Onlinebiki

Přečtené 1205Strážce z Vysočiny
? - červen 2022
Strážce z Vysočiny 2022, Hannah Howell

Dějová zápletka se hodně podobá předchozímu dílu Pán z V... a podle závěru na něj i časově navazuje. A i když se jedná o autorčino standartní dílo, také zde se jí podařilo najít zajímavý nápad, který děj příjemně osvěžil. A ovšem také zapojení dvou členů MacFingalova klanu s jejich svéráznými schopnostmi. Jako v případě všech předchozích dílů je to tedy opět milé relaxační počtení pro chvíle odpočinku.


Aga
? - červen 2022
Aga 2022, F. Kotleta (pseudonym)

Pro mne zatím nejlepší díl série. Myslím, že vůbec nebylo na škodu, že se převážná část děje soustředila pouze na dva členy posádky Kraksny. Děj tak na mně působil kompaktněji, rozhodně jsme nebyli ochuzeni o obvyklé hlášky, naprosto bizarní průserové situace a excelentní bojové akce. Bonusem bylo bližší seznámení se světem chanů a ovšem závěr - ten jsem v Moravcově případě vůbec ale vůbec nečekala. Ovšem ta poslední věta ...


Kontrakt
? - červen 2022
Kontrakt 2019, Melanie Moreland

Protože se mi poslední tři autorčiny knihy líbily, pojala jsem záměr seznámit se i se sérií Vested Interest. V jednom z komentářů jsem ale narazila na souvislost s touto knihou, kterou jsem poprvé vůbec nedočetla. Také nyní jsem nejprve měla co dělat, abych se prokousala úvodními kapitolami, protože Richard byl zpočátku opravdu kretén a Katy působila až trochu moc uťápnutě, i když k tomu oba měli své (smutné) důvody. Ale když jsem tyto části překonala, začalo mě to opravdu bavit a knihu jsem si užívala. Samozřejmě, že je to opět taková pohádka, jenže autorčin styl je velmi příjemný, čtivý a i já jsem si ho oblíbila.


Nové sliby
? - červen 2022
Nové sliby 2022, Lilly Lucas

Knihu jsem si pořídila ve chvíli malé čtenářské krize, jenže jsem měla špatný odhad. Nejenže jde zase až o druhý díl série (začíná se z toho v mém případě stávat zlozvyk), ale kniha ani zdaleka nenaplnila má očekávání. Tento typ příběhu bych spíš očekávala v nějaké průměrné harlekýnce, jen v tomto případě s větším počtem stránek a podstatně vyšší cenou. Nad oběma hrdiny jsem většinou jen nevěřícně vrtěla hlavou a jedinou postavou, která se mi zamlouvala, byl Cole. Jednu * pak přidávám za krásné prostředí zasněžených hor.


Struny srdce
? - červen 2022
Struny srdce 2022, Melanie Moreland

Souhlasím, že na Maxxe tato kniha nemá. Ale stejně je to opět moc pěkné, i když hodně sladké čtení. Lottie si s sebou nese opravdu těžké břemeno a její pocity včetně vztahu k rodičům jsou vykresleny podle mého názoru dost věrohodně. Podobně i Logan, přinejmenším v první polovině knihy. Pak už je to sice na můj vkus až moc pohádkové, ale vůbec mi to nevadí, protože přesně kvůli tomu takové knihy čtu.


Jak svrhnout vévodu
? - červen 2022
Jak svrhnout vévodu 2022, Evie Dunmore

Náhodná koupě, které jsem ale vůbec nelitovala. Ke knihám nových autorek tohoto žánru jsem měla totiž prakticky vždy nějaké výhrady, jejichž společným jmenovatelem byla přílišná "ukecanost". Ale tímto nešvarem tato kniha rozhodně netrpí. Naopak, má všechny atributy žánru v tom správném poměru - zajímavá zápletka inspirovaná skutečnými událostmi boje za práva žen v druhé polovině 19.století (a přiznejme si, že si problémy, se kterými se tehdejší ženy musely potýkat, asi dnes už jen těžko dokážeme představit). Sympatičtí hlavní hrdinové, výstižně vykreslené i další osoby zapojené do děje, včetně těch záporných. A samozřejmě velmi zdařilá romantická linka. Za mně tedy maximální spokojenost.


Černý korál
? - červen 2022
Černý korál 2022, Andrew Mayne

První díl se mi líbil hodně, ale tohle, to je prostě paráda. Výborný thriller se sympatickými hlavními hrdiny (k impulzivní Sloan, která se často do akce žene bez většího přemýšlení, a zkušenému Solarovi se připojí také velmi slibná posila), který se i nyní odehrává v neobvyklém prostředí floridských přístavů, vodních cest i nekonečných mokřadů Everglades za doprovodu místní fauny - takového Bouráka Billa bych nechtěla potkat ani na souši. V takovém prostředí pak není divu, že se sériovému vrahovi daří unikat tak dlouho. To by se ovšem nesměl čirou náhodou dostat do hledáčku Sloan a spol. Kromě napínavého a akčního děje ale nechybí ani politika (v podstatně menší míře než minule) a kompetenční spory, které už zřejmě k detektivním příběhům neodmyslitelně patří, a které mohou pátrání hodně ovlivnit a zkomplikovat, jak se ukázalo i zde. Zkrátka, kniha se mi moc a moc líbila a užila jsem si ji do posledního písmenka. Pozn. - mimo jiné mě v knize také příjemně potěšila i zmínka o Theo Crayovi, moc bych si přála jeho návrat na literární scénu.


Manažer
? - červen 2022
Manažer 2021, Kristen Callihan

Tak jsem se konečně dostala i ke druhému dílu série. Přece jen ale asi trochu vadilo, že jsem Jaxe přečetla dřív, takže vyústění Gabrielova příběhu nebylo tak překvapivé (ne že bych tedy nějaký jiný závěr čekala). Stejně jako v obou dalších dílech je moc pěkná úvodní část se seznámením obou hrdinů, jejich postupné sbližování a také sbližování s ostatními členy kapely. To jde autorce fakt perfektně - je to vtipné, má to spád. Ale i zde je další část děje statičtější, Gabriel a Sophie kolem sebe jenom tak krouží, jeden krok sem, jeden zpátky, oba si hledají důvody, proč do vztahu nejít, i když je to k sobě táhne. V této části mě také překvapil Scottův způsob řešení frustrace - zrovna od něj bych to opravdu nečekala. No a v závěrečné části nechybí roztržka, která je o něco dramatičtější oproti druhým dvěma dílům. Úroveň dosavadních třech dílů série se mi pak jeví srovnatelná (i když Jaxe možná stavím o malinko výš) a rozhodně patří do té lepší části žánru moderní romantiky.


Posedlost
? - červen 2022
Posedlost 2021, Helen Hardt

Tak jsem se přece jen odhodlala přečíst pokračování - také se domnívám, že tento díl je o dost lepší oproti úvodnímu. Talon se tu nakonec odhodlal postavit se své minulosti a jeho vztah k Jade slibně pokročil. Jeden problém však trvá i zde - nevím, jestli autorka, ale rozhodně překladatel/ka by měli/y zapracovat na rozvíjení slovní zásoby pro popis jistých situací.


Nesnesitelný vévoda
? - červen 2022
Nesnesitelný vévoda 2022, Loretta Chase

Po předchozím zklamání jsem dlouho váhala, zda se mám do knihy pustit. Ale byla jsem příjemně překvapena - tento příběh je o hodně lepší, vtipnější a zápletka je rozhodně nápaditější. Také oba hlavní hrdinové a jejich vzájemné, nejen slovní přestřelky se mi líbí podstatně víc, než jednání hlavních postav z minulého dílu. Zajímavá je i Cassandřina rodina, která by si také možná zasloužila i nějaký další příběh. Co mi ale i zde vadí a za co strhávám jednu *, to je přehnaná mnohomluvnost - jako u některých jiných knih jiných autorek tohoto žánru bych i zde doporučila redukci textu.


Poslední možnost
? - květen 2022
Poslední možnost 2022, Clive Cussler

Jakoby se v osobě spoluautora Boyda Morrisona vrátil Cussler ve své nejlepší oslnivé formě. Po malinko slabším předchozím dílu série se zde opět jedná o špičkový dobrodružný thriller se vším, co k tomu patří. Strhující akce na moři, pod hladinou i na pevnině, dramatické napínavé situace, z nichž hrdinové zpravidla unikají v posledním zlomku vteřiny, špičkové technologie a také jeden vynález, o kterém fakt nevím, jak dalece je sci-fi. Mimořádně zákeřný mstivý padouch, ale také nepřátelé ze strany, z níž by to posádka Oregonu nečekala. Ale to by nebyl Juan Cabrillo a spol., aby si i s tímto problémem neporadili. A že je v příběhu mnoho situací vyhrocených až přepálených? No, a co? K tomuto žánru to prostě patří.


Rozpojené státy: Amerika nejen televizní kamerou
? - květen 2022
Rozpojené státy: Amerika nejen televizní kamerou 2020, Martin Řezníček

Rozhodně to bylo zajímavé čtení. Jenže v některých případech nás autor doslova zahltil obrovským množstvím faktů, historických souvislostí a dalších detailů, mezi nimiž na vlastní téma té které kapitoly zbylo jen pár odstavců. Zhruba tak bych si totiž představovala sběr materiálů pro TV reportáže, kdy se na obrazovku dostane jen to nejzákladnější, ale v knižní podobě to tak úplně (aspoň v mém případě) nefungovalo. Musím ale ocenit autorův obrovský rozhled a zaujetí, bez kterých by své povolání zcela jistě dělat nemohl. Ovšem vzhledem k názvu knihy bych čekala trochu hlubší náhled na problematiku onoho "rozpojení". Kapitoly o českých stopách jsou jistě zajímavé, ale kromě osudů uvedených osob mohly být třeba zmíněny i jejich názory na současnou situace (v souladu s názvem knihy). Vynikající byla prostřední část týkající se voleb a jejich průvodních jevů včetně několika osobních vstupů, či dramatických osobních zážitků z pouličních nepokojů. A zrovna tady bych předpokládala zachycení reakcí běžných obyvatel na tyto problémy v podstatně větším rozsahu. Jsem si samozřejmě vědoma toho, že autor při svém povolání nemohl postihnout všechny oblasti života v USA, ale možná jsem čekala přece jen trochu víc.


Milovaný nevlastný brat
? - květen 2022
Milovaný nevlastný brat 2018, Penelope Ward

Tak tady jsem v knihovně při výběru knihy šlápla vedle, opravdu nejsem cílová skupina a středoškolské problémy jsou mi již poněkud vzdálené. Vlastní témata v knize ale nejsou úplně špatná - zamotané rodinné vztahy, psychické týrání a reakce na ně, způsoby, jak se se situací do budoucna vypořádat ... Zpracování mi ale nesedlo a v některých chvílích jsem se do četby musela nutit. K dalším knihám autorky budu tedy přistupovat velmi obezřetně.


Drahý nepřítel
? - květen 2022
Drahý nepřítel 2022, Kristen Callihan

Přečtení zatím jen dvou třetin série VIP mě nalákalo zkusit i tuto novou knihu autorky. Také tu byly části, které se mi moc líbily, a opět střední úsek se mi zdál poněkud zdlouhavější. Domnívám se také, že zápletky jak kolem stalkerek, tak kolem Sam mohly být trochu víc rozvedeny - zvláště ta první slibovala něco dramatičtějšího, než takové vyústění do ztracena. Celkově se mi kniha zdála malinko slabší než série VIP, ale stále se jednalo o velmi slušnou romanci.


Pravý věřící
? - květen 2022
Pravý věřící 2022, Jack Carr

Už zase jsem začala od druhého dílu. Ale ani v tomto případě to až tak moc nevadí, protože hlavní okolnosti z úvodního dílu, které hlavního hrdinu dovedly do tohoto příběhu, zde byly částečně nastíněny a aspoň v mých očích jeho jednání ospravedlňují. První části knihy jsou sice dějově nekomplikované, ale i tak nabízí řadu zajímavých a akčních situací, překvapivě včetně problematiky ochrany přírody v Africe (podle autorových poznámek má k tomuto tématu blízko). Mezitím se ovšem mezinárodní situace začíná zamotávat, na scénu se dostává řada postav z různých institucí a stran politického spektra - od lobbistů ve Washingtonu po řadové příslušníky Islámského státu. Dvojití agenti, falešní spojenci, koalice, měnící se podle vývoje situace ... a v pozadí záhadná postava, která vše koordinuje. V tomto nepřehledném terénu se pak musí pohybovat a správně se orientovat hlavní hrdina Reece se svým kolegou. Tyto části knihy jsou opravdu strhující, napínavé a musí uspokojit každého fanouška žánru. Přestože autor v knize uvádí někdy možná až příliš velké množství informací o historických souvislostech, metodách boje a samozřejmě zbraních, nic z toho není samoúčelné, ale sugestivně dokresluje atmosféru příběhu. Takže mi nezbývá než souhlasit s hodnocením mého oblíbence Lee Childa na obálce knihy: "Zatraceně dobré".


Jax
? - květen 2022
Jax 2022, Kristen Callihan

Protože v knihovně momentálně nebyl druhý díl série k dispozici, vzala jsem zavděk dílem třetím. Musím přiznat, že Jaxův příběh mě hodně zajímal a domnívám se, že se autorka s jeho pocity a duševním rozpoložením vyrovnala víc než dobře (aspoň na tento typ literatury). Také Stelliny osudy byly zajímavé a myslím, že všechny upoutal její neobvyklý koníček. Souhlasím ale s některými předchozími komentáři, že kniha byla zvláště ve střední části poněkud zdlouhavá a děj ztrácel spád, a také že zápletka se Stelliným otcem by si zasloužila větší pozornosti, mohla děj ještě trochu zkomplikovat. Jinak ale velká spokojenost.


Idol
? - květen 2022
Idol 2021, Kristen Callihan

Obecně se knihám z prostředí zábavního průmyslu vyhýbám, rocková hudba mi až na pár výjimek taky nic neříká, ale přesto jsem po přečtení úvodní scény v knihovně neodolala. K mému překvapení se mi kniha docela líbila, zvláště úvodní části se sbližováním obou hrdinů. V druhé polovině - turné - to už bylo trochu horší, zvlášť mě popuzoval Jaxův postoj, ale i tady jsem si pár momentů našla. No a závěr? Oko nezůstalo suché.


Moje (tak trochu) utajené dítě
? - květen 2022
Moje (tak trochu) utajené dítě 2022, Penelope Bloom

Ale jo, přečíst se to dalo. Vysloveně relaxační knížka se sice poměrně profláklým motivem, ale i s pár zábavnými momenty. Už jsem četla i o hodně horší. Mé hodnocení - 55%.


Lepší být mrtvý
? - květen 2022
Lepší být mrtvý 2022, Lee Child

Oproti předchozímu dílu je zde zřetelné zlepšení a návrat k reacherovitějšímu charakteru příběhu. Autoři se také až na pár krátkých výjimek vyhnuli hluchým místům, děj je kompaktnější a nepostrádá pár velmi zajímavých nápadů. Přesto mám ale pocit, že některé části příběhu nebyly zcela dořešeny a závěr byl až příliš rychle utnutý. Proto také jedna * dolů.


Hadí oči
? - květen 2022
Hadí oči 2022, Isabella Maldonado

Úvodní díl nasadil opravdu hodně vysokou laťku. Tato kniha ji sice nepřekonala, ale ani nezaostala nijak daleko za očekáváním. Stále se jedná o vynikající thriller s velmi kvalitně a logicky probíhajícím detektivním pátráním, v němž se ani nám již dobře známý špičkový tým včetně hlavní hrdinky Niny nevyhne chybám. K nim ovšem také přispěje velmi chytrý a velmi opatrný pachatel. Oproti prvnímu dílu je ale také patrný posun ve vztazích v týmu, v rozvíjení a posilování vzájemné spolupráce a důvěry, a že se to také ve finiši příběhu potvrdí a osvědčí. Jsem moc zvědavá, kam autorka naše hrdiny v další knize zavede.


Nebezpečná záměna
? - květen 2022
Nebezpečná záměna 2022, Susanna Craig

Po přečtení emocionálně vyčerpávajícího thrilleru jsem si musela dopřát relaxaci v podobě zcela nenáročnému příběhu. A líbil se mi o hodně víc oproti minulé autorčině knize. Zápletka je rozhodně zajímavější, také zúčastněné osoby včetně hlavních hrdinů se mi zdají lépe prokreslené. Osvěžením je i zapojení Amandiných synů do děje, a nakonec i matka, která mi zpočátku byla hodně protivná, se postupně přenesla do sympatičtější polohy. Zkrátka, příjemná milá romance, které k těm nejlepším chybí už jen malý kousek.


Najdi mě
? - květen 2022
Najdi mě 2022, A. Frasier (pseudonym)

Zatímco předchozí autorčina trilogie Nejsem ... patří k velmi dobrým thrillerům, tak tento je podle mého názoru o několik etáží výš. Naprosto originální zápletka, hrdinové stigmatizovaní svou minulostí, která do jejich životů vnáší mnoho pochybností a nejistot, když nelze věřit nikomu a ničemu, možná ani sám sobě. Nezanedbatelnou roli v příběhu pak hraje také fascinující prostředí Mohavské pouště, která nepřipraveným nic neodpouští. Přiznávám, že zpočátku jsem na čtení dalšího drsného příběhu neměla náladu. Jenže jak jsem se začetla, kniha mě zcela pohltila takže jiné než nejvyšší hodnocení dát nemohu.


Nevinná léčka
? - duben 2022
Nevinná léčka 2022, S. Laurens (pseudonym)

V tomto třetím pokračování konečně dostal příběh trochu šťávy v podobě docela zajímavé napínavé zápletky. I zde jsou však zvláště ve střední části knihy poněkud zdlouhavé úseky - stagnující situace mezi Lucindou a Harrym, kdy se zápletka točí stále v jednom kruhu - které knize podle mého názoru dost ubírají na dynamice. Celkově se mi ale kniha z dosavadních tří líbila zatím nejvíc.


Říkají mi Lars
? - duben 2022
Říkají mi Lars 2018, Daniel Gris

Občas jsem narazila na komentáře k sérii s Larsem, vesměs pochvalné, a to i od mých oblíbených uživatelů. Když jsem úvodní díl zahlédla v knihovně, rozhodla jsem se ji zkusit. No jo, jenže to bych krátce před tím nesměla číst Kopřivovu Rychlopalbu. Proti ní je toto pouze slaboučký odvárek. Hlavní hrdina mi k srdci nijak nepřirostl, už jen kvůli tomu, jakým způsobem se živil - a tím mám na mysli způsob řešení jeho zakázky, který byl pro mě naprosto nepřijatelný (jasně, peníze potřebujeme všichni, ale ocamcaď, pocamcaď). Kromě toho na mě působil jako pozér, a to nepříliš chytrý, vzhledem k tomu, jak dlouho mu trvalo prokouknout padouchy. Je fakt, že jsem se i párkrát zasmála, ale celkově velká slabota. Hodnocení trochu zvedl dost originální závěr, který si všichni zúčastnění beze zbytku zasloužili.


Tanec papírových draků
? - duben 2022
Tanec papírových draků 2022, Petr Brožovský

V poslední době u mně významně stoupla obliba tohoto žánru - akční pecky v kombinaci s prvky fantasy - který si nehraje na žádnou velkou literaturu, ale poskytuje chytré a zábavné čtení pro chvíle odpočinku. Ke knize zcela neznámého autora jsem přistoupila s jistou nedůvěrou a také úvod situaci nijak zvlášť nevylepšil. Jenže jak se začal děj postupně rozvíjet, jak jsem se začala seznamovat tu s více, tu s méně sympatickými osobami, které rozhodně neměly předplacenou nesmrtelnost, kniha mě zcela pohltila a přerušit četbu byť jen na krátkou chvíli bylo téměř nemožné. Když se objevily ony fantasy prvky, také jsme krátce zapochybovala o jejich účelnosti, ale jejich zařazení bylo téměř geniální. No a závěr? Ten mě opravdu navnadil na (doufám) další díl.


Ďábel v přestrojení
? - duben 2022
Ďábel v přestrojení 2022, Lisa Kleypas

Jejda, to bylo tak pěkné! Historická romance s ingrediencemi namíchanými v tom správném poměru, sympatičtí hlavní hrdinové, mezi kterými to jiskřilo od samého počátku, a napínavá zápletka k tomu. Jako obvyklé potěšili staří známí - já osobně bych ráda přivítala i setkání s Annabell a Huntem (třeba mě autorka někdy v budoucnu vyslyší) - ale i ozvěny z minulosti nyní možná až příliš vzorného Sebastiana. Zkrátka, Lisa K. ani nyní nezklamala.


Vražedné pohádky
? - duben 2022
Vražedné pohádky 2022, Andreas Gruber

Hodnoceno téměř bezprostředně po dočtení - geniální, šílené, zvrácené a strašně kruté a smutné. A proč? Mimo jiné i kvůli selhání systému zásluhou pár bezskrupulosních ziskuchtivých hajzlíků. Naprosto překvapivé zakončení, které ještě pořád rozdýchávám. Pět * je v tomto případě málo.


Outsider
? - duben 2022
Outsider 2018, Anthony Franze

Ale tohle vůbec nebylo špatné! Náhodná zápůjčka z knihovny, od které jsem nic velkého nečekala, znamenala příjemné překvapení. Atraktivní prostředí Nejvyššího soudu, systém práce soudců a jejich asistentů, nimrání se v nejužších zákrutách právních ustanovení a zákonů, to vše autor vylíčil velmi čtivě. Souhlasím s předchozím komentářem, že tyto části knihy byly opravdu moc dobré. Také krimi zápletka byla hodně zajímavá, ale i když se mi jedna z osob zdála podezřelá, autor mě zcela zmátl nabídkou řady falešných stop. Zhruba poslední třetina knihy je pak velmi akční a napínavá, a možná právě proto ztrácí na věrohodnosti, když to autor trochu přehnal se schopnostmi zvláště jednoho "nesmrtelného" hrdiny. Přes tuto menší výhradu knihu hodnotím jako velmi slušný thriller, i když ne úplně špičkový.


Útěk z pekla
? - duben 2022
Útěk z pekla 2022, P. Herron (pseudonym)

Autor ve své prvotině prostě nezapře své povolání - mimo jiné pracuje jako scénárista. Naprosto strhující akční příběh, od kterého jsem se nemohla odtrhnout, až jsem skoro zapomněla odejít do práce. Tak trochu kontroverzní hlavní hrdina, jeho společnice, která má také své tajemství a jisté postranní úmysly, a pak celé panoptikum postav a postaviček dozorců a vězňů, které autor dokázal výstižně charakterizovat třeba jen pár slovy. Katastrofická situace, která vyhrotila situace mezi vězni do brutálních střetů, a která donutila zúčastněné ukázat, co v nich opravdu je. A ve většině případů to vůbec nebyl pěkný obraz, i když i mezi vězni se pár výjimek našlo. Celým tím chaosem a bojem o život se pak proplétala linka Jackova činu se závěrečným zdrcujícím odhalením. Rozhodně v knize nehledejte žádné hlubokomyslné úvahy či onen imaginární přesah ( i když Jackova linka ...). Je to zkrátka řemeslně dokonale zpracovaný akční příběh, podle mého mínění přímo předurčený ke zfilmování.


Řekni ne vévodovi
? - duben 2022
Řekni ne vévodovi 2022, Eloisa James

Tato kniha se mi líbila o něco víc než předchozí. Byla sice hodně ukecaná, ale zato oba hlavní hrdinové se mi moc a moc líbili - Betsy, na níž se podepsal skandál kolem její matky, a Jeremy, který se potýkal s válečným traumatem, následnou šeptandou, ale i rozepří s otcem. Snad mohu prozradit, že podle pravidel žánru všechno dobře dopadne. No, a rozvětvená Wildovic rodina pak skýtá ještě dost a dost prostoru pro další zajímavé příběhy.


Boháč z Park Avenue
? - duben 2022
Boháč z Park Avenue 2020, Vi Keeland

Po Kopřivově Rychlopalbě jsem si potřebovala trochu spravit nervy. Já asi nemám rozum, že se pořád a pořád pokouším o četbu příběhů těchto dvou autorek. Opět mě nalákala úvodní situace - autonehoda. Jenže jak se příběh dál rozvíjel, byl čím dál nudnější a nudnější, takže až zmínka o nějakém zvratu v závěru mě donutila knihu dočíst (i tak jsem ji ale četla zbytek výpůjční doby, t.j. zhruba 3 týdny). Musím přiznat, že onen dobrý nápad autorek v závěru mě také překvapil a zvedl hodnocení o jednu *. Jenže byl tak superušlechtilý a sladký, ze mě skoro rozbolely zuby. Ale aspoň jsem to tentokrát dočetla.


Rychlopalba
? - duben 2022
Rychlopalba 2015, Štěpán Kopřiva

Je to fakt hrozná ostuda, ale českou detektivku jsem naposledy četla někdy v minulém tisíciletí a ani zde tak populární a známá jména jako je Goffa či Klevisová mě nijak nenalákala. S autorovým jménem jsem měla spojený úplně jiný žánr, proto jsem si knihu půjčila jen zcela nezávazně, spíš z nedostatku jiné, pro mně lákavější nabídky. No, a pak jsem se nestačila divit. Nikdy bych nevěřila, že lze z tak ryze českého, veskrze prozaického prostředí a tomu odpovídajících situací vytřískat takovou pecku, která podle mně neměla hluchého místa. K tomu výstižně vykreslené postavy, které má člověk přímo před očima. Sarkastický humor, situace, kdy jsem nevěděla, jestli se mám smát, nebo jít zvracet. A hlavně - bezejmenný hrdina, jemuž se život tak trochu vymkl z rukou, a kterého jisté situace donutily sklouznout až na samou hranici dobra a zla, nebo v jednom případě až za hranu. Ale pozor, nebylo mu to jedno a on si to dobře uvědomoval, o to víc mi byl sympatičtější. A jak už bylo dříve uvedeno, žádný happy end na závěr. Jdu shánět druhý díl. Jo, a "romaneto", to mi taky utkví v paměti na hodně dlouho.


Vévoda v pravý čas
? - březen 2022
Vévoda v pravý čas 2022, Janna MacGregor

Člověk by neřekl, že lze v tomto žánru vymyslet ještě něco nového, nějakou originální zápletku. Že se to autorce podařilo, za to jí patří hluboká poklona. V tomto úvodním dílu nám představila trojici pozoruhodných žen, postižených nezodpovědným činem jednoho z příslušníků "smetánky". Jak si s neblahou situací poradí první z nich, Katherine, se ukáže v této knize. A že se to neobejde také bez sympatických mužských protějšků, to je snad nabíledni.


V Krvavém pásu
? - březen 2022
V Krvavém pásu 2022, Jakub Mařík

I když se na scénu dostavili představitelé mimozemské civilizace, přesto se mi tento díl jeví o trošku slabší. Bojové akce jsou stále na velmi vysoké úrovni, líbí se mi i to, že se odehrávají v různých prostředích. Je ale fakt, že je jich možná až příliš mnoho, takže mi do značné míry splývají. Co je ale třeba ocenit, že postupy Korzárů a jejich akce se také vyvíjejí, takže našinci občas mají potíže s nimi držet krok a že se to bohužel neobejde bez velkých ztrát. Stále však hodnotím jako velmi kvalitní military.


Až navěky
? - březen 2022
Až navěky 2022, David Rollins

Škoda, že kniha u nás nevyšla o něco dříve, před rokem, nebo lépe před dvěma, byla by pak určitě aktuálnější. I tak ale nabízí strhující příběh. Na jedné straně obraz kruté a nesmyslné války v Sýrii včetně utrpení jejích obyvatel, na němž se podepisuje také teror ze strany Islámského státu ztrácejícího své pozice. Na straně druhé politické hrátky ve Washingtonu, kde až příliš často mohou rozhodovat zcela nekompetentní osoby, kterým vůbec nejde o prospěch věci, ale spíš o udržení či zlepšení mocenské pozice, nebo "jen" o image. Jednou z nich je postava, která se objevila i v předchozích příbězích a vždycky dokázala Vinovi hodně znepříjemnit situaci. Nejvyšší představitel USA je zde zobrazen v podobě nemilosrdné karikatury, která nejspíš vyjadřuje autorův názor na jeho osobu a dokresluje prostředí, v němž se může rozhodovat o osudu světa. Co se týká jeho ruského protějšku, názor si lze velmi dobře udělat ze zkušeností lidí z jeho okolí. A vůbec to není pěkný obraz (nemohu si pomoct, při jeho hodnocení se mi pořád vnucují myšlenky na aktuální situaci, které to vlastně ještě dokreslují). V celém příběhu pak hraje hlavní roli islám, a to v té nejortodoxnější fundamentalistické poloze v podání ISIS. Jedna z kapitol knihy nabízí ústy jedné z postav stručný výklad tohoto pojetí islámu (pro mně asi nejlepší a nejpochopitelnější, se kterým jsem se setkala), vysvětluje, proč příznivci tohoto směru jednají tak jak jednají, a proč je to pro racionálního člověka naprosto nepochopitelné. Mám takový pocit, že jsem z knihy dostala víc, než jsem očekávala a některé situace mi v paměti zůstanou ještě hodně dlouho.


Utajené noci
? - březen 2022
Utajené noci 2022, Liv Morris

Oddechová a relaxační knížka, která mě ale zas tak moc nezaujala. Již mnohokrát v harlekýnkách recyklovaná zápletka, ale slušný kontrast a jiskření mezi oběma hlavními hrdiny. Hodnotím asi tak na 50%.


Pod tlakem
? - březen 2022
Pod tlakem 2022, Robert Pobi

Tak tohle tedy byla doslova a do písmene bomba. Souhlasím, že kniha je ještě lepší a propracovanější oproti úvodnímu dílu a také metody padoucha jsou o hodně rafinovanější. Jeho pohnutky jsou sice do jisté míry pochopitelné, ale dost špatně zacílené, takže Lucasovi i jeho spolupracovníkům dá opravdu hodně práce odhalit všechny souvislosti. A někdy při vyšetřovatelích musejí stát i všichni svatí, i když Lucas se svými výpočty by s tím asi tak úplně nesouhlasil. Touto knihou se tedy Lucas zařadil mezi top ten mých nejoblíbenějších literárních hrdinů.


Město plné oken
? - březen 2022
Město plné oken 2021, Robert Pobi

Detektivních thrillerů, které mi opravdu padnou do noty a které jsem schopna si bezvýhradně užít, je překvapivě málo. Tento jsem si z neznámé příčiny schovávala od loňska, než jsem se konečně odhodlala k četbě. A překvapení - podle mého názoru velmi kvalitní zápletka, padouch, kterého opět musíme do značné míry litovat, ale hlavně naprosto originální hlavní hrdina s neobvyklým povoláním i osudem. Pozadu ovšem nezůstávají ani další postavy - od vyšetřovatelů, přes další vedlejší záporáky až po Lucasovu rodinu a přítele Dinga. Autor se v knize hodně naváží do Druhého dodatku americké ústavy, který si my zde tak trochu idealizujeme, ale který si také s sebou nese až příliš mnoho problémů. Kolikrát jsem se také musela zasmát autorovým sarkastickým poznámkám na adresu průměrné americké populace se závislostí na mobilech a Netflixu, ale obávám se, že by se to mohlo týkat i nemalé části našich spoluobčanů. Nemohu tedy jinak, než dát nejvyšší hodnocení a hned jdu na další díl.


Vytočenej na Maxx
? - březen 2022
Vytočenej na Maxx 2021, Melanie Moreland

Když jsem ve Výměně roli vzala autorku na milost, zkusila jsem to s ní znovu. A dobře jsem udělala, protože se mi tato kniha líbila ještě víc. Jak už bylo řečeno v předchozích komentářích i já musím ocenit, že oba hlavní hrdinové byli v podstatě docela obyčejní pracující lidé s běžnými problémy, kteří vyrůstali v milujících rodinách, a které jen potkala smůla. Pravda, v případě Charly to mělo větší následky, které se ale Maxxovi podařilo bezvýhradně napravit. Celý příběh znamenal takové pohlazení na duši, zvlášť potřebné v této době.


Císařova past
? - březen 2022
Císařova past 2022, Steve Berry

V krátké době druhá Berryho kniha, ale na rozdíl od předchozí je tato o poznání lepší a aspoň pro mne o hodně čtivější. Kolem posledních hodin Hitlera a Eva Braunové se v průběhu let vyrojila celá řada konspiračních teorií, vesměs založených na různých detailech a nesrovnalostech ve výpovědích svědků, kteří sami o sobě moc důvěryhodní nebyli, a v jistých dokumentech, jejichž věrohodnost je také sporná. Na základě těchto více či méně věrohodných informací se podařilo Berrymu sestavit podle mého názoru zcela originální a popravdě dost děsivý příběh, v jehož zákulisí hraje klíčovou roli osoba Martina Bormanna. Cotton Malone to má v tomto případě možná ještě těžší než obvykle, naštěstí na Cassiopeu se může opravdu spolehnou a k zahození není ani podpora exprezidenta Danielse, který jej ovšem do celé té patálie navezl. V knize mi trochu chyběla Stefanie, snad se více zapojí v dalším příběhu.


1 ...