Lhář

Valhala je v troskách. Loki, adoptovaný Odinův syn, patron podvodníků a zrádců, se postaví na stranu triumfujících zástupů Božích. Ve světě, kde se zbloudilá mytologická božstva spolčují s pekelnými démony, jsou jeho služby neocenitelné. Loki se stává andělským klukem pro všechno, alespoň to si archandělé myslí. On má však své vlastní plány. Na tomto i onom světě existují záležitosti, které není možné vyřídit se svatozáří nad hlavou. -- zdroj: www.legie.info --...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/77_/77868/lhar-lhar-5ck-77868.jpg 4220

Lhář 1.

Romány, Fantasy
Vydáno, Triton

Kłamca 1, 2005

Kniha Lhář

Metla

Pohled na obálku vzbuzuje dojem akční četby, což je poněkud zavádějící. Ano, na nějakou tu střelbu v pár povídkách dojde, bohužel bez patřičné dávky napětí. Hlavní hrdina je Loki, bůh klamu; se schopností měnit podobu, zneviditelnit se a s podobnými triky v rukávu je prakticky neporazitelný, nelze se o něj obávat. Navíc – držet palce vrahovi, zloději, lháři, zrádci a nenapravitelnému intrikánovi? Autor se snažil postavu podat jako sympatického čtveráka, ač spíše záporného: sobeckého, nevypočitatelného a všehoschopného. Rozporuplné charaktery mi v knihách a filmech často sedí, Loki je však na můj vkus nahozený příliš plytce. Jeho motivace zůstala utajena a tak byl problém ztotožnit se s činy nordického frikulína.
Kniha vyžaduje znalost severské mytologie, orientovat se ve slovanské a křesťanské také pomůže. Já jsem stěží expert; kdo si má sakra pamatovat, který bůh s kým, proč a s jakým výsledkem, určitě mi unikla spousta narážek. Z několika povídek pomrkává filmová klasika, např. „Terminátor“, „Exorcista“ a další. Až na jednu výjimku jde o krátké příběhy, obvykle se odehrávají v současnosti, zřídka přeskočíme do síní Valhally, místy se pousmějeme, někdy krátce zamyslíme. Snadná četba, ovšem na úkor výraznějších emocí; mám pocit, že se dalo přitlačit na všech frontách a stvořit zábavnější i myšlenkově bohatší jízdu.
Hodnocení povídek mi většinou vrávoralo mezi nepřevratnými 60–70%. Zmínku zaslouží kvalitní zpracování – překlad je fajn, redakci uniklo minimum chyb a vzhled svádí ke koupi. 65%

wildXchos
07.07.2019

Kniha mě hodně zaujala tématem. Ze začátku bylo těžké pochopit, co se tam vlastně děje, ale druhá polovina knihy byla skvělá.

OFKitsune
05.06.2019

Na knihu jsem náhodně narazila v knihovně. Ne že by mě nějak zaujal obal, to spíše ten název. Děj jsem doslova zhltla, doporučila kamarádkám a ty na tom byly stejně. Poutavé, ne moc zdlouhavé, logické postupy, humor, skvělé postavy, ... prostě paráda. Určitě tuhle sérii dočtu.

Lethania
06.04.2019

Kniha je psáná formou krátkých povídek, ve kterých pokaždé vystupuje severský bůh Loki. Děj je zasazen do moderního světa, což je neotřelý a originální nápad. Lokiho/Lháře jsem si oblíbila hned na prvních stránkách, protože mám ráda severskou mytologii (mám o ní i něco málo načteno). Samozřejmě se v knize neobjevují pouze severští bohové, ale také řečtí a jiní, andělé a démoni. Povídky se četly samy, knihu jsem měla přečtenou za jediné odpoledne. Trochu mi to připomíná Atticuse od Kevina Hearneho. Doporučuji.

Hadati
27.02.2019

Nápad o Lokim, který žije v našem současném světě, mně nadchnul, i když jsem tušil, že to bylo tak trochu opsáno od Amerických bohů Neila Gaimana. Oproti Gaimanovi je to rychlé a svižné čtení, ale to je jeden z mála kladů této knihy. Druhým z nich je, že se kniha skládá z krátkých povídek. A teď k tomu špatnému. Měl jsem pocit, jako bych si dal guláš, který má všechny přísady – maso, koření, cibuli, ale toho všeho je tam pomálu. A ono není dobré vařit jen z vody. Mělo to nápad, ale ten nebyl nijak zvlášť dotažen. To, že velký lhář Loki poklonkuje andělům a je pro ně poslušný pejsek, bylo největším zklamáním. Mělo to humor, ale tak nepatrně, jako je šafránu. Ani jednou mě nic nepobavilo tak, že by se alespoň zvedly koutky úst. A příběhy byly zcela nedotažené, jako by je psal patnáctiletý kluk s obdobnou fascinací sexem a stejnou neznalostí. Korunu tomu pak autor nasadil, když na mnoha místech se jeho postavy červenaly jako malé děti nebo se smály v nepříhodných situacích. No řekněte, smály by se dospělé ženy malýmu klukovi za to, že je teroristy donucen se svléknout do naha? Pochopil bych hysterický smích, ale takhle jsem to v žádném případě nechápal. A podobných věcí tam bylo vícero. Pro mě jedno velké zklamání, které jsem dočetl jen díky tomu, že kniha je tak tenká.

Natali692000
22.11.2018

Upřímně jsem se lehce obávala při představě Lokiho v moderním světě. Zkrátka mi to vůbec nesedělo a nedokázala jsem si to úplně představit. Ale víte co? Ono to funguje. Dokonce fakt skvěle.. Knížka mě bavila, četla se lehce a hlavně ten Lokiho humor.. prostě parádní.

silvara
01.09.2018

Jedno z nejlepších zpracování Lokiho. Přesně jako by vypadl ze stránek Eddy. Záludný, intrikánský a pravidelně končící v postelích krásných žen ☺️ Perfektní kniha, která mě pobaví bez ohledu na to,po kolikáté ji čtu (zničení Legionu je prostě legendární).

Lenka.Vílka
27.06.2018

Před čtením: to by nemuselo být špatné...
Během čtení: co to, k@#?a?!
Po dočtení: co?!

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILER
Takhle, já celou dobu nechápala, co tím chtěl básník říct. Začátek byl dobrý. Jedna facha Lháře, ať každý čtenář ví, kam tohle bude směřovat. A potom okénko do minulosti, ať víme, jak se dostal ke své nové práci. V tomhle bodě mě zamrzelo, že autor si víc nepohrál s archanděly, protože pokud to čte někdo "nepoznamenaný", mohl by mít problém. Ale tam se držíme jenom chvilku. Že jsou archandělé do sebe zahledění parchanti, co jdou přes mrtvoly (stejně jako všichni andělé) vím jenom ze seriálu Supernatural, ale jinak bych si je ani nepředstavovala. Potom další prácička. A další. Mimochodem, je kniha klasický příběh nebo povídky? To jsem nepochopila. Nějak jsem čekala, že Loki dostojí své podstatě, na konci se ukloní a nakope anděly do sedinek a se slovy: "Takhle jsem to celou dobu plánoval, volové!" a za smíchu odkráčí se svou milovanou (tak snad to bude pointa, kterou nám autor sdělí později. Protože milovaná je puf a on se nám samozřejmě neobtěžoval sdělit svůj plán). Doufám proto, že od dalšího dílu kniha bude mít normální děj. Snad tomu bude vzhledem k posledním stranám. Kvůli nim si taky půjčim další díl. Jinak bych se na to vyprdla.

Update (15.8.2018): začínám se nějak hlouběji zajímat o tohle odvětví mytologie. Protože...koukám na Supernatural, kde zrovna vypráví Gabriel o tom, jak (a proč) zachránil Lokiho z jeho trestu a bylo to přesně jako v knize. Tohle jsou pro mě všechno nové věci, takže nevím, co je fantazie autorů a co "daný fakt". Ale mám v plánu to v nejbližší době prozkoumat...