Feminismus je pro každého

Feministka. Podivné slovo, s nímž se většina poprvé setká jako s nadávkou. Nemůže si najít chlapa, chce jen víc peněz, je ošklivá. Podobné a další stereotypy se až příliš často skrývají za cizím slovem „feminismus“. Aspoň takovou zkušenost má nigerijská bestselleristka Chimamanda Ngozi Adichieová. Kdykoliv se jako dítě i teenagerka pokusila nahlas říct svůj názor nebo jednat samostatně, hned to schytala. Feministka! Adichieová se ve dvou esejích vyrovnává s feminismem a obhajuje jej. Feminismus pro ni není bojem za ženská práva, ale snahou o lepší svět pro všechny. Do pravidel každodennosti jsou totiž kromě toho, co smí žena, vepsány povinnosti mužů. Všichni se tak krčí v klíckách vlastního genderu a výsledkem je často nešťastný, násilný svět. Feminismus není cestou boje — je možností sblížení....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/366163/feminismus-je-pro-kazdeho-6P2-366163.jpeg 4.4105
Fejetony, eseje, Literatura naučná
Vydáno · Host

We Should All Be Feminists · 2014

Kniha Feminismus je pro každého

maid

Feminismus s lidskou tváří! :-) Cílovka bude této útlé knížečce žehnat, necílovka číst nebude.
Výborně a racionálně shrnuté myšlenky, které neprozazují žádný radikalismus.

Marta08

Krátká, stručná a výstižná kniha (přepis autorčiny TEDx talk) o tom, co ve skutečnosti znamená feminismus a proč je důležité, aby každý o genderovou rovnost usiloval.

anna0480
22.11.2018

Kniha, kterou by si měl přečíst každý. Přepis výborné řeči africké autorky z TEDx talks. O tom, co feminismus skutečně je a není, proč je důležitý a proč by měl každý z nás o rovnost jako takovou usilovat.
(Knížečka má mimochodem jen kolem padesáti stran, takže ji zhltnete během chvíle. Doporučuju!)

Šárka_D
05.11.2018

Považuji se za feministku, proto mi knížka nepřinesla nic nového, nicméně autorka pěkně a polopaticky shrnula problematiku. Dovedu si představit, že by se tato krátká esej četla ve školách, podle mě by byla velmi vhodná pro dospívající děti.

horkosladka
31.10.2018

Už se mi několikrát stalo, že mi kamarád nebo nějaký muž naznačil, že jde ze mě strach. Jsem ráda, že v tom nejsem sama. Autorka zažila to samé. Prý moc mluvím, moc přemýšlím, moc čtu, jsem rázná. Nebo mám příliš velké pronikavé oči nebo občas řeknu sprosté slovo nebo projevím hněv. Jakoby vztek byl jen mužská záležitost. I když žijeme ve 21. století, muži se stále bojí žen, které mají na věc vlastní názor a nebojí se mluvit nahlas. Kde bude asi chyba? Jsou tak vychovaní, naučení. Pokud byla v rodině matka submisivní žena, která většinu času mlčky sloužila manželovi a sebe dávala do pozadí, nikdy se nerozčílila, ani se nesnažila nějak prosadit, je pravděpodobné, že syn takové matky bude očekávat podobné chování i od ženy a jakákoliv "odchylka" jej vyděsí.
Je dobře, že takové knihy vznikají, obzvlášť v dnešní době, kdy se zdá, že je vše kolem genderu v pořádku a označení "feministka" tak podléhá předsudku, že se jedná o ženskou, která nesnáší chlapy, nemaluje se, oblíká se a chová jako chlap, nenosí podprsenku apod. Škoda, že je knížečka tak stručná. Nicméně, přesto nutí se zamyslet. Líbilo se mi, jak autorka na konci zdůrazňuje, že existují feministky i feministé, čímž poukazuje na to, že feminismus není jen ženská záležitost. Naopak. Čím více mužů si bude uvědomovat rovnocennost pohlaví, tím víc se budou bourat návyky, které do nás zasela výchova a předsudky, na které jsme zvyklí. Žena by měla.... muž by měl... Myslím, že právě naučené vzorce chování, co se očekává od současné ženy a současného muže, by se měly neustále přezkoumávat. Jak ženy tak muži by se měli snažit pracovat na tom, abychom si vzájemně byli rovnocennými partnery a bytostmi - na poli rodinném, pracovním i osobním.

Silmarien
27.10.2018

Krátke, stručné, úderné a dobré. Autorka to dobre vystihla, viem si predstaviť, ako tento príspevok fungoval na publikum.

Edona
16.10.2018

Co víc říct, než jen, že souhlasím s genderovou rovností. Kniha s výbornými myšlenkami, budu šířit dál!

petaSk
30.09.2018

Nežiju v Nigérii, takže nezažívám až takové "drobné" ústrky jako autorka a tamní ženy. Některé z nich v jiné formě, ale zná mnoho žen i v našich končinách, stejně jako tlak, který je na život žen vyvíjen, když se rozhodnou jít "neobvyklou" cestou. Spousta témat je zde nakousnutá, ale nijak dál se nerozebírají, a tak většina psaného je zřejmá a jasná, aniž je o tom třeba číst - například, že muž by měl pomáhat doma, aniž mu za to žena musí děkovat, protože by to měla být samozřejmost. Kniha je kratičká, takže za dvě hodinky není co číst. Feminismus pro každého spíše považuji za revoltu, která více čeří vody v Africe než v Evropě, protože zde jsou dané myšlenky na obecné rovině brané jako samozřejmé, i když praxe pokulhává, ale tato kniha nenabízí nic nového, co by to pomohlo změnit.

feminismus

Chimamanda Ngozi Adichie
nigerijská, 1977

Kniha Feminismus je pro každého je v

Právě čtených2x