Lhář

Valhala je v troskách. Loki, adoptovaný Odinův syn, patron podvodníků a zrádců, se postaví na stranu triumfujících zástupů Božích. Ve světě, kde se zbloudilá mytologická božstva spolčují s pekelnými démony, jsou jeho služby neocenitelné. Loki se stává andělským klukem pro všechno, alespoň to si archandělé myslí. On má však své vlastní plány. Na tomto i onom světě existují záležitosti, které není možné vyřídit se svatozáří nad hlavou. -- zdroj: www.legie.info --...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77868/big_lhar-lhar-5ck-77868.jpg 4.1243

Lhář 1.

Romány, Fantasy

Vydáno: , Triton

Kłamca 1, 2005

Kniha Lhář

ludek.n
30.06.2021

Úvodní kniha Ćwiekova Lháře má podobu povídek, navzájem spojených ústřední postavou severského boha ohně a lží Lokiho, jenž je prezentován jako veselý šprýmař, cynik, nemilosrdný zabiják, mistr převleků a samozřejmě také jako lhář a podvodník na slovo vzatý. Jeho akční rádius bychom mohli popsat parafrází známé lidové moudrosti: kam Bůh nemůže, nastrčí Lokiho. Ostatně, kdo už by měl o archandělském triumvirátu a Božích zástupech vědět víc, než polští autoři. Vždyť křesťanské Polsko je dnes dost možná papežštější než sám Vatikán. Jednotlivé povídky v této knize jsou svým rozsahem spíše kratšího charakteru, to ale neznamená, že by jim chyběla údernost a tah na bránu. Na druhou stranu mě zklamaly pointy, snad s výjimkou Sebevraha, kterému naopak tleskám. Účelnost vstupů Anubise (Beránkova krev) nebo Belzebuba (Hlupák na kopci) jsem snad ani nepochopil a jejich význam mi zůstal utajen. Přiznávám bez mučení, že tohle obcování s anděly jsem si užil o hodně méně, než pojetí, s kterým přišla o rok dříve jiná polská autorka Maja Kossakowská ve své knize Rozsévač větru. Tak uvidíme, s čím se Ćwiek vytasí v dalších pokračováních.

Metla
13.02.2020

Pohled na obálku vzbuzuje dojem akční četby, což je poněkud zavádějící. Ano, na nějakou tu střelbu v pár povídkách dojde, bohužel bez patřičné dávky napětí. Hlavní hrdina je Loki, bůh klamu; se schopností měnit podobu, zneviditelnit se a s podobnými triky v rukávu je prakticky neporazitelný, nelze se o něj obávat. Navíc – držet palce vrahovi, zloději, lháři, zrádci a nenapravitelnému intrikánovi? Autor se snažil postavu podat jako sympatického čtveráka, ač spíše záporného: sobeckého, nevypočitatelného a všehoschopného. Rozporuplné charaktery mi v knihách a filmech často sedí, Loki je však na můj vkus nahozený příliš plytce. Jeho motivace zůstala utajena a tak byl problém ztotožnit se s činy nordického frikulína.
Kniha vyžaduje znalost severské mytologie, orientovat se ve slovanské a křesťanské také pomůže. Já jsem stěží expert; kdo si má sakra pamatovat, který bůh s kým, proč a s jakým výsledkem, určitě mi unikla spousta narážek. Z několika povídek pomrkává filmová klasika, např. „Terminátor“, „Exorcista“ a další. Až na jednu výjimku jde o krátké příběhy, obvykle se odehrávají v současnosti, zřídka přeskočíme do síní Valhally, místy se pousmějeme, někdy krátce zamyslíme. Snadná četba, ovšem na úkor výraznějších emocí; mám pocit, že se dalo přitlačit na všech frontách a stvořit zábavnější i myšlenkově bohatší jízdu.
Hodnocení povídek mi většinou vrávoralo mezi nepřevratnými 60–70%. Zmínku zaslouží kvalitní zpracování – překlad je fajn, redakci uniklo minimum chyb a vzhled svádí ke koupi. 65%

wildXchos
07.07.2019

Kniha mě hodně zaujala tématem. Ze začátku bylo těžké pochopit, co se tam vlastně děje, ale druhá polovina knihy byla skvělá.

OFKitsune
05.06.2019

Na knihu jsem náhodně narazila v knihovně. Ne že by mě nějak zaujal obal, to spíše ten název. Děj jsem doslova zhltla, doporučila kamarádkám a ty na tom byly stejně. Poutavé, ne moc zdlouhavé, logické postupy, humor, skvělé postavy, ... prostě paráda. Určitě tuhle sérii dočtu.

Lethania
06.04.2019

Kniha je psáná formou krátkých povídek, ve kterých pokaždé vystupuje severský bůh Loki. Děj je zasazen do moderního světa, což je neotřelý a originální nápad. Lokiho/Lháře jsem si oblíbila hned na prvních stránkách, protože mám ráda severskou mytologii (mám o ní i něco málo načteno). Samozřejmě se v knize neobjevují pouze severští bohové, ale také řečtí a jiní, andělé a démoni. Povídky se četly samy, knihu jsem měla přečtenou za jediné odpoledne. Trochu mi to připomíná Atticuse od Kevina Hearneho. Doporučuji.

Hadati
27.02.2019

Nápad o Lokim, který žije v našem současném světě, mně nadchnul, i když jsem tušil, že to bylo tak trochu opsáno od Amerických bohů Neila Gaimana. Oproti Gaimanovi je to rychlé a svižné čtení, ale to je jeden z mála kladů této knihy. Druhým z nich je, že se kniha skládá z krátkých povídek. A teď k tomu špatnému. Měl jsem pocit, jako bych si dal guláš, který má všechny přísady – maso, koření, cibuli, ale toho všeho je tam pomálu. A ono není dobré vařit jen z vody. Mělo to nápad, ale ten nebyl nijak zvlášť dotažen. To, že velký lhář Loki poklonkuje andělům a je pro ně poslušný pejsek, bylo největším zklamáním. Mělo to humor, ale tak nepatrně, jako je šafránu. Ani jednou mě nic nepobavilo tak, že by se alespoň zvedly koutky úst. A příběhy byly zcela nedotažené, jako by je psal patnáctiletý kluk s obdobnou fascinací sexem a stejnou neznalostí. Korunu tomu pak autor nasadil, když na mnoha místech se jeho postavy červenaly jako malé děti nebo se smály v nepříhodných situacích. No řekněte, smály by se dospělé ženy malýmu klukovi za to, že je teroristy donucen se svléknout do naha? Pochopil bych hysterický smích, ale takhle jsem to v žádném případě nechápal. A podobných věcí tam bylo vícero. Pro mě jedno velké zklamání, které jsem dočetl jen díky tomu, že kniha je tak tenká.

Natali692000
22.11.2018

Upřímně jsem se lehce obávala při představě Lokiho v moderním světě. Zkrátka mi to vůbec nesedělo a nedokázala jsem si to úplně představit. Ale víte co? Ono to funguje. Dokonce fakt skvěle.. Knížka mě bavila, četla se lehce a hlavně ten Lokiho humor.. prostě parádní.

silvara
01.09.2018

Jedno z nejlepších zpracování Lokiho. Přesně jako by vypadl ze stránek Eddy. Záludný, intrikánský a pravidelně končící v postelích krásných žen ☺️ Perfektní kniha, která mě pobaví bez ohledu na to,po kolikáté ji čtu (zničení Legionu je prostě legendární).