Blekí Blekí komentáře u knih

Zaříkávač Zaříkávač Michael Scott

Zaříkávač mě narozdíl od Vědmy nenudil. V tomhle díle knihy se děj konečně pořádně rozjíždí a často taky pěkně zamotává. Vždy se najde něco, co vás překvapí. Například příběh Scathach, Johanky a později i Germaina, Palaméda a Shakespeara se vyvíjí opravdu zajímavě a já se těším, jak to všechno dopadne. Autor má taky neskutečnou fantazii, to se mu musí nechat.Mou nejoblíbenější postavou stále zůstává Josh. Pokud chcete důvod, budu se opakovat, ale mám ho ráda jednoduše proto, že dělá chyby. Dokonalé postavy mě nebaví. Machiavelli a Billy jsou opravdu skvělá dvojka. A John Dee? Ještě záludnější než kdy dřív. Nemohla jsem se rozhodnout, jestli knize dám 3 nebo 4 hvězdičky. Kdyby to šlo, ideální by bylo 3,5* Nakonec dávám ale vyšší hodnocení, protože tenhle díl byl přece jen lepší než předchozí.

25.03.2013 4 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Už dlouho, hodně dlouho, jsem nečetla tak dobrou knihu, aby mě tak vtáhla do děje, abych se téměř stala součástí příběhu. Prožíváte s postavami všechny jejich strasti a nebezpečí a věřte mi, těch tam není málo. Postavy si buď zamilujete, nebo je naopak neskutečně nenávidíte. Já si třeba zamilovala Jona a Aryu, celkově všechny Starky, ale tihle dva vítězí na plné čáre. Taky příběh Daenerys a khala Droga jsem doslova hltala.
Na knize se prolína několik příběhů. Mě občas nějaký nudil, převážně tedy příběh Catelyn a sem tam Neda, ale jako mínus bych to neviděla.
Obrovské plus na knize je prostředí, kde se odehrává. Středověký fantasy román. Člověk si při takovém pojmu často vzpomene na Eragona. Ale je to úplně jiné kafe. Tenhle středověk je reálný, žádní princové a princezny, slušní lidé a přikrášlený život. Tady se umírá, vraždí, znásilňuje, život je krutý, největším byznysem jsou nevěstince a čestného člověka aby jste pohledali. Když se mě lidi ptali jaká ta kniha je, odpovídala jsem prostě: "Drsná!" Protože ono to tak doopravdy je.
Dávám 5*, bez váhání. Je to špička ve svém žánru.

19.03.2013 5 z 5

Vědma Vědma Michael Scott

Vědma. Upřímně, špatně se mi hodnotí každá kniha zvlášť, konkrétně u této série by asi bylo lehčí hodnotit celou sérii najednou, ale budiž, jdu na to. Znovu stejná negativ. Děj se strašně táhne! Děje se šíleně moc věcí najednou, ale v celé knize uběhne den, dva, víc ne. Člověk pak přečte 3 knihy, cca 1300 stránek a ejhle, on v příběhu neuběhl snad ani týden. Pokud se tímto autor snažil člověku ukázat, jak náročné to pro dvojčata musí být, za pár dní vstřebávat tolik informací, přežít tolik bitev a útoků, tak gratuluji, povedlo se mu to dokonale. Potěšilo mě, že přestože se v knize "střídá" několik příběhů- dvojčata a Flamel, Perenela na Alcatrazu, John Dee či Machiavelli- tak to nenudí, nesvádí vás to k tomu zaměřit se na jeden příběh a ostatní přeskakovat. Na knize se mi nejvíc líbí, že téměř všechny postavy mají nějakou předlohu a autor si je nevymýšlí. To se týče jak opravdových historických postav, tak mýtických a legendárních stvoření. Člověku to opravdu rozšíří obzory.
Dávám 3*, protože kniha mi místy přišla nudná a nebavila mě jako předchozí díly.

03.03.2013 3 z 5

Čaroděj Čaroděj Michael Scott

Tahle série mě opravdu baví. Je to propracované, má to děj, zaujalo mě to a vtáhlo do příběhu. Ale připadá mi, že se v jednotlivých knihách děj strašně táhne. V celé knize Čaroděj uběhne jen pár dnů a přitom se toho stane tolik, že to člověk nestíhá vstřebávat.Co se postav týče, postřehla jsem, že spoustu lidí nemá rádo Joshe. Ten je zase můj oblíbenec. Víte proč? Protože dělá chyby a není dokonalý. Vůbec se mu nedivím, že je podezřívavý a sem tam kolísá mezi stranou "dobra" a "zla," protože jednoduše nedokáže pochopit, která je ta dobrá. Zato nemám ráda Sofii. I jako postava mi tam příjde... občas jako kdyby jen do počtu.

25.02.2013 4 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Knihu jsem přečetla za dva dny, ale ne z důvodu že by byla tak neskutečně úžasná, to ne, měla jsem jen hodně volného času. Tím ale nechci trvrdit že není dobrá.Jak jsem psala v recenzi u předchozího dílu, na HP jsem přišla docela pozdě a první jsem viděla všechny filmy, až poté jsem četla knihy, což mi zážitek z knihy trochu zkazilo, nic mě tam nepřekvapilo. Kniha mě bavila, všechny mé oblíbené postavy umřely, ale s tím už počítám. Jediné, co se mi na knize vyloženě nelíbilo, je konec. Čekala jsem něco velkolepějšího. A to, jak skončil lord Voldemort, bylo... neskutečně chabé, čekala jsem prostě něco víc. Ne jen kratký odstavec, navíc napsaný tím způsobem, že jsem ho četla pro jistotu víckrát abych pochopila co se vážně stalo. To mě dost zkamalo.

18.02.2013 4 z 5

Na pokraji temnoty Na pokraji temnoty Barbara Erskine

U téhle knihy jsem chvíli nevěděla jestli se mi vlastně líbí nebo ne a dlouho jsem se rozhodovala mezi 3 a 4 *
Co se mi na knize nelíbilo. Jednoduše, nemám ráda když děj ubíhá tak neskutečně rychle. V téhle poměrně tenké knize se stihl odehrát celý dlouhý Adamův život a já prostě nestíhala. Normálně bych takhle tlustou knihu četla 2-3 dny, ale tuhle jsem četla snad týden, protože bylo strašně náročné za den "prožít" třeba 30 let. Taky jsem netušila že lze tak nenávidět knižní postavu. Já tu Brid opravdu nesnášela. Ale rozhodně bych to nepřidala k mínusům knihy
Proč jsem nakonec dala vyšší hodnocení? Jednoduše proto, že si to autorka zaslouží. Až po přečtení knihy jsem si uvědomila, jak skvělá a hlavně propracovaná byla. A autorčin spisovatelský um rozhodně nelze popřít, dokázala totiž do tříset stránkové knihy dát jeden dlouhý život a několik generací.

13.02.2013 3 z 5

Úkryt před světlem Úkryt před světlem Barbara Erskine

Autorku knihy, B. Erskinovou, mám ráda a když mám možnost přečíst si jednu z jejích knih, nepohrdnu. V případě této knihy ale musím říct, že patří k autorčiným slabším dílům. V knize se dlouho nic neděje, začátek mi připadá takový o ničem a o všem zároveň. Plně to vystihuje rozhovor s kamarádkou, když jsem četla knížku ve škole.
"O čem to je?"
"Já vlastně ještě ani nevím."
"Jsi na 89 stránce a nevíš o čem to je?"
"Ne."
Děj se pořádně rozhýbe až okolo třísté stránky. Ale pozor, i přes tuhle skutečnost, že děj lehce vázne, bych si nedovolila tvrdit, že kniha není dobrá. Ona dobrá je, přímo skvělá. A rozhodně stojí za přečtení.

07.02.2013 3 z 5

Z celé HP série byla dle mě tahle kniha nejlepší, uvidíme jestli ji poslední díl trumfne :)
Neskutečně mě bavilo sledovat život lorda Voldemorta a dozvědět se více o jeho minulosti. V dílu se taky konečně pořádně zahýbalo s dějem, ne že by to doteď byla nuda, ale hlavně konec knihy byl nářez. Velké plus u mě má díl taky proto, že tam přece jen bylo trochu víc Severuse, což je má oblíbená postava.

Jediná věc, která mě neskutečně mrzí je to, že přestože na to mám věk, na knižní HP sérii jsem nevyrůstala, přetože čtu hodně od mala. Prostě jsem se ke knihám nějak nedostala, nebo spíš se ony nedostaly ke mě. Všechny filmy jsem viděla dřív než jsem přečetla knihy, což je taky velké mínus. Mrzí mě, že nikdy nezažiju ten pocit překvapení, když se třeba v knize zjistí, kdo je Princ dvojí krve a mrzí mě, když mě nijak nepřekvapí děj ani zápletky. Škoda, ale na kvalitě knih to rozhodně neubírá.

04.02.2013 5 z 5

Alchymista Alchymista Michael Scott

Taková nenáročná, oddechová knížka. Nápad sice nijak originální není, americké teenagery předurčené starodávnou věštbou k něčemu velkému najdete v v hodně knihách, ale příběh stejně zaujme. Líbí se mi, jak autor zvládl nacpat tolik historických a mytologických postav do jednoho příběhu, a ještě to všechno propojit se známými světovými událostmi. Prostě to dává smysl, jde vidět že to má vymyšlené.
Určitě si přečtu další díl, Alchymista na mě působí tak trochu jako úvod k nějakému většímu příběhu.

01.02.2013 3 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Nádherná kniha s úžasným příběhem, který vás opravdu vtáhne a nepustí. Četla jsem ji ve slovenštině, což mi příběh obohatilo, protože slovenština je opravdu nádherný a dle mě romantický jazyk. Konec mě už bohužel moc nebavil, tak proto o hvězdičku méně.

15.01.2013 4 z 5

Dračí let Dračí let Anne McCaffrey

Knihu jsem si vypůjčila hlavně kvůli mé lásce k drakům, ale upřímně mě zklamala. Asi jsem čekala něco jiného nebo mám jiný vkus, protože celkově je to kniha oblíbená, ale mě nijak nezaujala. Přečetla jsem ji za pár dní, ale spíš díky přebytku volného času než tomu, že by mě příběh opravdu vtáhl do děje. Postavu jsem si kromě F´lara neoblíbila žádnou. Hlavní hrdinka Lessa mi naopak byla nesympatická a já nad ní často jen kroutila hlavou. Dost mě mrzelo, že charaktery ostatních postav tam moc rozebrány nebyly. Hodnotím dvěma hvězdičkami. Knihu jsem přečetla, mezi odpad rozhodně nepatří, ale nebudu se k ní vracet.

08.01.2013 2 z 5