borupet borupet komentáře u knih

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Čtivé, napínavé, strhující. Nevím co je lepší, Hypnotizér je tak trochu z lékařského prostředí, k tomu mám blíž, tady byla politická zápletka, ale ne zas tak komplikovaná, neztrácela jsem se. Super, těším se na další.

22.02.2020 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Jedna z nejlepších knížek, co jsem v poslední době četla. Čtivé a napínavé od začátku do konce. Mám koupeno prvních šest dílů, hned začnu číst druhý. Za mě určitě top.

18.02.2020 5 z 5

Žádost o přátelství Žádost o přátelství Laura Marshall

Kniha se četla dobře, zajímavá zápletka, občas poměrně dlouhé psychologické úvahy. Konec překvapivý, nečekaný. Střídání dvou dějových linií mě bavilo.

06.02.2020 3 z 5

Dům číslo 6 Dům číslo 6 Nela Rywiková

Neotřelá detektivka s originální zápletkou v nevlídném ostravském prostředí. Nelu Rywikovou a její Děti hněvu jsem četla loni kvůli výzvě a jsem z ní nadšená. Na Dům číslo 6 jsem se vyloženě těšila a nezklamal. Ostravský dialekt je třešničkou na dortu. Za mě super, zase něco úplně jiného, čte se samo a já se moc těším na další knihu!

22.01.2020 5 z 5

Trvalé bydliště Klondike aneb Kde medvědi dávají dobrou noc Trvalé bydliště Klondike aneb Kde medvědi dávají dobrou noc Alena Kennedy

Poměrně stručné, jasné, výstižné. Některým úsekům je věnována větší pozornost, některé autorka jen tak na okraj zmínila. Asi podle toho, co považovala za důležité. Do příběhu jsem se nemohla začíst a najednou mě překvapil konec, tam, kde jsem ho ještě vůbec neočekávala... Knihu autorka věnovala svým dvěma synům, ale vyprávění končí krátce po narození prvního...

15.01.2020 3 z 5

Pád Pád Simon Mawer

Po přečtení Skleněného pokoje jsem pátrala po dalších dílech Simona Mawera. Vybrala jsem Pád, horolezecká tématika mě vždy přitahovala. Dva milostné trojúhelníky (jestli se to tak dá nazvat, ve skutečnosti to je jeden velký vztahový propletenec), horolezecké výstupy, válka. Překvapivý konec (i když se dá odtušit). Příběh ve mně zanechal velké emoce a pocit, že teď si musím zase dát něco méně náročného na přemýšlení. Hvězda dolů za trochu obtížnou orientaci ve vztazích vzhledem k několika časovým rovinám příběhu. Skleněný pokoj Pád nepřekonal, ale ráda někdy sáhnu po dalším Mawerovi.

11.01.2020 4 z 5

Vánoční pohádky Vánoční pohádky Zbyněk Malinský

Půvabné pohádky, knížku jsem koupila synovi pod stromeček a teď ji spolu večer před spaním čteme. Nevím, kdo z nás dvou se na čtení těší víc. Pro mě jsou tyto pohádky něčím absolutně novým, překvapivým. Nikdy jsem žádné podobné nečetla. A jsem naprosto nadšená. Vánočka, která se dala pojistit proti připálení mě absolutně dostala a sněhulák Hulák taky.

09.01.2020 5 z 5

Hra s ohněm Hra s ohněm Tess Gerritsen

Skvěle napsaná kniha. Dvě dějové linky, "současná" Juliina a "minulá" Lorenzova se vzájemně prolínají a detaily do sebe postupně zapadají jako dílky puzzle. Zvláštní příběh spojující téma lásky, hudby a holocaustu, přesvědčivý, realistický, s nenásilným vyústěním, které uzavře obě dějové linky do kruhu.

03.01.2020 4 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Zábavné oddychové čtení, nic náročného na přemýšlení.

02.01.2020 4 z 5

Děti hněvu Děti hněvu Nela Rywiková

Knihu jsem si koupila kvůli výzvě a úplně mě strhla a pohltila, četla jsem každou volnou chviličku. Moc se mi líbila dějová linka z minulosti, kratší kapitoly a ostravský slang. Poutavě vymyšlený příběh, ani příliš jednoduchý ani hodně složitě propletený, prostě tak akorát. Drsnější konec, ale proč ne... Pro mě doteď neznámá autorka se rázem dostala do mých oblíbených, určitě si přečtu její prvotinu. Za mě super!

17.12.2019 5 z 5

Kniha radosti Kniha radosti Eduard Martin (p)

Úžasná knížečka, navrhuji jako povinnou četbu pro každého! Pohladí, uklidní, člověk si uvědomí, že by se měl zastavit a vystoupit z každodenního kolotoče starostí a začít se věnovat svým blízkým, rodině, přátelům, ... Tak malá knížečka a tolik pozitivního v ní, velké díky autorovi!!!

10.12.2019 5 z 5

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

Poměrně čtivá kniha, ale mám z ní rozporuplné pocity... Na jednu stranu jsem ráda, že postavení žen u nás je takové, jaké je, má druhou stranu cítím smutek z toho, že všude to tak není... Že ještě v dnešní době jsou země, kde je žena vnímána jen jako doplněk muže a když se pokusí vzepřít se, nemívá to dobrý konec. Příběh je silný, realistický, syrový. To, co opravdu nejvíc cítím po jeho přečtení, je smutek. Možná jsem úplně nepochopila hloubku všech rovin tématu. Naději na lepší zítřky nebo jakoukoli naději, světlo na konci, jsem bohužel neviděla.

04.12.2019 3 z 5

Julie v červnu, Romeo na konci listopadu Julie v červnu, Romeo na konci listopadu Oliver Burian

Velice zvláštní kniha, probíhající ve dvou časových rovinách, to se mi moc líbilo, také blízká budoucnost jedné z časových rovin byla zajímavá a tak trochu odlehčovala napínavý děj. Přečetla jsem ji vcelku rychle, nemohla jsem se od ní odtrhnout, chtěla jsem vědět, jak to dopadne. Co se mi nelíbilo a kazilo dojem - příliš mnoho vulgarit (? zbytečně), v jedné chvíli až příliš neskutečná zamilovanost párů v obou časových rovinách (až mi to lezlo na nervy) a pak mě zklamal konec, Romeova smrt nakonec nebyla vyústěním jeho nemoci.... nevím, představovala jsem si konec prostě jinak. Ale doporučuji k přečtení, není to vůbec špatné.

26.11.2019 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Vila Tugendhat a její skleněný pokoj jako stěžejní téma prolínající se celým románem. Popisy vily tak působivé, že jsem při čtení hledala fotografie na internetu a našla i virtuální prohlídku vily. Klobouk dolů před "rozborem" tehdejší doby očima cizince. Strhující příběh až do okamžiku nástupu Tomáše a Zdenky, celá jejich "vsuvka" mi tam vůbec neseděla. Konec přinesl rozčarování. Tak nepravděpodobné setkání Ottilie s Marikou (stejně nepravděpodobné jako příchod Katalin do vily a její setrvání jako chůvy dětí). Kdyby příběh skončil setkáním Liesel a Hany a kdyby v něm nebylo tolik Hanina lesbického snažení, byl by téměř dokonalý.

15.11.2019 4 z 5

Romance pro křídlovku Romance pro křídlovku František Hrubín

Poprvé jsem četla jako mladá a pak už ve zralém věku. Pocity byly úplně jiné. Kolikrát člověk čte, tolik různých emocí vypluje na povrch.

14.11.2019 4 z 5

Malinka Malinka Dita Táborská

Kniha mě hodně oslovila, čtivá, záživná, těžko jsem ji odkládala. Pěkný román s nastíněním řešení aktuálních témat - rodičovství, adopce, mateřství, identita člověka. Hvězdička dolů za pasáže s Bohem, to jsem vůbec nepochopila....

25.10.2019 4 z 5

Černý sobol, hnědý medvěd Černý sobol, hnědý medvěd Jan Kozák

Další nádherná kniha z prostředí nehostinné sibiřské tajgy, čte se sama, pro všechny milovníky přírody.

22.10.2019 5 z 5

Lovcem v tajze Lovcem v tajze Jan Kozák

Nádherná kniha, četla jsem ji mockrát, knížky ze sibiřského nehostinného prostředí miluju, už od dětství. Úžasné čtení, doporučuji všem, kdo mají rádi přírodu, reálnou, nepřikrášlenou a drsnou.

22.10.2019 5 z 5

Tatry z oblakov Tatry z oblakov Ladislav Janiga

Nádherná kniha, kterou mám neustále po ruce a která mi spolehlivě vždy "vyčistí hlavu". Kniha obsahuje panoramatické záběry celých Tater, s vyznačením turistických chodníků, z ptačí perspektivy. Vše je přehledné, reálné, dokonce v pěti jazycích. Pro mě je kniha úžasnou relaxací, kdy se kochám turistickými trasami, kterými jsem prošla, i kterými jsem neprošla. Opravdu skvěle udělaná kniha, klobouk dolů před panem Janigou. Je vidět, že zná Tatry naprosto dokonale a je to zkušený horal.

21.10.2019 5 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Kniha mě zaujala, krom toho, že mám ráda Patrika Hartla, svou obálkou - že se dá číst z obou stran. Při čtení druhé půlky to všechno do sebe začne krásně zapadat. Za mě dosud nejlepší počin Patrika Hartla. Čtivé, lehké, odpočinkové.

21.10.2019 5 z 5