 1936 a proto je třeba tolerovat z dnešního pohledu možné technické nedostatky. Ale podle mě je to stejné, jako s nepřekonatelnou Válkou světů Herberta George Wellse z roku 1898.

John Dolben Mackworth (1887-1939) byl britský aristokrat. Vystudoval umění na Oxfordské univerzitě. Podplukovník královského letectva, bojoval ve Světové válce, držitel vysokých vyznamenání. Pracovník ministerstva letectví, zástupce ředitele vzduchoplavby (balónového létání). Autor populárního dobrodružného románu pro mládež (The Menace of the Terribore, 1936) a dvou méně významných próz pro dospělé (Free Drinks, 1926, Broadcast, 1925).

22.01.2018 5 z 5

Pán much Pán much William Golding

Dostal jsem letos k vánocům od syna a tak jsem to musel přečíst. Bohužel se potvrdilo přesně to, co jsem očekával. V mém věku a po všech životních zkušenostech můžu jen potvrdit to, co se autor pokoušel zřejmě sdělit. Myslím tím lidskou podstatu. Tu zvířecí.
Styl, jakým je kniha napsaná, mě ale opravdu lezl na nervy. Nemůžu se zbavit dojmu, že se většina postav chovala jako hlupáci bez mozku. Lastura, Obluda, Náčelník a Čuňas - to je asi tak všechno, co mi zůstalo v hlavě. Možná, že s odstupem času budu hodnotit pozitivněji, těsně po přečtení dávám 1.

22.01.2018 1 z 5

Nové Pompeje Nové Pompeje Daniel Godfrey

Nechci jít za každou cenu proti proudu, ale četl jsem a četl a stále jsem čekal, že se začne něco dít. Bohužel jsem se nedočkal. Zato jsem se dozvěděl mnoho informací o životě a nátuře římanů v Pompejích, ale nic nového nebo něco, co bych už mnohokrát nečetl, neviděl nebo neslyšel. Čekal jsem nějakou zajímavou zápletku, rozluštění záhady nebo akci. No, tak komu se to líbilo, nic proti tomu, ale mě to prostě nesedlo. Nápad dobrý, zpracování nic moc.

07.01.2018 odpad!

Konec Vládců nebes Konec Vládců nebes John Brosnan

Celou sérii hodnotím jako velmi zdařilou sci-fi. Jak jsem psal u předchozích dílů, četl jsem v mládí a nyní jsem si našel ve své knihovně a asi si přečtu znovu. Na tzv. světové bestselery si budu dávat větší pozor, už jsem totiž několikrát naletěl.

12.11.2017 5 z 5

Válka Vládců nebes Válka Vládců nebes John Brosnan

Kniha se mi líbila, mám na ni z mládí v hlavě příjemné vzpomínky. Asi si ji přečtu znovu. Někdo hodnotil jako brak, ale já si myslím, že je to naopak velmi poctivá sci-fi. Už se mi několikrát stalo, že jsem naletěl na reklamu na světový bestseler, a to pak byl ten pravý brak a debilita non plus ultra.

12.11.2017 5 z 5