biki biki komentáře u knih

Samotář Samotář Mark Dawson

Když jsem dnes dočetla tuto knihu, napadla mě ona známá fráze, tuším že Thufira Hawata z Duny - "plány v plánech plánů jiných plánů" . Dobře vystihuje spletité a špinavé hry tajných služeb, v nichž lze skrýt i jiné motivy, než jen někdy hodně pofidérní ochranu národních zájmů té či oné země.
Knihu hodnotím jako velmi dobrý příběh, kde je akce tak akorát, hlavní hrdina není tak úplný superman, snad jen jeho "deus ex machina" v poslední části je trošičku nevěrohodný se zřetelem na předchozí informace o dotyčné osobě.
Příběh není úplně uzavřený a já doufám, že se dočkám i pokračování. Určitě si koupím.

21.10.2015 4 z 5

Na ostří nože Na ostří nože David Rollins

Tak tohle se mi líbilo ještě víc, než první kniha s Vinem Cooperem. Z mého pohledu tam nebylo hluché místo, a také hlavní důvod, kolem kterého se celý děj točí, považuji za velmi kvalitní nápad. Šťourové by tam jistě nějaké nelogické záležitosti našli, ale stejně to považuji ze jeden z těch nejlepších thrillerů, co jsem četla (a že jich nebylo málo). Jediné, co mi brání dát nejvyšší hodnocení, je zázračná záchrana hlavního hrdiny něco za půlkou knihy (kdo četl, ví, kterou událost myslím) - nedokážu si vůbec představit, zde je to z fyzikálního hlediska aspoň trochu možné.

19.07.2015 4 z 5

Ztracený ostrov Ztracený ostrov Lincoln Child

Z dosavadních třech knih série se mi tato zdá nejslabší. Nejvíc se mi líbila tak zhruba první třetina, týkající se loupeže uvedené v anotaci. Střední část je slušně akční, pořád ještě velmi dobrá. Ale poslední úsek - tak nad tím jsem trochu nevěřícně vrtěla hlavou. Ne, že by to bylo úplně špatné, ale vůbec mi to nezapadalo do celé koncepce série s G. Crewem. Na druhou stranu jsem si aspoň osvěžila pár drobků znalostí antické mytologie.
Zkrátka, od zkušené dvojice Preston - Child bych čekala trochu víc.

22.06.2015 3 z 5

Pohřebiště obětí Pohřebiště obětí John Sandford (p)

Série "obětí" si stále udržuje mimořádně vysokou úroveň, tato kniha se mi zdála dokonce ještě o něco lepší než minulá. Plnokrevná inteligentní detektivka.
(pozn. - ale ani série s Virgilem Flowersem není k zahození).

06.06.2015 5 z 5

Stanice Zodiak Stanice Zodiak Tom Harper (p)

Naprostý souhlas. Také hodnotím většinu knihy jako velmi dobrou, ale ten závěr to totálně pohřbil. Mám takový pocit, že tam autor chtěl nadhodit atraktivní vědecké téma, ale absolutně to nezvládl.

28.05.2015 2 z 5

Světlo pulsaru Světlo pulsaru Aleš Pitzmos

V posledních asi l5 letech jsem si kupovala sci-fi jen minimálně, takže můj názor tím může být ovlivněn. Ale anotace byla docela slibná, tak jsem knihu, byť s jistými pochybnostmi, zakoupila. Rozhodně se nedá říct, že bych byla zklamaná. V knize je pár velmi dobrých nápadů, prostředí v budoucnosti je slušně a vykresleno, hlavní hrdina i jeho nejlepší přítel jsou sympatičtí. Akce stíhá akci, až supermanské schopnosti hlavního hrdiny jsou v průběhu děje přijatelně objasněny. Ale až překvapivě neobratně (vzhledem k tomu, že autor má na kontě již několik knih) působí vztah hrdiny k hlavní ženské postavě, naštěstí to ději nijak zásadně neublíží. Také samotný závěr by nebyl tak špatný, až na to nešťastné moralizování, čí spíše morální vyznění. Čekala bych spíš cyničtější a pragmatičtější přístup hrdinů i padouchů.
Na závěr - hodnotím jako slušnou space-operu, která sice nebudí tak úplné nadšení, ale ani neurazí.

21.05.2015 3 z 5