biki biki komentáře u knih

Není římského lidu Není římského lidu Jarmila Loukotková

Krásně napsaná historická kniha, kterou jsem před lety četla několikrát. Přestože postava Petronia je zde určitě značně idealizovaná, dávám nejvyšší hodnocení, neboť kniha je pro mě podstatně stravitelnější a čtivější než Quo vadis (i když ta se nejspíše víc blíží realitě).

03.01.2016 5 z 5

Jezdec z neznáma Jezdec z neznáma Jack Schaefer

Asi vůbec nejlepší knižní western, co jsem kdy četla.

31.12.2015 5 z 5

Mluvčí za mrtvé Mluvčí za mrtvé Orson Scott Card

Card patří k tomu naprostému minimu autorů sci-fi, kteří dokázali vykreslit cizí inteligenci jako skutečně cizí, to jest takovou, která se chová ne-lidsky. A i když pojetí knihy je zcela odlišné od Enderovy hry (však také hlavní hrdina je zde již dospělý muž těžce zatížený svou minulostí) a děj plyne volněji, přesto dávám nejvyšší hodnocení.

30.12.2015 5 z 5

Vlastní životopis Vlastní životopis Agatha Christie

Detektivky paní Agáty jsem v 70-tých a 80-tých letech milovala. Ale její životopis je o celé světelné roky zajímavější ...

28.12.2015 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Malevil (a spolu s ním i Den trifidů) považuji za absolutní špičku postkatastrofického žánru. Co jsem v posledních letech s podobnou tématikou četla či zahlédla na pultech knihkupectví těmto knihám v naprosté většině nesahá ani po kotníky.

28.12.2015 5 z 5

Pokřivená zrcadla Pokřivená zrcadla Jayne Ann Krentz

Příjemné nenáročné čtení - romantika s krimizápletkou, dobrý relax pro dlouhé zimní večery. Rozuzlení některých motivů se sice dost nabízí, ale osobu hlavního padoucha lze vytušit až ke konci knížky (i když netvrdím, že to někdo chytřejší nerozluští i dřív).

27.12.2015 4 z 5

V područí lásky V područí lásky Stephanie Laurens (p)

Důstojné vyvrcholení celé série klubu Bastion, která podle mého osobního názoru patří k tomu nejlepšímu v romantické literatuře.

22.12.2015 5 z 5

Anglický hrdina Anglický hrdina Suzanne Enoch

Jedna z nejlepších, ne-li vůbec nejlepší kniha od této autorky.

22.12.2015 5 z 5

Pomsta Pomsta Lee Child

Při srovnání s ostatními reacherovkami mi tato kniha připadá jako jedna z nejslabších. Souhlasím s předchozími komentáři, že děj je místy poněkud nezáživný až nudný. Mě osobně ale spíš vadilo, že Jack působil, zvláště v závěru, jako vševědoucí a skoro vše vycházelo podle jeho předpokladů. Přesto je to ale pořád velmi slušný příběh.

22.12.2015 3 z 5

Stín svobody Stín svobody David Weber

Původně jsem si knížku chtěla nechat až na vánoční volno, ale nevydržela jsem. Já prostě příběhy ze světa, nebo spíš vesmíru, Honor Harringtonové miluju. Děj této knihy probíhá paralelně s příběhy základní harringtonovské série Honořina mise a Sílící bouře, ale vesmír je prostě moc velký, obydlených systémů příliš mnoho a záludné plány Mesy příliš rozsáhlé, než aby všechno mohlo být zahrnuto do jediné knihy. A právě ty spletité pavučiny vztahů jednotlivých systémů a frakcí si vždycky s velkým gustem vychutnávám. Předpokládám sice námitky, že děj je málo akční, ale akce ve Weberových knihách není samoúčelná a je většinou logickým vyústěním delšího vývoje určité situace. Ale když už ta akce přijde, pak se zpravidla jedná o spektakulární záležitost.

17.12.2015 5 z 5

Hannibal Hannibal Thomas Harris

Kolega z práce tuto knihu nyní "objevil" a mluvil o ní s velkým nadšením. Protože jsem ji před mnoha lety po přečtení odložila s velkým zklamáním, že "již nikdy víc", znovu jsem ji prolistovala, jestli třeba nezměním názor. Lituji, ale nezměním. Zatímco Červený drak a Mlčení jehňátek jsou plnokrevné, velmi zdařilé detektivky, kniha Hannibal mi připadá jen jako autorova exhibice, kterou stvořil po velkém úspěchu filmového zpracování "jehňátek". Zcela nevěrohodné změny charakterů Lectera a Clarice, hlavní padouch jako nepovedená parodie na záporáka z nějaké pseudobondovky ... snad jen za tu Florencii přidám hvězdičku.

16.12.2015 2 z 5

Dáma v ohrožení Dáma v ohrožení Jo Beverley

Zdraví neškodné, ale na můj vkus dost rozvláčné povídání. Knize by určitě prospělo, kdyby měla o takových sto stránek míň, děj by pak ubíhal daleko svižněji a kniha by byla o dost čtivější. Ale na dlouhé sychravé večery se to dá. A malé plus - kromě obvyklých atributů příběhů z éry regentství se v knize objevují i ty temnější stránky Anglie z doby po vítězství nad Napoleonem.

10.12.2015 3 z 5

Havanská bouře Havanská bouře Clive Cussler

Cusslerovy knihy čtu od doby, kdy u nás začaly před mnoha lety vycházet. Někdo jim může vytýkat určitou šablonovitost či přesvědčení, že Američani jsou ti nejlepší, ale to mi vůbec nebrání, abych si nevychutnala nová a nová dobrodružství NUMA(y) a jejích sympatických a zábavných představitelů. A vůbec, Cussler se svými spoluautory jsou jedni z mála, kdo ještě udržují dobrodružný žánr při životě.
Havanská bouře je typická cusslerovka, která sice nijak nevyčnívá nad většinou podobných, ale je to pěkné odpočinkové čtení, ať se děj odehrává na pevnině či pod hladinou moře, pro nás laiky i s pár zajímavými informacemi o geotermálních průduších na mořském dně a rizicích hlubinné těžby.

08.12.2015 4 z 5

Všem na očích Všem na očích Ann Maxwell

Zase jeden pěkný příběh, tak jak to mám ráda: romantika na pozadí kriminální zápletky (nebo obráceně, jak je komu libo), stará rodinná tajemství jdou tentokrát poměrně hodně do minulosti, sympatičtí hrdinové. Po dlouhé době se objevuje člen rodiny Donovanových, který v minulých knihách z oné série byl zmíněn spíše jen okrajově. Zpočátku jsem měla trochu zmatek ve jménech a vztazích v klíčovém rodinném klanu, ale rychle jsem si to dala dohromady. Nedávám plných 5 hvězdiček proto, že jsem vytušila řešení už zhruba v poslední třetině knihy. Ale stejně velmi příjemné odpočinkové čtení.

03.12.2015 4 z 5

Rok Havrana Rok Havrana Vladimír Šlechta

Na rozdíl od předchozích komentátorů jsem od Šlechty ještě nic nečetla a po shlédnutí anotací na jeho další díla ani číst nebudu, témata jsou pro mě zcela nepřitažlivá. Knihu jsem zakoupila ze dvou důvodů - po řadě let jsem chtěla zjistit, jak to vypadá na poli sci-fi, druhým důvodem byl vývoj geopolitické situace.
Zhruba 90% knihy je neškodné čtení, které mi v paměti příliš neutkvělo a rozhodně se nedá za sci-fi označit. Pro mě osobně knihu zachraňuje a posunuje o několik etáží výš geniální nápad, prezentovaný bohužel až úplně v závěru. Kéž by ho autor dále rozvinul, určitě by se kolem toho dalo vymyslet a napsat něco podstatně zajímavějšího. Kam se poděli spisovatelé opravdových sci-fi ?

01.12.2015 3 z 5

Šťastně až navěky Šťastně až navěky Jude Deveraux (p)

Ach jo, oč by to bylo hezčí a zajímavější, kdyby tam autorka mocí mermo nenacpala ta kouzla. Úplně zbytečně.

01.12.2015 3 z 5

Signál Signál Patrick Lee

Vynikající thriller se zajímavým prvkem sci-fi. Autor se prozíravě nepokoušel o jeho bližší vysvětlení, protože i hlavní hrdinové jsou po technické stránce jen laici a dotyčný přístroj pouze používají. Takže doporučuji si knížku prostě užít, z mého hlediska nemá hluché místo. (pozn. - líbila se mi víc, než předchozí kniha Na útěku).

25.11.2015 5 z 5

Střežená zóna Střežená zóna Matthew Reilly

Ach jo ! Tak jsem se na nového Reillyho těšila ... Inspiraci Jurským parkem autor klidně přiznává hned v počátku (a proč ne), námět taky zajímavý. Jako vždy u M.R. akce stíhá akci, ale stejně mi celá kniha připadá jakási odbytá, nedotažená, když ji srovnám s jeho předchozími. A ještě jeden dojem, jako by byla psaná spíše po 14-15tileté puberťáky.
Nicméně přidám hvězdu za pár docela zajímavých informací o krokodýlech, které jsem tak získala bezbolestně, bez pracného vyhledávání.

17.11.2015 3 z 5

Kdo chce víc Kdo chce víc Nora Roberts

Souhlasím se Sarance - kdyby kniha měla o 100 stránek méně, velmi by jí to prospělo. Někdy mi připadalo, že se N.R. nemůže rozhodnout, zda hlavní pozornost věnovat milostným a rodinným peripetiím obou hlavních párů ( i když samy o sobě nebyly nezajímavé), nebo krimizápletce.
Celkově je to ale příjemné počtení, pokud se člověk smíří s tím, že hlavní děj z výše uvedených důvodů často ztrácí spád.

17.11.2015 3 z 5

Rychlá jízda Rychlá jízda Julie Garwood

Poslední čtyři knihy JG ze současnosti včetně této - Rychlé jízdy - se jí opravdu povedly. A to se o některých starších říct nedá, podle mého názoru měly dřív dost proměnlivou kvalitu. Ale teď jsou tam ingredience dobrého příběhu - romantika, stará rodinná tajemství, vtip, a to vše okořeněné krimi zápletkou - namíchané v tom správném poměru. Velmi příjemné odpočinkové počtení.

04.11.2015 4 z 5