Blekí Blekí komentáře u knih

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Mé první setkání se spisovatelem. Ačkoli se mi do četby moc nechtělo, dramata nejsou zrovna můj šálek kávy, kniha byla opravdu čtivá a téma bylo skvěle zpracováno. Rozhodně přečkalo má očekávání.

17.04.2016 4 z 5

Tohle by měla být povinná četba pro každého. Kniha nejen že je čtivá, ale hlavně velmi realistická a ukáže člověku, co válka opravdu obnáší.

14.02.2016 5 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Na začátek bych se chtěla téhle knihy zastat proti časté kritice. Neříkám, že je skvělá nebo průlomová, ale tolik kritiky si opravdu nezaslouží. Problém je, že lidi si neuvědomují, že tohle je YA. Je to kniha primárně napsaná pro mladší věkovou skupinu, takže je logické, že v ní nebude hluboký psychologický rozbor postav nebo důmyslné zápletky. Pro svou kategorii je napsaná velmi dobře. Problém je, že si ji čtou dospělí a pak ji kritizují. To mi přijde stejné, jako by si osmileté dítě přečetlo nějakou odbornou knihu a pak ji kritizovalo za to, že jí nerozumí.

Já jsem celou ságu četla několikrát. Když mi bylo těch 12, tak mě to samozřejmě bavilo o dost víc než dnes, ale pořád je to pro mě příjemná oddechovka. Musím ale přiznat, že teď jsem ji četla v angličtině a těžko říct, jestli máme tak dobrý překlad, nebo mi to jen přijde, ale v angličtině jsem ji ani nedočetla, protože mi přišla dost primitivně a jednoduše napsaná. Takže asi zůstanu u české verze :)

04.04.2015 3 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Já obvykle nečtu tenhle typ knih, ale John Green je prostě výjimka. Od té knihy ze začátku moc nečekáte, ani začátek knihy vám moc velké naděje na překonání vašich očekávání nedá, ale postupem času jsou ta očekávání rozdrcena. Mě přijde, že ta kniha byla prostě něco víc. Není tam žádný závratný děj ani žádné závratné postavy, ale stejně jsou v té knize myšlenky, které si chcete někam napsat, protože jsou pamatování hodné. U téhle knihy prostě převažuje zpracování nad obsahem. A díky tomu vás děj vtáhne a vy jste schopní knihu přečíst za den, dva, protože se tak lehce čte. A to na knihách Greena miluju.

03.04.2015 5 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Brown mě opět nezklamal. Příběh jsem přímo hltala. Dovolím si tvrdit, že je to jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla - ne li ta úplně nejlepší. Mám ráda historii, záhady a ono napětí a akci, tudíž Brown je spisovatel zcela dle mého gusta.

Z hodnocení ostatních jsem lehce rozpačitá, ale znáte to, proti gustu... Taky jsem četla knihy, které byly jinak hodnoceny velmi vysoce a já je nebyla schopná ani dočíst, takže to zcela chápu. Nicméně já nemám knize co vytknout.

01.11.2014 4 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Kniha mě ze začátku bavila, ale nakonec se mi děj příliš táhnul. Škoda, vypadalo to slibně.

06.10.2014 3 z 5

Misery Misery Stephen King

Poměrně prostý námět, který by mohl být v rukou jiného spisovatele poněkud nudný. Ale kdepak! Autorem je King, žádná nuda se nekoná. Naopak se připravte na pořádnou jízdu.

Psychologicky naprosto skvěle zpracovaný román. Do hrůzných vod příběhu jsem se ponořila okamžitě a nebyla jsem z nich propuštěna, dokud jsem nepřečetla poslední stránku. Nikdy jsem se při čtení necítila takhle - čtení bylo doprovázeno sžíravými pocity beznaděje a hluboké nenávisti. Annie je rozhodně jedna z nejděsivějším postav, které kdy autor stvořil.

Po dočtení knihy mi zběsile tlouklo srdce a ruce se mi lehce třásly. Nevím, jestli takhle příběh prožívali o statní čtenáři, ale za mě naprostá bomba!

14.09.2014 5 z 5

Vítězství orlů Vítězství orlů Naomi Novik

Sérii Temeraire mám opravdu ráda a vždy mě jednotlivé díly velmi bavily a já je mohla hodnotit čtyřmi či pěti hvězdičkami. O to víc mě mrzí, že tuto knihu jsem si neužila. Možná za to může dlouhá pauza mezi poslední čtením dílem a touto knihou, či snad fakt, že kniha byla plná pochmurného děje, popisů bitev a strategií. Dávám tedy trochu zklamaně tři hvězdičky.

EDIT 2019:
Předchozí recenzi jsem napsala v roce 2014, kdy mi bylo 16 let. Knihu jsem hodnotila třemi hvězdičkami a očividně mě nebavila tolik jako předchozí. Když jsem se letos, o pár let starší :) , ke knize vrátila, mám úplně jiný názor. Kniha mě naopak bavila velmi! Je totiž jiná, oproti předchozím dílům působí dospěleji. Laurence učinil určitá rozhodnutí a teď se musí vypořádat s jejich následky, které tíží nejen jeho duševní stav, ale dokonce i jeho vztah s Temerairem. Ano, pryč jsou ony idylické dny, ale takový je život. Kniha dle mého čtenáři dává důležitou lekci do života a navíc velmi realisticky popisuje válku, ve které se musí činit velmi těžká rozhodnutí. Možná jsou kvůli tomu některé pasáže těžší na četbu, ale kniha se mi celkově stále četla velmi dobře, a záverečná bitva knihy byla opravdu čtenářský zážitek.

08.09.2014 3 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Ze začátku jsem byla z knihy celá zmatená a moc jsem se nechytala. Moje první reakce při čtení byla "co to sakra je?" Ale postupem se mi kniha začala líbit víc a víc a nakonec jsem se opravdu bavila. Přesto dám knize průměrné tři hvězdičky a zkusím i další díly.

02.09.2014 3 z 5

Inheritance Inheritance Christopher Paolini

Inheritanci jsem otvírala s očekáváním, jak celá série skončí, a jsem naprosto nadšená. Příběh mě nepustil a děj jsem opravdu prožívala. Už dlouho jsem se do knihy tak nezačetla.
Ke knize celkově nějak nemám co říct, ještě stále ve mě víří pocity z ukončeného příběhu, ale co se konce týče, jsem nadšená. Bála jsem se, že se mi konec nebude líbit, ono autoři celkově mají tendence zprasit konec skvělých sérií, ale tenhle se mi líbil, jsem spokojená.

Dočtením Inheritance pro mě končí nejen série Odkazu dračích jezdců, ale taky část dětství. Eragona jsem dostala když mi nebylo ještě ani deset let, Eldesta jsem si posléze vydupala :) A poslední dva díly série jsem si koupila za své první vydělané peníze. Paoliniho příběh mě prostě doprovázel dlouho a myslím, že ještě dlouho bude.
Plný počet bodů tedy dávám nejen knize samotné, která si je bezpochyby zaslouží, ale i celé sérii.

02.07.2014 5 z 5

Brisingr Brisingr Christopher Paolini

Brisingra jsem četla podruhé a ačkoli je to po delší době a nepamatuju se přesně, jak jsem si užívala čtení knihy poprvé, mám dojem, že teď mě to bavilo ještě víc.
Děj se nám začíná přiostřovat, přicházejí zvraty a příběh vás jen tak nepustí.
Tenhle žánr fantasy není zrovna můj šálek kávy, draci ano, kouzelníci no dobře, elfové budiž, ale trpaslíci, eh. Tyhle knížky jsou snad jediné svého žánru, které mě baví číst.

28.06.2014 5 z 5

Střet králů 1 Střet králů 1 George R. R. Martin

Vychvalovat můžu to samé, co jsem vychvalovala i u prvního dílu. Trvdá realita, žadné princezny a princátka, kteří spolu budou žít šťastni až na věky věků. Opravdová promyšlenost příběhu a celého světa umožňuje knize ožít. Děj u knihy nějak hodnotit nemůžu, znala jsem ho předem, k seriálu jsem se holt dostala dřív, tudíž žádné nečekané zvraty u čtení nebyly, přesto mě ale velmi bavil.
Tohle je prostě jedna z těch knih, které nemůžete přečíst, aniž by ve vás nezanechaly stopu, což platí o celé sérii.

11.05.2014 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Tolkien mě neoslovil. Přespřílišné popisování krajiny, strohý popis děje a nulová uvěřitelnost postav. Příběh se navíc odehrává v mrtvé zemi - nevíme o ní prakticky nic, tudíž si ji nedokážeme představit.
Kniha mě bavila snad jen chvíli na začátku - to jsem byla přesvědčená, že ji dočtu a v mysli si pohrávala s hodnocením 3-4 hvězdy. Časem jsem ale mé zážitky ze čtení nedokázala popsat jinak než psychickou kastraci tupým nožem. Knihu proto odkládám nedočtenou s nejnižším hodnocením.
Omlouvám se všem příznivcům Tolkiena, ale jeho styl psaní opravdu není můj šálek kávy.

09.04.2014 1 z 5

Lhář 2 Lhář 2 Jakub Ćwiek

Druhý díl byl určitě lepší než první. Větší návaznost děje jsem přivítala, příběh je ucelenější a snáze se do knihy začtete. Loki je pořád stejný frajer a nové postavy, hlavně dvojku boha vína a lásky, jsem si taky oblíbila. Knize taky nechybí její osobitý humor, takže je zajímavé ji číst na veřejnosti, lidi se dívají, když se u čtení usmíváte jako pako a občas se si nahlas rozesmějete :)

19.03.2014 4 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Panu Brownovi vděčím za skvělý zážitek. Šifra mistra Leonarda překonala mé očekávání a já dávám plný počet hvězd s takovou jistotou, jako ještě nikdy.
Kniha má vše, co od skvělé knihy jako čtenář požaduju - reálné postavy, nepředvídatelný příběh plný intrik, který vždy potopí všechny vaše teorie a hlavně ono vtáhnutí do děje, které vás nepustí do samotného konce knihy.
Knihy pana Browna si s mou zálibou historii, umění a vlastně i jiného pohledu na církev, užívám o to víc.

09.03.2014 4 z 5

Lhář Lhář Jakub Ćwiek

Moc jsem nevěděla do čeho jdu, knihu jsem si kupovala hlavně proto, že jsou v ní andělé a na ty jsem zrovna měla náladu. Kniha ovšem nezklamala. Loki je fajn postava, sympatizujete s ním a dokáže vás hezky rozchechtat. Nenávaznost příběhů mi vyloženě nevadila, bylo to zajímavé, ale asi to není úplně ono, chybělo mi tam to "co bude dál" napětí. Hodně mě potěšilo, že kniha není tak úplně pro děti. Velmi kladně bych taky hodnotila konec, ten se mi hodně líbil.
Knize ale dávám pouhé 3 hvězdičky, průměr. Čtení jsem si sice užila, něco mi tam ale hodně chybí. Mám pocit, že jsem si z té knihy nic neodnesla. Když jsem o ní chtěla před někým mluvit, nevěděla jsem, co o ní říct. (V takových chvílích mě dost mrzí nemožnost dávat i poloviny hvězdiček, protože propast mezi 3 a 4 hvězdičkou je v tomhle případě velká)

25.02.2014 3 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Moje nejmilovanější dětská kniha. Nikdy mě nepřestane bavit prožívat s Bílým Tesákem jeho příběh. Před Londonem nemůžu víc než smeknout, protože málokterý autor by dokázal napsat knihu z pohledu zvířete, prakticky bez žádných dialogů, tak čtivě a napínavě.

18.02.2014 5 z 5

Eldest Eldest Christopher Paolini

V rámci re-readingu Eragona jsem znovu sáhla i po Eldestu, ač jsem si myslela, že mě nebude bavit tolik jako první kniha. Pamatuju si totiž, že když jsem Eldest četla poprvé, často jsem se nudila, hlavně u Roranovy části příběhu. A jak jsem se pletla!
Děj je strhující, vtáhne vás do sebe a nepustí do samotného konce. Neskutečně jsem si užívala, když jsem mohla s Eragonem, ale i Roranem a Nasuadou všechno znovu prožívat. A taky si sypu popel na hlavu, protože při prvním čtení knihy jsem Roranovy a Nasuadiny části často přeskakovala a ani jim nedala šanci. Teprve teď jsem dokázala docenit celý příběh jako celek.
A konec knihy je vyvrcholením celého děje Eldestu. Ačkoli jsem věděla, co se stane, četla jsem se zatajeným dechem a bušícím srdcem.

09.02.2014 5 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Několik věcí si musíme ujasnit hned na začátku.
Kniha se těší tak velké oblibě a titulu bestseller z několika prostých důvodů. Příběh, kde hlavní hrdinka trpí rakovinou (stejně tak většina ostatních postav), dojme každého a tudíž je nenáročná na čtenáře. Dále, kniha se velmi lehce čte a čtenář se od ní nemůže odtrhnout? Buďme upřímní. Lehce se čte proto, že je to velmi nenáročná četba a sloh je taktéž velmi prostý. A že se od ní čtenář nemůže odtrhnout? No jak by mohl, když skoro v každé druhé kapitole najdeme takové ty nutící, vyděračské prostředky, jako například náznaky předbíhání děje (např. věta typu "To jsme ale ještě netušila, co se brzy stane" uprostřed kapitoly ), či že kapitola skončí např. větou "A to byl poslední den, kdy měl můj život smysl"
Ale pozor dámy a pánové, odložte pomyslné kameny a čtěte dál.
I těch pár věcí (ač docela základních věcí u knihy), co jsem zkritizovala, nemění nic na tom, že ta kniha je opravdu skvělá. Přečetla jsem ji během dne, byla to hodně oddechová knížka a člověk si u ní opravdu dokáže odpočinout. U některých pasáží, nebo jen vět, jste se museli zarazit a dlouze nad nimi zapřemýšlet, protože v nich bylo hodně pravdy, nebo měli nějaký mnohem hlubší význam. Dalším nesporným kladem byl příjemný šibeniční humor, který procházel celou knihou. A o tom, jak byl celý příběh dojemný, snad nemusím ani mluvit (a ano, brečela jsem) Snad jen musím říct, že část s autorem Císařského neduhu mě dost zklamala, přišlo mi to napsáno strašně uměle a nakonec to celé nemělo žádný význam.

04.02.2014 4 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Po Eragonovi jsem do své knihovničky sáhla, protože jsem potřebovala nějakou lehčí, oddechovější knihu, u které budu mít jistotu, že mě bude opravdu bavit. A Eragon je zaručená kvalita :)
Už ani nevím, po kolikáté jsem knihu četla, ale dle ohmatanosti stránek (pravda, paperback dělá svoje) to bylo více než párkrát. Ale ať ji čtu byť třeba po páté, vždycky mě hrozně baví spolu s Eragonem prožívat jeho příběh a vždy ve mě kniha vyvolává stejné pocity. Pokaždé mu závidím Safiru, zbožňuju Broma, posmrkávám u smutných, na city čtenářů útočících chvílích, a snad nikdy mě neomrzí znovu a znovu se zamilovávat do Murtagha :D
Možná je pravda, že na příběhu vidím trochu více chyb, než když jsem byla malá a naprosto unešená z draků a z celého Eragonova příběhu. To přesto nic nemění na tom, že kniha je moje srdcovka a vždy bude mít čestné místo v mé knihovničce. Už je za to si zaslouží plný počet bodů.

26.01.2014 5 z 5