brabofka brabofka komentáře u knih

Jezero Jezero Bianca Bellová

Jsou knihy, které vás vtáhnou do děje a nepustí. Nedovolí jedinou myšlenku na cokoli jiného. Tato kniha mne chytila, vtáhla, ale ne natolik silně. Ve chvíli, kdy jsme měli být zřejmě ve finiši, v těch malých mezírkách, kdy děj stagnoval, jsem měla možnost přemýšlet, jaký mám z knihy vlastně pocit. I když je to fikce, odkaz na realitu si tam většina z nás určitě najde. Ať už je to teď aktuální ruská okupace, Černobyl, který tady je pořád i když si myslíme, že je to za námi a nebo všudypřítomné sucho. Zde patrně myšlené v podobě aralského jezera. I když toto můžeme vztáhnout na cokoli jiného. Děj se nedá zasadit do reálného místa. Ale i tak cítíte pach rybiny, písek mezi zuby a nebo hnilobný pach vody z jezera. Beznaděj lidí, kteří zde žijí své každodenní životy bez naděje na změnu k lepšímu. A pak je tu Nami. Chlapec, později dospívající muž. Hledající své místo v tomto světě, hledající svou matku, své kořeny. Neustále na pochodu, a stejně na místě. U jezera. To je jeho život. To je jeho osud. A než na to přijde budeme s ním. Jenže může Nami dojít konce? Může opustit rodné město, a hlavně jezero a vydat se na cestu? Může, ale jezero si ho stejně přitáhne zpět. Příběh o milém (?) chlapci, nemilé době a ještě "nemilejších" lidech.

21.02.2024 5 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

(SPOILER) Za mě to trochu zklamání. Kniha má zde na DK vysoké, červené hodnocení. Možná trochu nekorespondující. Moc postav, moc omáčky, moc textu. Někde jsem dokonce četla přirovnání k Případům 1. oddělení. No ano, při troše fantazie. Spíš se o to autor snaží, moc mu to ale nejde. Kniha ke konci inklinovala k americkému krváku, kde vymře téměř půl vesnice. Za mě autor musí ještě o trošku víc načíst policajty jako takové a dát o trochu méně mrtvých.

28.01.2024 4 z 5

Jestliže jsem u předešlé knihy Hájovna, postrádala hlubší pohled, pak zde autorka splnila má očekávání. Sice si musíte pomalu zvykat na množství postav, které jsou různě příbuzensky propojené, ale stojí to za to. Téměř 600 stran jsem si opravdu užila. S hlavními hrdiny prošla téměř 50 let jejich života a prožila ty nejdůležitější momenty historie, která zasáhla do tohoto drsného kraje. Škoda jen, že vše končí ve stejnou dobu jako válka. A my si tak další osudy přeživších můžeme jen domýšlet. Příště až pojedu kolem Benecka, určitě si na ně vzpomenu.

11.03.2023 5 z 5

Mise Haiti: 5 měsíců s Lékaři bez hranic Mise Haiti: 5 měsíců s Lékaři bez hranic Tomáš Šebek

Haiti voe. Tak to prostě chodí. Obdivuji toho člověka. Začala jsem již zprávou z Jemenu. V porovnání s tou knihou je znát že měl už něco napsáno a tímto Haiti, že začínal. Nicméně to vůbec není na škodu. Zde si ještě mohl dovolit psát více v detailu a také na fotkách je to vidět. Za mě 5*. Banik pi*o, Banik pi*o všem. Hough.

13.01.2023 5 z 5

Velice zajímavá kniha o velice zajímavých ženách! Docela mě překvapilo kolik jich znám ať už jen podle jména a nebo i činy. Rozhodně začnu hledat zda mezi knihami neexistují jejich příběhy. Ať už podané formou beletrie jako o Vlastě Kálalové, divadelní hrou podaná Vitka Kaprálová a nebo životopisně sepsaná Milada Horáková. Určitě doporučuji. Na ty 2 večery, které jsem se všemi strávila dlouho nezapomenu.

09.12.2022 5 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Zajímavá povídková kniha. Každá povídka stojí za zamyšlení.

14.11.2022 5 z 5

Lov Lov Bernard Minier

(SPOILER) Už žádný Julian ani Marianne. Opět je tu zpátky Martin Servaz, kterého jsme měli možnost poznat úplně na začátku série. Nejdříve jsem se na to těšila, pak přišly menší rozpaky ale třetí třetina se zdá všechno vylepšila. I když mi zde přebývala omáčka, nevysvětlené vsuvky bočních dějů, které tak jak začaly tak i skončily - nijak. Ano i tento příběh ovlivnil covid, ostatně co dnes ne. Konec mi přišel lehce uspěchaný a možná otevřený? Jen proboha už žádní Hirtmannové a jemu podobní. Proč mrtví ožívají a mstí se dál ? Tak snad podruhé nevstoupíme do téže řeky.

28.08.2022 4 z 5

Cesta na poledne Cesta na poledne Václav Křístek

Nedočteno. Zmatečné, hodně postav které do děje ani nezasáhnou ale přesto se o nich autor zmíní. Celou dobu jsem neustále přemýšlela kdo je kdo. Příběh by byl krásný, kdyby byl lépe uspořádaný.

14.12.2021 1 z 5

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

To co na Vás dýchně z knihy, to co nám vlastně autor knihou chce říct, to mi u filmu chybí. Asi nejvíc, a v této dnešní době o to důrazněji, na mě zapůsobil ten popis toho ideového přesvědčení. Toho jak opravdu ti lidé byli schopni přemýšlet. Nemůžu neporovnat se sérií Gereona Ratha (K. Volker), kde to nastavení společnosti bylo hodně podobné. Ti, kteří se režimu nehodili, byly jednoduše odstraněni nebo odstaveni. Nevím, jak lépe to popsat. Příběh je krásně sestavený. Doba, realita i postavy skvěle vyobrazeny. Jen z knihy na mě dýchá víc reálnost 50.let, ta nešťastná a krutá doba, což si v tu chvíli uvědomovalo jen pár lidí. A po skoro 70 letech, to tady pořád je. Někde to číhá. Stačí se jen podívat ze Smetanova nábřeží přes řeku na kopec.

07.06.2021 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Ze začátku jsem si nemohla zvyknout na styl psaní, který je opravdu zvláštní až vyjímečný. Příběh je vypravován ich formou a přeskakuje mezi dvěmi časovými ději. Když si zvyknete na toto všechno otevře se Vám zajímavý a napínavý příběh, který má na konci i své překvapení. Kniha se mi líbila, ale že bych z ní byla "odvázaná" a nebo se k ní někdy v budoucnu vrátila, to určitě ne.

13.01.2021 4 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Asi nejlepší z celé dosud přečtené série. Od začátku měla kniha rychlý spád a až do konce Vás nenechá vydechnout. Prostě Kim a její parta. Pohodová detektivka na nedělní odpoledne.

20.12.2020 5 z 5

Děti hněvu Děti hněvu Nela Rywiková

Zajímavý příběh. Ostrava, dvě časové linie příběhu. Dalo by se i říct že lepší propracovanost obou linií, méně popisu vedlejších postav a naopak věnování se více hlavním by příběh posílilo. I tak ale byl děj čtivý a napínavý. To, že od cca půlky tušíte kdo je vrah ( samozřejmě, že zahradník) tomu vůbec nevadí. Za me 5*.

13.12.2020 5 z 5

12. 12. 12. 12. Vítězslav Jareš

Přečteno. Rozjezd mi přišel pomalý, rozvláčný a suchý. Až po polovině knížky, jakoby se vyměnil autor to najednou dostalo spád. Přestaly se řešit boční dějové linky (aniž by se většina z nich dořešila) a začal se řešit ten hlavní děj. Ke konci, překvapená sama sebou, jsem litovala že knížka a příběh končí. I tak za mě celkem slušná detektivka. Byť to jak to bylo na konci podané a vysvětlené, by určitě zasluhovalo lepší péči už id začátku. I tak 5*

03.12.2020 5 z 5

Král a císař: Příběh dlouhého panování Zikmunda Lucemburského Král a císař: Příběh dlouhého panování Zikmunda Lucemburského Jiří Hanibal

Je to trochu jiný pohled na celé období a Zikmundovu vládu. Stačí už jen vzpomenout na slova Jana Třísky z Obecné školy (ty se mi ostatně, několikrát při čtení vybavily). Myslím, že každý kdo se jakoukoli měrou zapsal do našich dějin byl nějak významný. Tento panovník i v dnešní době stojí ve stínu svého otce. A přesto jeho význam ať už v našich nebo evropských dějinách je možná ještě větší, než význam císaře Karla. Předpokládám, že opět se najdou tací, kteří stejně jako u p. Vondrušky mohou fakta rozporovat nebo porovnávat. Ano, proč ne. Já asi nejvíc srovnávala s Vondrušky Husitskou epopejí. Ta se opravdu dopodrobna beletristicky věnuje právě tématu Jana Husa. Zde je předložen opět jiný pohled na celé dění. Díky této knize můžeme dostat další rozměr pohledu na Kostnický koncil (nevím proč, ale mě ve škole učili, že byl svolán právě kvůli Husovi), a pozadí celé Zikmundovy vlády. Že (spoiler) vlastně všechno co dělal, dělal s ohledem na evropské panovnické záležitosti, na svůj celoživotní cíl a to vyrovnat se svému otci a vystoupit (konečně) ze stínu svého bratra Václava. To zda a jak se mu to povedlo víme z historie. Blíže se to můžeme dozvědět i z knihy. Za mě hezky napsáno. Určitě se podívám na další knihy.

17.08.2020

Zavěšená pizza Zavěšená pizza Vítězslav Jareš

Zajímavá myšlenka. Poslat někomu anonymně pizzu, jen tak pro radost. Možná, že mimo velká města přeci jen sounáležitost a vzájemná pomoc funguje. Bohužel ve velkých městech to anonymita zcela pohltila. Možná proto, tuto myšlenku a vlastně celý příběh pochopí spíš ten, kdo bydlí v paneláku a prakticky nezná své sousedy. Za mě milý, místy zábavný příběh. Příběh lidí, jedné čtvrti, jednoho města, jejichž osudy se potkají, spojí a třeba zůstanou navždy. Příjemné, oddychové čtení. V dnešní uspěchané době, době kdy bysme opravdu neměli myslet hen na sebe.

08.05.2020 5 z 5

Velice zajímavé čtení. Nejen, že se dozvíte spoustu informací o ději na Blízkém východě (a nejen tam) ale zároveň získáte tak trochu jiný pohled na celé dění. Tak a teď najít knihy které mi ještě osvětlí ty historické milníky uváděných konfliktů.

23.01.2020 5 z 5

Spis Vaterland Spis Vaterland Volker Kutscher

Paráda. Skvělá detektivka a zároveň sonda do předvečera nástupu nacismu v Německu. Docela i věřím tomu, že demokraticky smýšlející obyvatelé nevěřili že by Hitler provedl to, co nakonec udělal. A v důsledku jich bylo tak málo, že jejich hlas byl minimální. Což je podobné v každém režimu - i v tom komunistickém. Ale zpět k GR. Je boží. Je to on, mého srdce šampión. Příběh má spád, zápletku i svého pachatele. Za mě 5*.

23.10.2019 5 z 5

Tichý zabiják Tichý zabiják Volker Kutscher

Netřeba slov. Skvělé od začátku do konce. Skvěle napsaná detektivka a ještě lépe vyobrazená doba.

29.09.2019 5 z 5

Zmrzlinová královna Zmrzlinová královna Susan Jane Gilman

Milánkové, tak to mě teda zastřelte. Je to pěkně egoistická, cílevědomá dáma, která vypráví svůj zlatý příběh. Jde si tvrdě za svým, ať už jsou Dinellovi, Bert a nebo zmrzlina. Občas nekouká nalevo ani napravo a má sakra ostré lokty. Ale není to právě to co dělá americký sen americkým snem? A jak v průběhu jejího vyprávění zjistíte i jako stará "babka" se nenechá nachytat na švestkách, ani od svého vnuka. Konec už se nese lehce v nostalgickém duchu a nebyl by to americký sen, bez drobného happyendu. Bylo to čtivé, zábavné i napínavé. Jsem ráda že jsem se ke knížce dostala a mohu jen doporučit.

21.09.2019 5 z 5

Extáze: Román o Almě Mahlerové Extáze: Román o Almě Mahlerové Mary Sharratt

Extáze. Jak málo stačí, než se z Vás najednou stane Alma. V jednu chvíli sedíte doma v horké Praze v křesle, a v té druhé jste v Benátkách, svádí Vás Gustav Klimt jako mladou dámu. Ve Vídni se účastníte večírků, dvoří se Vám budoucí secesní umělci a velikáni. A pak to přijde. Stejně jako Alma i Vy se seznámíte s živoucím uragánem v podobě Gustava Mahlera. Celých 9 let pak prožíváte s Almou pády i vzestupy. Její strasti i radosti, nadšení i pocit totálního vyhoření, vyčerpanosti. Její pochybnosti o lásce manžela k ní samé, myšlenky které jí neustále proudí hlavou. Ty najednou plynou hlavou i Vám. A v tu chvíli Vám dojde, že vlastně prožívá něco podobného co Vy. Že stejné otázky, které má ona ihned po porodu první dcery, jste měla i Vy. Že vlastně nezáleží v jakém století žijete. Že i před více jak 100 lety, měly ženy stejné potřeby, tužby. A že i když nikdo v tuto chvíli nedokáže s určitostí říct zda to všechno se jí v hlavě opravdu honilo, nebo je to jen výplod autorčiny fantazie (aby kniha nebyla jen prostý sled faktů) i tak si na konci nedokážete představit, že je konec. Že těch pár večerů a odpolední, které jste trávila u Mahlerů doma, už nikdy více nebude. Vlastně bude. Jedna z mála knih, kterou stojí za to mít doma v knihovně. Škoda jen, že to končí Mahlerovou smrtí. Dál by mě zajímal pohled na její nový život. Život po životě. Jejím srdcem prošlo několik dalších osudových mužů... byť to určitě nebyl takový uragán jako s GM, i oni by stáli za to, aby byli zvěčněni, v dalším pokračování. Za mě 5h!

01.07.2019 5 z 5