Bublushka Bublushka komentáře u knih

Prokletý maturiťák Prokletý maturiťák Stephenie Meyer

U téhle knihy si ani sama nejsem jistá třemi hvězdičkami. Kvůli některým povídkám bych dala i jen jednu. Nebudu říkat, které se mi nelíbily, ale je jich víc a jejich čtení bylo spíš utrpení. Nejvíc vyzdvihovaná Meyer, mě zas tak nevzala. Příběh byl zajímavý a konec mě docela překvapil, ale jinak to zas tak skvělé nebylo. Za to příběh Madyson Averyová a smrťák už mi mírně zvedl náladu, to bylo i čtivé, ale konec se mi nelíbil. A pak to nejlepší- Přísně tajné od Jaffe Michele- tahle povídka se mi moc líbila a škodila jí krátkost povídky, měla potenciál na román, který bych si ráda přečetla. Nebyla dokonalá, ale kvůli ní dám tři hvězdy. Jinak ale kniha jako celek zapadla. Ale já ani víc nečekala.

07.12.2014 3 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Moje láska z dětství a stále oblíbená kniha. Této knize vděčím za mnohé a jasně vím co dám i svým dětem :)

07.12.2014 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Velmi dobře promyšlený příběh, ale celou dobu mi v něco chybělo. Četlo se to dobře, byla jsem napjatá co bude dál a zápletka byla opravdu originální. Jen mě to nedostalo tak jak jsem čekala. Průměrné čtení s velkým potenciálem, zajímavou zápletkou a možností k zamyšlení.

07.12.2014 3 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Nejlepší díl z celé série. Místy jsem byla i napjatá protože jsem si nebyla přesně jistá jak to ve filmu bylo a napadlo mě, že se to mohlo i dost předělat. Nejvíc teda u části u pavoučiče Oduly a následné odnesení ke skřetům, to jsem se o Froda fakt bála. A části s Pipinem a Smíškem byly opět bezva. Jen kniha opět měla někdy moc dlouhé a nudné pasáže, které jsem musela přelouskat a knihu jsem četla na můj vkus moc dlouho, jako celou sérii. A nejhůře hodnotím zbytečně dlouze rozpitvaný návrat do kraje, který logicky nebyl ve filmu protože byl fakt nudný. Zpříjemnil to až konec a i pár překvapení co jsem nečekala a ani ne filmu myslím nebyly( Saruman). Je to ale stále mistrovské dílo a nejlepší díl ze série.

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Opravdu čtivé, ale místy hrozně zdlouhavé. Tolkienův styl je milý a často jsem z něho byla nadšená, ale taky jsem se docela často nudila. Kniha je dlouhá a já bych uvítala kratší některé pasáže. I tak dám ale čtyři hvězdy i když jsem uvažovala nad třemi- je to mistrovské dílo a vykoplo mnohé skvělé autory k psaní. I mě v mnohém inspirovala. Hrdinové jsou ale moc milí a nejvíc jsme si oblíbila asi pasáže s Pipinem a Smíškem. Škoda jen že jsem to nečetla před filmem, zajímal by mě můj názor při neobeznámenosti s příběhem :)

List od Nimrala a jiné příběhy List od Nimrala a jiné příběhy J. R. R. Tolkien

Opravdu příjemné čtení. Některé povídky mě moc nebavily, ale jiné naopak hodně. Byla jsem příjemně překvapena autorovým stylem a usoudila, že je fakt dobrý. A příběhy z jiného světa než ze středozemě byly fajn. Nejlepší by asi příběh s pejskem, to mi přišlo roztomilé, opravdu originální a celou dobu jsem byla zvědavá jak to s pejskem dopadne :)

Čarodějka Čarodějka Kristina Hlaváčková

Opravdu příjemné čtení. Nevěděla jsem co od knihy čekat a byla jsem moc mile překvapená. Od začátku mě kniha bavila, byla mile napsaná a já byla zvědavá co bude dál. Některé části byly dost originální což bylo příjemné, protože příběh by mohl být brán klišovitě a to by uškodilo. A častokrát mě potěšily zajímavé a pěkné metafory a přirovnání. Avšak přirovnání k moderním věcem, které v té době nemohly být, mě trochu vadilo, protože se do trochu středověkého příběhu moc nehodilo. A Berbeři- takový národ opravdu existuje, autorka se mohla zamyslet nad něčím neznámým a taky název Adragon není moc originální, ale to mi zas tak nevadilo. Jen mi celou dobu neseděl věk hrdinky. Na začátku jí mohlo být tak málo, ale její chování mi prostě k osmileté dívence nesedělo. I kdyby byla vyspělá a jiná tak v osmi letech je ještě moc malá. Dala bych jí věk 10 či nejideálněji 12 let. To by mělo logiku a stále by byla ještě dítě. Osm let bylo opravdu moc málo. A jedna věc co mi opravdu vadila bylo to trapné- laskavý čtenář odpustí - ne neodpustí, radši to tam neměla psát protože to fakt kazilo dojem z knihy jako samostatného příběhu. Přemýšlím o částech s Bretou. Ty mě dost bavily, Breta se mi opravdu líbí, ale celou dobu jsem uvažovala zda to v tomto příběhu není tak nějak navíc. Breta by si možná zasloužila vlastní příběh. Ale jestli se v pokračování oba příběhy nějak spojí možná na to budu hledět jinak. A pak se taky ne vše dotáhlo do konce. Elena byla u trpaslíků a pak se o nich ani nezmínila, nejdřív hrozně dlouho popisuje výuku a pak najednou nic a i pidimužíci se ztratili. I tak se mi kniha dobře četla a dlouho jsem uvažovala nad plným počtem bodů, ale dávám nakonec čtyři hvězdičky a 80%. To mi přijde zasloužené. Česká autorka mě mile překvapila a opět utvrdila v tom, že se českým fantasy to není tak marné. Těším se na další díl. Opravdu se to moc pěkně čte.

Jantarové oči Jantarové oči Vilma Kadlečková

O Myceliu jsem mnohokrát četla, jak to je dobré, jak se to skvěle čte a že to je prostě super. Tak jsem si řekla, že to zkusím, dám šanci české spisovatelce a zjistím čím to je tak skvělé. Ale nezjistila jsem to.
Hned při čtení prvních řádků jsem se děsně nudila. V první kapitole se nedělo pořádně nic, bylo to chaotické a další kapitoly se na to nijak neobracely a vše vyniklo tak nějak vniveč. Celou dobu jsem si u ní říkala, že snad další kapitoly budou vyprávět nějaký příběh a nebude to jen změť nějakého nejasného chaosu. A neštěstí hned od druhé kapitoly to tak bylo. Objevila se Pinky a objevil se i příběh, který se nezdál být tak nudný. Pinky se mi zalíbila, její jméno mi přišlo úplně super a tak trochu mi připomínala mě, takže jsem se při čtení vždy těšila kdy se pozornost obrátí na ní. I když mě někdy vážně štvalo jak je nerozhodná a děsně jí trvá udělat zdánlivě lehký úkol, který nakonec stejně neudělá. Pak se na scéně objevil Lucas, u nějž mi až později došlo že byla o něm i první kapitola a ten mi taky nepřišel špatný. Jeho, Pinkyiny a jejich společné části mi přišly dobré a udržovaly mě při čtení. Ale pak se začalo objevovat moc postav, jejichž smysl se někdy ztrácel a někdy se mi zdálo spíš na škodu si číst jejich pohled na věc. Vždy jsem je brala jen jako něco co musím překonat abych se dostala k Pinky a Lucasovi. A dál příběh- na konci knihy mi přišlo že se tam toho zas tolik nestalo a zápletka byla tak divně plochá. Jediné co mě bavilo byla trochu vedlejší linie vztahu mezi Pinky a Lucasem a právě pro tu možná sáhnu po dalším dílu. Konec knihy mě nijak nedostal a kvůli němu si nepůjdu hned půjčit další díl, ale příjemné dvě postavy, které jsem si oblíbila a díky nimž jsem u knihy vydržela mě nabádají abych dala sérii ještě jednu šanci, už je pro ně abych zjistila jak to s nima bude dál. Není to špatná kniha, jak by se dle mého spílání mohlo zdát, ale zdá se mi dost průměrná. Mě nijak výrazně nezaujala. Autorka má docela promyšlenou psychologii postav, ale to klidně mohla psát jen příběh o mezilidských vztazích- to by vyšlo možná líp. Prostě nebyl to můj šálek houbového čaje... ale něco dobrého to v sobě mělo.

30.11.2014 3 z 5

Soumrak Soumrak Dmitry Glukhovsky

U této knihy mám rozporuplné pocity. Ale jednoznačně můžu říct, že jsem si ji užila. Na začátku jsme netušila do čeho jdu ale těšila jsem se na další dílo od autora skvělého Metra 2033. Zápletka v knize vlastně nebyla zas tak velká a moc se tam toho nedělo a já dosud pořádně nepochopila o co tam vlastně šlo. Ale bála jsem se. Hodně. Dlouho jsem nečetla nic u čeho by mě tak mrazilo. Měla jsem stejně neidentifikovaný strach jako hlavní hrdina.Kniha byla dost dobrá až na to, že jsem vlastně nepochopila co tam vyvolávalo strach a jak to vlastně bylo. Jestli to mělo vyvolat strach tak to spíš uškodilo ráda bych věděla o něco víc než nic. Ale nejvíc mě zklamal konec, který byl dost o ničem a pokazil celý smysl knihy. Ano měl svůj smysl, ale mě asi pořádně nedošel a vadil mi, nejednou to celý předchozí děj shodilo. I tak to ale bylo dobré čtení, zvláštní, nedotažené, ale správně mrazivé.

05.11.2014 4 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Od prvního dílu odvar. Ale často jsem se bála a čtivé to taky bylo dost. Jen to ztratilo tu správnou mrazivou atmosféru prohledávání tajemného metra. A pár části mi přišlo přitažených za vlasy. Ale i tak jsem si čtení užila.

05.11.2014 4 z 5

Střípky hvězd Střípky hvězd Tereza Janišová

Opět jsem nadšená. Spisovatelčin styl se tak skvěle čte. Už dlouho jsem se u knihy tak nebavila. Bylo to vtipné, nic nevyšlo vniveč a já se několikrát i zasmála. Celá povedená rodinka mě bavila, jsou tak skvělí, že bych chtěla aby byli mí známí. Vše bylo tak přirozené a milé a četlo se to jedna báseň. Fínka byla opravdu moc fajn, i když má favoritka je stále Zia, i tak mě Fínka bavila a fandila jsem jí. Jen je zvláštní náhle vidět Ziu jako mámu, když jsem předtím viděla svět jejíma dospívajícíma očima. Ale zůstala tak skvělá jaká byla pořád. Kniha mě opravdu bavila a já se u každé stránky usmívala. Tereza Janišová opravdu umí psát a tahle trilogie se jí povedla. Místy má pár chyb a vždy v každém díle je ta největší akce trochu odfláklá. Jen mi někdy vadilo až přehnané propojení s naším světem a Titanic v divadle byl sice vtipnej ale na mě trochu moc. Ale v jednou si nemůžu nešťournout- chybějícího "k" ve slově kuchyně, si všimnout mohla :D Ale i tak je to super čtení, hlavně díky bezvadným hrdinům a jejich "hlodům" . S knihou jsem strávila příjemných pár hodin- doporučuji.

01.11.2014 4 z 5

Tehanu Tehanu Ursula K. Le Guin

Ursule se opět něco povedlo. Když jsem si knihu půjčila tak jsem se nemohla dočkat až se opět začtu do jejího krásného světa a stylu. A opět mě pohltil. Příběh tak jednoduchý, ale přesto plný mouder a pravdy. U jejích knih je vidět, že v jednoduchosti je krása. Nic nepřehání, ale když je potřeba použije své nádherné popisy a přirovnání u nichž jsem se několikrát zastavila. Le Guin je mistryní žánru a plně si to zaslouží. Tehanu byl nádherný příběh plný lásky ale i překvapení. Ged s Tenar se po letech znovu setkávají a jejich láska konečně zahoří naplno. Ale Tenar má už jeden vztah a dvě děti za sebou- to mě překvapilo, protože jsem myslela, že si vezme a děti bude mít s Gedem. Ale i tak to vlastně mělo vše logiku. Psychologie postav byla skvěle promyšlena, nic nebylo ponecháno náhodě, vše bylo vysvětleno a nic nebylo řečeno zbytečně. Nádherná kniha plná mouder. Možná se zdá že se tam nedělo skoro celou dobu nic zásadního, ale to je omyl. Možná to bylo častěji jen o povídání, ale akce a strach tam byli a popsány tak, že jsem se bála i já. Le Guin umí psát a já si budu muset znovu přečíst následující Jiný vítr, který jsem četla nevědomky, že je to pokračování této série a zanevřela jsem na něj- musím na něj hledět novým nadšeným okem, jaké jsem měla u této knihy. Četla se tak krásně a příjemně. Miluju tento styl. Miluju Geda, Tenar a Tehanu. A miluju Ursulu K. Le Guin :)

27.10.2014 5 z 5

Cress Cress Marissa Meyer

Opět dokonalost.
Nemohla jsem se dočkat až začnu číst a opravdu do stálo za to. Knihu jsem od začátku do konce četla jedním dechem. A vůbec nevadilo velké množství stránek. Spíš naopak- věděla jsem tak, že s hrdiny budu dost dlouho- i tak jsem měla přečteno hrozně rychle. Cress mi přirostla k srdci stejně jako Scarlet a Cinder a objevila jsem tam chvíli i Winter, na kterou se tolik těším, protože je tak šiblá, až je skvělá. Cress se mi líbila i proto, že měla úplně reálné pocity dospívající dívky, připomínající mě. Taky mi tahle šibalo z jednoho modrookáče :). Proto mi přirostla k srdci- uvažovala často jako já. A pak se Cinder konečně sešla s Kayem a vše bylo tak napínavé a skvělé a já měla o všechny furt strach. Milé bylo jak se všichni(až na Scarlet) opět setkali. Kniha je opravdu skvěle psaná a psychologicky promyšlená. Všichni reagují logicky a vše je nějak propojeno s jejich minulostí a jejich reakce z ní vychází. Navíc parafráze na reálné pohádky se vážně dost povedla. Nenapadlo by mě, že někdo dokáže z obyčejné pohádky vytěžit něco tak skvělého a fungujícího, aniž by to působilo trapně a jako klišé. Autorka si s knihou opravdu skvěle poradila a tímhle dílem mě opět utvrdila v tom proč Měsíční kroniky miluju a řadím je do mé oblíbené četby. Jak já se těším na poslední díl- už aby to bylo.

27.10.2014 5 z 5

V moci démonů V moci démonů Michaela Burdová

Pokračování skvělé knihy od Michaly Burdové bylo skvělé. A možná i skvělejší než ten předchozí. Hrdinům napadlo pod nohy ještě víc klacků a zdálo se, že není cesty ven. Ale nakonec to dopadlo tak nádherně, ale zároveň to nebylo přehnaně sentimentální a plné klišé. Bylo to tak akorát. Nevím který díl je lepší. Každý je dobrý svým způsobem a je vidět že autorka na svůj poměrně mladý věk umí se slovy fungovat.

Vlčí krev Vlčí krev Michaela Burdová

Bezva čtení, bezva hrdinové a bezva styl psaní. Nevěděla jsem co od knihy a české autorky čekat, ale byla jsem velmi mile překvapena. Hlavní hrdina vlastně nebyl vůbec kladný, ale snažil se vyzrát na svou temnou část aby zničil ještě temnější příslušnici svého druhu a pak jednu zlou a temnou elfku, která však prochází vlastně tím samým co on. Příběh mě stále překvapoval a styl jakým byl psaný mě nutil číst dál a dál. A po dočtení jsem si uvědomila, že to bylo bezvadný a že bych neměla české autory zavrhovat, protože tohle bylo opravdu skvělé a na světové úrovni.

Kouzla na obzoru Kouzla na obzoru Tereza Janišová

Opravdu super kniha přesvědčující mě o tom, že s českými autory to není zas tak špatné. Myslela jsem si, že bude pokračovat příběh Kiary, která mi přirostla k srdci v prvním díle. Ale náhle se tu objevila její dcera Zia a mě se náhle nechtělo uvěřit, že její matka, náhle chladná je ta dříve fajn holka nechodící za dobrodružstvím daleko. A vyvstaly otázky co se stalo s Lyrazem. A tak jsem četla a četla a Zia mi brzo přirostla k srdci jako její maminka Kiara v předchozím díle. Potěšilo mě že Zia není na úplně typická kladná hrdinka, ale mírně zkažená dospívající dívka, která nemá k drzosti daleko. Možná jsem si proto oblíbila víc než Kiaru. A celou dobu jsme čekala až řekne tu památnou větu že její život je jedno velké klišé... a řekla to. Ano, kniha je dost předvídatelná a ten konec kdy byla největší akce se tak trochu odbil v jedné kapitole, když mohl mít větší prostor, ale to vlastně nevadilo, možná by jiný postup knize spíš uškodil. Kniha se mi četla moc dobře. Protože je to fakt něco skvělého a je vidět, že v Česku je stále plno talentovaných lidí. A byli tam draci...

Město čarodějů Město čarodějů Tereza Janišová

Opravdu bezvadná kniha. Když jsem se do ní začetla, nešlo se od ní odtrhnout a brzo pak byla přečtena jedním dechem. Hlavní hrdinka je moc fajn skoro obyčejný dospívající dívka, která náhle zjistí, že žila ve lži a musí bojovat o záchranu svého světa. Jsou tam kouzla, láska, dráček a sympatická hrdinka i její protějšek. Co víc si přát. Tohle je opravdu mistrovské dílo.

Fantomas Fantomas Pierre Souvestre

Od téhle malé trilogie, či jak se to dá nazvat jsem nic nečekala. Objevila jsem to ve starých knihách mých rodičů a z mě dosud neznámého důvodu si to přidala do své knihovničky. Dlouho jsme se neměla ke čtení, ale pak mě napadlo, že když už jsem si to vzala, že bych to měla taky přečíst a byla jsem zvědavá jak je to napsané. A byla jsem dost překvapena.
První dílek z této knihy se četl bezvadně. Hrdinové mi přirostli k srdci a já se bezvadně bavila. Potěšilo mě že Fantomas není ten trapák se zelenou hlavou co se tak přiblble směje a dá se skvěle parodovat. A že detektiv Juve není potrhlý Funes, ale opravdový a dobrý detektiv. Soupeření mezi nima dvěma mě bavilo tak, že jsem měla rychle přečteno a chtěla jsem číst dál. I když mě trochu zarazilo jak unikl protože stačilo tak strašně málo, aby mu to nevyšlo. Ale o to to vlastně bylo lepší. Po dlouhé době mě nějaká kniha překvapila. Druhý díl v knize na sebe nedal dlouho čekat a já byla nadšena. Zase se to četlo skvěle, dialogy nebyly strojené, hrdinové měli logické uvažování a jejich psychologie byla propracovaná. A zvláštně kruté počínání Fantomase mi přišlo bezvadné. Jen mě zas štvalo že ho nechytli. Ale dokonalý mi přišel tajemný Dominik Husson, jehož počínání mi pohánělo mráz po zádech. Po tom jsem si řekla, že to fakt nejsou špatné knihy a autoři umí se slovy a postavami dobře pracovat. Na třetí díl jsem byla zvědavá, protože jsme si už myslela, že Fantomase chytěj, ale nakonec zase nic a konec byl tak divnej. Asi mě to přitáhne k dalšímu čtení, protože chci vědět zda ho chytěj, ale nebude to hned. Třetí díl byl z této "série" nejslabší. Místy jsem se nudila a zápletka náhle nebyla tak dobrá jako u předchozích dvou dílů. Nelogicky se tam objevila Fandorova láska z Fantomasově dceři a nejspíš je tato "série" tvořena z knih, které mezi sebou mají další díly. Ale i tak to nebylo špatné, jen ne tak dobré jako předchozí dva. Takže tuhle knihu tvořenou třemi knihami doporučuji. Stojí to za to i když místy je to trochu nudné, ale opravdu jen místy. A Fantomas si u mě náhle šphl, není to ten trapák, ale hustej zločinec, kterýho sakra musej chytit :)

11.09.2014 4 z 5

Tma Tma Ondřej Neff

K téhle knize jsem dostala díky retro recenzi v mém oblíbeném časopisu Pevnost. Námět příběhu mi přišel zajímavý a byla jsem taky zvědavá jako Neff píše. A kniha mě dost překvapila- pozitivně.
První řádky mi přišli zvláštní, ale také zvláštním způsobem zajímavé- říkala jsem si, že kniha bude popisovat jak obyčejní lidé reagují na tak velkou katastrofu. Tak to taky částečně bylo, ale kniha zabředla do vetší hloubky a moc mě potěšilo přirovnání tmy ke zkaženému nitru lidí, které se projeví při válce či větší katastrofě. Celou dobu jsem fandila Katce, Honzovi a později i Markétě a měla jsem radost, když se jejich cesty protly. Neffova kniha je velmi dobře promyšlená, vše, co se v ní děje je předem rozmyšleno a má důležité důsledky. Do knihy jsem se začetla a náhle se ní nechtělo odtrhnout. Chtěla jsem hned vědět jak to dopadne a četla a četla a těžko jsem se od knihy odtrhla. Na druhý zátah jsem ji dočetla zcela a jsem nadšena. Nejvíc mě potěšila věta vložena do úst Václava Havla(sice podobnému našemu bývalému prezidentovi, ale v kulisách příběhu jinému člověku) o vzhlédnutí ze tmy lidských duší po výstavbě Kladky. Kniha má hluboký morální potenciál a varuje i před tím, kam lidstvo může vést. A závěrečná poznámka autora udělala příjemnou tečku za skvělou knihou. A myslím, že se nemusí obávat lidí, co knihu odsoudí za přehnanou krutost- ti budou, ale ti jsou jedno, protože ti nepochopili podstatu a smysl knihy.
Knize však nedám plný počet bodů. Místy mě nudily části z parlamentu a reálné osoby zasazené mezi hrdiny mi přišli zbytečné- někdy jejich chování neodpovídalo moc reálu a myslím, že by stejně fungovaly zcela vymyšlené osoby jen podobné těm reálným. A také mi přišly některé reakci lidí (těch spíše vedlejších) divné a nelogické. I tak se mi kniha opravdu líbila a přesvědčila mě, že Neff je opravdu dobrý autor a že si od něj určitě ještě něco přečtu.

22.08.2014 4 z 5

Příběh draků Příběh draků Rachel Hartman

Pěkné čtení. Serafína mi hned od začátku přirostla k srdci. Chápala jsem její pocit rozdělení do dvou světů a byla jsem zvědavá co jí osud přinese. Teda úplně od prvního setkání, jen jak se tam objevil princ mi bylo jasné, že se nakonec daj do kupy- jen ji to teda trvalo. Celkově mě ale příběh zas tak nebral. Na více než tři-sta stranách se vlastně nic nestalo. Rozvinul se příběh, který by dal na celou sérii, ale nějak mě moc netáhne číst dál. Ale uvidím zda se objeví další příběh o Serafíně. Mohlo se to možná pojmout líp protože přece jen kniha byla jen o povídání mladé člověkodračice a to bylo tak všechno. Dalo se z toho vytěžit víc protože autorka našla velmi zajímavý a velký svět plný možností. Třeba ho příště líp využije. Jinak to ale byla moc fajn kniha na čtení.

19.04.2014 3 z 5