12. 12.

Kapitán Karel Krol vyšetřuje hromadnou vraždu skupiny mladých rebelantských malířek, které si říkají Wild graffiti. Jak tento masakr souvisí s incidentem, jenž se odehrál na česko-rakouských hranicích před skoro čtyřiceti lety? Následují další vraždy spojené s namalovanými extravagantními obrazy… Kniha českého spisovatele a spolu... celý text

Kniha českého spisovatele a spoluautora scénáře seriálu Kriminálka Anděl, který za svoji prvotinu Intrikáni získal Výroční cenu nakladatelství Mladá fronta v kategorii původní česká tvorba. Pokud vás zajímá ukázka, napište si o ni na spisovatel.Jares@seznam.cz méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/298130/12-12-peN-298130.jpg 4.2103
Detektivky, Literatura česká
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

Hell_Rihova

Skvělý příběh, nemohla jsem se od něj odtrhnout. Akorát když jsem nad příběhem zpětně přemýšlela nad celým dějem, přišlo mi to poněkud zamotané, ale to asi k pořádné kriminálně patří. Jsem ráda že jsem si mohla knihu přečíst a poznat, co znamená číslo 12. 12., že to není jen moje datum narození :)

Luci136

Wau... To byla jízda. Skvěle napsaná kriminálka, která mě strhla do příběhu hned od začátku. Stále jsem podvědomě čekala kdy a jak zapadne chycená rodina....
Vše zapadlo a mě knížka bavila.
Moc pěkné čtení.

Kalina

Musím souhlasit s předešlých komentářem. V druhé půlce knihy jsem hledala důvod proč číst dál. Snad, že se mají knihy dočíst?

Brace

Do poloviny knihy jasných pět hvězd - rituální vraždy, čtivost, napínavý děj, atraktivní hlavní hrdina. Po půlce se začaly nabalovat motivy a dějové linky, které čtenáři začínají zamotávat hlavu (bohužel v negativním smyslu) a ke konci knihy si už příběh žije vlastním životem, kdy se autorovi nepodařilo ho zdařile ukočírovat. Závěrečné stránky už byly jako z kovbojky. Přesto stále nadprůměrné čtivo, a rád se pustím do dalších knih pana Jareše.

Aleh

12.12. je opravdu se vším všudy promyšlený a dopodrobna propracovaný detektivní případ, který udrží čtenáře v napětí až do konce, kdy dojde k překvapivému rozuzlení. Pořád jsem čekala, kdy a jak dojde k propojení dějové linky téměř 40 let starého případu manželů Brázdových a jejich desetileté dcery z roku 1976 na česko-rakouské hranici se současným případem hromadné vraždy dívek, které si říkají Wild graffiti. Na scénu přichází kapitán Karel Krol, který se ujímá složitého případu a krok za krokem odkrývá jeho pozadí a my se v samotném závěru dovídáme, co se vlastně toho 12.12. událo. A zároveň se nám odkrývá také mnohé ze života samotného vyšetřovatele Karla Krola. Strhující, napínavé čtení.

Prey

Aktuální hodnocení 86 % při podobném počtu hodnotících se mi jeví jako něčím ovlivněné, pravděpodobně recenzními výtisky, ale možná jsem jen paranoidní. Je to béčko jako prase. Sice béčko vynikající, ale definitivně béčko. Narvat do jedné knihy rituální vraždy, lesbický graffiti gang, náboženské symboly, znetvoření kyselinou, vysokou politiku, pitevnu, sexuální nezdrženlivost, dávné události s vazbou na dnešek, fobii z nečistot, bulvární média, prostituci, únos, znásilnění, rozvod, dějinný státní vývoj, dětský domov, sebevraždu, interview s vykastrovaným pachatelem, drogy, kriminalistické postupy a já nevím co ještě, tak jste buď někdo jako Larsson, kdo z toho na mnoha stovkách stran vytvoří atmosférický mrazivý trhák, anebo nejste někdo jako Larsson, a vyjde vám rodokapsový text plný klišé, věcných i jazykových. Který v českém prostředí, v takovém tom „malém českém bordelu“ (jak to pojmenoval Frýbort ve druhém Vekslákovi), působí přepáleně. Knížka mimořádně čtivá, rychlá, snaživá ve své rozkročenosti, ale přes množství motivů povrchní, jednoduchá, z trafiky. Doporučuji fandům drsnějších detektivek ze současnosti jako oddechové čtení na cesty.

papajapa

5 z 5 *
Knihu zařazuji mezi své oblíbené a vřele doporučuji. Díky této knize začínám přicházet na chuť detektivkám a thrillerům.

Oksalakka

Vůbec to není marný. Sice jsem měl občas pocit jako kolegyně remor níže, že už jsem leccos z knihy viděl v českých TV kriminálkách, ale vždycky to přebil dobrý pocit ze solidně napsaného příběhu a uvěřitelných postav. Po Antonínu Mazáčovi další dobrý český detektivkář. Často jsem se i zasmál, bohužel nechtěně - korekturní software vychytal neexistující slova, ale existující na špatných místech ponechal.

Vlastina67

Dost dobrá detektivka. Napínavá, s překvapivým koncem - tak to má být :-)

zoew

Tak to byla jízda, vypointované až do úplného konce, kdy do sebe jednotlivé události krásně zapadly. Tomu, kdo má rád drsnější kriminálky, určitě doporučuji. Brzy zcela jistě sáhnu po Vorech v zakoně.

antonin0999

Přes tu spoustu stereotypů dnešní detektivní literatury a několik nelogičností, mě kniha bavila. Autor píše čtivě, dobře propojuje události, měl bych sice pár otázek, ale odcházím spokojen.

Peta1607

Četla jsem pouze ukázku, ale kniha mě nadchla, takže budu přemýšlet o koupi.

myelka

velmi čtivá a napínavá do poslední stránky. Velká chvála výborné české detektivce, u autora určitě zůstanu.

Pavluskap

Knížku jsem zhltla jedním dechem a dost mě překvapila - napínavá, překvapivá, zajímavý námět. Jedna z nejlepších knih českého autora, kterou jsem přečetla. Myslím, že se budu muset podívat po dalších knížkách a doufám, že si přečtu další knížku se stejným hlavním hrdinou...

Hana62
13.12.2016

Dost dobrá!!!! Líbí se mi styl, prokreslování postav, hra s charaktery... Doporučuji. Hana

Danuše7
12.12.2016

Napínavý příběh, překvapivé rozuzlení.

KydlochMoris
09.12.2016

Výborná kniha! Napínavá od začátku do konce. Super závěr... Doporučuji všem...

DejnaDee
08.12.2016

Bravurní česká detektivka. Nemám co vytknout, nic mě tam nechybělo, nic tam nebylo navíc. Četlo se to jedním dechem. Bylo to velmi poutavé, svižné, napínavé. Děj měl spád od začátku až do konce a já se ani na chvíli nenudila.

Jaruš7
05.12.2016

Perfektní čtení, scenáristicky navozené zápletky se smyslem pro působivý účinek detailu posune toto dílo do řady hodnotných detektivek. Z příběhu na vás kape brutální přítomnost za zločinnou minulost, selhání a zlé rozhodnutí má drsné a svědomí týrající následky v uvěřitelném vyprávění. Pro fanoušky dánovek a nesbovek další autor už na výsluní , který v tomto žánru už ani snad zklamat neumí.

remor
23.11.2016

Nejsem čtenářka detektivek. Kdyby mi autor neposlal ukázku, nesáhla bych po této knize. Nicméně už ukázka mě zaujala, proto jsem si přečetla celou knihu. Znovu zdůrazňuji, že detektivky nečtu a jen občas nějakou zahlédnu v televizi. Musím říct, že jsem měla pocit, že čtu to samé, jako vidím kriminálku v TV. Detektiv samorost, vyšetřuje bez ohledu na pravidla, ale vždy má samozřejmě pravdu, rozvedený (rozvádějící se), rituální vraždy.. Už to tu vše bylo, takže z toho mě nic nepřekvapilo. Co ale oceňuji je dějová linie z hranic. Ta mě zaujala hodně, byla víc uvěřitelná.
Autor píše čtivě. Příběh byl vystavěn velmi dobře. Vše do sebe dobře zaklaplo. Pro čtenáře detektivek doporučuji. Já jsem více ocenila knihu Hlavní role, kterou jsem četla také.

splichalka
20.11.2016

Nebylo to úplně zlé, ale pro mě po přečtení na základě zdejšího vysokého hodnocení docela zklamání. Spisovatelův projev je trochu těžkopádný a děj příběhu dost přitažený za vlasy. Nemůžu si pomoct, styl severské krimi založený na brutálních vraždách a vyhořelém vyšetřovateli mi v českém prostředí prostě nějak drhne. Svého oblíbeného domácího autora detektivek budu hledat dál.

aralka
17.11.2016

Včera jsem dočetla a myslím, že ta kniha není vůbec špatná :-) tedy na české poměry a detektivní žánr... je to dobře vymyšlené, dobře vystavěná ta struktura příběhu, v té linii "uměckých vražd" je to ale až moc překombinované, i vzhledem k tomu, že o ně tam až tak moc nejde ... chápu, že pan spisovatel se snažil o to, aby se to dobře četlo a lidi byli šokovaní, ale tohle mi přišlo až moc, působilo to nereálně... naopak ta linie "pohraničářská" působila reálně až z toho chvílemi mrazilo.!!.. v textu jsem našla hodně překlepů, to mě spíš mrzelo, je to škoda, jelikož to knihu dost degraduje....suma sumárum lepší průměr 4 hvězdičky :-)

petra7942
15.11.2016

Zajímavý námět,poutavé zpracování i rozuzlení,kniha mile překvapila...

beetlinka
14.11.2016

Za poslední rok nejlepší česká detektivka, jakou jsem četla. Přímo od autora jsem obdržela do emailu ukázku knihy cca 30 stran, po jejím přečtení jsem se rozhodla knihu zakoupit a přečíst. Kapitán Krol zde vyšetřuje několikanásobnou vraždu a postupem času se vyjasňují věci přímo z jeho minulosti. Do poslední chvíle jsem netušila, kdo všechno je do vražd a minulosti Kapitána zapletený. Knihu doporučuji, pokud máte rádi detektivky, kde hned nepřijdete na vraha.
pokud autor napíše další pokračování s kapitánem Krolem je to pro mě jasná volba.

putpuda
08.11.2016

Tak já také měla "nabídku" na zaslání ukázky. Knihu jsem si půjčila......a nelituji. Sice nejsem moc fanda české literatury, ale pomaličku jí začínám přicházet na chuť ;)
Kniha má spád, čte se dobře, jen mi přišla místy taková, nevím jak to vyjádřit, strohá až tvrdá.....jak tu někdo psal, chce to trošku "obrousit" hrany. Ale jinak se mi líbila a já zase naopak mám ráda, když se řeší i soukromý život postav a vůbec by mi nevadila další kniha s Kájou.... aha,
koukám, že už je. Tak tu si určitě také přečtu.

makke
03.11.2016

Zajímavá zápletka, dost rozvětvené, ale nakonec to do sebe krásně zapadlo. Nicméně jednu hvězdičku ubírám za zpracování textu. Přišlo mi to místy hranaté až kostrbaté a nečetlo se to úplně dobře. Příště zlehka zbrousit hrany :-)

Hella
30.10.2016

Coby dobrá česká detektivka velmi čtivé, napínavé, tak akorát zamotané, aby to ještě bylo věrohodné a zajímavé. Doporučuji.

kytarka
28.10.2016

Knihu jsem si koupila na základě toho, že jsem měla příležitost si přečíst ukázku přímo od spisovatele. Ta mne zaujala a koupila jsem si i knihu abych si mohla přečíst jak to celé dopadne. Jsem ráda, že tato kniha je v mé knihovně. Děj je napínavý od začátku do konce. Hodně čtivá kniha, zajímavý nápad. Za mě určitě doporučuji.

marlowe
26.10.2016

Na tuzemské poměry velice solidní počin, který musí potěšit každého milovníka "domácí" detektivní literatury. Protože co může být příjemnějšího, než zjištění, že se v našem českém rybníčku (co se detektivek týče) začíná konečně něco dít.
Vedle všech těch neslaných-nemastných českých "rádobydetektivek", valících se na nás ze všech stran, se konečně objevil někdo, kdo se může beze studu zařadit do první lajny mezi ty nejlepší.
K dosažení úrovně Kopřivovy Rychlopalby nebo knih Martina Goffy autorovi ještě pár metrů zbývá, nicméně TÍMHLE románem se Vítězslav Jareš jednoznačně probojoval téměř na samou špici tuzemského pelotonu.
Samozřejmě bych pár faldíků na jinak dobře padnoucím sáčku našel (1/ příliš mnoho mrtvých, 2/ možná trochu více "vaty" než je zdrávo, 3/ ztráta tempa kdesi uprostřed knihy, kdy se autor více soustředil na periferní motivy, než na samotné vyšetřování, 4/ závěrečný vševysvětlující "článek", 5/ až zbytečně komplikovaně zašmodrchané klubko vztahů, motivů a kostlivců, vypadnuvších ze skříní – a v neposlední řadě i ono z mého pohledu nešťastné propojení osobního života policistů s právě probíhajícím vyšetřováním – což mi ostatně vadí u KAŽDÉ detektivky!), ale těchto několik málo skvrnek nemůže pokazit velice dobrý výsledný dojem. Takže přes veškeré výhrady plný počet bodů!

sépie
25.10.2016

Jo jo jo ))))) líbilo moc ))))