Není římského lidu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Historický román z doby císaře Nerona. Hlavním hrdinou je kromě císaře samotného básník Petronius, soudce krásy na Neronově dvoře. Příběh vášní, vražd, intrik, násilí a lásky se čte jedním dechem a patří k těm skvělým dílům, které nám prostřednictvím strhujícího příběhu dokáží přiblížit dobu dávných kultur.

https://www.databazeknih.cz/images_books/89_/89474/neni-rimskeho-lidu-9OI-89474.jpg 4.6591
Žánr
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (71)

Kniha Není římského lidu

Přidat komentář
PavlineCZka
29. listopadu

Zajimava kniha o zkazenosti lidske spolecnosti. Zajimave by mozna bylo porovnani se spolecnosti soucasnou? No, nicmene intriky a uskoky se ponekud opakovaly, az me unavovaly. Kazdopadne autorka urcite i tak nemela jednoduchou praci skrz pripravy atd.

ludek.n
14. října

Není římského lidu - v celém Římě není nikoho, kdo by pozdravil svého císaře Domitia Nera, je proto zbytečné, aby město stálo, a může se spálit. Může být nějaká myšlenka obludnější této? Může lidská mysl připadnout na něco hrůznějšího? Jarmila Loukotková nehledá odpovědi, ale předkládá nám barvitý a poutavý obraz Říma za vlády již zmíněného Domitia Nera. Za průvodce nad jiné povolaného nám určila básníka Petronia Arbitera, který v zrcadle vlastních životních zkušeností popisuje svým vzletným způsobem poety a současně znalce lidských duší neblahou Neronovu cestu ke slávě a k prokletí. Není to oslnivá velkolepost davových scén ani zvrácená brutalita Neronova běsnění, co si autorka vybrala za alfu a omegu svého vyprávění. Naopak, zvolila daleko civilnější, ale o to uhrančivější přístup. Vybrala si lidi, nejubožejší z ubohých i ty vysoce postavené, a v jejich osudech kreslí přesvědčivou atmosféru doby, bez skrupulí, bez patosu, ale s notnou dávkou pochopení. Autorčin mimořádný vypravěčský talent a pečlivá příprava pak z takového materiálu vykouzlí knihu, která si zaslouží čestné místo v každé čtenářské poličce.

666Jitka
17. září

Starý Řím - věčné téma samo o sobě ... Výborná kniha, vylíčení Říma v době Neronovy vlády - doporučuji ...

ibáG
11. srpna

Zatím už podruhé odkládám. Přečetla jsem skoro třetinu. Ty zbytečně dlouhé popisné pasáže.... A asi ani nemám nyní náladu číst o bezskrupulózních hajzlech jako Nero a namyšlená Agrippina. Vím, jsou to historické události a skutečné postavy, tak nelze hodnotit knihu podle postavy, která je daná, byť je tam i fabulace. Snad se časem vrátím a dočtu. Dávám 4 hvězdičky, protože věřím, že to určitě odpovídá.

Messilina
22. dubna

Český Quo vadis. Osobně doporučuji přečíst oboje, ne kvůli srovnání, ale pro úhel pohledu. Paní Loukotková dokázala opět velmi dobře vylíčit starověký Řím.

Jido
09. února

Krásná kniha, barvitě a poeticky vypráví příběh z doby starověkého Říma a tak hezky se čte... Další z knih, ke které se moc ráda vrátím.

intelektuálka
23.09.2018

Další perla v mé knihovně - vrátila jsem se k ní po 30 letech...

Titus Gaius Petronius - postava muže kultivovaného, básníka, filozofa a estéta -
v kontrastu proti postavě Nera ztělesňující mravní úpadek starého Říma...

Intriky, násilí, vraždění - pro získání moci a slávy...

Velmi pěkně podané dětství Petronia - autorka užívá poetický jazyk.

Myslím, že ani nemusím doporučit - dílo tu má spoustu příznivců.

MOu598
17.08.2018

Zajímavá doba - úpadek Říma. Příběhy několika postav.
Skoro každá kapitola je uvedena zajímavým citátem z díla Petronia - arbitra elegance.
Čtivé, zajímavé, hezké.
Citáty:
"CARPE DIEM. Využij plně každičkého dne. HORA RUIT. Čas se řítí nezadržitelně a zběsile vpřed...AUDACEM FORTUNA INVAT. Odvážnému štěstí přeje."

1