Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Feministka. Podivné slovo, s nímž se většina poprvé setká jako s nadávkou. Nemůže si najít chlapa, chce jen víc peněz, je ošklivá. Podobné a další stereotypy se až příliš často skrývají za cizím slovem „feminismus“. Aspoň takovou zkušenost má nigerijská bestselleristka Chimamanda Ngozi Adichieová. Kdykoliv se jako dítě i teenagerka pokusila nahlas říct svůj názor nebo jednat samostatně, hned to schytala. Feministka! Adichieová se ve dvou esejích vyrovnává s feminismem a obhajuje jej. Feminismus pro ni není bojem za ženská práva, ale snahou o lepší svět pro všechny. Do pravidel každodennosti jsou totiž kromě toho, co smí žena, vepsány povinnosti mužů. Všichni se tak krčí v klíckách vlastního genderu a výsledkem je často nešťastný, násilný svět. Feminismus není cestou boje — je možností sblížení....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368077/big_mila-ijeawele-aneb-feministicky-man-hMS-368077.jpg 4.689
Žánr:
Fejetony, eseje, Literatura naučná

Vydáno: , Host
Originální název:

Dear Ijeawele, or A Feminist Manifesto in Fifteen Suggestions, 2017


více info...
Nahrávám...

Komentáře (15)

Kniha Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních

Lenka.Vílka
23. června

Hodně podobné jako Feminisnus je pro každého. Leč zde se autorka nezabývá následky, když se dívá zpátky na svůj život, ale zde jde zpátky na začátek, kde to všechno začíná. U rodičů a jejich dětí.

"A když mě tedy kamarádka poprosila o radu, rozhodla jsem se, že jí napíšu dopis. Chtěla jsem, aby byl upřímný, poskytl jí praktickou pomoc a zároveň jí tak trochu zmapoval, jak o feminismu uvažuju. A mírně poupravenou variantou toho dopisu je i tahle knížka."

Autorka má totiž dar nenásilnou formou vysvětlit věci i tak, aby je, ne pochopili, ale alespoň vyslechli ti, kteří jsou jinak nepřistupní. Nebo alespoň v tom moje naivní já doufá... :)

chaera
15. května

Milovala jsem knihu Feminismus je pro každého a zamilovala jsem se i teď. Autorka zkrátka umí vysvětlit podstatu a důležitost feminismu čtivou a snadno pochopitelnou formou. Určitě doporučuji všem. 5/5


stykysemou
15. dubna

Krásná knížka, přečetla jsem ji jedním dechem.

elenai
18. března

A je to tady - moje první čistokrevná feministická kniha. Prostřednictvím patnácti doporučení Chimamanda (moc pěkné jméno) radí kamarádce, jak má svou malou dcerku vychovávat v duchu feminismu. Moje oblíbené doporučení je samozřejmě to o čtení, ale celkově se mi líbí, že text není nikterak agresivní a ve své podstatě mi připadá, že víc než o genderové rovnocennosti je o genderové neutralitě. Žena je dokonalá lidská bytost stejně jako muž, oba mají své silné i slabé stránky, povinnosti i práva a jde o to, aby to obě pohlaví respektovala. Moc bych si přála, aby si tuto knihu přečetli všichni, kteří si feminismus mylně interpretují. Možná budou překvapeni.

AlčaH
24.10.2020

Chimamanda Ngozi Adichie dokáže o tématu feminismu hovořit srozumitelně, přátelsky, s respektem k druhým... Tato malá knížečka, kterou tvoří soubor patnácti doporučení, otevírá řadu témat a zajímavých myšlenek týkajících se nejen výchovy dětí (dívek i chlapců), ale i dalších na to navazujících témat souvisejících s rovnoprávností. Autorka hodně pracuje s příklady ze svého vlastního okolí, což dílu přidává na autentičnosti. Navíc čtenářům přibližuje život v jiném kulturním prostředí, ve městech a vesničkách Nigérie, který se přece jenom od života ve střední Evropě významně liší. Knížka rozhodně stojí za přečtení a nebojím se říct, že v řadě lidí podnítí chuť zamyslet se nad světem, ve kterém žijeme, nad způsobem, jakým vychováváme děti a nad tím, jak by se obojí dalo vylepšit. :)

marvarid
12.03.2020

Milá kniha. Velmi zdvořile a přátelsky se obrací k rodičům (asi spíše matkám, ale proč by ne k oběma rodičům?) a srozumitelně vysvětluje, jak vychovat děti (asi spíše dcery, ale proč by ne i chlapce?) v plnohodnotného, sebevědomého člověka, který si váží sám sebe a přitom respektuje své okolí. Ukazuje na rozdíly v pohledu společnosti na muže a ženy, stereotypy, které odsouvají ženy na nižší stupně společenského žebříčku. Přesto už teď bohužel slyším námitky ve smyslu „ale dívky nejsou vychovávány jinak, jak na to přišla, jak chce to tvrzení dokázat… Tohle jsou jen takové ničím nepodložené řeči…“

kaffa
19.10.2019

ve stejném milém duchu jako povídání v "základní" knize "Feminismus je pro každého", mimo to kniha přináší zajímavé vhledy do cizokrajné kultury, jediné, co mi trochu moc nesedělo, je ten samotný výchovný "manuál".... přeci pokud souzním s tím, že obě pohlaví sou si rovna, tak přeci nebudu jednat/vychovávat, jako bych to necítila....? těžko soudit, minimálně je to přínosné v tom si uvědomit, jaké stereotypy výchovy převládají u nás....

Denčaa
16.01.2019

Milá malá brožurka, ve které se ukrývá tolik pravdy. Byť člověk nad knihou stráví necelou hodinku, dostane tolik informací a poznatků, jakoby četl hodně tlustý výklad. Líbí se mi, jak autorka dokázala všechno shrnout do této pidi knížečky, ale je v ní řečeno naprosto vše. V každé kapitole se drží dané myšlenky, daného tématu. A plusem je, jak vkládá i své vlastní zkušenosti, kterých byla svědkem. Autorka má skvělé myšlenky, které bravurně dokázala přenést na papír, tak, aby je každý pochopil. Díky této knize si člověk může uvědomit určité věci, které bral automaticky nebo jsou naopak brány zastarale a s mnoha předsudky. Rozhodně knihu doporučuji všem ženám, ale klidně i mužům.

1

Štítky

feminismus

Autor a jeho další knihy

Chimamanda Ngozi Adichie
nigerijská, 1977
2020  Purpurový ibišek
2017  Amerikána
2008  Půl žlutého slunce
2018  Feminismus je pro každého
2018  Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních

Kniha Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních je v

Přečtených126x
Čtenářské výzvě22x
Doporučených11x
Knihotéce51x
Chystám se číst71x
Chci si koupit17x