Černá planeta / Nemesis z hvězd

Černá planeta / Nemesis z hvězd

Černá planeta – Úspěšný reklamní návrhář Arley Venini chce uskutečnit nejdelší nadprostorový skok. Z hyperprostoru se vynoří u rudého obra systému Aldebaranu a zjistí, že kosmická loď je unášena k černé kouli o průměru tří kilometrů… ---- Nemesis z hvězd – Průzkumníci na neznámé planetě Skogamandře zkoumají místní životní podmínky. Jednoho dne se stanou svědky nouzového přistání neznámé kosmické lodi… -- zdroj: www.legie.info --...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31779/cerna-planeta-nemesis-z-hvezd-31779.jpg 4.336

Der schwarze Planet / Nemesis von den Sternen (1966)

Literatura světová, Povídky, Sci-fi
Vydáno:, Orbis

burianek

Ano, příběh Nemesis z Hvězd je jedním z těch, které ze také ze mě udělaly fanouška sci-fi. Škoda, že si toho zatím nevšimli filmaři. Točí kdejakou blbost a tady leží naprosto skvělý příběh i akce. Druhá povídka není tak dobrá jako Nemesis, ale ušla.

Šošán
19.05.2016

Odpočinkové čtení a obě povídky měli něco do sebe.

Richie1
15.06.2015

První povídka (Černá planeta) mi přišla neuvěřitelně naivní až hloupá - a to i na dobu vzniku (polovina 60.tých let minulého století). Podobné povídky jsme vymýšleli jako 12-13letí školáci. Autor si nedal moc práce s vytvářením budoucího světa (25. století) - v podstatě vzal společnost 20. století a použil ji v budoucnosti. Lidé sice mohou létat ke hvězdám, ale stále poslouchají magnetofony, dveře otvírají složitými klíči, a když chtějí zkontrolovat dýchatelnost atmosféry na jiné planetě - tak prostě nazdvihnou přilbu skafandru a zkusmo se nadechnou :-)
Nejen věda a technika, ale i dialogy byly velmi naivní, často nelogické, nehodící se do situace nebo prostředí. Pokud je něco brak, tak je to tato povídka.
Naštěstí knihu zachraňuje druhá povídka (Nemesis). Zde není důraz tolik kladen na technickou stránku, ale spíše na dobrodružný boj s nepřátelskou bytostí, během kterého se hlavní hrdinové seznámí s překvapujícími skutečnostmi o planetě, kterou zkoumají. Celý děj dobře plyne, dialogy jsou na slušné úrovni a napětí trvá v podstatě až do konce. Popis planety je výborný, není problém se vcítit do prostředí.
První povídku hodnotím 20 %, druhou 70 % - celkově dávám 3 hvězdičky.

Oksalakka
06.10.2014

Nemesis z hvězd a Den a noc od Jaroslava Velinského ... od té doby je ze mě sci-fi fanda :)

SiuxBeast
17.04.2014

Když jsem ji četl jako kluk byl jsem uchvácen. Dvě skvělé povídky, každá tak rozdílná a přece nemůžu říct že by mě nějaká bavila míň

Jack Bauer
11.11.2011

První povídka slabší, druhá to ale skvěle vynahradí.

sko_jenda
23.10.2011

Jedna z nelepších knížek mého dětství.

wyrda8
27.03.2011

Skvělé obě dvě povídky, neuvěřitelně chytlavé a dobře napsané.

anyzek
08.02.2011

Tyto dvě povídky byly jedny z prvních, které mě kdysi nadchly pro sci-fi a koukám, že ve srovnání s jinými autory jsou i dnes stále vynikající četbou. Doporučuji!!

Senza Jenka

Z černé planety si nepamatuji skoro nic. Za to nemesis z hvězd mi utkvěl v hlavě velmi dobře. Nádhera, skvělé, rozhodně si přečtěte.

pajonek

......už je to 40 roků co jsem četl poprve - sem tam se s knihou občas pomazlím........

Lusa

Úžasné a krásné sci-fi dobrodružství