_Brunetka_ _Brunetka_ komentáře u knih

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Kde mám začít? Opět tu je skvělý styl psaní autorky, který nebyl nijak poznamenán tím, že zabrousila do jiného žánru. Stránky vám rychle ubývají pod rukama. Hlavní hrdinka je fajn. Colleen dokázala vytvořit skvělou pochmurnou a tajemnou atmosféru. U čtení jsem byla napjatá a bavilo mě. Colleen přišla taky i s jakýmsi originálním nápadem, který vybočuje od běžných psychothrillerů. Líbily se mi taky kapitoly z deníku, které byly fakt super a vyvolaly ve mně znepokojení. Konec byl hodně dobře napsaný. Jenže tohle celé nestačilo a tahle kniha se pro mě stala regulérně největším knižním zklamáním. Zašlo to až tak daleko, že z toho, že se mi nelíbila tak jako ostatním, jsem vážně měla špatnou náladu. Já po tom hypu okolo ní měla velká očekávání a těm se bohužel nedostálo (i když jsem se v průběhu čtení snažila pořád přinutit k tomu, abych to milovala). Neříkám, že to bylo špatné, ale já si z toho na zadek nesedla a nějaké WOW se nekonalo. Čekala jsem, že se u knihy budu víc bát a že vážně nebudu spát, ale ono prostě nic. Nemůžu říct, že by to nebylo děsivé nebo špatně napsané, ale ve mně to ty pocity nevyvolalo. Například se Za zavřenými dveřmi od B. A. Paris se to nedá úplně srovnat. Jinak nemůžu najít nic, co by mi na tomhle dílku vyloženě vadilo, jen vám tady s těžkým srdcem říkám, jak to prostě cítím.

Nevěřte Hunterovi Nevěřte Hunterovi Karolína Bendová

Milionkrát lepší wattpadovka než After. Autorčin styl psaní je supr, kniha se četla dobře a rychle, nic se zbytečně nenatahovalo. Příběh mě bavil, to říkám naprosto upřímně, i když to byla pitomost. Objevilo se tu i jakési napětí a zajímavé/překvapivé odhalení, a přestože to bylo hodně nereálné, mně se to líbilo. Konec mě překvapil a dalo by se říct, že i potěšil. Teď pojďme k negativům, protože bez nich se tahle kniha neobešla. Postavy nebyly úplně na zabití, ale vyloženě Azaria pro mě postrádala nějakou šťávu jako třeba Ella z Papírové princezny, byla taky místy dost naivní a nelogická. Postava Jacka mi k srdci nepřirostla vůbec, na začátku mi byl nepříjemný jako vřed na určitých místech a pak si prošel absurdním vývojem a ukázalo se, že důvod k hajzlovství ani nebyl, ale změnila ho holka, s kterou mluvil pět minut a při tom ji urážel, což je ještě absurdnější. Nejvíc mě v průběhu čtení štvala matka Azarii svou omezeností a povrchností, by fakt mohla kandidovat na titul matky roku. Po romantické lince se tady trochu slehla zem, to, co tu za ní autorka vydávala, byla naprostá konina, která byla nereálná a urychlená – a vy jí zkrátka nevěříte a nefandíte. Nápad zakázané lásky už je taky trochu ohraný, co si budeme. Podtrženo sečteno tuhle knížku hodnotím ale jako průměr, u kterého nemusíte přemýšlet a příběh vás chytne, pokud nemáte velká očekávání – alespoň mě to bavilo. Samozřejmě je to místy přitažené za vlasy, nelogické a taky nereálné, ale na to se musíte připravit, podle mě je to rozhodně lepší čtení než After, ale je to slabší než Papírová princezna. Nenáročná oddechovka.

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Tohle byla dokonalost i napodruhé. Autorka má úžasný styl psaní, který je čtivý a zároveň si díky němu užíváte každé autorčino slovo. Příběh je originální, ten nápad vážně neskutečně žeru a přijde mi to částečně i vytrhnuté ze skutečného života – nepřipomíná to pohádku, ve které spolu hlavní protagonisté šťastně odjedou do západu slunce. V průběhu čtení jsem se opravdu cítila tak nádherně, že vám to nedokážu ani spolehlivě popsat. Hlavní hrdinové byli perfektní, Louisa by z fleku mohla kandidovat na nejlepší ženskou postavu všech dob a Willa si nejde nezamilovat. Romantická linka mezi nimi byla překrásná a já ji prožívala do morku kostí. Autorka sem zakomponovala i krásné myšlenky, které vám jen tak nedají pokoj. Nechybí tu ani vtipné pasáže a momenty, které budete číst s husí kůží. Tohle ve vás také spolehlivě vyvolá emoce a ten, kdo by u téhle knížky dokázal nebrečet, by si vážně zasloužil cenu, protože tohle jakože fakt nejde a já se radši nebudu zastavovat nad tím, jak velkou část téhle knížky jsem probulela. Konec mě zlomil. Tohle dílo bylo vážně neskutečně smutné, dojemné a krásné. Pokud hledáte nezapomenutelný příběh, který se vám vryje do srdce a budete si ho rozhodně potřebovat přečíst víckrát než jednou, tady pro vás mám tip.

Po tvém boku Po tvém boku Kasie West

Tahle bomba by vás podle mě neměla minout. Autorka se může pyšnit čtivým a naprosto skvělým stylem psaní, který vám sedne jako hrnec na p*del a nenechá vás od knížky odejít, naopak vás k ní připoutá – možná vám dokonce přiroste k ruce? Příběh vás chytí a pohltí, je naprosto bez hluchých míst a líbí se mi ten originální prvek v podobě uvěznění v knihovně (co by za to naše knihomolská srdce dala). Hlavní hrdinové jsou jednoduše bomboví, Autumn je skvělá holka, která má zároveň i své mouchy, ale přesto byste ji hned brali jako svou kamarádku a Dax je přesně tím důvodem, proč se někteří z nás dokážou zamilovat do knižních postav, víc netřeba říkat. Romantická linka byla pozvolná, ňuňu, překrásná, roztomilá,… a já ji prožívala, jako by na tom závisel můj život. Líbil se mi taky zajímavý prvek, který sem autorka zakomponovala v podobě úzkostné poruchy, bylo obohacující nakouknout takovému člověku do hlavy (i když si teď myslím, že tu poruchu mám někdy taky) a určitě v tomto díle vidím i nějaké poselství pro lidi, kteří jí i trpí i netrpí. Tahle kniha ze mě doslova cucala emoce a vás taky přiměje k řadě věcí - culila jsem se jako blázen, brečela dojetím, brečela, když se objevila nějaká překážka ve vztahu hlavních hrdinů (vlastně jsem brečela pořád),…tohle není zdravý. Konec byl nádherný. Říkala jsem si, že tomuhle nemůžu dát plný počet, ale jak jinak bych to teda měla hodnotit? Vždyť jsem u čtení vyloženě učůrávala štěstím a blahem.

Tíha vesmíru Tíha vesmíru Jennifer Niven

Už vás někdy nějaká kniha dostala do kolen? Vyloženě tím způsobem, že jste nedokázali slovy popsat to, proč by si ji měli přečíst ostatní, ale hlavně nedokázali popsat, co pro vás ona kniha znamená a jakou blíže necharakterizovatelnou vlnu emocí ve vás vyvolala? Tak přesně tohle se mi stalo s tímhle božským dílkem. Najdete tu naprosto okouzlující, inspirativní, důležitý a smutný příběh, který autorka propletla neskutečnou láskou a kusem pravdy. Provádí vás ním dvěma hrdinové, Jack a Libby, které si nedokážete nezamilovat a podlehnete jim. Jejich životy budete prožívat takovým způsobem, jako by to snad byly vaše vlastní. Jsou zkrátka naprosto geniální. A naprosto bombastický styl psaní autorky, který to celé spojuje? Garantuju vám, že na tomhle se stanete závislí spolehlivěji než na heroinu. Kapitoly jsou tu krátké, střídají se z obou pohledů a úplnou třešinku na dortu jim dodává ich – forma. Emoce, které ze mě tahle kniha dostala, se nedají popsat.Romantická linka – špičková. Ale za co mám chuť autorku nosit na rukou? Za témata a poselství, které sem vložila. Nejedná se jen o to, že tu máme vážnou nemoc v podobě prosopagnosie, ale téma šikany, sebelásky, strachu, odvahy a také toho, co znamená mít někoho rád takového, jaký doopravdy je. Miluju tě, Jennifer!

04.01.2021 5 z 5

Nobelovka: Převratný objev, dva vědci, jedna cena Nobelovka: Převratný objev, dva vědci, jedna cena Cyril Gély

Tak tohle se sakra hodně povedlo. Kniha je opravdu skvěle napsaná, autor očividně umí. Dialogy mezi postavami (celá kniha je vlastně jeden velký dialog, který se skládá z menších) byly naprosto strhující a geniální, cítila jsem se úplně, jako bych byla jejich účastníkem – vážně mě bavily moc. Líbilo se mi téma 2.světové války a postavení žen ve společnosti, které sem autor zakomponoval. Postavy byly skvěle vykreslené, Ottovi jsem měla chuť dát pěstí a Lisu jsem obdivovala. Je to biografie, takže vás to něčím i obohatí a otevře nové obzory, což neříkám, že je u tohohle žánru samozřejmostí, ale tady se to děje. Kniha má v sobě vážně neskutečně zajímavý příběh, který je nám úžasně podán. Vyvolalo to ve mně i dost pocitů, ať už mluvím o tom, že jsem do knihy chtěla skočit a proplesknout Otta nebo bojovat za Lisu, která navzdory tomu, čím vším si prošla, nikdy nepřišla o svou lidskost a nestala se pokrytcem a alibistou jako její kolega. Upřesnění autora na konci posloužilo jako ta nejlepší třešinka na dortu. Jednoduše úžasné – dvě slova, která naprosto přesně vystihují tuto knihu.

Vypůjčený život Vypůjčený život Ashley Farley

Tahle knížka mě ve výsledku překvapila tím, že nebyla tak špatná, jak jsem si po její první polovině myslela, že bude. Příběh samotný byl fajn, oddechový a dalo by se říct, že na léto ideální. Líbila se mi myšlenka, kterou sem autorka vložila a to ta, že život by se měl žít, neměli bychom se bát zkoušet nové věci a taky vzdát se toho, co už nás nedělá šťastnými. Nikdy není na nic pozdě a každý máme chvilku, kdy bychom nejraději ode všeho utekli. Teď ale k záporům. Nesedl mi autorčin styl psaní, chybělo mi větší množství dialogů a přišel mi zkrátka až moc popisný. Celou první polovinu knihy jsem se do čtení musela nutit, absolutně mě to nebavilo. Druhá polovina na tom byla ale nesrovnatelně líp. Byla totiž super, četla se bez problémů a taky se tu konečně něco začalo dít. Postavy mi bohužel ale k srdci moc nepřirostly, jejich charaktery mi přišly málo prokreslené (možná až moc tuctové), ale zase vyloženě špatné nebyly. Knihu bych teda podtrženo sečteno nehodnotila špatně, pokud by celá utíkala v tempu druhé poloviny, ale takhle za mě bohužel lehce podprůměrný kousek. Ovšem pokud takové příběhy máte rádi, můžete jí zkusit dát šanci.

04.01.2021 2 z 5

Láska a jiné úkoly Láska a jiné úkoly Kasie West

Já a Kasie – co čekáte, že uslyšíte? Autorka opět boduje naprosto dokonalým stylem psaní, na kterém se my čtenáři staneme závislými lusknutím prstu (od čtení vážně nejde odejít). Stránky vám budou ubývat vyloženě rychlostí světla. Celý příběh vás naprosto pohltí, bude vás bavit a stane se další věcí, na které budete závislí. Hlavní hrdinové jsou naprosto fantastičtí a budete je milovat, i když někteří by mohli tvrdit, že to u knižních postav nejde, tihle by hravě přesvědčili i je. Je tu spoustu vtipných momentů a sarkasmu, u tohohle jsem se vážně smála nahlas a pochybuju o tom, že vy byste to mohli mít jinak. Romantická linka byla naprosto excelentní a Kasie West je zaslouženě královna těch nejlepších romantických linek vůbec. Nechyběly tu ani momenty, při kterých si popláčete a láme se vám srdíčko, což my romantické duše od takových knih vyžadujeme. Líbila se mi opět i témata sem zasazená – síla rodiny, to, že by si člověk měl jít za svými sny, životní změny, zkoušení nových věcí, chození do všeho naplno a agorafobie. Konec byl nádherný. Tohle je zkrátka dokonalost zhmotněná v knize a jestli jste to nepochopili, máte vážný problém s natvrdlostí. Pro tuhle autorku mám já zkrátka slabost, miluju ji a už nikdy žádná objektivní hodnocení u mě nečekejte.

Sedm rozchodů Amy a Craiga Sedm rozchodů Amy a Craiga Don Zolidis

Tohle bylo jednoduše wow a dostalo mě to způsobem, jakým to ještě žádná kniha nedokázala. Od prvních stran mě bavil naprosto úžasný styl psaní - takový Backman v YA literatuře. Příběh mě taky pohltil od začátku a až do samotného konce nepustil. Moc se mi líbí originální námět, který autor knize dal a který vybočuje z knih dnes a denně vydávaných. Humor zde obsažený je naprosto fantastický a já se často smála nahlas (je s ním psána celá kniha). Zamlouvala se mi i ta hořkosladkost celého příběhu. Craig si ukradl moje srdce a nevím, jestli je to špatně, ale v jeho nemožnosti navazování vztahů s opačným pohlavím, jsem se viděla. Amy mě už tak nebrala. Ale co mě na téhle knížce nejvíc dostalo, jsou témata a to hlavně to jedno – první lásky, tady nám autor servíruje realitu, ve které nám říká, že nic není růžové a často právě tyto lásky nevycházejí (tak to bývá zvykem u jiných knih) a to často ani když se snažíme a můžeme do toho dávat 120%, na sílu nejde udržet nic a když to není osud, tak prostě není – takže taková facka z normálního života. Máme tu taky nastíněn rasismus, homosexualitu a jinou jinakost,… a zmíněno tu najdeme i to, že bychom měli myslet spíš na druhé než na sebe a nezaměňovat skutečný život jen za jakousi jeho náhražku. Jsou tu nádherné myšlenky. I nějaká slzička ukápla. Ta reálnost příběhu je až smrtící – nemůžu si pomoct to nezmínit znovu a víc přímo. Konec stále ještě vstřebávám – tohle mě lehce rozložilo a vážně nečekejte, že spolu tihle dva nakonec skončí.

04.01.2021 4 z 5

A jestli neumřela, vyšiluje dodnes A jestli neumřela, vyšiluje dodnes Skottie Young

Tak tohle se za mě hodně povedlo. Najdete tu úžasnou kresbu, která mě okouzlila a líbila se mi – a to opravdu dost. Nechybí tu ani originální námět spolu se zajímavým a akčním dějem, který mě bavil a odsýpal. Je tu spousta vtipných momentů a ironie/sarkasmu, takže ač se může zdát, že je to kniha spíš pro děti, dovolím si tomu odporovat – tyhle nástřely by asi nepochopily. Takže já, i když komiksy běžně nečtu, vám tenhle můžu doporučit, pokud se chcete dobře pobavit.

Síla hotentota Síla hotentota Petr Kovařík

Já se musím přiznat, že jsem sice nic podobného dosud nečetla, ale je dost možné, že tohle skvělé dílo mě k mnohým dalším navede. Kniha je napsána příjemným a čtivým jazykem, díky kterému jsem si čtení celou dobu užívala. Jsou tu úžasné myšlenky, díky kterým se zamyslíte. Může se i stát, že je již budete znát, ale opakování je matka moudrosti, no ne? Nejvíc se mi líbí poselství knihy jako celku, které nám říká nemálo věcí – vždycky je vše o nás, my si určujeme svůj životní směr, to, co chceme dělat, s čím se spokojíme,… Zároveň tu taky vidíme, že život nikoho z nás prostě není procházka růžovým sadem a je to celé jen o tom, jak se k tomu my postavíme (ostatně, jak se zpívá ve skvělé písni od Chinaski s názvem Signální:,, Jaký si to uděláš, takový to máš…“) Kniha je taky plná pravdy, úsměvných životních příběhů, zkušeností,…a já myslím, že přečtení člověk nemůže litovat. V závěru vám chci říct, že vám sice nemůžu přesně popsat všechno, co se mi na tomhle líbilo a o čem to je, ale finální pocit po dočtení je k nezaplacení.

Šarlatán Šarlatán Josef Klíma

Na tenhle příběh nikdy nezapomenu. Stoprocentně knihu taky řadím mezi to nejlepší z roku 2020, protože mě prostě posadila na p*del. Josef Klíma má naprosto fantastický styl psaní, který vás knihu nenechá položit, protože prostě nejste superhrdinové a nedokážete nemožné věci. Příběh samotný je určitým způsobem mrazivý a stoprocentně strhující, já hltala každou stránku, na každou stránku jsem se těšila a vypěstovala jsem si závislost na každém slovu pana Klímy. Navíc je to příběh podle skutečné události, takže získáváte čtením určité poučení o něčem zajímavém a povědomí o tom, jak to v tehdejší době vypadalo - takové literatury není nikdy dost. Postavy i jejich vykreslení bylo naprosto bravurní. Život Jana Mikoláška vám jako celek vezme dech, donutí vás nad ním neustále přemýšlet a rozhodně vám nedá spát, protože tohle je něco naprosto velkolepého a slovy nepopsatelného. Člověk začne věřit doopravdy na to, že musí existovat něco mezi nebem a zemí a zároveň si moc přeje, aby s panem Mikoláškem mohl žít v jedné době. Při čtení mě taky zavalila vlna emocí a došlo i na slzy. Moc se mi líbily fotky z filmu na konci a objasnění toho, co z knihy/filmu je doopravdy na základě skutečnosti. Stejně mám ve výsledku recenze ale pocit, že navzdory tomu, jak vám tohle dílo budu chválit, nedokážu to tak, jak by si zasloužilo. Oplývá totiž neskutečným kouzlem, že si to člověk musí prožít sám, aby pochopil, že tady jsou veškerá slova k ničemu.

Vrány Vrány Petra Dvořáková

To, co tady autorka dokázala dát na tak malý rozsah, je neuvěřitelné a věřte mi, že se vám u toho nejednou sevře žaludek. Petra Dvořáková má kromě toho poměrně dost návykový styl psaní, díky kterému se Vrány četly opravdu jedním dechem (taky vás k té knize slušně připoutá, ehm ehm). Postavy byly naprosto geniálně vykreslené a onen krátký rozsah je nijak nepoznamenal. Příběh jako celek vám nedokážu dost dobře popsat, protože je to něco nepředstavitelného, ale zároveň nesmírně důležitého – a pravděpodobně vám po celou dobu čtení bude trhat srdce. Na čem tahle kniha podle mě ale nejvíce stojí, jsou emoce (a že z vás jich dostane opravdu hodně) a zároveň na poučení, které si z nich odnesete. Já osobně jsem měla při čtení chuť řvát, utopit se v slzách, hystericky se smát, mlátit hlavou o zeď, knihu vyhodit z okna,… chtěla jsem skočit do příběhu a nakopat prdel matce Báry, protože to byla tak hrozná svině bez citů a mělo by jí a jí podobným být zakázáno pořizovat si děti. Katka byla taky celkem na ránu a Báře jsem chtěla poskytnout to nejvřelejší objetí. Tohle mnou jednoduše dost otřáslo a představa, že by se tohle opravdu dělo, je pro mě maximálně děsivá. Takže doufám, že je tenhle příběh spíše přitažený za vlasy. Možná bych tady jen mírně vytkla konec knihy, který mohl být lepší. Každopádně přečtení tohohle díla vám i tak vřele doporučuju, tenhle zážitek je totiž vážně důležitý. Bez váhání bych zařadila knihu do povinné četby.

Čtyři mrtvé královny Čtyři mrtvé královny Astrid Scholte

Tohle byla vážně jedna velká horská dráha různých dojmů (někdy lepších, někdy horších), na výstižnější přirovnání nepřijdu. K těm horším dojmům z knihy patří to, že ve mně bohužel autorka nedokázala vyvolat úplně abstinenční příznaky ve chvílích, kdy jsem zrovna neměla knihu v ruce. Přesto její styl psaní nehodnotím špatně, ale znám lepší. Co se týče fantasy prvku celého tohohle dílka, byla v tom zase jistá dávka originality a autorce se musí nechat, že se nového světa zhostila opravdu zajímavě a svědomitě, za což dávám palec nahoru a některé nelogičnosti ráda přehlédnu. Příběh jako celek hodnotím také kladně, ale mám k němu jisté výhrady. Skoro do poloviny se nic totiž nedělo a spolu s pro mě ne moc záživným stylem psaní autorky to nedělalo dobrotu. Pak se to celé ale otočilo o 180°, přišla akce, něco se tam dělo a došlo i na zvraty, které člověka dokázaly překvapit. Fakt netuším, co kdo autorce mezi těmito dvěma částmi knihy udělal, ale nakonec díky tomu na mě měl příběh samotný spíš dobrý efekt. K postavám… tady taky nejsem úplně rozhodná. Varina jsem si sice zamilovala hned a do oka mi padla i královna Corra, ale Keralie… jednoduše nemám takový namachrovaný a lehce arogantní typ lidí ráda v běžném životě a tady mi to vadilo taky. Postupem času jsem se ale přistihla při tom, že antipatie mizí a obě hlavní postavy procházejí slušným vývojem, což se mi moc líbilo. Z romantické linky jsem nebyla ze začátku odvařená, ale nakonec jsem byla spokojená. Našlo se tu i pár skvělých myšlenek a vtipných částí. Konec suprový. Ve výsledku vám knihu můžu doporučit, ale do hodnocení musím zahrnout i ona ,,ALE“.

Milované a obávané Milované a obávané Kate Hodges

Hodně zajímavá knížka. Poučí a naučí vás něco nového, jen mě vážně štve, že není v mých silách si všechny tyto úctyhodné ženy a jejich příběhy zapamatovat. Životní příběhy těchto žen byly totiž velmi inspirativní a vážně se mi líbily, nápad sepsat něco takového si zaslouží palec nahoru. Nemůžu taky nezmínit to hlavní, co kniha touží předat a tím je, že přestože to ženy neměly vždy jednoduché, nevzdaly to a právě proto, že si někdo dupl, projevil svůj názor, zaječel si a zasahoval do ustálených poměrů, čímž rozčeřil vody, jsme teď tam, kde jsme. Rozhodně není dostatečný důvod něco nedělat proto, že patříme do něžného pohlaví, každý z nás má totiž možnost to někam dotáhnout bez ohledu na něj – příklady máme všude okolo sebe, stačí se pozorně dívat. Prostě něco chcete, tak si za tím běžte a udělejte to – to teď platí pro všechny. Taky tu vidím velké poselství v tom, že je tu ukázáno, že každý člověk má svou světlou i stinnou stránku, na to bychom nikdy neměli zapomínat. Je tu spousta krásných myšlenek a citátů. Celá tahle knížka se povedla moc i svým zpracováním. Menší výhradu mám ale ke stylu psaní, možná to mohlo být napsané víc příběhově a bez méně rušivých „fakt“. Taky tím, kolik žen je tu obsaženo, vás samozřejmě něco bude bavit víc a něco míň, logicky. Jako celek vám ale knihu doporučuju, zase něčím jiná a inteligentní četba.

Rande na balkoně Rande na balkoně Felicia Kingsley

Můj názor jednoduše dvěma slovy? Bombastické čtení. Styl psaní byl maximálně čtivý a mě zase po delší době kniha zhltla. Ich – formu a střídání pohledů obou hlavních hrdinů jsem si užívala. Celé jsem to přečetla během tří hodin, což vám jednak řekne něco o mojí šílenosti, ale také o tom, jaké to bylo. Příběh mě vážně pohltil a každé autorčino slovo byla radost číst, tady není o čem diskutovat. Líbilo se mi moc zasazení děje do doby pandemie, zaprvé je to vážně originální prvek a zadruhé vzhledem k tomu, že v takové době stále žijeme, může to působit jako útěcha v tom smyslu, že v tom nikdo z nás není sám. Hlavní postavy byly naprosto geniální, sympaťáci do morku kostí a vy jim prostě podlehnete, budete je milovat celým srdcem a fandit jim. Co bych řekla k romantické lince? Chemie a jiskření mezi hlavními hrdiny na mě šly přímými výboji z knihy. Zároveň jsem se u čtení celou dobu tvářila jako měsíček na hnoji a dojímala se – teď si zkuste ten výraz představit na vás samotných a věřte mi, že ani vy byste si jej z obličeje nedokázali smáznout. Humoru jsem se tady celkem bála, protože je na přebalu zmiňováno, že je hodně dobrý a víte co? Zbytečně! Smála jsem se od začátku do konce (často nahlas), autorka měla neskutečné narážky a byl tu i můj milovaný sarkasmus s ironií. Nad koncem jsem se rozplynula úplně. A jak bych to zakončila? Přečtěte si to, je to milý, sympatický, vtipný a okouzlující příběh, z kterého jde výtěžek na dobrou věc a navíc je otestováno, že vás nenechá ve špatné náladě, pokud ji budete mít. Naopak s ní zabojuje a působí jako luxusní bezplatná terapie.

Jídlo není nepřítel Jídlo není nepřítel Michala Jendruchová

Maximálně důležitá a hodnotná kniha, kterou by si měl přečíst každý bez ohledu na věk nebo pohlaví. Ani na minutu se tu nebudete nudit navzdory tomu, že kniha neobsahuje skoro žádnou přímou řeč, je napsána totiž velmi záživným, poutavým a strhujícím stylem psaní. Moc se mi líbí celé zpracování, kde se nevrhnete hned do samotných příběhů, ale máte tu několik objasňujících prvků – předmluvu, důvod vzniku knihy,… - a na konci doslov. Skvělá je ale i práce s jednotlivými příběhy, kde za každým z nich následuje pět otázek pro člověka, který si nemocí prošel a následný rozbor psycholožky, což je opravdu výborný tah. Ale skutečný důvod toho, proč si tuhle KNIHU musíte přečíst? Jsou tu sice důležitá témata jako bulimie a anorexie, ale to není zdaleka to jediné, i když to s tím úzce souvisí. Důležité je taky, co nám říká o nás jako lidech – opravdu jsme schopní ubližovat druhým ošklivými slovy, aniž bychom přemýšleli nad následky a tím, jak moc si je někteří z nás berou k srdci? Jak vůbec můžeme soudit někoho na základě něčeho tak povrchního, jako je jeho vzhled? Kdo řekl, že hubená = krásná a tlustá = ošklivá? Komu přísluší tohle soudit? Je tu taky nádherná ukázka toho, že tyto nemoci nepramení jen ze zlých slov nebo touhy vypadat jako model/ka, ale z už tak dost podlomeného sebevědomí, špatných rodinných vztahů, stresu,… Rozhodně to taky není otázka jen náctiletých slečen, ale všech – žen i mužů bez ohledu na věk. Nesmíme zapomínat ani na to, že ve většině případů to s nemocnými nedopadá dobře... Stojí ta nemoc ve výsledku za to? Není nutno říkat, že je tu velká dávka úžasných myšlenek a emocí. Nevím, jak vás víc nakopnout ke čtení – věřte mi ale, že kniha vám pomůže pochopit řadu věcí.

Den, kdy jsem zahlídla lásku Den, kdy jsem zahlídla lásku Josie Silver

Tohle byla jednoduše překrásná kniha. Autorka má jednoduchý a čtivý styl psaní, ve kterém se po chvilce najdete a naladíte se přesně na tu vlnu, kde vás chce mít. Navíc píše v ich-formě a z pohledu obou hlavních protagonistů, což chcete. Musím vás ale varovat, že pokud se do tohohle příběhu pustíte, je dost možné, že vás pohltí tak, že zapomenete, že váš skutečný život je někde trochu jinde. K postavám vám nemám víc co říct než to, že jsou jednoduše geniální. Jejich charaktery jsou napsány naprosto famózně, vy s nimi budete prožívat každý jejich vzlet i pád a zapíšou se vám hluboko do srdce. Možná se vám může zdát, že tohle je jedna z tuctu dalších romantických knih, ale věřte mi, že příběh je to vskutku výjimečný a skutečný. Musím taky rozhodně vyzdvihnout témata, která jsou tu obsažena – opravdová láska a přátelství, ale co je úplně nejdůležitější, je to, že je nám tu názorně ukázáno, že nikdy nevíme, co nás nakonec na naší životní cestě potká. Romantická linka je naprosto beze slov, ta by rozpustila i zmrzlý kámen a má opravdu velkou sílu, kouzlo a všechno, co si jen dovedete představit. Poslední moji poznámku chci věnovat tomu, že je potřeba se před čtením připravit na pořádnou nálož emocí, ta je taky nevyhnutelná totiž. Konec byl úplný srdcervoucí doják. Pokud tedy hledáte knihu, do které se budete moct beznadějně zamilovat, tady ji máte.

Mukl Mukl Petra Čeřovská

Tenhle rok mám opravdu štěstí na silné, výjimečné a nezapomenutelné příběhy – tohle je jeden z nich. Upřímně mi tady zase dochází slova, jak knihu popsat, ale přesto se budu co nejvíc snažit, protože není vůbec známá a do povědomí by se dostat měla. Začnu asi tím, že jsem opravdu nikdy nic podobného nečetla a jsem ráda, že jsem se po tomhle nakonec rozhodla sáhnout. Zbožňuju historické knihy a tohle téma pro mě bylo absolutně neprobádané a zajímavé. Autorka má úžasný a návykový styl psaní, knihu jsem vyloženě nechtěla pokládat z ruky. Ke vtažení do ní mi vždycky stačilo jediné slovo. Sice tu nemáme hlavní postavy jako takové, ale to vůbec nevadilo, spíš naopak – příběh je založen na skutečných událostech a vy se nebudete stačit divit tomu, jak silní, odhodlaní, stateční a čestní lidé se v tak těžké době našli. Jako celek mi to ale přijde jako velká zátěž na psychiku člověka, protože je to vážně jako jedna šíleně děsivá jízda na horské dráze, ze které nebudete chtít vystoupit, i kdybyste tu možnost měli, navzdory tomu, jak moc vás to děsí. Opravdu se neubráníte strachu, zděšení, slzám, smutným úsměvům a zlomenému srdci. Označila jsem si tu i pár myšlenek, které mě na nějakou dobu úplně odzbrojily. A co vám ve výsledku říct? Nemusíte si to přečíst, ale prosím, měli byste. O tomhle je šíleně důležité mluvit, ani nevíte jak. Tahle kniha a osud tohohle člověka a spousty jiných je důkazem toho, že nacistické tábory rozhodně nejsou to nejhorší, co nás potkalo a neměli bychom si pod největším zlem představit zrovna je. Moc bych si přála, abychom už nikdy neumožnili lidem probudit v sobě taková monstra a dát jim dostatečnou moc na to, aby jim nedělalo sebemenší problém usmrtit člověka jen kvůli jinému smýšlení. Sice se to už stalo, ale poučme se z toho. Řadím mezi jedny z nejlepších knih, co jsem četla.

21.12.2020 5 z 5

Bez tebe napořád Bez tebe napořád Taylor Jenkins Reid

Další autorčin úžasný počin, s T. J. Reid prostě nesáhnete vedle. Styl psaní je opět fantastický a neskutečně jede, takže ani nestíháte kontrolovat stránky mizející pod vašima rukama. Příběh vám sice v průběhu zasadí nejednu ránu, ale rozhodně stojí za to – vezme vás a nepustí. O postavách téhle autorky asi není třeba dlouze básnit. Vážně bych chtěla vidět jedince, který by si je dokázal nezamilovat a nefandit jim. Elsie je jednoduše skvělá hl. hrdinka, v které se minimálně jednou najdete, Bena by si minimálně dívčí/ženská čtenářská skupina vzala domů a Susan je velmi inspirativní žena. Nad romantickou linkou bych se sice mohla pozastavit, ale vystihuje ji v pár slovech naprosto to, že T. J. Reid ji píše tak, že se vám zem pod nohama zachvěje ve stejném momentě jako hlavním hrdinům. Oceňuju zase řadu skvělých myšlenek, které si člověk nedokáže nezvýraznit. Máme tu téma ztráty blízké osoby a vyrovnávání se s ní, což by mohlo působit i jako terapie pro člověka, který si něčím takovým procházím – mimochodem opět úžasně popsáno. S čím mám ale T. J. Reid spojenou nejvíc? S tím, kolik je v jejích knihách emocí a citů, které člověka zasáhnou spolehlivěji než všechny přírodní katastrofy dohromady. Taková poznámka…tohle je druhá kniha od ní, kterou jsem celou probrečela, má to někdo stejně? Ještě tu musím vypíchnout poselství, které si z ní odnesete – existuje více než jeden šťastný konec. Život pro nás má připravených spoustu překvapení a nástrah a my bychom se v žádném bodě neměli zaseknout navzdory tomu, jak nám to ublíží/změní nás to. Byli jsme stvořeni pro víc, není čas se některých věcí držet jako klíště.

05.12.2020 4 z 5