Konec světa & Hard-boiled Wonderland

Kultovní román, odehrávající se ve dvou paralelních světech: v současném nočním Tokiu a v jakémsi světě představ, kde neplatí minulost ani budoucnost. Hrdina, specialista na kódování počítačových dat, přijme na první pohled normální zakázku a vzápětí se stane klíčovým prvkem v podivné hře. Netuší, že se už dávno ocitl na okraji propasti a že ta propast je mnohem hlubší, než by čekal. Mrazivé podobenství o cestě do temnot, skrývajících se za nablýskanou reklamní realitou našeho světa....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43253/big_konec-sveta-a-hard-boiled-wonderlan-nO4-43253.jpg 4.4922
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Odeon

Sekai no owari to hádoboirudo wandárando, 1985

Kniha Konec světa & Hard-boiled Wonderland

mgeisselreiter
včera

Od autora je toto třetí kniha, kterou jsem četl, už jsem byl připraven na Murakamiho styl, takže jsem nebyl ani zklamán, ani zaskočen. Jde o nevšední, nápadité a zajímavé čtení, nemusí úplně sednout každému. Četlo se mi chvílemi trošičku hůř, ne úplně jsem byl vtažen a pohlcen. 75%, 28. 11. 2021.

gg3
19. listopadu

Jasných 5 hvězdiček. Tohle jsem hltala snad ještě víc než Kafku na pobřeží.

Gweny

"Představivost lidská je volná jako pták. Bezbřehá jako oceán. Kdo by se odvážil ji zastavit?" (s. 161)

Murakamiho představivost opravdu odpovídá citaci, která se mi vryla do paměti. Konec světa & Hard-boiled Wonderland pro mě byla prozatím asi nejobtížněji uchopitelná kniha, jakou jsem od Murakamiho měla v rukách.
Dvě dějové linky, každá z jiného světa. Světa, který je tak odlišný od všech světů, které znám. Jeden až příliš dokonalý ve své nedokonalosti a druhý děsivý, i když možná o chlup reálnější.
Dlouhou dobu mi trvalo zjistit, kdo je kdo, stejně jako pochopit časovou posloupnost a propojit si oba příběhy do jednoho. Náznaky přicházely teprve ve druhé polovině knihy.
Co ale na Murakamiho knihách zbožňuji, jsou jeho detailní popisy prostředí, kde se odehrává děj, popisy zdánlivě jednoduchých a všedních činností a také hluboký ponor do myšlenkového světa hlavní postavy (napsat jen stránku o tom, kdy muž přemýšlí, kdy byl naposledy močit, to dokáže tímto způsobem jen Murakami - ano uvědomuji si, že stylem skládání minulosti a stavění si jednotlivých dílků jako do skládanky často přemýšlíme všichni, o to víc pro mne ale bylo zajímavé vidět ten myšlenkový proces v psané podobě).
Myslím, že každý z nás má ve svém podvědomí nějaký druhý svět, do kterého utíká ve chvílích, kdy mu ve světě, ve kterém žije jeho tělo, není příjemně. A i když o světě s jednorožci neměl Murakamiho hrdina ani ponětí, i přesto ho stvořil a pak...
Ale to už bych prozrazovala mnohé těm, kteří se na knihu teprve chystají.

"... naprostá většina problémů je zaviněná tím, že se někde někdo nevyjádří přesně. A věřím tomu, že na světě mluví tolik lidí vyhýbavě a nejasně proto, že si někde v hloubi duše koledují o problém." (s. 61)

Martinmmm

Dve dejové línie, ktoré sa na konci spolu previažu a klasický Murakami..

martin6849
01.12.2020

(+ SPOILER) Je to taková divná kniha a celkem dlouho jsem nevěděl, co si o ní mám vlastně myslet :-). Nevím, která z těch dvou linek se mi líbila více, chvílemi jedna, chvílemi druhá. Nebudu vypisovat o nějakém poselství o konzumním světě, to si můžete přečíst v doslovu, ale ta ujetina okolo (v "reálné" lince) byla docela zajímavá. Čtu divnosti rád, takže jsem spokojený.

Závěr nezávěr mě moc nepřekvapil, člověk vlastně neví nic, ale tak to má být :-).

lajbour
25.11.2020

Murakami ho mám od rád hned od první knihy, kterou jsem od něj přečetl (Kafka na pobřeží), ale tentokrát vážně nevím... Přestože mám rád plynulost děje, tak tentokrát mi v hlavě zůstala spíše ona "městská" snová linie. Hlavně závěr opravdu chytl za srdce (tohle ti Asiati fakt umí). Tématika, kterou zvolil pro děj příběhu mi není nikterak blízká a ani celé pojetí příběhu mě příliš neoslovilo. Přesto je to kniha čtivá a stojí za to si ji vzít do ruky...

predseda4u
15.11.2020

Moje třetí setkání s Murakamim. Opět jsem zavřel knížku s celkovou spokojeností. Vyprávění ve dvou liniích se pěkně doplňuje – jednou vtáhne více do čtení dějová linka v současnosti, později naopak přebírá otěže snový svět. Snaha o exaktní vysvětlení přepisu paměti působí do dnešní moderní doby již trochu úsměvně. Od jistého zlomu ději „spadl řetěz“, thrillerové, až by se dalo říci akční pojetí příběh postupně ztrácí. A zůstává jen to magicko-melancholické… Je to špatně? Určitě ne! Jen jsem se s tím již setkal u Kafky na pobřeží...

Taťka Hraboš
10.11.2020

Přes všechny nezpochybnitelné hodnoty knihy, jak se o nich pěkně píše v doslovu, mě tahle knížka ani zdaleka tak nezaujala jako předchozí knihy, které jsem od Murakamiho četl. Možná jsem už trochu přesycený jeho tvorbou. Přece jen - jako mnozí jiní spisovatelé - stále využívá stejných či alespoň podobných motivů, postupů, postav, jazyka ... Zvláště motiv paralelních světů jej zřejmě fascinuje - mně se ale líbilo více, jak jej zpracoval v knize 1Q84.