biki biki komentáře u knih

Markýz hledá ženu Markýz hledá ženu Ella Quinn

Nechce se mi věřit, že to napsala stejná autorka. Tento příběh je totiž o několik etáží výš než úvodní díl, je podstatně propracovanější a zajímavější, místy i akčnější, s několika originálními prvky, a téměř zcela se vyhnul hluchým místům. Také postavy hlavních hrdinů, ale i vedlejších postav, se mi tu jeví lépe a barvitěji prokreslené. Fanynkám romantické literatury bude tato kniha zcela jistě stát za přečtení.

17.10.2022 5 z 5

Když tě oslní Skot Když tě oslní Skot Hannah Howell

Určitě lepší než předchozí díl. Úvodní část, kdy se rozhoduje o Gordieho cestě, je sice poněkud toporná, také popis útrap při cestě vlakem je trošku zdlouhavý - i když to byl obrovský pokrok, stále tento způsob cestování nebyl úplně jednoduchý. Ale pobyt na pobřeží spolu s rozvíjející se romantickou linkou je už o něco zajímavější.
Avšak stále má tato série dost daleko k příběhům z Vysočiny. Musím se podívat na překladatele, protože se nemůžu ubránit dojmu, že za nepříliš dobrým dojmem z této série stojí i překlad. I když jsem dnes dala 4*, je to částečně z nostalgie.

17.10.2022 4 z 5

Záblesk v zrcadle Záblesk v zrcadle Amanda Quick (p)

Podle mého názoru nejlepší díl série. Skutečně důstojné vyvrcholení celého příběhu s velmi uspokojivým vyřešením ústředního problému. Opět velmi sympatičtí hrdinové, kteří nejsou bezchybní, a také několik známých z minulých dílů. No, a třešinka na dortu - nástřel na slibné zapojení také Jones a spol. Už se těším.

10.10.2022 5 z 5

Jako sama smrt Jako sama smrt Jakub Hoza

Po velmi dobrých zkušenostech se dvěma předchozími knihami autora (Do pekla a zpět, Projít ohněm) jsem se nechala nalákat. Fuj tajbl, ale takový brutální masakr jsem fakt nečekala, kniha rozhodně není pro slabé povahy. Jakmile se člověk seznámí s hlavními postavami, je jasné, že žádný happy end se konat nebude, prostě žádná z nich na něj nemá nárok. A přes to všechno je to naprosto fascinující čtení, od něhož se nelze odtrhnout.

09.10.2022 5 z 5

Království z kostí Království z kostí Barry Hutchison

K pořízení knihy mě navnadily příznivé ohlasy na DK. Takže ano, hlavní postava Logan je ten správný typ detektiva, posedlého snahou dotáhnout své případy až do konce. Také ostatní věrohodně vykreslení členové týmu mě zaujali, zvláště Sinéad. Ovšem přestože celý příběh působí hodně atraktivně, jeho zpracování mi až tak nesedí, ani vlastně nevím, proč. Možná pro ty flashbacky, které se mi zdají zbytečné a až příliš brzy odhalují postavu pachatele. Možná pro Loganovo rozhodnutí ohledně Hamzy, které se zcela vymyká představě, kterou jsem si o Loganovi, jako o zkušeném a bystrém detektivovi, udělala.

09.10.2022 3 z 5

Haka za lilii Haka za lilii M. K. Hardy

(SPOILER) Jedna z nejhezčích a nejpohodovějších romancí, které člověk dočítá s úsměvem na rtech. Souhlasím, že ke konci by ještě neuškodila jedna kapitolka, ale to je tak asi vše, co bych knize mohla vytknout. Jinak už vše podstatné bylo řečeno přede mnou.

Pozn. - spoiler: Lilyin hendikep opravdu není žádná sranda a bohužel, řešení či léčba dosud nejsou k dispozici. Proto hluboký obdiv k lidem, kteří se s touto vadou musí naučit žít.

09.10.2022 5 z 5

Řekni ano vévodovi Řekni ano vévodovi Eloisa James

Kromě prvního dílu série se mi tento líbil zatím nejvíc. Bylo zajímavé sledovat, jak se až patologicky nesmělá Viola vyrovnávala s nároky společenské sezóny, a to jen díky tomu, že svou mysl zaměřila na jistý "dobročinný" úkol. Nezanedbatelná byla ale i Devinova pomoc. K tomu pár barvitých postav a postaviček a ovšem divadelní představení v závěru, kdy jsem se u četby řezala smíchy. Příjemné a opravdu zábavné počtení pro již dloužící se večery.

09.10.2022 4 z 5

Taju pro tebe Taju pro tebe J. T. Geissinger

Bezesporu nejlepší příběh z celé série. Pocity Joellen do značné míry chápu, také jsem kdysi podobnými problémy procházela. A když se na nich ještě podílí celá rodina, která jí při každé příležitosti, přestože bez zlého úmyslu, její zdánlivé nedostatky připomíná ... no, není se co divit. A tím pádem se nedivím ani tak dlouhé době její zamilovanosti do nedostupné osoby. Postava Cama (zvláště v kiltu) se mi také moc a moc zamlouvala. Vyhovoval mi i pomalý vývoj romance mezi oběma hlavními postavami, i když střední část byla knihy byla poněkud zdlouhavá. Druhou výtku mám k tomu, že autorka vůbec nevyužila zápletku týkající se problému s Camovým obviněním. Mohla tak děj ještě zdramatizovat. Ale až na tyto dvě výhrady jsem si knihu opravdu užila.

09.10.2022 4 z 5

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

Kopřiva to opět dokázal. Naprosto strhující reálně působící příběh s hrdiny, kteří jen dělali svou práci. Po přečtení této knihy už nikdy nebudu pohlížet na hasiče stejně, jako doposud.

22.09.2022 5 z 5

Křížová palba Křížová palba Štěpán Kopřiva

Málokdy se stane, aby anotace tak vystihla, o čem příběh je a do jakých problémů se hlavní hrdina zamotal (a to dokonce aniž by vyslepičila děj). Opět se jedná o strhující akční příběh, kterým i nadále bezejmenný hrdina prochází sice vcelku bez bázně, ale nikoli hany - jak už bylo víckrát níže řečeno, tentokrát se opakovaně dostává hodně za hranu. Ne že by o to stál, nebo že by mu to bylo lhostejné, jenže je okolnostmi donucen "výt s vlky". V knize opět nechybí sarkastický humor či vtipné hlášky, ale také se mi jich zdá o něco méně. Závěrečná akce je skutečně spektakulární - jenže když jsme ochotni akceptovat podobné situace v západních thrillerech, tak proč by se něco podobného nemohlo odehrát také v pražských ulicích (doufám, že jenom fiktivně)? Jediné, s čím nejsem úplně spokojená, je jisté rozhodnutí hrdiny v závěru oné akce. Ale když tak nad tím přemýšlím, vlastně to odpovídá jeho postoji k právu a spravedlnosti.

22.09.2022 5 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Knihu jsem s jistou dávkou nejistoty zakoupila díky řadě kladných komentářů a doporučení zde na DK. Příběh mě naprosto uchvátil sugestivně vykreslenou atmosférou Vídně konce 19. století, konce éry valčíků, ale také rozrůstajících se chudých čtvrtí s jejich obyvateli se zhusta smutným osudem. Morbidní hororové prostředí hlavního hřbitova a bizarní postava hrobníka, který svým povoláním opravdu žije a jehož zkušenosti s mrtvými se v příběhu jeví jako neocenitelné. Úsvit kriminologie s novými vědeckými metodami, které řada starších policistů není ochotna přijmout. Upřímně, Leo se přes své nejlepší úmysly někdy choval jako slon v porcelánu, takže není divu, že mu někteří kolegové házeli klacky pod nohy. Ve správné detektivce samozřejmě nemůže chybět ani ženská hrdinka, možná trochu překvapivě technicky nadaná Julie. A ovšem vlastní detektivní příběh i průběh pátrání s překvapivou a hodně smutnou odbočkou, to prostě nemá chybu. Doufám, že na další díl nebudeme dlouho čekat.

21.09.2022 5 z 5

Nás se nezbavíš Nás se nezbavíš Nora Roberts

V poslední době dává autorka v této sérii přednost detektivnímu pátrání a hodně šetří s akčními scénami, které bych v ději občas i přivítala. Ovšem ono pátrání, na kterém se kromě Evy a Roarka podílí i řada dalších spolupracovníků a kolegů, probíhá logicky, takže není problém sledovat řetězec důkazů a postupné utahování smyčky kolem pachatelů. A tentokrát jsem v závěru opravdu měla pocit zadostiučinění z polapení padouchů, protože z duše nenávidím takový způsob zneužívání nevinných lidí, což bohužel jak všichni víme, rozhodně není jen fikce.

21.09.2022 5 z 5

Odvážná volba Odvážná volba Kate Bateman

Historické romance nových autorek, ale i některých již zavedených (např. S.Laurens či J.Quinn), mě v poslední době moc nepřesvědčily, ve většině případů jsem k nim měla řadu výhrad. Proto mě nesmírně potěšila tato kniha od zbrusu nové autorky - motiv dlouholeté zášti mezi dvěma rody, který se samozřejmě odrazí i na vztahu mezi hlavními hrdiny, sice vůbec není originální (co už taky pořád vymýšlet), ale je pojat s vtipem až lehkým sarkasmem. Celý příběh je pak okořeněn napínavou zápletkou, o níž ovšem v anotaci není ani zmínka, tentokrát i s několika originálními prvky. Musela jsem také ocenit, že se tu autorka vyhnula tolik oblíbenému okecávání, takže děj byl zcela plynulý, bez hluchých míst. Navíc pár příbuzných ze stran obou hlavních hrdinů ještě slibuje (doufám) i nějaká další pokračování. Moc se mi to líbilo, takže v rámci žánru dávám nejvyšší hodnocení.

19.09.2022 5 z 5

Krok do neznáma Krok do neznáma Ann Maxwell

V době malé čtenářské krize mi opět přišla vhod moje oblíbená autorka. Mám ráda její příběhy z uměleckého prostředí, v němž se mohou točit opravdu velké peníze a tudíž přitahuje i různé nekalé živly. Tento příběh hodnotím jako jeden z těch velmi dobrých, s kvalitní krimi a romantickou zápletkou a s opravdu sympatickými hrdiny. Podobně jako i v některých jiných knihách je zde patrna mimo jiné autorčina fascinace pustou krajinou, pouští, kterou mám při četbě přímo před očima.
Akorát jsem nepochopila český název knihy.

18.09.2022 4 z 5

Soukromý skandál Soukromý skandál Nora Roberts

V okurkové prázdninové sezóně jsem se vrátila k některým starším knihám, které jsem si už téměř nepamatovala. V tomto případě jsem nezvolila úplně dobře - k většině knih Nory R. se totiž občas vracím, ale tato je jedna z jejích nejslabších a po té dlouhé době mě už moc nezaujala. Stejně jako předchozí komentující nemám příliš v oblibě příběhy z novinářského prostředím, resp. z prostředí televizního zpravodajství. Popuzuje a někdy mě až přímo odpuzuje ona nelítostná honba za příběhy, či ještě lépe senzacemi, a také moc nechápu tu oblibu různých talk-, reality-show. Musím ale přiznat, že zápletka týkající se soupeření mezi oběma hlavními ženskými postavami byla velmi dobře vystavena a působila hodně věrohodně. Také detektivní zápletka byla na slušné úrovni, ovšem její zakončení mi přišlo až moc pohádkové. Celkově tedy hodnotím jako průměr.

18.09.2022 3 z 5

Manželství bez chybičky Manželství bez chybičky Stephanie Laurens (p)

Tak tohle bylo opravdu hodně, hodně slabé. I když hlavní postavy byly slušně vykreslené, v knize mi chyběla jakákoli smysluplná zápletka. Budu se hodně rozmýšlet, jestli se pustím do eventuálního dalšího dílu.

07.09.2022 2 z 5

Ultimátum Ultimátum T. J. Newman

Tak trochu nostalgická připomínka katastrofických leteckých thrillerů z osmdesátek a devadesátek, i když nutno přiznat, že s novými nápady a prvky. Rozhodně originální je způsob, jak držet kapitána letadla v šachu a vehnat jej do zdánlivě bezvýchodné situace, jak velmi "vstřícně" prozradila anotace (opravdu to nešlo jinak?). Sugestivně vykreslená situace na palubě letadla spolu s prací palubního personálu, z níž my nezasvěcení vidíme jen nevýznamnou špičku ledovce, a kterou v naprosté většině nejsme schopni plně docenit. Já osobně bych v knize přivítala ještě trochu víc pohledů na cestující, v nastalé situaci bych určitě čekala ještě větší potíže.
Leteckou část příběhu tedy hodnotím na výbornou. Ale to, co se dělo mezitím na zemi, mi připadalo poněkud slabší, místy chaotické, je tu přece jen znát, že autorka ještě nemá tolik zkušeností. A přinejmenším jedna situace byla až přehnaně patetická a v příběhu v podstatě zbytečná (sportovní zápas - kdo četl, ví co myslím).
S malými výhradami je to však opravdu napínavá adrenalinová jízda, která stoji za přečtení.

07.09.2022 4 z 5

Klid před bouří Klid před bouří Linda S. Howington

Sice to není to úplně nejlepší, co jsem od autorky četla, ale i tak je to velmi slušný dobrodružný příběh s romantickou zápletkou (nebo obráceně?). Sympatičtí hrdinové, kteří už mají cosi za sebou, a opravdu věrohodný zákeřný padouch, kterému naruší plány nádherná, ale také nemilosrdná příroda hor Montany, a to zvláště jeden z jejích obyvatel. Souhlasím, že pobyt v chatě byl trochu zdlouhavý, ale ostatní části knihy byly svižné a napínavé, jak jsem u této autorky zvyklá. Jako bonus - hned po dočtení jsem si musela něco přečíst o baribalech.

13.08.2022 4 z 5

Co když zůstaneme Co když zůstaneme Sarah Sprinz

V poslední době se mi opakovaně stává, že si v knihovně vyberu ne úplně dobře. Jo, dokázala jsem pochopit jednání Amber i Emmetovy důvody. Ambeřini rodiče mi zpočátku také byli protivní než se vysvětlilo, proč se zachovali takovým způsobem. V knize je opravdu nastíněno několik vážnějších témat, jenže děj se načal neúměrně natahovat a v druhé polovině jsem se už slušně nudila. Jednání obou hlavních hrdinů, překvapivě spíše Emmeta, mi začalo připadat až hystericky přepjaté a nezralé, což by asi tak mohlo odpovídat jejich věku. Fakt už asi tento typ příběhů ze střední či vysoké není pro mně.

09.08.2022 3 z 5

První pravidlo: nezamilovat se První pravidlo: nezamilovat se Felicia Kingsley

Začátek byl velmi slibný, vtipný a svižný. Jenže poměrně rychle to s dějem a jednáním hrdinů začalo jít od desíti k pěti. Na to, jaká to měla být zlodějská esa, se oba často chovali nelogicky a hloupě a děj se mi moc napínavý taky nejevil. No a ten závěr - to jako vážně? Pokud by to ale autorka zamýšlela jako parodii, tak to potom jo.
Tudíž jedna * za začátek a jedna * za onen (podle mého názoru) parodický konec.

08.08.2022 2 z 5