Bubo19 Bubo19 komentáře u knih

Levá strana světa Levá strana světa Lisa Genova

Je to moje třetí kniha od této autorky a zase jsem se dozvěděla něco nového. Tentokrát je příběh o ženě, která po nehodě trpí syndromem opomíjení. Vůbec jsem si nedokázala představit, co vše to obnáší, ale autorka dokáže situaci popsat tak, že se člověk do situace hlavní hrdinky dokáže vcítit. Vše je ještě zvýrazněno tím, že Sára byla před nehodou velmi ambiciózní a úspěšná žena, která vedla hodně hektický život a najednou ji i banální věci zaberou spoustu času. (Mimochodem život před nehodou jí vůbec nezávidím, úspěch a peníze vykoupené celodenní prací ve stresu, bez jakéhokoliv osobního volna a děti zahlídnout ráno a možná večer, když není cesta domů ucpaná, to bych fakt nechtěla.) I přes závěr, který byl možná trošku přehnaný, se mi kniha líbila.

30.11.2022 5 z 5

Tisíce metrů ode dna Tisíce metrů ode dna Jasmin Schreiber

Tato kniha mě překvapila, nebyla to žádná šílená jízda se spoustou neobvyklých situací, jak by se mohlo zdát podle obálky. Příběh spíš nutil k zamyšlení nad životem, přírodou a láskou k nejbližším. Dva rozdílní lidé se dost netradičně potkají, ale když zjistí, že toho mají společného víc, než se zdá, vydají se na společnou cestu za splněním slibu a také vyrovnáním se s těžkými životními ztrátami. Pěkná kniha.

26.11.2022 5 z 5

Mníchov Mníchov Robert Harris

Mnichovská dohoda mě vždycky zajímala, a tak když jsem zjistila, že o ní napsal můj oblíbený spisovatel knihu, musela jsem si ji přečíst. Sám autor v doslovu přiznává, že se o Mnichovskou dohodu zajímá už víc než 30 let a je vidět, že celou událost má nastudovanou opravdu výborně. Kniha je napsána formou beletrie z pohledu dvou fiktivních postav, dávných přátel ze studií, díky nimž poznáváme zákulisí, jak na britské, tak na německé straně. Pro nás je kniha specifická i tím, že autor není Čech, takže vše vidíme z jiného úhlu pohledu. Navíc teď v době války na Ukrajině, je neuvěřitelné a děsivé, jak se některé věci neustále opakují a lidstvo ne a ne se poučit z historie.

22.11.2022 5 z 5

S Jirkou do světa S Jirkou do světa Jiří Mára

Úžasná kniha o tom, že svět se dá procestovat i na vozíčku bez nějakých velkých omezení. Samozřejmě všechno navštívit nejde, ale podle krásných fotek a vyčerpávajících popisků je vidět, že díky výbornému Jirkovu plánování zvládla tato rodinka navštívit spoustu nádherných míst. Po dočtení mám chuť sbalit se a vyrazit do světa. Teď před zimou by nebyla špatná Austrálie, nebo Namibie, nebo třeba Havaj? Tipů na zajímavá místa mám po dočtení knihy opravdu hodně.
Ještě jedno moudro z Nového Zélandu: "Co je to úspěch? Úspěch se neměří penězi, ani obdivem druhých. Největší hodnotou úspěchu je, když si vážíte sami sebe."

09.11.2022 5 z 5

Broskve pro otce Francise Broskve pro otce Francise Joanne Harris

Kdysi dávno jsem četla první dva díly této série a pamatuji si, že se mi ta kouzelná atmosféra a vůně čokolády líbila. A tak když jsem v knihovně narazila na pokračování, neváhala jsem ani vteřinu. Nakonec mi trvalo, než jsem se do knihy pustila, ale jakmila jsem se začetla, bylo vše zpět. Netradiční život Vianne Rocherové nezatížený konvencemi a pravidly, drobná kouzla, barvy lidí, imaginární přátelé a i té úžasné kouzelné čokolády jsem se dočkala. Kniha se asi nebude líbit každému, i když se řeší problém poslední roky aktuální, jako je soužití arabských přistěhovalců a místních, v tomto případě lidí z malého francouzského městečka, vyprávění je jiné, asi jako hlavní hrdinka, trošku tajemné, trošku pohádkové, no prostě nevšední. Ale můžu zaručit, že během čtení dostanete určitě chuť na čokoládu a broskve.

"Někteří lidé stráví celý život čekáním na jeden vlak, jen aby nakonec zjistili, že se jim nikdy nepodařilo ani dojít na nádraží."

06.11.2022 5 z 5

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Bála jsem se, že půjde o červenou knihovnu, ale po pozitivním hodnocení několika mých oblíbených čtenářek jsem si knihu půjčila a vůbec nelituji. Hlavní hrdinka se sice hned na začátku zamiluje, ale jak už to za války bývá, její milý narukuje, a tak je kniha hlavně o obavách z války, o tom jak si lidé v těžkých dobách dokáží pomáhat, a taky o schopnosti knih přenést nás do jiného, často lepšího světa. Před koncem tam sice byla scénka, jak z amerického filmu, ale jinak nemám ke knize výhrady. Pocity hlavní hrdinky před válkou, kdy nikdo neví, co se bude dít, mi přišly hodně opravdové. A taky se mi líbilo, že v knize nebyly vyloženě negativní postavy, každý se s dobou pral, jak uměl, a ať měl jakoukoli povahu, v hrůzách války ze sebe vydoloval to nejlepší.

03.11.2022 5 z 5

Inspektor s velkým ptákem Inspektor s velkým ptákem František Niedl

Po delší době jsem se opět dostala k této sérii a myslím, že druhý díl byl lepší než první. Je to taková odlehčená detektivka, možná bych řekla parodie, nejvíc mi kniha připomíná stylem film Můj soused zabiják. Knihu prostě neberu úplně vážně a jen se bavím neobvyklými situacemi a slovními přestřelkami inspektora Prévita . Když se k tomu přidá papoušek Esmeralda a chřestýš Náčelník, není, co řešit, jasných pět hvězdiček.

01.11.2022 5 z 5

Šachový Turek Šachový Turek Robert Löhr

Na knihu jsem narazila náhodou v knihovně , a protože taťka hraje šachy, rozhodla jsem se, že si rozšířím obzory. Přestože je příběh o šachovém automatu, samotnou hrou se nezabývá, řeší spíše výrobu automatu, jak neprozradit jeho tajemství a taky život v monarchii za Marie Terezie. Autor přiznává, že informací o šachovém Turkovi moc není, takže strohá fakta obalil fiktivním příběhem a ten byl podle mě povedený. První třetinu knihy jsem sice kvůli nedostatku času četla dlouho a děj mě ani nenutil, abych před spaním přelouskala aspoň pár stránek, pak se to ale pěkně rozběhlo a závěr byl tak akční, že jsem to ani u této knihy nečekala. Navíc jsem se opět dozvěděla něco nového, tentokrát z druhé poloviny osmnáctého století. Dávám čtyři hvězdičky.

25.10.2022 4 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Michaela Klevisová patří mezi mé nejoblíbenější autory a potvrdilo se to i v této knize. Její styl psaní mi prostě sedí a vůbec mi nevadí, že tentokrát nešlo o detektivku, knihu jsem hltala od prvních řádků. Nejdříve jsem měla strach, jestli příběh nebude moc ponurý, ale až na pár stránek, kdy hlavní hrdinka přijíždí za deště do zapomenuté vesnice, to tak vůbec nebylo, a já měla při čtení chuť do těchto míst vyrazit a projít se po okolních kopcích. Navíc jsem se zase dozvěděla zajímavé informace z naší historie o příchodu Slováků z Rumunska do našeho pohraničí po druhé světové válce. Jasných pět hvězdiček.

29.09.2022 5 z 5

Magický prazdroj Magický prazdroj Terry Pratchett

Mám ráda Zeměplochu a taky suchý humor autora i překladatele, například "Jako rektus musím vykonat poslední rektovní čin", to prostě v jiné knize nenajdete. Příběhy s Mrakoplašem, který zoufale touží po nudě a hrášku, a zachraňování Zeměplochy by rád konečně nechal na někom jiném, to je jízda, běh, let, plavba, kde Mrakoplaš, Zavazadlo, jejich nesourodí spoluzachránci, ale i čtenář nemají na chvíli klid, jedna nebezpečná a často hodně neobvyklá akce střídá druhou.
Mé oblíbené čarodějky sice stále vedou, ale u knihy jsem se dobře bavila a nejvíc, když se na scéně objevil knihovník.Oook.

27.09.2022 4 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Tento týden moc na čtení nejsem naladěná, ale sáhla jsem po Backmanovi jako po jistotě a tento autor mě opět nezklamal. Nevím, jak to dělá, jeho knihy se na první pohled tváří, jako vtipné, ale přitom je v nich spousta každodenních myšlenek většiny z nás a velká porce životní pravdy. Možná je to tím, že se autor nebojí zmínit věci, o kterých často přemýšlíme, jen je nemáme potřebu sdělovat nahlas. Příběh je ve své podstatě smutný, ale vše je líčeno s lehkostí a nadhledem, takže se kniha čte výborně a já ji můžu jen doporučit.

"Musíš pochopit, že když tam tak stojíš nahoře, v jednu vteřinu jsi skutečně připravena skočit. A když si v tu chvíli troufneš, tak skočíš. Ale když budeš čekat, nikdy na to nedojde."
"Smrt je nejvyšší forma bezmoci. Bezmoc je nejvyšší forma zoufalství."
"Vesnice u silnice mají tu zvláštní vlastnost, že vždycky vymyslíte stejný počet důvodů, proč odjet, jako výmluv, proč zůstat."

24.09.2022 5 z 5

Příběh vzácné tabatěrky Příběh vzácné tabatěrky Marie Macková

Tuto sérii jsem nečetla podle pořadí, takže tento díl byl pro mě vlastně posledním. Musím říct, že jsem ráda, protože konec mi seděl víc, než závěr celé série. Jako v ostatních knihách s komisařem Plischkem se mi líbilo popsání atmosféry příhraničního městečka v 19. století i s typickými postavičkami, ale také problémy této doby. A když se k tomu přidá pašování a vražda je z toho skvělá detektivka.

21.09.2022 4 z 5

Labyrint pohybu Labyrint pohybu Pavel Kolář

Začátek mi úplně nesedl, ale od druhé kapitoly to byla opravdu zajímavá kniha o tom, jak vše se vším souvisí. A to nejen fyzické problémy s psychickými, ale třeba i klouby s vnitřními orgány, nebo sporty provozované v dětství s naším postavením. Prostě, že na vše je třeba dívat se komplexně, a že některé věci lze ovlivnit a že něco musíme přijmout. Jak je důležitý nadhled a taky míra s jakou sporty děláme. Sice je to náročné čtení, ale knihu doporučuji, dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací.

16.09.2022 5 z 5

Mrazivé vraždy Mrazivé vraždy Agatha Christie

Knihy Agathy Christie jsou moje srdcovka, mám je přečtené skoro všechny. Filmy a seriály se slečnou Marplovou a Herculem Poirotem jsem shlédla ve všech možných podobách, od klasických až po moderní zpracování. Tentokrát jsem zvolila formu audioknihy, a přestože jsem většinu povídek znala, jsem spokojená jak s formou, tak obsahem. Agatha mě prostě nemůže zklamat.

01.09.2022 5 z 5

Nekonečně dlouhé odpoledne Nekonečně dlouhé odpoledne Inga Vesper

Po přečtení komentáře od mé oblíbené 85098211 jsem si říkala, že by se mi tato kniha mohla líbit. A opravdu, příběh mě chytil od prvních stránek. V knize se dostáváme do konce padesátých let minulého století do lepší čtvrti kousek od Los Angeles. Jsme svědky neuvěřitelných rozdílů mezi lidmi, ať už dle rasy, pohlaví nebo bohatství, a je to svět plný paradoxů, přetvářky, tajemství i nenaplněných snů. Kniha je psána z pohledu tří hlavních postav a děj pěkně ubíhá. No a detektivní zápletku, tu beru jako třešničku na dortu, kvůli které nejde knihu odložit.

30.08.2022 5 z 5

Poslední věta Poslední věta Lisa Genova

Opravdu zajímavá a taky hodně depresivní kniha. Chtěla jsem ji dočíst co nejrychleji, ať už můžu myslet na něco jiného, to bohužel lidé s ALS a jejich blízcí nemohou. Autorka si vše výborně nastudovala, setkávala se s nemocnými, jak je zmíněno v doslovu, takže vše je popsáno komplexně. Pár dní před čtením této knihy jsem si zablokovala záda, tak jsem si na půl dne vyzkoušela, jak náročné to je, když nefungují ruce, ale vůbec si nedokážu představit situaci, když víte, že se to nikdy nezlepší a bude to jen horší a horší. A to závěrečné rozhodování v nemocnici, to byla síla. Děkuji autorce, že dokázala detailně popsat spoustu věcí, nad kterými člověk běžně nepřemýšlí, protože jsou pro nás samozřejmostí, a těším se na její další knihu.

24.08.2022 5 z 5

Kočka na cestách Kočka na cestách Hiro Arikawa

Krásný a dojemný příběh o jednom původně toulavém kocourkovi a jeho páníčkovi. Kniha však není jen o kočkách, ale také o jejich vzájemném přátelství s lidmi a o životě vůbec. Moc pěkné vyprávění. Doporučuji nejen milovníkům koček.

16.08.2022 5 z 5

Vražedné chardonnay Vražedné chardonnay Věra Fojtová

Pohodová detektivka, která se odehrává v příjemném letním prostředí Pálavy. Škoda, že autorka ani v jednom díle nevynechala vzdechy hlavního hrdiny nad svým životem a nepřidala o něco víc detektivního vyšetřování. Dávám tři a půl hvězdičky.

15.08.2022 4 z 5

Ryzlink ostrý jako nůž Ryzlink ostrý jako nůž Věra Fojtová

Tuto sérii nečtu ve správném pořadí, takže to pro mě byl už čtvrtý díl. Stejně jako ty předchozí je to nenáročná oddechová detektivka. Děj se navíc odehrává v okolí mého oblíbeného Mikulova, a popis krajiny i městečka byl přesný, což oceňuji. Obešla bych se ale bez neustálého přemýšlení kapitána Kuby nad tím, co všechno v životě nezvládl, a raději přidala víc vyšetřování.

23.07.2022 4 z 5

Konkláve Konkláve Robert Harris

Volba papeže mě vždycky fascinovala, a tak mě potěšilo, že jsem narazila na knihu, která mi tento proces přiblíží formou beletrie. Kniha se četla skvěle a současně jsem se dozvěděla spoustu informací nejen o volbě papeže, ale i jak to ve Vatikánu a na nejvyšších postech v katolické církvi funguje. Jen ten úplný závěr mi přišel přehnaný, za to dávám půl hvězdičky dolů. Ale jinak pro ty, kteří se o tuto tématiku zajímají, můžu jen doporučit.

16.07.2022 5 z 5