biki

Strážce z VysočinyStrážce z VysočinyHannah Howell

Dějová zápletka se hodně podobá předchozímu dílu Pán z V... a podle závěru na něj i časově navazuje. A i když se jedná o autorčino standartní dílo, také zde se jí podařilo najít zajímavý nápad, který děj příjemně osvěžil. A ovšem také zapojení dvou členů MacFingalova klanu s jejich svéráznými schopnostmi. Jako v případě všech předchozích dílů je to tedy opět milé relaxační počtení pro chvíle odpočinku.

včera

AgaAgaF. Kotleta (pseudonym)

Pro mne zatím nejlepší díl série. Myslím, že vůbec nebylo na škodu, že se převážná část děje soustředila pouze na dva členy posádky Kraksny. Děj tak na mně působil kompaktněji, rozhodně jsme nebyli ochuzeni o obvyklé hlášky, naprosto bizarní průserové situace a excelentní bojové akce. Bonusem bylo bližší seznámení se světem chanů a ovšem závěr - ten jsem v Moravcově případě vůbec ale vůbec nečekala. Ovšem ta poslední věta ...

předevčírem

KontraktKontraktMelanie Moreland

Protože se mi poslední tři autorčiny knihy líbily, pojala jsem záměr seznámit se i se sérií Vested Interest. V jednom z komentářů jsem ale narazila na souvislost s touto knihou, kterou jsem poprvé vůbec nedočetla. Také nyní jsem nejprve měla co dělat, abych se prokousala úvodními kapitolami, protože Richard byl zpočátku opravdu kretén a Katy působila až trochu moc uťápnutě, i když k tomu oba měli své (smutné) důvody. Ale když jsem tyto části překonala, začalo mě to opravdu bavit a knihu jsem si užívala. Samozřejmě, že je to opět taková pohádka, jenže autorčin styl je velmi příjemný, čtivý a i já jsem si ho oblíbila.

Nové slibyNové slibyLilly Lucas

Knihu jsem si pořídila ve chvíli malé čtenářské krize, jenže jsem měla špatný odhad. Nejenže jde zase až o druhý díl série (začíná se z toho v mém případě stávat zlozvyk), ale kniha ani zdaleka nenaplnila má očekávání. Tento typ příběhu bych spíš očekávala v nějaké průměrné harlekýnce, jen v tomto případě s větším počtem stránek a podstatně vyšší cenou. Nad oběma hrdiny jsem většinou jen nevěřícně vrtěla hlavou a jedinou postavou, která se mi zamlouvala, byl Cole. Jednu * pak přidávám za krásné prostředí zasněžených hor.

Struny srdceStruny srdceMelanie Moreland

Souhlasím, že na Maxxe tato kniha nemá. Ale stejně je to opět moc pěkné, i když hodně sladké čtení. Lottie si s sebou nese opravdu těžké břemeno a její pocity včetně vztahu k rodičům jsou vykresleny podle mého názoru dost věrohodně. Podobně i Logan, přinejmenším v první polovině knihy. Pak už je to sice na můj vkus až moc pohádkové, ale vůbec mi to nevadí, protože přesně kvůli tomu takové knihy čtu.

Jak svrhnout vévoduJak svrhnout vévoduEvie Dunmore

Náhodná koupě, které jsem ale vůbec nelitovala. Ke knihám nových autorek tohoto žánru jsem měla totiž prakticky vždy nějaké výhrady, jejichž společným jmenovatelem byla přílišná "ukecanost". Ale tímto nešvarem tato kniha rozhodně netrpí. Naopak, má všechny atributy žánru v tom správném poměru - zajímavá zápletka inspirovaná skutečnými událostmi boje za práva žen v druhé polovině 19.století (a přiznejme si, že si problémy, se kterými se tehdejší ženy musely potýkat, asi dnes už jen těžko dokážeme představit). Sympatičtí hlavní hrdinové, výstižně vykreslené i další osoby zapojené do děje, včetně těch záporných. A samozřejmě velmi zdařilá romantická linka. Za mně tedy maximální spokojenost.

Černý korálČerný korálAndrew Mayne

První díl se mi líbil hodně, ale tohle, to je prostě paráda. Výborný thriller se sympatickými hlavními hrdiny (k impulzivní Sloan, která se často do akce žene bez většího přemýšlení, a zkušenému Solarovi se připojí také velmi slibná posila), který se i nyní odehrává v neobvyklém prostředí floridských přístavů, vodních cest i nekonečných mokřadů Everglades za doprovodu místní fauny - takového Bouráka Billa bych nechtěla potkat ani na souši. V takovém prostředí pak není divu, že se sériovému vrahovi daří unikat tak dlouho. To by se ovšem nesměl čirou náhodou dostat do hledáčku Sloan a spol.
Kromě napínavého a akčního děje ale nechybí ani politika (v podstatně menší míře než minule) a kompetenční spory, které už zřejmě k detektivním příběhům neodmyslitelně patří, a které mohou pátrání hodně ovlivnit a zkomplikovat, jak se ukázalo i zde.
Zkrátka, kniha se mi moc a moc líbila a užila jsem si ji do posledního písmenka.

Pozn. - mimo jiné mě v knize také příjemně potěšila i zmínka o Theo Crayovi, moc bych si přála jeho návrat na literární scénu.

ManažerManažerKristen Callihan

Tak jsem se konečně dostala i ke druhému dílu série. Přece jen ale asi trochu vadilo, že jsem Jaxe přečetla dřív, takže vyústění Gabrielova příběhu nebylo tak překvapivé (ne že bych tedy nějaký jiný závěr čekala). Stejně jako v obou dalších dílech je moc pěkná úvodní část se seznámením obou hrdinů, jejich postupné sbližování a také sbližování s ostatními členy kapely. To jde autorce fakt perfektně - je to vtipné, má to spád. Ale i zde je další část děje statičtější, Gabriel a Sophie kolem sebe jenom tak krouží, jeden krok sem, jeden zpátky, oba si hledají důvody, proč do vztahu nejít, i když je to k sobě táhne. V této části mě také překvapil Scottův způsob řešení frustrace - zrovna od něj bych to opravdu nečekala. No a v závěrečné části nechybí roztržka, která je o něco dramatičtější oproti druhým dvěma dílům.
Úroveň dosavadních třech dílů série se mi pak jeví srovnatelná (i když Jaxe možná stavím o malinko výš) a rozhodně patří do té lepší části žánru moderní romantiky.

PosedlostPosedlostHelen Hardt

Tak jsem se přece jen odhodlala přečíst pokračování - také se domnívám, že tento díl je o dost lepší oproti úvodnímu. Talon se tu nakonec odhodlal postavit se své minulosti a jeho vztah k Jade slibně pokročil.
Jeden problém však trvá i zde - nevím, jestli autorka, ale rozhodně překladatel/ka by měli/y zapracovat na rozvíjení slovní zásoby pro popis jistých situací.

Nesnesitelný vévodaNesnesitelný vévodaLoretta Chase

Po předchozím zklamání jsem dlouho váhala, zda se mám do knihy pustit. Ale byla jsem příjemně překvapena - tento příběh je o hodně lepší, vtipnější a zápletka je rozhodně nápaditější. Také oba hlavní hrdinové a jejich vzájemné, nejen slovní přestřelky se mi líbí podstatně víc, než jednání hlavních postav z minulého dílu. Zajímavá je i Cassandřina rodina, která by si také možná zasloužila i nějaký další příběh.
Co mi ale i zde vadí a za co strhávám jednu *, to je přehnaná mnohomluvnost - jako u některých jiných knih jiných autorek tohoto žánru bych i zde doporučila redukci textu.

Poslední možnostPoslední možnostClive Cussler

Jakoby se v osobě spoluautora Boyda Morrisona vrátil Cussler ve své nejlepší oslnivé formě. Po malinko slabším předchozím dílu série se zde opět jedná o špičkový dobrodružný thriller se vším, co k tomu patří. Strhující akce na moři, pod hladinou i na pevnině, dramatické napínavé situace, z nichž hrdinové zpravidla unikají v posledním zlomku vteřiny, špičkové technologie a také jeden vynález, o kterém fakt nevím, jak dalece je sci-fi. Mimořádně zákeřný mstivý padouch, ale také nepřátelé ze strany, z níž by to posádka Oregonu nečekala. Ale to by nebyl Juan Cabrillo a spol., aby si i s tímto problémem neporadili. A že je v příběhu mnoho situací vyhrocených až přepálených? No, a co? K tomuto žánru to prostě patří.

Rozpojené státy: Amerika nejen televizní kamerouRozpojené státy: Amerika nejen televizní kamerouMartin Řezníček

Rozhodně to bylo zajímavé čtení. Jenže v některých případech nás autor doslova zahltil obrovským množstvím faktů, historických souvislostí a dalších detailů, mezi nimiž na vlastní téma té které kapitoly zbylo jen pár odstavců. Zhruba tak bych si totiž představovala sběr materiálů pro TV reportáže, kdy se na obrazovku dostane jen to nejzákladnější, ale v knižní podobě to tak úplně (aspoň v mém případě) nefungovalo. Musím ale ocenit autorův obrovský rozhled a zaujetí, bez kterých by své povolání zcela jistě dělat nemohl.
Ovšem vzhledem k názvu knihy bych čekala trochu hlubší náhled na problematiku onoho "rozpojení". Kapitoly o českých stopách jsou jistě zajímavé, ale kromě osudů uvedených osob mohly být třeba zmíněny i jejich názory na současnou situace (v souladu s názvem knihy). Vynikající byla prostřední část týkající se voleb a jejich průvodních jevů včetně několika osobních vstupů, či dramatických osobních zážitků z pouličních nepokojů. A zrovna tady bych předpokládala zachycení reakcí běžných obyvatel na tyto problémy v podstatně větším rozsahu. Jsem si samozřejmě vědoma toho, že autor při svém povolání nemohl postihnout všechny oblasti života v USA, ale možná jsem čekala přece jen trochu víc.

Milovaný nevlastný bratMilovaný nevlastný bratPenelope Ward

Tak tady jsem v knihovně při výběru knihy šlápla vedle, opravdu nejsem cílová skupina a středoškolské problémy jsou mi již poněkud vzdálené. Vlastní témata v knize ale nejsou úplně špatná - zamotané rodinné vztahy, psychické týrání a reakce na ně, způsoby, jak se se situací do budoucna vypořádat ... Zpracování mi ale nesedlo a v některých chvílích jsem se do četby musela nutit. K dalším knihám autorky budu tedy přistupovat velmi obezřetně.

Drahý nepřítelDrahý nepřítelKristen Callihan

Přečtení zatím jen dvou třetin série VIP mě nalákalo zkusit i tuto novou knihu autorky. Také tu byly části, které se mi moc líbily, a opět střední úsek se mi zdál poněkud zdlouhavější. Domnívám se také, že zápletky jak kolem stalkerek, tak kolem Sam mohly být trochu víc rozvedeny - zvláště ta první slibovala něco dramatičtějšího, než takové vyústění do ztracena. Celkově se mi kniha zdála malinko slabší než série VIP, ale stále se jednalo o velmi slušnou romanci.

Pravý věřícíPravý věřícíJack Carr

Už zase jsem začala od druhého dílu. Ale ani v tomto případě to až tak moc nevadí, protože hlavní okolnosti z úvodního dílu, které hlavního hrdinu dovedly do tohoto příběhu, zde byly částečně nastíněny a aspoň v mých očích jeho jednání ospravedlňují.
První části knihy jsou sice dějově nekomplikované, ale i tak nabízí řadu zajímavých a akčních situací, překvapivě včetně problematiky ochrany přírody v Africe (podle autorových poznámek má k tomuto tématu blízko). Mezitím se ovšem mezinárodní situace začíná zamotávat, na scénu se dostává řada postav z různých institucí a stran politického spektra - od lobbistů ve Washingtonu po řadové příslušníky Islámského státu. Dvojití agenti, falešní spojenci, koalice, měnící se podle vývoje situace ... a v pozadí záhadná postava, která vše koordinuje. V tomto nepřehledném terénu se pak musí pohybovat a správně se orientovat hlavní hrdina Reece se svým kolegou. Tyto části knihy jsou opravdu strhující, napínavé a musí uspokojit každého fanouška žánru.
Přestože autor v knize uvádí někdy možná až příliš velké množství informací o historických souvislostech, metodách boje a samozřejmě zbraních, nic z toho není samoúčelné, ale sugestivně dokresluje atmosféru příběhu. Takže mi nezbývá než souhlasit s hodnocením mého oblíbence Lee Childa na obálce knihy: "Zatraceně dobré".

JaxJaxKristen Callihan

Protože v knihovně momentálně nebyl druhý díl série k dispozici, vzala jsem zavděk dílem třetím. Musím přiznat, že Jaxův příběh mě hodně zajímal a domnívám se, že se autorka s jeho pocity a duševním rozpoložením vyrovnala víc než dobře (aspoň na tento typ literatury). Také Stelliny osudy byly zajímavé a myslím, že všechny upoutal její neobvyklý koníček. Souhlasím ale s některými předchozími komentáři, že kniha byla zvláště ve střední části poněkud zdlouhavá a děj ztrácel spád, a také že zápletka se Stelliným otcem by si zasloužila větší pozornosti, mohla děj ještě trochu zkomplikovat. Jinak ale velká spokojenost.

IdolIdolKristen Callihan

Obecně se knihám z prostředí zábavního průmyslu vyhýbám, rocková hudba mi až na pár výjimek taky nic neříká, ale přesto jsem po přečtení úvodní scény v knihovně neodolala. K mému překvapení se mi kniha docela líbila, zvláště úvodní části se sbližováním obou hrdinů. V druhé polovině - turné - to už bylo trochu horší, zvlášť mě popuzoval Jaxův postoj, ale i tady jsem si pár momentů našla. No a závěr? Oko nezůstalo suché.

Moje (tak trochu) utajené dítěMoje (tak trochu) utajené dítěPenelope Bloom

Ale jo, přečíst se to dalo. Vysloveně relaxační knížka se sice poměrně profláklým motivem, ale i s pár zábavnými momenty. Už jsem četla i o hodně horší. Mé hodnocení - 55%.

Lepší být mrtvýLepší být mrtvýLee Child

Oproti předchozímu dílu je zde zřetelné zlepšení a návrat k reacherovitějšímu charakteru příběhu. Autoři se také až na pár krátkých výjimek vyhnuli hluchým místům, děj je kompaktnější a nepostrádá pár velmi zajímavých nápadů. Přesto mám ale pocit, že některé části příběhu nebyly zcela dořešeny a závěr byl až příliš rychle utnutý. Proto také jedna * dolů.

Hadí očiHadí očiIsabella Maldonado

Úvodní díl nasadil opravdu hodně vysokou laťku. Tato kniha ji sice nepřekonala, ale ani nezaostala nijak daleko za očekáváním. Stále se jedná o vynikající thriller s velmi kvalitně a logicky probíhajícím detektivním pátráním, v němž se ani nám již dobře známý špičkový tým včetně hlavní hrdinky Niny nevyhne chybám. K nim ovšem také přispěje velmi chytrý a velmi opatrný pachatel. Oproti prvnímu dílu je ale také patrný posun ve vztazích v týmu, v rozvíjení a posilování vzájemné spolupráce a důvěry, a že se to také ve finiši příběhu potvrdí a osvědčí. Jsem moc zvědavá, kam autorka naše hrdiny v další knize zavede.

Nebezpečná záměnaNebezpečná záměnaSusanna Craig

Po přečtení emocionálně vyčerpávajícího thrilleru jsem si musela dopřát relaxaci v podobě zcela nenáročnému příběhu. A líbil se mi o hodně víc oproti minulé autorčině knize. Zápletka je rozhodně zajímavější, také zúčastněné osoby včetně hlavních hrdinů se mi zdají lépe prokreslené. Osvěžením je i zapojení Amandiných synů do děje, a nakonec i matka, která mi zpočátku byla hodně protivná, se postupně přenesla do sympatičtější polohy. Zkrátka, příjemná milá romance, které k těm nejlepším chybí už jen malý kousek.

Najdi měNajdi měA. Frasier (pseudonym)

Zatímco předchozí autorčina trilogie Nejsem ... patří k velmi dobrým thrillerům, tak tento je podle mého názoru o několik etáží výš. Naprosto originální zápletka, hrdinové stigmatizovaní svou minulostí, která do jejich životů vnáší mnoho pochybností a nejistot, když nelze věřit nikomu a ničemu, možná ani sám sobě. Nezanedbatelnou roli v příběhu pak hraje také fascinující prostředí Mohavské pouště, která nepřipraveným nic neodpouští.
Přiznávám, že zpočátku jsem na čtení dalšího drsného příběhu neměla náladu. Jenže jak jsem se začetla, kniha mě zcela pohltila takže jiné než nejvyšší hodnocení dát nemohu.

Nevinná léčkaNevinná léčkaS. Laurens (pseudonym)

V tomto třetím pokračování konečně dostal příběh trochu šťávy v podobě docela zajímavé napínavé zápletky. I zde jsou však zvláště ve střední části knihy poněkud zdlouhavé úseky - stagnující situace mezi Lucindou a Harrym, kdy se zápletka točí stále v jednom kruhu - které knize podle mého názoru dost ubírají na dynamice. Celkově se mi ale kniha z dosavadních tří líbila zatím nejvíc.

Říkají mi LarsŘíkají mi LarsDaniel Gris

Občas jsem narazila na komentáře k sérii s Larsem, vesměs pochvalné, a to i od mých oblíbených uživatelů. Když jsem úvodní díl zahlédla v knihovně, rozhodla jsem se ji zkusit. No jo, jenže to bych krátce před tím nesměla číst Kopřivovu Rychlopalbu. Proti ní je toto pouze slaboučký odvárek. Hlavní hrdina mi k srdci nijak nepřirostl, už jen kvůli tomu, jakým způsobem se živil - a tím mám na mysli způsob řešení jeho zakázky, který byl pro mě naprosto nepřijatelný (jasně, peníze potřebujeme všichni, ale ocamcaď, pocamcaď). Kromě toho na mě působil jako pozér, a to nepříliš chytrý, vzhledem k tomu, jak dlouho mu trvalo prokouknout padouchy. Je fakt, že jsem se i párkrát zasmála, ale celkově velká slabota. Hodnocení trochu zvedl dost originální závěr, který si všichni zúčastnění beze zbytku zasloužili.

Tanec papírových drakůTanec papírových drakůPetr Brožovský

V poslední době u mně významně stoupla obliba tohoto žánru - akční pecky v kombinaci s prvky fantasy - který si nehraje na žádnou velkou literaturu, ale poskytuje chytré a zábavné čtení pro chvíle odpočinku. Ke knize zcela neznámého autora jsem přistoupila s jistou nedůvěrou a také úvod situaci nijak zvlášť nevylepšil. Jenže jak se začal děj postupně rozvíjet, jak jsem se začala seznamovat tu s více, tu s méně sympatickými osobami, které rozhodně neměly předplacenou nesmrtelnost, kniha mě zcela pohltila a přerušit četbu byť jen na krátkou chvíli bylo téměř nemožné. Když se objevily ony fantasy prvky, také jsme krátce zapochybovala o jejich účelnosti, ale jejich zařazení bylo téměř geniální. No a závěr? Ten mě opravdu navnadil na (doufám) další díl.

Ďábel v přestrojeníĎábel v přestrojeníLisa Kleypas

Jejda, to bylo tak pěkné! Historická romance s ingrediencemi namíchanými v tom správném poměru, sympatičtí hlavní hrdinové, mezi kterými to jiskřilo od samého počátku, a napínavá zápletka k tomu. Jako obvyklé potěšili staří známí - já osobně bych ráda přivítala i setkání s Annabell a Huntem (třeba mě autorka někdy v budoucnu vyslyší) - ale i ozvěny z minulosti nyní možná až příliš vzorného Sebastiana. Zkrátka, Lisa K. ani nyní nezklamala.

Vražedné pohádkyVražedné pohádkyAndreas Gruber

Hodnoceno téměř bezprostředně po dočtení - geniální, šílené, zvrácené a strašně kruté a smutné. A proč? Mimo jiné i kvůli selhání systému zásluhou pár bezskrupulosních ziskuchtivých hajzlíků. Naprosto překvapivé zakončení, které ještě pořád rozdýchávám.
Pět * je v tomto případě málo.

OutsiderOutsiderAnthony Franze

Ale tohle vůbec nebylo špatné! Náhodná zápůjčka z knihovny, od které jsem nic velkého nečekala, znamenala příjemné překvapení. Atraktivní prostředí Nejvyššího soudu, systém práce soudců a jejich asistentů, nimrání se v nejužších zákrutách právních ustanovení a zákonů, to vše autor vylíčil velmi čtivě. Souhlasím s předchozím komentářem, že tyto části knihy byly opravdu moc dobré. Také krimi zápletka byla hodně zajímavá, ale i když se mi jedna z osob zdála podezřelá, autor mě zcela zmátl nabídkou řady falešných stop. Zhruba poslední třetina knihy je pak velmi akční a napínavá, a možná právě proto ztrácí na věrohodnosti, když to autor trochu přehnal se schopnostmi zvláště jednoho "nesmrtelného" hrdiny. Přes tuto menší výhradu knihu hodnotím jako velmi slušný thriller, i když ne úplně špičkový.

Útěk z peklaÚtěk z peklaP. Herron (pseudonym)

Autor ve své prvotině prostě nezapře své povolání - mimo jiné pracuje jako scénárista.
Naprosto strhující akční příběh, od kterého jsem se nemohla odtrhnout, až jsem skoro zapomněla odejít do práce. Tak trochu kontroverzní hlavní hrdina, jeho společnice, která má také své tajemství a jisté postranní úmysly, a pak celé panoptikum postav a postaviček dozorců a vězňů, které autor dokázal výstižně charakterizovat třeba jen pár slovy. Katastrofická situace, která vyhrotila situace mezi vězni do brutálních střetů, a která donutila zúčastněné ukázat, co v nich opravdu je. A ve většině případů to vůbec nebyl pěkný obraz, i když i mezi vězni se pár výjimek našlo. Celým tím chaosem a bojem o život se pak proplétala linka Jackova činu se závěrečným zdrcujícím odhalením.
Rozhodně v knize nehledejte žádné hlubokomyslné úvahy či onen imaginární přesah ( i když Jackova linka ...). Je to zkrátka řemeslně dokonale zpracovaný akční příběh, podle mého mínění přímo předurčený ke zfilmování.

Řekni ne vévodoviŘekni ne vévodoviEloisa James

Tato kniha se mi líbila o něco víc než předchozí. Byla sice hodně ukecaná, ale zato oba hlavní hrdinové se mi moc a moc líbili - Betsy, na níž se podepsal skandál kolem její matky, a Jeremy, který se potýkal s válečným traumatem, následnou šeptandou, ale i rozepří s otcem. Snad mohu prozradit, že podle pravidel žánru všechno dobře dopadne.
No, a rozvětvená Wildovic rodina pak skýtá ještě dost a dost prostoru pro další zajímavé příběhy.