Feminismus je pro každého

Feminismus je pro každého https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366163/bmid_feminismus-je-pro-kazdeho-6P2-366163.jpeg 4 357 61

Feministka. Podivné slovo, s nímž se většina poprvé setká jako s nadávkou. Nemůže si najít chlapa, chce jen víc peněz, je ošklivá. Podobné a další stereotypy se až příliš často skrývají za cizím slovem „feminismus“. Aspoň takovou zkušenost má nigerijská bestselleristka Chimamanda Ngozi Adichieová. Kdykoliv se jako dítě i teenagerka pokusila nahlas říct svůj názor nebo jednat samostatně, hned to schytala. Feministka! Adichieová se ve dvou esejích vyrovnává s feminismem a obhajuje jej. Feminismus pro ni není bojem za ženská práva, ale snahou o lepší svět pro všechny. Do pravidel každodennosti jsou totiž kromě toho, co smí žena, vepsány povinnosti mužů. Všichni se tak krčí v klíckách vlastního genderu a výsledkem je často nešťastný, násilný svět. Feminismus není cestou boje — je možností sblížení.... celý text

Fejetony, eseje Literatura naučná
Vydáno: , Host

We Should All Be Feminists , 2014

Ivule9
05.08.2022 3 z 5

Přiznám se, že esej s tímto názvem by mě normálně úplně nelákala, ale vzhledem k tomu, že to napsala Chimamanda Adichi, tak jsem si to prostě musela přečíst. Protože pohled nigerijské autorky na tuto problematiku je určitě přínosný a zajímavý. Útlá knížečka, jasné sdělení a pár příkladů z Nigérie. Jednohubka, kterou stojí za to přečíst.

roso.mak
20.07.2022 5 z 5

Hezké, stručné, pravdivé.

Alethea_k
14.07.2022 4 z 5

Esej mě příjemně překvapila, přečteno za chvilku a není zde cítit nenávist vůči opačnému pohlaví, jako u takových textů někdy bývá.
Pro účely výzvy super tip.

andrewd
22.06.2022 3 z 5

Přečteno v originále. Esej je pěkně napsaná a plná dobrých myšlenek, se kterými souhlasím, mně osobně ale tato útlá knížka nic nového nepředala. Vím, že jde vlastně jen o přepis TED Talku, ale je škoda, že některé myšlenky zde autorka víc nerozvinula. Faktem je, že knížka poslouží jako dokonalý dárek pro rodinné příslušníky, kteří vás iritují svými tupými poznámkami k feminismu. Takže ano, lidé, kteří celou myšlenku feminismu dosud vůbec nepochopili, si rozhodně z této eseje můžou mnoho odnést. Nám "zarytým feministům" ovšem nic nového nenabídne. :) Určitě ale plánuji si od autorky přečíst něco dalšího, protože její styl psaní mi sednul.

Dominika76
23.05.2022 5 z 5

Feminist(k)a - človek, ktorý verí v spoločenskú, politickú a ekonomickú rovnosť oboch pohlaví
"Kultúra netvorí ľudí. Ľudia tvoria kultúru."

Veľmi pekne napísaná esej o tom, čo je feminizmus a prečo je potrebný. Je všeobecná a ľuďom, čo sa v problematike trochu vyznajú neprinesie veľa nového. No je skvelým prvým čítaním o feminizme pre ľudí, ktorí hovoria o feminizme ako o niečom zlom, ako o rakovine... Vďaka svojej krátkosti by ju mohli zvládnuť aj jednoduchší jedinci, takže ak máte niekoho takého v okolí, môžete odporúčať.

Alena_S
27.04.2022

Tolik se mi nelíbila oproti Milá Ijeawele, v níž je spousta laskavosti a úvah; tahle knížka je, i když pravdivá, hodně obecná a samé "chlapi, tak už se podívejte na ten náš problém"

lucie5197
17.02.2022 5 z 5

Toto je velice výstižná a úderná knížečka/esej/přednáška, kterou bych vřele doporučila přečíst všem. Myslím, že spousta z nás některé situace zažila, zažívá a zažívat bohužel bude, protože stále velké množství lidí výraz "feministka" vnímá jako něco zlého, agresivního a skoro až sprostého a pravděpodobně je pro ně bezpečnější si to dále myslet, než se opravdu zajímat a přemýšlet. Je sice pravda, že autorka pochází z trochu jiné části světa, jiné kultury..ale je naprosto mylné a naivní přepokládat, že my jsme na tom snad o něco lépe, než třeba v USA. Vlastně naopak. A pokud i po přečtení má někdo stejný pohled a žije v představě že feministka je vlastně zahořklá, neatraktivní žena, které vlastně nic jiného nezbývá, tak by se měl spíše zamyslet sám nad sebou a tam hledat problém. Já budu dál věřit a doufat, že se někdy dostaneme do toho bodu, kdy být feministou/feministkou bude naprosto přirozená věc, bez všech negativních konotací.

anonymní.Ilja
10.02.2022 2 z 5

Tuto knihu jsem přečetl (jako jistě nemálo lidí předemnou a nemálo lidí po mně) abych si odbyl Čtenářskou výzvu 2022.3 a musím říct, že pokud vám jde jen o splnění výzvy, tato brožurka vám poslouží dobře. Pokud chcete kvalitní čtení, tak jděte asi trochu jinam.

To, co v knize najdete, je upravený přepis přednášky z TEDxEuston v roce 2012, který tato mladá žena (tehdy měla 35 let) z Nigerie předvedla. Osobně mám vůči TEDx jisté výhrady, což je jedno. Jen chci říct, že je to důležitý kontext k tomu, co v knize najdete: není to nijak hluboká úvaha, ale velice "krátkou a hutnou formou prezentované téma" pohledem autorky. Podle mého názoru jsou některá témata tak důležitá, plná nedorozumění a konfliktů, že to poslední, co chcete, je emotivní krátká verze.

chtěl bych se tu rozepsat o tom, kde mám výhrady a proč, ale to je na jiné povídání. Proto jen odcituji svoji dobrou kamarádku, které mi k této knize řekla:

"Jsem feministka jako prase, ale toto mi opravdu nepřišlo dobře zpracované"

tittanie
18.01.2022

Ke knize jsem se dostala jenom díky čtenářské výzvě. Je pravda, že to byla jenom taková krátká knížka, ale zase pro někoho jako seznámení s feminismem je to možná dobře, aby se nezahltil informacemi a získal touhu zjistit si něco dalšího.

Terez9119
17.01.2022 3 z 5

Mrzí mě, že je to velmi krátká brožurka, opravdu nic víc než upravená přednáška. Postřehy jsou sice hezké a zcela pravdivé, ale celé je to kusé a zkratkovité. Ty myšlenky by bylo třeba víc rozvést, aby si z nich čtenář něco odnesl. Možná jako úvod pro muže dobré, ale jinak nic moc...

Imor
02.01.2022 2 z 5

Tato kniha je určitým úhlem pohledu na téma feminismus.

Elea
01.01.2022 5 z 5

Stručný a výstižný popis feminismu, i každodenních situací, které zná každá žena a většinou si je ani s tímto pojmem nespojuje.

Belatris
19.08.2021 4 z 5

Jediný problém tohoto textíku je to, že je příliš krátký. Velmi lidsky, srozumitelně, niterně a stručně je zde podaný pohled na feminismus, jeho roli v dnešním světě nejen v kontextu Afriky, ale s univerzálním přesahem.
Některé příklady každodenního sexismu jsou znepokojivě povědomé. Přitom text není ani agresivní, ani naštvaný - naopak, sálá z něj víra v pokrok a naděje.

Lenka.Vílka
22.06.2021 5 z 5

Zajímavě pojatá esej o tom, co to znamená, být feministka. Tedy, co to skutečně znamená. Možná proto je ten úvod tak vtipný. Protože si hned vybavíte přesně ty momenty, kdy se i vás ptali na přesně tyhle stejný kraviny. Protože to, že jste feministka vážně neznamená, že nenávidíte chlapy, umřete se spoustou koček a každý týden musíte kupovat balení AA baterek, protože jsou večery o samotě tak dlouhý.

Tahle kniha se nedá moc citovat. To bych sem musela dát všechno, jenom tenhle jeden kousek ;)

"Když jsem chodila na základní školu v Nsukce, univerzitním městě na jihovýchodě Nigérie, učitelka nám na začátku pololetí oznámila, že nám dá písemku, a kdo ji napíše nejlíp, ten bude moct celý rok dělat dozor. Třídní dozor, to bylo něco. Když měl někdo dozor, zapisoval každý den ty, kdo vyrušují, což už byla sama o sobě dosti opojná pravomoc, ale naše učitelka navíc takovému šťastlivci na chození po třídě a dohlížení na zlobily vtiskla do ruky rákosku. Použít ji člověk samozřejmě nesměl, ale i tak to pro mě v těch devíti letech byla lákavá vyhlídka. Moc jsem o funkci třídního dozoru stála. A písemku jsem opravdu napsala nejlíp ze všech. Jenže potom učitelka k mému údivu prohlásila, že dozor může mít jen kluk. Zapomněla to předtím upřesnit, protože jí to přišlo jasné. A druhého nejlepšího výsledku dosáhl kluk, takže tu roli dostal on. Ještě zajímavější na tom bylo, že šlo o hodného, mírumilovného tvora, který o obcházení třídy s rákoskou neměl sebemenší zájem. Naopak já po tom celá dychtila. Jenže jsem byla holka, on kluk, a tak třídní dozor přidělili jemu. Nikdy jsem na tuhle příhodu nezapomněla."

Jenom pro upřesnění. Autorka zde nepředvádí pokus o "objevení Ameriky", takže není důvod dávat jí špatné hodnocení, protože se jí podle čtenáře nepovedlo. Ona pouze sepsala své vlastní zkušenosti (které původně prezentovala jinde, viz úvod knihy) jako neevropanka.

Takže jo, pro mě byla kniha takovým příjemným strartem, než se pustím do ostatních knih autorky ;)

katkaq
29.03.2021 3 z 5

Četla jsem tuto knihu v angličtině a musím říct, že mě zaujala a zklamala zároveň. Je důležité zdůraznit, že situace v Nigerii nebo v USA se liší od té, co máme my tady. Samozřejmě, že je si v mnoha věcech podobná, ale je důležité na ty rozdíly v chování, kultuře a vlastní zkušenosti nezapomínat. Některé myšlenky popsala moc hezky, ale u některých už se jí to tolik nepovedlo. Kniha, která stojí za přečtení a následné zamyšlení. Kniha, nad kterou lze vést debata.

chaera
24.02.2021 5 z 5

Srozumitelně vysvětluje co je podstatou feminismu a proč je důležitý. Určitě mohu doporučit ostatním, ať už se o feminismus aktivně zajímají nebo ne. 5/5

hledaseniki
22.02.2021 5 z 5

Útlá knížka, která vysvětluje význam feminismu, věcně, prostě a jasně. Nejde o sprosté slovo, ale o běžné slovo, které by mělo patřit do života každého z nás.
Kniha pro každého.

hana.zet
11.10.2020 5 z 5

"Veľmi veľa času venujeme tomu, že sa dievčatá snažíme naučiť jednu vec - aby sa trápili preto, čo si o nich mysia chlapci. Naopak to však neplatí. Neučíme chlapcov, aby sa snažili vzbudzovať sympatie. Až príliš veľa času venujeme tomu, aby sme dievčatám vysvetlili, prečo nemôžu byť nanevané, agresívne či drsné, čo už je samo osebe dosť zlé, ale potom sa otočíme a pre tie isté veci chválime či ospravedlňujeme chlapcov. Svet je zaplavený hromadami časopiseckých článkov a kníh, ktoré ženám vysvetľujú, čo robiť, aké majú a nemajú byť - a to všetko len preto, aby priťahovali a tešili mužov. Naproti tomu, sprievodcov pre mužov, ako potešiť ženu, je ako šafranu."

Geniálne.
Táto úžasná žena všetkým jasne vysvetli, prečo feminizmus tento svet potrebuje, ženy i muži, a že to má byť skrátka norma, bežná vec. Prečítajte si túto knižočku Chimamandy Ngozi Adichie. Dajte ju prečítať vašim mužom a vašim deťom. A hlavne ich veďte k tomu, že neexistuje lepšie pohlavie. A že žena môže byť feministka a nosiť ihličky. A tiež nemusí. Že chlapci i dievčatá môžu tlačiť kočík a dievčatá i chlapci môžu kopať do lopty. Že dievčatá nemusia len ako bejby sedieť v kúte a snažiť sa všetkým páčiť. Lebo nikde nie je určené a presne vymedzené, čo je už na dievča priveľa.

jana1199
04.07.2020

Dostala jsem jako dárek od kamarádky - sama bych si ji asi nikdy nekoupila. Ač se mi vizuálně moc líbila, obsahem už tolik ne. Není to můj šálek kávy.

memphisz
08.06.2020 4 z 5

Silná přednáška přepsaná do útlé knížky. Z TED talks má autorka také skvělou přednášku o nebezpečí single story pohledu.

Ale zpět k této knížce. Rychlá a přímočará řeč o zkušenosti s nerovností mezi pohlavími v různých (zásadních) oblastech. Zkušenost z Nigérie, které ale platí univerzálně i u nás.

"Feminista: člověk, který věří v sociální, politickou a ekonomickou rovnost pohlaví." Tak prosté!

feminismus

Chimamanda Ngozi Adichie
nigerijská, 1977
2017  82%Amerikána
2008  86%Půl žlutého slunce
2020  87%Purpurový ibišek
2018  87%Feminismus je pro každého
2018  91%Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních

Kniha Feminismus je pro každého je v