Zmrzlinová královna

Román, který zhltnete jako kornout zmrzliny. V roce 1913 odjede pětiletá Malka Trejnovská s rodiči a se sestrami z Ruska do USA a krátce nato skončí zmrzačená a opuštěná na ulici. Přežije díky italskému prodavači zmrzliny, který ji vezme k sobě a naučí ji zmrzlinu vyrábět. V době velké hospodářské krize se vdá za negramotného Alberta Dunkleho, jezdí s ním po Státech a prodejem zmrzliny si vydělávají na živobytí. Nakonec vybudují obrovskou firmu s mnoha franšízami, z Malky se pod jménem Lillian Dunkleová stane Zmrzlinová královna Ameriky a televizní celebrita. Součástí příběhu zachycujícího sedmdesát let jejího života, jsou i události americké historie od prohibice přes druhou světovou válku až po divoká léta Studia 54. Lillian není laskavá, mateřská hospodyňka, jak ji znají televizní diváci. Je to tvrdá a cynická obchodnice, která se neštítí intrikovat, a navíc se ráda napije. Na sklonku života ji však dožene minulost a její svět se rázem změní....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/240949/zmrzlinova-kralovna-240949.jpg 4.1110
Vydáno:, Fortuna Libri (ČR)

The Ice Cream Queen of Orchard Street (2014)

Kniha Zmrzlinová královna

Marcela52

Zajímavý román o životě emigrantů se rozhodně dobře četl, ale více se mi líbila první polovina, v té druhé už na mě bylo toho "amerického" úspěšného podnikání příliš. Trochu to pak zavánělo červenou knihovnou, zvlášť ten srdceryvný konec. Myslím, že ve skutečném životě je těch osudových setkání a náhod podstatně méně. Přesto jsem knihu dočetla a doporučuji tak spíše méně náročným čtenářům.

kaja77

Moc se mi to líbilo. Malka-Lilly nebyla vůbec nesympatická.od malička musela bojovat o kousek "místa na slunci", a proto byla taková.Jedine, co jsem ji zazlívala bylo, když byla hnusná na Berta. Jinak kniha byla skvělá, přiblížila mi život emigrantů, jejich představ o zlatem dlážděných ulicích a fontánách, kde teče mléko. Vůbec to byla super sonda do Ameriky dvacátého století. Lillian, její energie, nápady, duchapřítomnost a podnikavost byly neskutečné. Knihu mohu jen doporučit. S čistým svědomím dávám plný počet hvězdiček.

porcelainswan

Úžasná kniha, která okamžitě vtáhne a už Vás nepustí. Skvělý obrázek o tom, jaká očekávání měli evropští přistěhovalci o životě v USA a o následné kruté realitě. Nejvíce mě bavila první polovina, dětství a mladý život Malky - život emigrantů byl začátkem století neskutečně tvrdý a málokdo se jim dokázal s úspěchem protlouct, Malka to nakonec dokázala, ale také ukázala, že je třeba mít tvrdé lokty.

Celou knížku jsem se těšila, zda budou sděleny osudy ostatních členů rodiny - jsem ráda, že se dostalo na Floru, ale nějak se zapomnělo na jednu ze sester, která odešla k nějaké rodině dělat posluhovačku (tuším, že to byla Bella) a také jsem se těšila, že se vyjasní osud matky, ale nemůžu chtít vše :-) Za mě spokojenost, už dlouho mě žádný román tak nechytl.

Zoja706

Od knihy jsem čekala více, ale dozvěděla jsem se zde spoustu nových informací o tehdejším životě v Americe. Malka mi byla i nebyla sympatická, no byla prostě samorost, ale myslím, že v jádru byla citlivá a hodná. Hodně toho v životě vytrpěla, rodina jí opustila , zranila se až měla následky , spoustu zklamání , otec ji okradl, ústrky , šikana ....No bylo toho mnoho a tím pádem se nedivím, že pak si kolem sebe postavila tlustou bariéru... měla to těžké, moc těžké a já ji obdivuji.

popeluška

Kolem knihy jsem chodila hodně dlouho a nějak se mi do ní nechtělo. A teď jsem dočetla a jsem velmi spokojená.Kniha je naprosto luxusní, úžasná.....na deset hvězdiček :-) Velký klenot v mé knihovničce.

Lil30

Kniha by mohla podle počtu stránek odrazovat, ale rozhodně stojí za přečtení. Zachycuje celý život hlavní hrdinky, která podle mě není záporná. Život ji tak zformoval, téměř všichni milovaní ji zklamali; ale samozřejmě udělala dost věcí, které se mi příčí. Líbilo se mi vzpomínání hrdinky, které bylo postupně vkládáno do současnosti a díky tomu dokreslilo celý příběh a vše do sebe pěkně zapadalo. Navíc jsem se více dozvěděla o výrobě zmrzliny :-) Určitě nelituji čtení, stojí za to.

Danka1975

Ač 506 stránek, tak děj a čtivo ubýhá tak nějak pohodově. Co se mi líbí je styl psaní, bez zbytečných kudrlinek, s trochou cynizmu, černého humoru i ty moudré myšlenky se tam najdou (až jsem si říkala, jestli to nepsal chlap :), a to myslím jako poklonu!!! :-). ...

Super byly popisy předválečné Ameriky, vztahy uprchlíků, vztahy neopětované lásky (nepochopitelné pro mě mezi matkou a dětmi) a i přes to, když byla hrdince mateřská láska odpírána, o to víc po ní toužila :-(. . . . věřím, že bohužel taková doba byla (děti jako pracovní síla, mimo jiné :-().....

Nebudu hodnotit, jestli hrdinka byla podle někoho záporná (mě to rozhodně nepřišlo!!! :-). . úplně vidím filmové zpracování :-). . a mimochodem: doporučuji!!!

PS, i když nejsem na sladké, tak chuť na zmrzlinu jsem fakt měla!

SweetCake
04.11.2018

Skvělá a zajímavá kniha. Děj se mi moc líbil:)