blackoutzuzi blackoutzuzi komentáře u knih

Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Stuart Turton

Už od začátku jsem měla problém s hlavní postavou - vadilo mi, že jsme byli vrženi do děje, o kterém jsme nic nevěděli a nedostali tak prostor seznámit se s "pozadím" situace hlavního hrdiny. Ani s přibývajícími stránkami jsem se do něho nedokázala vcítit, přistihla jsem se, že mi osud hlavního hrdiny byl vlastně ukradený, a to rozhodně není dobře. Celý je to hrozně zamotaný příběh, pokud jste se nesoustředili - smůla, můžete začít od začátku :D, ačkoli jsem se v tom postupně začala jakž takž orientovat, nedokázal mě děj dostatečně okouzlit, aby mě zcela pohltil a já se do něho ponořila a hltala každé slovo. Navíc děj se v knize často opakuje a to mě moc nebavilo. Jednoduše - kniha trvala příliš dlouho.
Příběh to byl ale neotřelý, zase to trochu okořenilo nabídku současné krimi literatury. Potenciálního čtenáře zaujme jak obálka, tak i anotace a věřím, že ti, kteří vyhledávají náročnější literaturu, si přijdou na své.

18.05.2020 3 z 5

Dvojité dno Dvojité dno J. H. Krchovský (p)

Krchovského zbožňuji! Z jeho textů na jednu stranu cítíte smutek, ale na druhou do nich dokázal vnést i kapku ironie, nadsázky a humoru! Nechápu jak se mu to povedlo, ale jeho styl mě naprosto nadchnul a já toho chci od něho číst mnohem víc! :) Ve svých krátkých a úderných verších ve mně dokázal vzbudit silné emoce. Cenim a doporučuji!

Někdo blízký Někdo blízký Cara Hunter

Skvěle napsaná detektivka s bravurně vykreslenou charakteristikou celé rodiny zmizelé Daisy. Autorce se podařilo ze svého literárního debutu vytřískat maximum a myslím, že na něj může být právem pyšná. Ačkoli je závěr knihy hodně diskutabilní - mě dost šokoval a myslím, že autorka svou knihu ukončila vskutku originálně.

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Houbařku řadím k těm lepším knihám, které jsem loni přečetla. Příběh se odehrává především v okolí lesa, ale ocitneme se i ve městě plném každodenních problémů. Autorka se zde věnuje problematice zneužívání, mezilidským vztahům a především poukazuje na naše vnitřní démony, které, ač se tváříme, že už zmizely, tak jsou stále s námi, jdou v našich patách, jsou naším stínem a čekají na naši slabou chvilku, aby nás zničily..

14.05.2020 4 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Tak už jsem konečně i já začala číst Chrise Cartera!
Velmi sympatický hlavní hrdina i jeho parťák, napínavý děj, krásně čtivé, místy surové, ale pořád do jisté míry snesitelné :)

14.05.2020 4 z 5

Velmi povedený komiks, který nás seznamuje se životem českého atleta a olympijského vítěze - Emila Zátopka. Krásné ilustrace, příběh. Prostě všechno :)

Světla zimní noci Světla zimní noci Pam Jenoff

Jestli je něco, kvůli čemu jsme se ve škole učili číst – jsou to právě takové příběhy jako Světla zimní noci..

13.05.2020 5 z 5

Mortina Mortina Barbara Cantini

Mortina je děsně rozkošný příběh o tom, že být odlišný rozhodně není nic špatného. Ukazuje, že právě v odlišnosti je síla a určité kouzlo, které může okolí i fascinovat! Příběh je to neuvěřitelně milý, jednoduchý a pohladí vás po duši :))
No a co je největší plus knihy? Ty ilustrace! Do těch se nejde nezamilovat! Jsou do detailu propracované, nápadité, poutavé a navíc ve vás evokují typické kresby Tima Burtona :))

13.05.2020 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Naprosto strhující děj, z kterého čtenáře mrazí. Bílá nemoc je kniha, kterou by si měl přečíst každý. K. Čapek je prostě Pan spisovatel!

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Zimní lidé jsou velmi znepokojující příběh, který vám dá nahlédnout do světa neživých a stanete se svědky rodinné tragédie.. Skvělá věc pro všechny, kteří holdují hororům, především duchařinám!

Matka Matka Karel Čapek

Ta atmosféra, gradace a závěr? Naprosto geniální. Vidět to na divadle musí být velmi emotivní zážitek!

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Jaroslav Kmenta - hrdina naší doby!

Jiná Gabriela Koukalová Jiná Gabriela Koukalová Martin Moravec

Bavilo i zabolelo. Rozhodně nejsem jedna z těch, která by vůči Gábině Koukalové změnila postoj a to jen kvůli tomu, že otevřeně hovořila o ožehavých tématech. Já ji můžu jedině doporučit! Především těm, kteří si nedělají názor na věc pouze na základě toho, co prezentují média.

12.05.2020 4 z 5

Feminismus je pro každého Feminismus je pro každého Chimamanda Ngozi Adichie

Jedná se o upravený projev, který měla autorka na konferenci TEDxEuston, ve kterém se rozpovídala na téma feminismus. Autorka zde popisuje své zkušenosti s feminismem a snaží poukázat na to, že feminismus nepředstavuje pouze "boj za ženská práva", ale hlavně snahu o prosazování rovnoprávnosti. Zmiňuje skutečnost, že většina lidí, když slyší pojem "feministka" automaticky si to spojí s něčím negativním. Přitom jeho význam nereprezentuje snahu povyšovat ženy nad muže - jak řekla B. Nesvadbová v jednom rozhovoru - "Lidé feminismus špatně chápou. Kdyby se řeklo rovnoprávnost, tak se pod to podepíše každý." A přesně tohle nám chce Adichieová svým projevem předat - jak je důležité, aby se ve společnosti pěstovala rovnoprávnost pohlaví a zároveň se přetrhaly veškeré předsudky a stereotypy.

12.05.2020 4 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Autor si zvolil velmi těžké téma a zhostil se ho parádně. Evidentně si na knize opravdu mákl, v doslovu se vyjadřuje o tom, s kým vším knihu konzultoval a kolik odborné literatury načetl - vážně klobouk dolů!

11.05.2020 5 z 5

Helter Skelter: Skutečný příběh Mansonovy vraždící sekty Helter Skelter: Skutečný příběh Mansonovy vraždící sekty Vincent Bugliosi

Autor knihy byl státním zástupcem a po celou dobu soudního procesu vedl obžalobu proti Mansonovi, díky tomu má kniha tolik co nabídnout:

- provede vás onou nocí, kdy se čtveřice stoupenců Charlese Mansona odebrala do domu 10050 na Cielo Drive a nocí, kdy zavraždili manžele LaBiancovi.
- zavede vás ale především do samotného soudního procesu
- šokující a místy velmi bezcitné výpovědi pachatelů
- exkurz do života Charlese Mansona
- několik bizarních situací přímo od soudu
- důkaz, jak moc neschopná losangeleská kriminální policie tenkrát byla a kolik toho posrala.

Zcela upřímně dodávám, že tahle kniha je letos asi to nejlepší, co jsem četla. Naprosto mě pohltila! Znáte ten pocit, kdy dokoukáte skvělý seriál a vy najednou cítíte takové prázdno a nevíte, co se svým životem? Tak to teď cítím já :grinning: Ne vážně, myšlenkami jsem stále v ní a s těmi, co kvůli téhle bandě šílenců přišli o své milované...

Btw. Nenechte se odradit těmi 700 stránkami, garantuju vám, že nakonec vám to bude vlastně připadat málo :)

12.06.2024 5 z 5

Druhá žena Druhá žena Michael Robotham

4,5 hvězdičky

Pokud bych měla doporučit autora krimi příběhů, jehož styl podle mě sedne fakticky každému - bude to Michael Robotham.

Jak vidím, že mu vyšla nová kniha, beru ji, ani si nečtu anotaci.

Velmi, velmi čtivý, vždycky. V téhle sérii zbožňuji postavu Joe O'Loughlina, vynikajícího psychologa, jehož úsudek už několikrát zachránil mnoho situací i životů. Velký sympaťák. Navíc pokud máte rádi napínavé krimi příběhy, ale zároveň nechcete nic, kde potečou hektolitry krve a surové scény (jako je to například u Chrise Cartera, který je ale fantastický), tak to je další důvod, proč sáhnout právě po knize M.Robothama!:)
Ale abych se vrátila zpět k tomuto dílu - za mě je jeden z nejlepších, opět výborně napsaný, celý příběh se tentokrát točí okolo rodičů Joea. Musím říct, že konec příběhu mě dost zasáhl, ten motiv i to, jak to celé dopadlo + vše okolo toho, čím si v tomto díle prochází Joe a jeho rodina, síla.. vynikající díl, napínavý, hluboký, silný. Strašně jsem si ho užila!

Asi ale musím zmínit, že pokud by někdo tento díl četl jako autorovu první knihu, dokážu si představit, že ho nezasáhne a nebude tolik bavit, jako někoho, kdo čte sérii postupně, jelikož přece jen nemá ještě vybudovaný vztah k naší hlavní postavě a kolem ní i celé jeho rodiny se tato kniha točí.. takže rozhodně doporučuji, ALE čtěte to raději hezky popořadě.

22.01.2024 4 z 5

Zavři oči Zavři oči Michael Robotham

4,5 hvězdičky

Další díl z mé oblíbené krimi série :)

Joe O'Loughlin je úžasná fiktivní postava, jeho si musí oblíbit úplně každý a věřím, že to díky němu má ta série takový úspěch :)

Zavři oči bylo intenzivní, nervydrásající, naprosto nepředvídatelné a ten konec!!! Achjo, no už se těším na další díl!

10.10.2023 5 z 5

Kdo roste v zahradě Kdo roste v zahradě Kateryna Michalicyna

Už je to strašlivě dávno, co se mi stalo, že by mě kniha pro děti rozplakala..)

Tohle bylo něco tak hřejivého, zároveň smutného, ale především strašně krásného! Skrze slavíka sledujeme dojemný příběh o hledání domova a svého místa na světě.. Je napsaný tak něžně, nenuceně, s přesahem, k tomu s informacemi o rostlinách, které rostou v zahradě i u nás:) A vizuál? Oksana Bula má jedinečný styl a opět ukázala jak dokáže i z "obyčejných" ilustrací navodit kouzelnou atmosféru!

Zkrátka - přesně takhle má kniha pro děti vypadat :)
Já jsem nadšená.

22.09.2023 5 z 5

Karneval zvířat Karneval zvířat Zuzana Dostálová

Autorky kniha Soběstačný je pro mě jedna z nejlepších, co jsem kdy četla, totálně mě odrovnala a mám ji v hlavě doteď. A tak mě maličko mrzí, že u KZ jsem se nedočkala podobných emocí.. Mám z knihy smíšené pocity, je napsaná velice dobře, krásně se čte a bavilo mě, jak se autorce podařilo přenést na čtenáře tu atmosféru a kulturu zájezdů, ten kontrast mezi slavnými koncertními sály, smokingy a životem v autobuse, po hotelích, vaření na pokojích, levných lahví alkoholu..

Ale měla jsem problém s těmi postavami, vůbec mi nesedly.. Pak ta romantická linka? Asi jsem ji nepochopila, navíc proč skončila tak, jak skončila..? Také mi moc nepasovala dohromady ta část odehrávající se na cestách po turné (ta mi přišla zbytečně dlouhá, repetitivního charakteru) s částí po návratu domů (u které by mi vůbec nevadilo, kdyby byla o dost delší:))

Co jsem ale pochopila moc dobře, tak tu message, co má kniha čtenářům předat - je mi naprosto jasné, že to umělci u nás v ČR nemají tak jednoduché, jak si veřejnost často myslí, jak mají představu, že vydělávají miliony a nic moc pro to nemusí dělat.. Pokud si to myslíš i ty, co čteš tuto recenzi - pak si knihu rozhodně přečti:))) Je mi líto, že ve mně příběh nevzbudil takové emoce, jaké nejspíš vzbudit zamýšlel.. Nicméně námět knihy je za mě dost originální a tuším, že autorce bude velmi blízký.

22.09.2023 3 z 5