biki - Přečtené 863


Roj
? - listopad 2018
Roj 2018, N. Webb

Slušná standartní military sci-fi. Výchozí situace sice v něčem připomíná Černou flotilu, bojová střetnutí ve vesmíru, expanze mimozemšťanů a politikaření jak vojenských tak civilních potentátů jsou rovněž již obvyklou výbavou knih tohoto typu. I když … s působením jedné pozemské mocnosti to podle mého názoru autor poněkud přehnal. S charakteristikou postav se autor taky moc nepáral, ale to mě nijak zvlášť nevadí, příběhu to nijak neublížilo. S čím jsem se ale ještě nikdy nesetkala, je opravdu originální ničivá zbraň nepřátel a způsob její eliminace ze strany obránců s velmi neobvyklými vedlejšími důsledky.


Hvízdavý Dan
? - červenec 2018
Hvízdavý Dan 1991, M. Mach

Vzpomínka na dětství, která prostě nemá chybu.


Aye-aye a já
? - červen 2018
Aye-aye a já 2000, G. Durrell


Sestřelen
? - květen 2018
Sestřelen 1969, F. Fajtl


S konečnou platností
? - květen 2018
S konečnou platností 2017, A. Pflüger


Sbírka kostí
? - duben 2018
Sbírka kostí 2018, K. Reichs

Je neuvěřitelné, jak široký záběr Kathy R. má, co všechno se může stát inspirací k napsání jejích strhujících příběhů (doporučuji přečíst doslovy k jednotlivým povídkám), do jak různorodého prostředí je dokáže autorka umístit a jak je využít do poslední molekuly. Já prostě tyto forenzní záležitosti miluju. A když to někdo umí tak jako Kathy, nelze dát jiné než nejvyšší hodnocení.


Mise Saturn
? - duben 2018
Mise Saturn 2018, J. Sandford (pseudonym)

Špičková sci-fi klasického ražení od autora, od něhož bych to vůbec nečekala. Pravda, je tam opravdu hodně technických záležitostí - od konstrukce kosmické lodi, přes problematiku pohonu, pohybu v meziplanetárním prostoru či řešení krizových situací. Ovšem vlastní děj nijak nezaostává, takže milovníci akce si rozhodně také přijdou na své. Vše je podáno nesmírně čtivě a zábavně, okořeněno specifickým Sandfordovým humorem. Jo, a opravdu doporučuji přečíst si také doslov.


Jmenuji se Reacher
? - duben 2018
Jmenuji se Reacher 2018, L. Child

Mám pocit, že Child v těchto povídkách dotáhl svůj úsporný, lakonický styl k dokonalosti, ale přesto dokázal vykreslit situace a prostředí tak, že je člověk přímo viděl před očima. Hm, a Joe, ten se taky nezdá. Sice se mi dvě povídky z doby, kdy byl Jack ještě kluk, zdály trochu přehnané ... Ale co, konec konců, vždyť je to Reacher.


Hadrový panák
? - duben 2018
Hadrový panák 2017, D. Cole

Rozporuplné komentáře vzbudily mou zvědavost, takže jsem nakonec podlehla a knihu přečetla. Nejprve dva závažné důvody, které mi opravdu vadily, a proto nemohu dát nejvyšší hodnocení: bizarní, mediálně mimořádně sledované zločiny, ovšem profilováním je pověřen nováček na oddělení bez předchozích zkušeností, který o tom něco slyšel na nějakém kurzu. Po identifikaci jedné ze součástí "panáka" byl asi nám všem (čtenářům) jasný zdroj úniku informací, na rozdíl od tamních policistů. Ovšem samotný námět knihy a příběh s několika zajímavými momenty mě opravdu bavil. Ale po celou dobu četby jsem měla pocit něčeho v pozadí ... Teprve v úplném závěru knihy dosedly všechny části mozaiky na své místo a příběh dostal smysl. V té souvislosti mě pak napadlo to staré úsloví, že každý dobrý úmysl či skutek musí být po zásluze potrestán (či efekt motýlích křídel). A jak se mi to jevilo, tím leitmotivem v pozadí bylo špatné svědomí a pocit viny u většiny zúčastněných osob s výjimkou nováčka Edmundse, který nezatížen minulostí stál mimo a měl tak nejlepší předpoklady zjistit pravdu. Na další díl jsem opravdu zvědavá.


V bouři
? - březen 2018
V bouři 2018, S. Jeffries


Co přetrvá věky
? - březen 2018
Co přetrvá věky 2018, N. Roberts

Zlákána anotací jsem při koupi šlápla pěkně vedle, neboť jsem se zavčas nepodívala přímo do knihy. Což o to, čtivé to samozřejmě je. Ale to skutečně musí i Nora R. fušovat do fantasy? Sem tam nějakou zmínku o duchách (duších?) překousnu, ale tohle bylo na mě moc. Takže když odmyslím magii, tak za 3*.


Tajemný sir Argus
? - březen 2018
Tajemný sir Argus 2018, H. Howell

Autorka zde opustila Vysočinu i své obvyklé historické období a uvedla na scénu další rozvětvené rody, obdařené zajímavými schopnostmi. Stavba příběhu sice zůstává podobná, ale pořád je to velmi příjemné odpočinkové počtení pro stále ještě dlouhé večery. Je jen škoda, že vydavatelství nezačalo vydávat sérii od prvního příběhu, ale zřejmě (stejně jako u "vysočiny") na přeskáčku.


Nebezpečná iluze
? - březen 2018
Nebezpečná iluze 2018, W. Renshaw

Ale jo, příjemný relax. Hezká pohádka pro dospělé s poněkud přeslazeným koncem.


Nezavírej oči
? - únor 2018
Nezavírej oči 2018, M. H. Clark

Rozhodně mě tato kniha bavila víc, než předchozí příběh ze série. Dost věrohodné se mi zdály charaktery jednotlivých aktérů, také jednání Casey bych vzhledem k její povaze a neblahým zkušenostem chápala. Tentokrát logický sled důkazů vedl ke správnému pachateli, takže jsem jej odhalila poměrně brzy, přestože mě v jednu chvíli autorka znejistila. Zkrátka slušná detektivka pro chvíle odpočinku.


Zimní romance
? - únor 2018
Zimní romance 2017, S. Laurens (pseudonym)


Úniky
? - leden 2018
Úniky 2017, J. Garwood

Knížka se četla moc pěkně. Oba hlavní hrdinové byli opravdu sympatičtí, v knize se objevili někteří staří známí z předchozích příběhů, i padouši byli ucházející ... jenže, jenže. Už o tom tady byla zmínka - kniha je rozdrobená do několika motivů, každý z nich je dobrý, ale chybí mi nějaká silná linka, která by tyto jednotlivé motivy propojila do jakéhosi souvislého celku. Hodnotím tak asi na 70 %, za čtivost dávám 4*.


Na vlně 57 metrů
? - leden 2018
Na vlně 57 metrů 1965, O. Batlička


Je těžké být bohem
? - leden 2018
Je těžké být bohem 2002, A. Strugackij


Město iluzí
? - leden 2018
Město iluzí 2017, A. Quick (pseudonym)

Tak já jsem byla docela spokojená. Není to sice úplně špičkové, ale pořád knihu hodnotím jako lepší standart. Úvod knihy, kdy hlavní hrdinové zpětně sledují útržky svých vzpomínek, je velmi povedený. Stejně tak se mi líbí i koncepce Města iluzí s jeho barvitými obyvateli a svéráznými zákony - vůbec by mi nevadilo, kdyby se sem autorka vrátila s nějakým dalším příběhem. Ale co mě opravdu dostalo - prachový králíček s figurkou Arizony Snowové v packách ... (Arizona Snowová - jedna z důležitých postav z trilogie Eclipse Bay, takto autorka pozoruhodných konspiračních teorií - pro ty, kdo to nečetli. Takže ano, A.Q. si ji vypůjčila z jiné své knihy, což mi opravdu nevadí. Beru to jako jakousi hru autorky se zasvěcenými čtenáři, či patrně spíše čtenářkami, kterou s chutí akceptuji).


Loď duchů
? - prosinec 2017
Loď duchů 2017, C. Cussler

Tak tohle je opravdu čistý dobrodružný žánr v tom nejlepším slova smyslu. Hrdinové z NUMA opět zachraňují nic netušící svět, ovšem Kurt Austin to má tentokrát občas pěkně nahnuté a nebýt jeho přítele, tak nevím, nevím ... Strhující akce na hladině moře i v hlubinách nejen mořských, piráti, tajemný starý vrak a také zbrusu nový motiv v Cusslerových knihách - počítačová kriminalita a hackeři. Závěrečná střílečka, ale i trošičku romantiky. A proboha, ať v tom nikdo nehledá nějaké hlubokomyslné motivy či propracování postav do hloubky. Je to prostě zábava, a podle mého názoru setsakra dobrá.


Dívky, které zmizely
? - prosinec 2017
Dívky, které zmizely 2017, J. A. Krentz

Velmi dobrá detektivka s romantickou zápletkou, na rozdíl od některých předchozích knih se zde autorka vyhnula jisté překombinovanosti, která občas působila rušivě. S motivem, který se skrývá v pozadí "investičního klubu", jsem se v poslední době setkala i v dílech několika jiných autorek, ovšem řešení problému je v této knize zdaleka nejelegantnější. A nebýt jisté osoby, mohlo by to uspokojivě fungovat hodně dlouho. Ale ta chamtivost ...


Robinsoni vesmíru
? - prosinec 2017
Robinsoni vesmíru 1958, F. Běhounek


Moře pod Oděsou
? - prosinec 2017
Moře pod Oděsou 2017, C. Cussler

Přestože jsem (téměř) bezvýhradný fanoušek Cusslerových knih, v tomto případě je můj dojem poněkud rozpačitý. Dva souběžně probíhající případy se mi zdají příliš - domnívám se, že každý z nich by si zasloužil samostatnou knihu. Zvlášť z příběhu o zlatě Romanovců by patrně šlo vytřískat víc. Každý fanoušek tohoto žánru ale musí ocenit originální nápad likvidace protivníků v Černém moři či v některých dalších specifických oblastech. Celkově dnes ale bohužel jen za 3*.


Robinzoni z Kronborgu
? - listopad 2017
Robinzoni z Kronborgu 1968, F. Běhounek


Tiše a přesně
? - listopad 2017
Tiše a přesně 2017, J. D. Robb (pseudonym)

Myslím, že mariva to vystihla za nás za všechny, kdo tuto sérii čteme po mnoho let. Už v jednom komentáři k jedné z předchozích knih jsem psala, že si nepamatuju nějaký vysloveně špatný kousek ze série. Kam na ty nápady autorka chodí, že dokáže pořád tak ohromně bavit a přitom udržet stále vysokou úroveň příběhů?


Nové Pompeje
? - listopad 2017
Nové Pompeje 2017, D. Godfrey

Rozpaky a nakonec docela zklamání. Slibný námět se slušně rozjel v první polovině knihy, jenže ve druhé části nějak ztratil dech a vyšuměl do ztracena. Zajímavý byl motiv paradoxů a také se mi líbilo, že autor z původních obyvatel Pompejí nedělal žádné trouby, kteří by se nechali dlouhodobě oblafnout. Musím přiznat, že jsem jim ke konci fandila. Hodnocení tak asi na 50%, hlavně za nápad. Jestli bude pokračování, s největší pravděpodobností si to nekoupím.


Nuly
? - listopad 2017
Nuly 2017, C. Wendig

Musím přiznat, že jsem se do četby v první půlce knihy musela hodně nutit - ani jedna z postav mi nebyla dvakrát sympatická, marně jsem hledala onen avizovaný černý humor a hlavně, kde je to slibované sci-fi? Dokonce jsem asi v polovině knihy měla několikadenní pauzu. Naštěstí jsem to nevzdala, protože pak se to teprve rozjelo a došlo i na opravdu vynikající a pohříchu hodně děsivý nápad autora. Závěr se sice zdá být slabší, ale vzhledem k tomu, co se hlavním hrdinům v posledním okamžiku povedlo, předpokládám a očekávám další pokračování příběhu. Takže nezbývá než ohodnotit 5*.


Stále v tvém stínu
? - listopad 2017
Stále v tvém stínu 2017, N. Roberts

Nora Roberts ve své nejlepší formě - velmi zdařilá krimizápletka, která má kořeny v hluboké minulosti hlavní hrdinky, a která ovlivní podstatnou část jejího života i života jejího bratra. A o tom, že povedená je i romantická část příběhu, snad u této autorky ani nelze pochybovat. Prostě perfektní odpočinková četba, kterou jsem si opravdu užila.


Digitální pevnost
? - listopad 2017
Digitální pevnost 2005, D. Brown


Nejtěžší zkouška
? - listopad 2017
Nejtěžší zkouška 2003, H. Denker

Denkerovy knihy z lékařského prostředí patří k vůbec nejlepším v tomto "žánru" a tento příběh to jen potvrzuje. Jenže se obávám, že lékařů jako je Kate, je čím dál méně, protože nutně musí podlehnout obrovskému tlaku z okolí - zájmy nemocnic, potažmo pojišťoven, právníci, kteří si na sporech se zdravotnickými zařízeními chtějí urvat také kus koláče, a v neposlední řadě medializace vesměs bulvárního typu.


Nomád
? - listopad 2017
Nomád 2017, J. Swallow


Nebezpečně blízko
? - říjen 2017
Nebezpečně blízko 2009, L. Howard


Zpráva od nebožtíka
? - říjen 2017
Zpráva od nebožtíka 1976, J. Chmielewska


A přece nezemřeš
? - říjen 2017
A přece nezemřeš 2000, L. Child


Nahé slunce
? - říjen 2017
Nahé slunce 2004, I. Asimov


Strážci Západu
? - září 2017
Strážci Západu 1995, D. Eddings


Sedmá pohroma
? - srpen 2017
Sedmá pohroma 2017, J. Rollins (pseudonym)


Invaze z vesmíru
? - srpen 2017
Invaze z vesmíru 1970, V. Kajdoš


Martin Eden
? - srpen 2017
Martin Eden 2001, J. London


Dar lásky
? - srpen 2017
Dar lásky 1995, J. Garwood


1 2 3 4 5 6 >