Mníchov

September 1938. Hitler sa rozhodol začať vojnu. Chamberlain zúfalo túži udržať mier. O tejto otázke sa rozhodne v meste, čo sa navždy zapíše do dejín vďaka dohode, ktorá nielenže viedla k rozkladu demokratického Československa, ale aj otvorila dvere Hitlerovým politickým ambíciám v Európe. Zatiaľ čo Chamberlainovo lietadlo letí ponad Lamanšský prieliv a Hitlerov vlak uháňa na juh od Berlína, do Mníchova cestujú Hugh Legat, jeden z Chamberlainových osobných tajomníkov, a Paul Hartman, nemecký diplomat a člen protihitlerovského odboja. Tí dvaja boli kedysi dobrými priateľmi a teraz, keď je budúcnosť Európy na vážkach, sa ich cesty znova pretnú....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/374500/mnichov-X5w-374500.jpg 3.828
Literatura světová, Válečné, Historie
Vydáno:, Slovart (SK)

Munich (2017)

Kniha Mníchov

Ventimiglia

U podobných knih mě vždycky zajímá, co je fikce a co je podloženo dokumenty; cením si autorovy důkladné přípravy a zaujal mě pohled na mnichovské události očima Britů. Fiktivní část budí znovu otázku, jak rozpoznat blížící se zlo a co proti němu dělat.

karel9045

Harrisův román Mnichov je již v pořadí třetí, který se zabývá událostmi druhé světové války, tentokrát v příběhu dvou starých kamarádů. Ti se po letech znovu setkávají za zcela mimořádných a pro příští světový vývoj velmi nepříznivých okolností, každý na jiné straně barikády. Krátký časový rámec , plný detailní historické faktografie, neumožnil využít bohatou autorovu licenci, jako tomu bylo v případě románů Otčina nebo Enigma. Stejný postup spisovatel zopakoval v knize Důstojník a špeh. Harris je velmi kvalitní mainstreamový autor, který nabízí nejen zábavné čtení , ale ještě cosi navíc: obecnější myšlenku, která přesahuje příběh samotný.
Pro ty, které téma Mnichova, nebo jak se u nás říká, Mnichovské zrady zajímá , doporučuji román Georgese - Marca Benamoua Mnichovský přízrak. Hlavním hrdinou je postava francouzského premiéra Édouarda Daladiera, jenž v příběhu Roberta Harrise hraje pouze okrajovou úlohu. Mnichovský přízrak se mně zdá být zdařilejší než Harrisův román, protože sugestivněji vystihuje dilema tehdejších demokratických vůdců a také otázku svědomí a obhajoby jejich činů před národem a sebou samými.

alnahu

Zajímavé čtení tento politický thriller ve kterém nám autor přiblížil ,jak to bylo s Mnichovskou dohodou.Na konferenci v Mnichově se jednalo o nás -bez nás. V knize jsou sepsány čtyři osudné dny roku 1938 ,které měli změnit Československo.

1amu

O knize píše zajímavě Killingjoke, kterým jsem se nechal inspirovat a knihu si půjčil. Četla se dobře. Zaujala mě anabáze "čs.delegace" v Mnichově při jednání o dohodě. Byli uzavřeni v hotelovém pokoji, hlídáni gestapem, bez možnosti kontaktu se spojenci, zejména Brity.
Zajímavá je postava JUDr.Huberta Masaříka, šéfa kabinetu ministra zahraničních věcí ČSR, v Mnichově v září r.1938 "pobýval" s vyslancem ČSR v Německu V.Mastným, bez možnosti zapojit se do jednání. Mým spolužákem na gymnáziu byl jeho syn Ivo. Génius třídy, který nad námi svými znalostmi čněl jako Mount Everest nad Sněžkou. Kvůli otci byl bez šance pokračovat ve studiu na VŠ. Odpracoval si jako dělník v litvínovském "Staliňáku" potřebnou dobu a zásluhou tamního ROH byl protlačen na VŠ. V roce 1990 se stal ředitelem Výzkumného ústavu požární ochrany. I když za dlouho, dočkal se. Mohu pouze poděkovat autorovi za zmínku o jednom z českých diplomatů za I.republiky.

ZaS

Pro občany bývalého Československa navýsost zajímavé téma, byť pochopitelně akcentuje anglo-německou linii a o nás se tam – paradoxně - hovoří jen velmi okrajově.
Z technického pohledu jako vždy dobře napsané s klasickou gradací děje; jen závěr je trochu rozplizlejší.
Daleko zajímavější je ale obsahová část. Harris nepíše knihy bez hlubšího záměru. V tomto případě ale není na první pohled jasné „co tím chtěl básník říct“. Prvoplánově špionážní román ve druhé linii působí jako vysvětlení a možná i nevyřčená omluva za fatální selhání anglické diplomacie. Uvážíme-li ale, že nejde zdaleka o jediný případ, pak je takové sdělení zbytečné. Jsem ale přesvědčený, že smysl knihy vysvětlil autor hned úvodním citátem F.W.Maitlanda: „Neustále bychom měli mít na paměti, že to, co dnes leží v minulosti, kdysi leželo v budoucnosti.“ Bohužel se bojím, že ani naši ani evropští politici nic takového na paměti mít nechtějí a proto nám nezbývá, než si historii pořád dokola opakovat. Takže jestliže Mnichov 38 vnímáme – stejně jako Harris - jako přerod mezi mírovou a válečnou politikou, pak zbývá jen domýšlet se co se stane tím budoucím bodem zlomu.

Endy17

Pohled pod pokličku mnichovského jednání přináší odpovědi na některé otázky jak a proč. Autor zde zajímavým a čtivým způsobem připomíná, že historie není černobílá a že se její cesta většinou ubírá velmi křivolakými uličkami.

Killingjoke

Německo, 27. září 1938. Na balkónu kancléřství stojí říšský vůdce Adolf Hitler a spokojeně si prohlíží projíždějící kolonu tanků a obrněných vozidel, směřující k hranicím Československa. Skupina důstojníků německé armády nechce dopustit nejhorší a osnuje plán k odstranění vůdce, zatímco britský premiér Chamberlain stále věří v dohodu s Hitlerem, která by zabránila světové válce. A tak se stane, že se po letech opětovně svedou dohromady osudy dvou rozkmotřených přátel, toho času státních úředníků dvou států, Němce Paula von Hartmanna a Angličana Hugha Legata, kteří se mají setkat v dějišti mnichovské zrady dne 29. září 1938...

Jak už je u Roberta Harrise zvykem, předkládá čtenáři další dobrý historicko-fikční román, jenž je tentokrát zasazen do období čtyř podzimních dnů, které vyústilo v nejkrvavější konflikt v dějinách lidstva. Harris už napsal lepší knihy, ale i tato se řadí mezi ty povedené. Kniha vede známky očividně pečlivé rešerše zdrojů a kostra příběhu je tak stavěna na dobové korespondenci, telegramech, rozhovorech a novinových článcích. Na toto je nabalen fiktivní příběh dvou přátel, kteří odhalili skutečnou zvrácenou tvář nacismu a pomocí tajného dokumentu a nasazení vlastních životů se snažili zabránit podepsání Mnichovské dohody. Bylo by však chybou od knihy očekávat nějakou zběsilou akci. Pokud čekáte akční thriller, rovnou knihu odložte. Pokud už thriller, tak politický, v dusivých kulisách temné doby, před kterou mnozí zavírali oči, či chtěli zůstat slepí... Robert Harris je Angličan, je tedy nabíledni, že kniha je popsána hlavně z pohledu "vítězství" premiéra Chamberlaina, jenž se z Mnichova vrátil a zběsile mával cárem papíru o míru (ten okamžik je dobře znám i z různých válečných dokumentů), který však pro Hitlera znamenal mnohem méně než nic...

Na věc jsou různé pohledy a tenhle je můj a je léty neochvějný. V době, kdy Češi zůstali za dveřmi, podepsali političtí představitelé Británie, Francie a Německa, za dohledu fašistické Itálie "obchodní" dohodu s ďáblem. Ze strany Německa v danou dobu totální vítězství a posvěcení nadcházejícího masového vraždění a rozpínavosti. Ze strany Británie a Francie jen alibismus, naivita a fatální krátkozrakost, jenž pouze souhrou šťastných okolností nevedla o pár let později ke konečnému triumfu zla... Češi zůstali za dveřmi... A jen slepý nevidí, kdo dnes v divadle zvaném Evropa tahá za nitky. A ne, Češi to opět nejsou...

booklaboratory

Vzhladom na predchadzajuce fantasticke knihy od Harrisa, ocakavania aj ohladom tejto knihy boli vysoke. Uz uvodne zacitanie naznacovalo trosku nieco ine. Dej tejto knihy sa miestami velmi pomaly posuval. Velkym plus je urcite profesionalne zvladnutie tejto tematiky. Knihu hodnotim priemerne, avsak urcite v buducnosti este tomuto autorovi sancu dam.