Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Feministka. Podivné slovo, s nímž se většina poprvé setká jako s nadávkou. Nemůže si najít chlapa, chce jen víc peněz, je ošklivá. Podobné a další stereotypy se až příliš často skrývají za cizím slovem „feminismus“. Aspoň takovou zkušenost má nigerijská bestselleristka Chimamanda Ngozi Adichieová. Kdykoliv se jako dítě i teenagerka pokusila nahlas říct svůj názor nebo jednat samostatně, hned to schytala. Feministka! Adichieová se ve dvou esejích vyrovnává s feminismem a obhajuje jej. Feminismus pro ni není bojem za ženská práva, ale snahou o lepší svět pro všechny. Do pravidel každodennosti jsou totiž kromě toho, co smí žena, vepsány povinnosti mužů. Všichni se tak krčí v klíckách vlastního genderu a výsledkem je často nešťastný, násilný svět. Feminismus není cestou boje — je možností sblížení....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368077/big_mila-ijeawele-aneb-feministicky-man-hMS-368077.jpg 4.6116
Žánr:
Literatura světová, Fejetony, eseje, Literatura naučná

Vydáno: , Host
Originální název:

Dear Ijeawele, or A Feminist Manifesto in Fifteen Suggestions, 2017


více info...
Nahrávám...

Komentáře (20)

Kniha Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních

Edona
16.10.2022

Tento feministický manifest v patnácti doporučeních předkládá mnoho témat, výzev a problémů, ale stejně tak i doporučeních, jak s nimi jednat. Je to sice útlá knížečka, přesto skrývá mnoho (teď se budu opakovat) poučných a krásných doporučení nejen pro rodiče!

Tuto knihu bych doporučila všem a hlavně rodičům, aby se vychovala nová generace, která bude chápat, že feminismus není sprosté slovo a nedává ženy na piedestal. Je to hlavně (jak autorka v knize uvádí) o genderové rovnoprávnosti.

Na závěr uvádím pár úryvků (z mnoha!), které mě zaujaly:

"Když někdo něco kritizuje u žen, ale u mužů mu to nevadí, pak nemá problém s tím, co kritizuje, ale se ženami."

"Kolik by se našlo ochotných mužů změnit si po svatbě příjmení?"

"Společenské normy vytvářejí lidé a neexistuje jediná norma, kterou by nešlo změnit."

Vendy1993
29.09.2022

Moje první knížka o feminismu :) a moc se mi líbí jak je napsaná. To že je to v podstatě dopis, že to není moc dlouhé, že je to napsané srozumitelně i pro někoho kdo (i když jsem žena) moc feminismus nezná (nebo spíš neumí). Určitě si odnáším pár velmi dobrých poznatků do života a jako matka dvou dcer můžu říct, že tyto poznatky uplatním i ve výchově ;)


MilaSliacka
17.08.2022

Tato knížka je ideální pro ty, kteří jsou začátečníky v otázkách feminismu*.

Chimamanda Adiche je pravým opakem radikálních feministek. Velmi laskavě doporučuje, jak se vyvarovat některých zažitých stereotypů týkajících se mateřství a výchovy dětí. Všichni už dávno víme, že ženy mohou dělat víc, než k čemu je předurčila tradiční společenská role. Stále máme však mnoho stereotypů tak zautomatizovaných ( i v rétorice), že si je ani neuvědomujeme a šíříme je dál.

Překvapilo mě, kolik toho má naše výchova společného s tou Africkou. Samozřejmě se v knize objeví i několik exotických momentů (například panenství u nás, pokud vím, už není vnímáno jako komodita), ale princip je všude stejný.

Knížka, ke které se budu vracet a půjčím ji i svým kamarádům a kamarádkám

—————————————————————

*Nemám slovo feminismus moc ráda, zavání matriarchátem, což je druhá strana jedné mince s tradičním patriarchátem, vůči kterému se feminismus vymezuje. Více by mi dávalo smysl slovo rovnoprávnost.

skalek
28.07.2022

Hezky napsáno....Jen mě úplně asi neláká feminismus...
Je to asi tím, že žiji v zemi, kde ženy nejsou utlačovány a proto není třeba zdůrazňovat jejich práva....(Asi mám skvělého manžela )

Alena_S
27.04.2022

Knížečka je překvapivě krásná, navenek i uvnitř. V několika málo slovech hodně moudrosti. Psáno původně kamarádce a její dceři do života, radost a nadhled ale může přinést všem bez rozdílu pohlaví a zázemí.

Lenka.Vílka
23.06.2021

Hodně podobné jako Feminisnus je pro každého. Leč zde se autorka nezabývá následky, když se dívá zpátky na svůj život, ale zde jde zpátky na začátek, kde to všechno začíná. U rodičů a jejich dětí.

"A když mě tedy kamarádka poprosila o radu, rozhodla jsem se, že jí napíšu dopis. Chtěla jsem, aby byl upřímný, poskytl jí praktickou pomoc a zároveň jí tak trochu zmapoval, jak o feminismu uvažuju. A mírně poupravenou variantou toho dopisu je i tahle knížka."

Autorka má totiž dar nenásilnou formou vysvětlit věci i tak, aby je, ne pochopili, ale alespoň vyslechli ti, kteří jsou jinak nepřistupní. Nebo alespoň v tom moje naivní já doufá... :)

chaera
15.05.2021

Milovala jsem knihu Feminismus je pro každého a zamilovala jsem se i teď. Autorka zkrátka umí vysvětlit podstatu a důležitost feminismu čtivou a snadno pochopitelnou formou. Určitě doporučuji všem. 5/5

stykysemou
15.04.2021

Krásná knížka, přečetla jsem ji jedním dechem.

1

Štítky

feminismus

Autor a jeho další knihy

Chimamanda Ngozi Adichie
nigerijská, 1977
2023  Co ti svírá hrdlo
2017  Amerikána
2008  Půl žlutého slunce
2020  Purpurový ibišek
2018  Feminismus je pro každého
2018  Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních

všech 7 knih autora

Kniha Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních je v

Právě čtených2x
Přečtených161x
Čtenářské výzvě39x
Doporučených12x
Knihotéce80x
Chystám se číst83x
Chci si koupit25x
dalších seznamech2x