between between komentáře u knih

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Závěr knihy mi přišel příliš rychlý a zápletka kolem další vlny problémů až moc jednoduše vyřešena.
Jinak super. Jak příběh, tak podnět k zamyšlení.

11.04.2018 4 z 5

Rudá volavka Rudá volavka Jason Matthews

Nejdřív jsem viděl film a až potom četl knihu. Překvapilo mne, že závěr se liší, ale to nic nemění na tom, že jsem byl pohlcen intrikami a akcí. I přes některé stereotypy jsem si to užil.

18.05.2021 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Začátek byl slibný. Následně jsem měl pocit, že je tam příliš velká snaha vymyslet "novou" extrémní a trýznivou situaci. Asi jsem už přesycen severskými mordovačkami. Střední pasáž věnována na mnoha stránkách vzpomínkám na skupinovou hypnoterapii jsem protrpěl. Příliš zdlouhavé a žádný spád děje. Následný návrat do děje byl vysvobození a mělo to zas spád.
Nicméně již při čtení jsem si kladl otázku ohledně uvěřitelnosti schopností dětí. Dítě ve věku 15 let, se značnými zraněními je schopno řídit auto a to i s prostřelenou pneumatikou ujede policistům. Následná schopnost schovávat se a zabíjet dospěláky nemluvě o samozotavení ze závažných zranění byla pro mne těžko uvěřitelná. Jiné dítě je schopno nastartovat a rozjet autobus po té co delší dobu trpělo fyzicky i hladem a několik hodin mrzlo v mrazu a bez bot. Následně je stále schopno naboso utíkat po ledu. Schopnosti severských dětí se vyrovnají nebo možná i předčí schopnosti "standardních" akčních dospěláků, .

29.05.2016 3 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Moje první knížka od tohoto autora.
S těmi severskými jmény jsem se nesrovnal až do konce knihy a měl jsem v tom trochu guláš. Každopádně se to četlo dobře a byl jsem v očekávání co bude dál. Místy trochu "krvavější", ale dalo se.

13.05.2014 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Před skoro 20 lety jsem četl komiksovou verzi tohohle díla a moc se mi to líbilo. Teď jsem si řekl, že si zkusím přečíst originál. Podstata stejná a nebyl jsem zklamán i když musím říct, že místy tam bylo už moc vědeckých rozborů kolem mloků. Autor výborně vystihuje sebedestruktivní povahu lidstva.

25.01.2013 4 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Na autora nezvykle málo krvavé a brutální, což byla fajn změna. Čtivé a zajímavé.

26.02.2015 5 z 5

Koncept kontinua Koncept kontinua Jean Liedloff

Nejsem evidentně vhodná cílová skupina. Text by se podle mne dal shrnout do jednoho odstavce a není potřeba se pořád dokola opakovat a natahovat zbytečně text.
Kniha je podle mne vhodná pro přehnaně konzumní "Američany", kteří ztratili veškerý sociální cit a jsou přehnaně bojácní. Normální člověk, který nemá chůvy, vše nedezinfikuje a nedostane panický záchvat když dítě upadne na zem nebo když přijde do kontaktu s čistou špínou asi myšlenku této knihy pochopí bez neustálého opakování.
Krom toho je kniha trochu naivní a naše společnost již bohužel nemůže beze zbytku přebírat fungující mechanizmus společností žijících ve zcela odlišných podmínkách.

14.01.2015 2 z 5

Do temnoty Do temnoty Pavel Stehlík

Styl jakým je kniha psaná mi ze začátku moc nevyhovoval. Ačkoliv jsem pražák, tak pražsky psaná kniha je pozornost rvoucí a ty koncovky mě vždycky vytrhly ze čtení. Forma vyprávění proložená tykáním a otázkami směřovanými na čtenáře mi taky zrovna nevyhovovala. Postupem času jsem si na to zvykl a už mě to tak nevytrhávalo ze čtení. Vulgarismy mi nečinily problém a celkem se tam hodily s ohledem na situace. Zato slovo "taktický", to je zřejmě armádní zaklínadlo, když je potřeba nezajímavé věci dát nádech důležitosti.
V průběhu knihy jsem postupně získal dojem, že kniha je psaná jako "náborovej leták" do armády. Celé to budí dojem, že je to vlastně jen takové velké dobrodružství. Jak armáda, tak válka samotná. I přes to, téma a příběhy byly zajímavé, takže jsem četl dál.
Na mých předešlých dojmech se nic nezměnilo až do konce knihy s jednou změnou. Uvěřil jsem, že autor je vážně takový nadšenec do armády a věcí s tím spojených, že to pro něj všechno bylo v podstatě tak pozitivní a dobrodružné jak to líčí. Respektive, že mu to zato stálo a že ten armádní život miluje. Což je super, když člověk dělá co má rád.
Bylo to tedy zajímavé nahlédnutí do armádního prostředí, do duše vojáka a jeho motivace, ale i do duše člověka, který musel bojovat o svůj život mimo bitevní pole.

23.10.2014 4 z 5

Tvoje dítě jako šance pro tebe Tvoje dítě jako šance pro tebe Zdeňka Jordánová

Dočetl jsem jen na 60. stránku. Na víc jsem neměl a kdybychom nečekali dítě, tak jsem to zahodil mnohem dřív.
Celé (tedy to co jsem přečetl) by se to dalo shrnout do jedné věty: Nevymlouvej se a uvědom si, že jsi pánem svého života.
Tohle je zaobaleno do spousty podivných příběhů a rádoby odlišných situací, jejichž počátek mi připadá dost absurdní. Přesto jsem si říkal, čti dál a poznáš jiný pohled na svět. Příhoda pána, kdy si "pamatuje" jak je vajíčko a na něco čeká, jehož pointou je, že si nevšiml, že už je oplodněný, tak to mě dostalo do kolen. To už bylo příliš.
Asi jsem měl tu "smůlu", že jsem měl dokonalé rodiče, kteří mi nevytvořili mindrák, či nějakou psychickou anomálii, která by mne trápila a holt nejsem schopen tyhle věci chápat. Nedávno mi moje máma na trochu podobné téma řekla "Buď rád, že to nechápeš." a já opravdu jsem rád, že nechápu co všechno lidi řeší a čím se zabývají.
Přestože z mého pohledu naprosto nesmyslná forma, tak i tak věřím, že to možná někomu, kdo se sám najde v těch příbězích, otevře oči a bude to pro něj mít přínos. Ostatně podle předešlých komentářů je zřejmé, že si to své publikum našlo.

21.10.2014 1 z 5

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Ze začátku mě to chytlo a příběh vypadal zajímavě. Brzy se z toho však stal nudný výčet technik bez příběhu. Ačkoliv to obsahuje zajímavé myšlenky, tak je to vleklá "učebnice", která se ze začátku snaží tvářit jako příběh.

25.01.2013 2 z 5

Děti nikoho Děti nikoho Hana Hindráková

Khiha velmi věrně popisuje prostředí a osoby z různých sociálních vrstev a geografických míst Keni. I přes drsný charakter osudů je kniha čtivá a člověk je motivován zvědavostí číst stále dál.

17.01.2013 5 z 5

Posedlost Posedlost Neil Cross

Nedočetl jsem. Po 80 stránkách jsem to vzdal. Psané celkem pěkně, ale nějak ztrácím touhu číst zvrácenosti vymýšlené čím dál divnější.

10.09.2020

Hodně zvláštní matroš, zcela mimo mé obvyklé pole působnosti. Utahané, bez děje, abstraktní. Jen ta jízda výtahem na začátku ... fascinující, jak se o něčem takovém dá dlouho psát. Na druhou stránku i tak mne to dokázalo udržet a byl jsem zvědavý co bude dál a jaká bude pointa.
Ačkoliv již tohoto autora znovu číst nebudu, tak to byl zajímavý náhled do jiného světa.

25.05.2017 3 z 5

Ochlazení: Špionážní thriller z blízké budoucnosti Ochlazení: Špionážní thriller z blízké budoucnosti Michael Žantovský

Téma výborný, začátek slibný, ale pak to postupně upadalo. Spád příběhu rozbředl v dlouhých zamilovaných dopisech, encyklopedických informacích o jazzu, pasážích patřících spíš do turistického průvodce a začala dominovat romantika nad dějem. V závěru se tam vrátilo napětí, ale konec byl pro mne spíš zklamáním.
Možná mi to uniklo, ale nepochopil jsem ani proč se situace v Evropě opět změnila a ani proč hlavní hrdina dopadl jak dopadl.

06.01.2017 3 z 5

Bourneovo ultimátum Bourneovo ultimátum Robert Ludlum

Pro mne tato série knih také končí u tohoto dílu a další již číst nebudu. Je to většinou napínavé a převážně jsem to hltal. Na druhou stránku psychologické schizofrenní rozvahy Jasona a Davida mi vadily již v předchozích dílech. Nyní se k tomu přidala ještě stále stupňující arogance hlavní postavy a časté vyzdvihování jeho jedinečnosti, zatímco všichni ostatní jsou naprosto neschopní. On vůbec nepotřebuje pomoc ostatních a přesto o ni vlastně pořád žádá.
Pro mne byla alespoň určitá satisfakce, že božský Jason to nakonec nezvládl a nebyl tím jediným vyvoleným, který by byl schopen zabít Šakala.
Není mi jasné, co bude v dalších dílech, když Jason je už starý a hlavní nepřítel je pryč. Asi se bude užírat svým selháním a nenaplněním svého božského cíle kdy on jediný měl být ten kdo tváří v tvář zahubí zhmotnění zla.
Každopádně já už se nedozvím, jak to bude pokračovat. A těším se na nový film s Jasonem, který je mnohem přívětivější a hlavní postava si naštěstí nevzala příklad z knižní předlohy.

08.08.2016 3 z 5

Nežádoucí účinek: Smrt Nežádoucí účinek: Smrt John Virapen

Ze začátku mi to přišlo jako zajímavý příběh. Následně to sklouzlo do opakující se kritiky systému s léčivy. Což o to, ono to tak pravděpodobně je, ale přestalo to být pro mne čtivé a zajímavé. Dočetl jsem jen do půlky knížky.
Za sebe bych dal jen 2 hvězdičky, ale pro lidi příliš fixované na léčiva, kterých bohužel je v dnešní době hodně, by to mohla být velmi přínosná literatura, která by jim otevřela oči. Takže za potenciál pro jiné čtenáře hvězdička navíc.

21.08.2015 3 z 5

Děti potřebují hranice Děti potřebují hranice Jan-Uwe Rogge

Zajímavé je, že v těchto knihách často na začátku píší, že se lidé moc soustřeďují na čtení odborné literatury a málo na své instinkty. Jinými slovy říkají, "Nečtěte tuto knihu!".
Druhý postřeh je, že to vyznívá jako že většina rodičů jsou zamindrákovaní a z dětství si nesou samé strastiplné zážitky. Ačkoliv naštěstí nemám žádné takové trauma, tak knihu asi dočtu. Ty příběhy jsou občas až neuvěřitelně blbé, ale to nic nemění na tom, že i tak má určitý význam si to připomenout, jak to nemá vypadat.
No a samozřejmě je to jen teorie a praxe bude vypadat o dost komplikovaněji ... zatím jsem jen na začátku té praxe.
Nedočetl jsem to. Vzdal jsem to a začal číst něco zábavnějšího.

07.08.2015 2 z 5

Očarovaná Očarovaná Hana Hindráková

Sympatické propojení afrického tajemna a krásy s nešvarem alkoholismu, nám dobře známým. Pohodové čtení i když bohužel velmi rychle přečtené. Příště to chce víc stránek. :-)

29.06.2015 5 z 5

Neztotožňuji se zrovna s jeho životní filosofií neustálé potřeby úspěchu a pokroku, ale to nic nemění na tom, že to je zajímavý životní příběh.

25.06.2015 4 z 5

Mapa z kostí Mapa z kostí James Rollins (p)

Místy už tam na mne bylo příliš mnoho teoreticko historických pasáží a ubíralo to na spádu děje. Jinak se to četlo dobře a bylo tam dost zajímavostí i akce.

12.05.2015 4 z 5