12. 12.

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kapitán Karel Krol vyšetřuje hromadnou vraždu skupiny mladých rebelantských malířek, které si říkají Wild graffiti. Jak tento masakr souvisí s incidentem, jenž se odehrál na česko-rakouských hranicích před skoro čtyřiceti lety? Následují další vraždy spojené s namalovanými extravagantními obrazy… Kniha českého spisovatele a spoluautora scénáře seriálu Kriminálka Anděl, který za svoji prvotinu Intrikáni získal Výroční cenu nakladatelství Mladá fronta v kategorii původní česká tvorba....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/298130/12-12-peN-298130.jpg 4.2144
Žánr
Detektivky, Literatura česká
Vydáno, MOBA (Moravská bastei)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (62)

Kniha 12. 12.

Přidat komentář
poiu
28. listopadu

Musím říct, že se mi kniha četla velmi dobře (až na občasné překlepy nebo hrubky, které mi málem vypálily oči - např. "stál o patro víš"), ale hlavní hrdina Karel Krol mi svým chováním až příliš připomínal Harryho Holea ze severských detektivek od Jo Nesba...

Samotná zápletka vyšetřování série vražd holek ze skupiny Wild graffiti mi přišla zajímavá, možná bych chtěla vědět více o zavražděných obětech.... Od sprejerek, přes prostitutku Stříbrnou až po novináře Daňka.....

Hrozně moc mi tam chyběl historický kontext jednotlivých vražd a vysvětlení jejich příčin.... Celou souvislost mezi čísly: 6.4., 3.7., 8.6., 12.12. se dozvídáme až na konci z novinového článku a i tak je to velmi zkratkovité.... Škoda.

===== spolier ==========
Netipovala bych, že adoptivní taťka Flak byl do celé záležitosti takto zapletený, to mě trochu překvapilo....

trudoš
03. října

Přijde mi, že se Vítězslav Jareš až příliš okatě pokusil napodobit model skandinávských thrillerů a umístil jej do tuzemských kulis. Jenže místo toho, aby výsledek působil atraktivně, je z toho teatrální kriminálka s tolika zaběhnutými klišé, až to tahá za oči. Včetně konspiračního závěru, který je pro spisovatele příznačný. Kdyby se vyhnul té třísetpadesátistránkové oklice s vyšetřováním a šel přímo po zloduchovi, udělal by podle mě lépe. Komické na tom přitom je, že množství uplatněných motivů autor ani nezužitkuje nebo jsou pro vlastní zápletku nepříliš podstatné. Hlavně, že v danou chvíli působí dostatečně dramaticky a šokují syrovou brutalitou.
Tvůrce zkrátka dává čtenáři koncepci, jakou zbožňují diváci pohyblivých obrázků a ono to, ejhle, nefunguje. Minimálně proto, že v televizi jsou alespoň herci, kteří dokážou něco odehrát. Tady je to jedna velká tragédie - postavy jsou zbytečně afektované, chovají se prvoplánově a často i na truc selskému rozumu. Škoda, čekal jsem výrazně víc.

EmmaKrizova
01. září

Policista, kterej vyrůstal v děcáku, jeho žena, úspěšná a bohatá právnička, která si všechny věci platí sama, a má poměr s kolegou, úspěšným a bohatým právníkem. Jeho parťačka, která má obličej poleptaný kyselinou, je lesba a ještě k tomu bývalá modelka. A hlavně je tam úplně zbytečně. Jeho nevlastnï otec a zároveň nadřízený, který by chtěl být policejní president. Ministr vnitra, co chodí každej den hodinu běhat a hodinu do fitka. Pak nějaký prostitutky, feťáci a tak. je tam Dubček , KGB, válka v Iráku a tak. Vraždy jak od Nesba, to se mi moc nelíbilo. Ta brutalita je už tak strašně fádní. Ale vrah by vcelku l simpatickej , a fandila jsem mu. Kniha se výborně četla, a konec byl super . Kdyby tam byli ti uprchlíci, církevní spiknutí , okultismus, kdyby měl Karel poměr s kolegyní, tak snad tomu dám i 5hvězd

Cleo De Nile
13. července

Já musím jít proti proudu, mně se to nelíbilo. Zaprvé to rozhodně není thriller, jak je uvedeno na obálce, ale hodně slabá detektivka. Hlavní vyšetřovatel je nesympatický, jako okopírovaný ze severských krimi, a jeho parťačka je tam naprosto zbytečně. Hrdinův osobní život mě vůbec nezajímal, což by se bohužel dalo říct i o hlavní detektivní zápletce. Autor to podle mě strašně moc překombinoval - graffiti, náboženství, utečenci, drogy... Navíc neustále skáče z jednoho vypravěče ke druhému, a ani jednoduchý styl psaní mě nedokázal vtáhnout do děje. Vyústění ve mě žádný velký dojem neudělalo. Autor zkrátka není můj šálek čaje.

Jíťa512
08. července

Konečně thriller z českého prostředí, který může směle konkurovat zahraničním titulům. Super.

zdenaR
31. května

Skvělá detektivka (počtem mrtvol a lehkou morbidností trochu připomíná severské detektivky) z českého prostředí a zajímavou zápletkou spojenou s minulostí.
Oproti Hlavní roli a Zavěšené pizze zcela jiný žánr, ale stejně čtivé.
Kniha mě bavila, velmi dobře se mi četla, Karel Krol mi byl sympatický.
Budu pokračovat Vorem v zakone :-)))

prosteanett
26. dubna

Kniha je hodně čtivá a vždy se tam něco dělo. Nedoufala jsem už ani v žádnou spojitost na konci, jelikož zápletek, dalších a dalších postav přibývalo....ale! Konec mě dostal a vše do sebe zapadlo. Tato kniha určitě není poslední od pana Jareše. Dialogy jako v kriminálce Anděl i v knize mě prostě bavily a Karel Krol ještě víc. Za mě palec nahoru ˇ

midloch
14. března

Jako mnozí jsem i já obdržel kdysi od autora ukázku k přečtení. Ukázka se mi tehdy celkem líbila, ale na knihu jsem pak pozapomněl. Když jsem ji nyní spatřil v knihovně, rozhodl jsem se ji přečíst. No, popravdě nesdílím nadšení z většiny zdejších komentářů.

Příběh by to nebyl špatný, ale přijde mi to trošku přitažené za vlasy a postava hlavního detektiva mi byla v průběhu čtení čím dál víc nesympatická. Dále mi neseděl ani styl, kterým byla kniha napsaná. Rozhovory policistů používají dost divný žargon. Popravdě, pokud takhle policisté mezi sebou mluví, pak jsou všechny vtipy o nich oprávněné... Vrcholem pak bylo používání slov, která ani neexistují - například netuším jak přes redakci prošlo minimálně dvakrát "podpaždí" nikoliv v přímé řeči, kde by to člověk zkousnul jako hovorový výraz, ale v popisném odstavci.

Jako béčková detektivka na oddych je to dobré, ale to je tak vše. Scandikrimi fungující v českém prostředí to prostě není.

1