Černá planeta / Nemesis z hvězd

Černá planeta / Nemesis z hvězd https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31779/cerna-planeta-nemesis-z-hvezd-31779.jpg 4 61 19

Černá planeta – Úspěšný reklamní návrhář Arley Venini chce uskutečnit nejdelší nadprostorový skok. Z hyperprostoru se vynoří u rudého obra systému Aldebaranu a zjistí, že kosmická loď je unášena k černé kouli o průměru tří kilometrů… ---- Nemesis z hvězd – Průzkumníci na neznámé planetě Skogamandře zkoumají místní životní podmínky. Jednoho dne se stanou svědky nouzového přistání neznámé kosmické lodi… -- zdroj: www.legie.info --... celý text

Literatura světová , Povídky , Sci-fi

Vydáno: , Orbis

Der schwarze Planet / Nemesis von den Sternen , 1966

flanker.27
flanker.27
18.03.2024 4 z 5

Nemesis z hvězd jsem okomentoval samostatně. Ta je výborná. Černá planeta mne oproti tomu příliš nebavila, i když nemá špatnou myšlenku ani prostředí. Té bych dal tak tři hvězdy, Nemesis jsem dal pět, takže soubor zprůměrujeme na čtyři.

cziss
cziss
29.10.2022 4 z 5

Ke knížce jsem přišel náhodou a jsem velmi rád, že se tak stalo. Mě se více líbila povídka Černá planeta, je ta taková povedená scifi romantika. Nemesis z hvězd bylo dobré, ale řekl bych, že už moc nereálné.

dolouš
dolouš
16.02.2021 5 z 5

V knize byly celkem dvě povídky, Černá planeta nebyla špatná, ale ze začátku trochu zdlouhavá, Nemesis byla určitě lepší, napínavá od začátku až dokonce. Jinak určitě kniha stojí za přečtění.

draka
draka
27.11.2020 5 z 5

Mnoho knih sci-fi jsem doposud nepřečetl, ale tahle stála zato. Dvě povídky se zajímavými tématy jsou velmi čtivé. Zaujmuly mě od prvních řádků.

ijcro
ijcro
21.08.2019 4 z 5

Příběh Nemesis je skutečně podstatně lepší než Černá planeta, která mi zase tak v paměti neutkvěla. Zlo může mít jakoukoliv podobu a to je v Nemesis vykresleno fakt su(p)rově. Kdyz jsem to četl před léty poprvé, tak mě opravdu mrazilo.

Ivan Kučera
Ivan Kučera
11.08.2019 3 z 5

Zbierka dvoch noviel. Černá planeta bieda, sci-fi v literatúre fakt nie je môj obľúbený žáner. Ale ak sa dobre spracuje, nemám s ním problém (Nonstop). Toto ale dobre spracované nie je a mal som obrovský problém to dočítať do konca. Našťastie, situáciu výrazne vylepšuje nasledujúci príbeh Nemesis z hvězd. Ten poznám v prvom rade ako komiks, ktorý na pokračovanie vychádzal na začiatku 90. rokov v Elektrón+Zenit. Literárna predloha je relatívne dosť odlišná, ale i tak mi dej pripomenul moje detstvo, hoci samotný text je už dnes predsa len trochu zastaraný a naivný.

enymey
enymey
25.05.2019 5 z 5

Tak to bylo super. Děkuji zdejším uživatelům, na jejichž doporučení a hodnocení se dá spolehnout. často jsem z kratších literárních počinů zklamaná, protože jen co se do toho začtu, tak příběh končí. Tady ale ne. Autor dokázal příběhy rozvinout velmi poutavě a stupňovat pointu. U Černé planety mi chvíli trvalo se začíst, ale jakmile se hrdinové octli ve vesmíru a objevili černou planetu, tak to šlo jedním dechem. Nemesis mě chytla hned a napětím jsem ke konci tajila dech.

burianek
burianek
10.02.2018 5 z 5

Ano, příběh Nemesis z Hvězd je jedním z těch, které ze také ze mě udělaly fanouška sci-fi. Škoda, že si toho zatím nevšimli filmaři. Točí kdejakou blbost a tady leží naprosto skvělý příběh i akce. Druhá povídka není tak dobrá jako Nemesis, ale ušla.

Šošán
Šošán
19.05.2016 4 z 5

Odpočinkové čtení a obě povídky měli něco do sebe.

Richie1
Richie1
15.06.2015 3 z 5

První povídka (Černá planeta) mi přišla neuvěřitelně naivní až hloupá - a to i na dobu vzniku (polovina 60.tých let minulého století). Podobné povídky jsme vymýšleli jako 12-13letí školáci. Autor si nedal moc práce s vytvářením budoucího světa (25. století) - v podstatě vzal společnost 20. století a použil ji v budoucnosti. Lidé sice mohou létat ke hvězdám, ale stále poslouchají magnetofony, dveře otvírají složitými klíči, a když chtějí zkontrolovat dýchatelnost atmosféry na jiné planetě - tak prostě nazdvihnou přilbu skafandru a zkusmo se nadechnou :-)
Nejen věda a technika, ale i dialogy byly velmi naivní, často nelogické, nehodící se do situace nebo prostředí. Pokud je něco brak, tak je to tato povídka.
Naštěstí knihu zachraňuje druhá povídka (Nemesis). Zde není důraz tolik kladen na technickou stránku, ale spíše na dobrodružný boj s nepřátelskou bytostí, během kterého se hlavní hrdinové seznámí s překvapujícími skutečnostmi o planetě, kterou zkoumají. Celý děj dobře plyne, dialogy jsou na slušné úrovni a napětí trvá v podstatě až do konce. Popis planety je výborný, není problém se vcítit do prostředí.
První povídku hodnotím 20 %, druhou 70 % - celkově dávám 3 hvězdičky.

Oksalakka
Oksalakka
06.10.2014 5 z 5

Nemesis z hvězd a Den a noc od Jaroslava Velinského ... od té doby je ze mě sci-fi fanda :)

SiuxBeast
SiuxBeast
17.04.2014 5 z 5

Když jsem ji četl jako kluk byl jsem uchvácen. Dvě skvělé povídky, každá tak rozdílná a přece nemůžu říct že by mě nějaká bavila míň

Jack Bauer
Jack Bauer
11.11.2011 3 z 5

První povídka slabší, druhá to ale skvěle vynahradí.

sko_jenda
sko_jenda
23.10.2011

Jedna z nelepších knížek mého dětství.

wyrda8
wyrda8
27.03.2011

Skvělé obě dvě povídky, neuvěřitelně chytlavé a dobře napsané.

anyzek
anyzek
08.02.2011 5 z 5

Tyto dvě povídky byly jedny z prvních, které mě kdysi nadchly pro sci-fi a koukám, že ve srovnání s jinými autory jsou i dnes stále vynikající četbou. Doporučuji!!

Senza Jenka
Senza Jenka
30.11.-0001 5 z 5

Z černé planety si nepamatuji skoro nic. Za to nemesis z hvězd mi utkvěl v hlavě velmi dobře. Nádhera, skvělé, rozhodně si přečtěte.

pajonek
pajonek
30.11.-0001

......už je to 40 roků co jsem četl poprve - sem tam se s knihou občas pomazlím........

Lusa
Lusa
30.11.-0001 5 z 5

Úžasné a krásné sci-fi dobrodružství

Část díla

Hans Kneifel