Feminismus je pro každého

Feministka. Podivné slovo, s nímž se většina poprvé setká jako s nadávkou. Nemůže si najít chlapa, chce jen víc peněz, je ošklivá. Podobné a další stereotypy se až příliš často skrývají za cizím slovem „feminismus“. Aspoň takovou zkušenost má nigerijská bestselleristka Chimamanda Ngozi Adichieová. Kdykoliv se jako dítě i teenagerka pokusila nahlas říct svůj názor nebo jednat samostatně, hned to schytala. Feministka! Adichieová se ve dvou esejích vyrovnává s feminismem a obhajuje jej. Feminismus pro ni není bojem za ženská práva, ale snahou o lepší svět pro všechny. Do pravidel každodennosti jsou totiž kromě toho, co smí žena, vepsány povinnosti mužů. Všichni se tak krčí v klíckách vlastního genderu a výsledkem je často nešťastný, násilný svět. Feminismus není cestou boje — je možností sblížení....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366163/big_feminismus-je-pro-kazdeho-6P2-366163.jpeg 4.5174
Fejetony, eseje, Literatura naučná

Vydáno: , Host

We Should All Be Feminists, 2014

Kniha Feminismus je pro každého

Belatris

Jediný problém tohoto textíku je to, že je příliš krátký. Velmi lidsky, srozumitelně, niterně a stručně je zde podaný pohled na feminismus, jeho roli v dnešním světě nejen v kontextu Afriky, ale s univerzálním přesahem.
Některé příklady každodenního sexismu jsou znepokojivě povědomé. Přitom text není ani agresivní, ani naštvaný - naopak, sálá z něj víra v pokrok a naděje.

Lenka.Vílka

Zajímavě pojatá esej o tom, co to znamená, být feministka. Tedy, co to skutečně znamená. Možná proto je ten úvod tak vtipný. Protože si hned vybavíte přesně ty momenty, kdy se i vás ptali na přesně tyhle stejný kraviny. Protože to, že jste feministka vážně neznamená, že nenávidíte chlapy, umřete se spoustou koček a každý týden musíte kupovat balení AA baterek, protože jsou večery o samotě tak dlouhý.

Tahle kniha se nedá moc citovat. To bych sem musela dát všechno, jenom tenhle jeden kousek ;)

"Když jsem chodila na základní školu v Nsukce, univerzitním městě na jihovýchodě Nigérie, učitelka nám na začátku pololetí oznámila, že nám dá písemku, a kdo ji napíše nejlíp, ten bude moct celý rok dělat dozor. Třídní dozor, to bylo něco. Když měl někdo dozor, zapisoval každý den ty, kdo vyrušují, což už byla sama o sobě dosti opojná pravomoc, ale naše učitelka navíc takovému šťastlivci na chození po třídě a dohlížení na zlobily vtiskla do ruky rákosku. Použít ji člověk samozřejmě nesměl, ale i tak to pro mě v těch devíti letech byla lákavá vyhlídka. Moc jsem o funkci třídního dozoru stála. A písemku jsem opravdu napsala nejlíp ze všech. Jenže potom učitelka k mému údivu prohlásila, že dozor může mít jen kluk. Zapomněla to předtím upřesnit, protože jí to přišlo jasné. A druhého nejlepšího výsledku dosáhl kluk, takže tu roli dostal on. Ještě zajímavější na tom bylo, že šlo o hodného, mírumilovného tvora, který o obcházení třídy s rákoskou neměl sebemenší zájem. Naopak já po tom celá dychtila. Jenže jsem byla holka, on kluk, a tak třídní dozor přidělili jemu. Nikdy jsem na tuhle příhodu nezapomněla."

Jenom pro upřesnění. Autorka zde nepředvádí pokus o "objevení Ameriky", takže není důvod dávat jí špatné hodnocení, protože se jí podle čtenáře nepovedlo. Ona pouze sepsala své vlastní zkušenosti (které původně prezentovala jinde, viz úvod knihy) jako neevropanka.

Takže jo, pro mě byla kniha takovým příjemným strartem, než se pustím do ostatních knih autorky ;)

katkaq

Četla jsem tuto knihu v angličtině a musím říct, že mě zaujala a zklamala zároveň. Je důležité zdůraznit, že situace v Nigerii nebo v USA se liší od té, co máme my tady. Samozřejmě, že je si v mnoha věcech podobná, ale je důležité na ty rozdíly v chování, kultuře a vlastní zkušenosti nezapomínat. Některé myšlenky popsala moc hezky, ale u některých už se jí to tolik nepovedlo. Kniha, která stojí za přečtení a následné zamyšlení. Kniha, nad kterou lze vést debata.

chaera

Srozumitelně vysvětluje co je podstatou feminismu a proč je důležitý. Určitě mohu doporučit ostatním, ať už se o feminismus aktivně zajímají nebo ne. 5/5

hledaseniki

Útlá knížka, která vysvětluje význam feminismu, věcně, prostě a jasně. Nejde o sprosté slovo, ale o běžné slovo, které by mělo patřit do života každého z nás.
Kniha pro každého.

hana.zet
11.10.2020

"Veľmi veľa času venujeme tomu, že sa dievčatá snažíme naučiť jednu vec - aby sa trápili preto, čo si o nich mysia chlapci. Naopak to však neplatí. Neučíme chlapcov, aby sa snažili vzbudzovať sympatie. Až príliš veľa času venujeme tomu, aby sme dievčatám vysvetlili, prečo nemôžu byť nanevané, agresívne či drsné, čo už je samo osebe dosť zlé, ale potom sa otočíme a pre tie isté veci chválime či ospravedlňujeme chlapcov. Svet je zaplavený hromadami časopiseckých článkov a kníh, ktoré ženám vysvetľujú, čo robiť, aké majú a nemajú byť - a to všetko len preto, aby priťahovali a tešili mužov. Naproti tomu, sprievodcov pre mužov, ako potešiť ženu, je ako šafranu."

Geniálne.
Táto úžasná žena všetkým jasne vysvetli, prečo feminizmus tento svet potrebuje, ženy i muži, a že to má byť skrátka norma, bežná vec. Prečítajte si túto knižočku Chimamandy Ngozi Adichie. Dajte ju prečítať vašim mužom a vašim deťom. A hlavne ich veďte k tomu, že neexistuje lepšie pohlavie. A že žena môže byť feministka a nosiť ihličky. A tiež nemusí. Že chlapci i dievčatá môžu tlačiť kočík a dievčatá i chlapci môžu kopať do lopty. Že dievčatá nemusia len ako bejby sedieť v kúte a snažiť sa všetkým páčiť. Lebo nikde nie je určené a presne vymedzené, čo je už na dievča priveľa.

jana1199
04.07.2020

Dostala jsem jako dárek od kamarádky - sama bych si ji asi nikdy nekoupila. Ač se mi vizuálně moc líbila, obsahem už tolik ne. Není to můj šálek kávy.

memphisz
08.06.2020

Silná přednáška přepsaná do útlé knížky. Z TED talks má autorka také skvělou přednášku o nebezpečí single story pohledu.

Ale zpět k této knížce. Rychlá a přímočará řeč o zkušenosti s nerovností mezi pohlavími v různých (zásadních) oblastech. Zkušenost z Nigérie, které ale platí univerzálně i u nás.

"Feminista: člověk, který věří v sociální, politickou a ekonomickou rovnost pohlaví." Tak prosté!