Belanna Belanna komentáře u knih

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Mrtvá zóna, kniha, ve které King ukazuje, že není autorem pouze jednoho žánru.
Politicko-psychologický thriller s trochou nadpřirozena ve formě jasnovidectví je skvěle a poutavě napsaný, napínavý a plný emocí.
Rozdělení do dvou částí a pro někoho zdlouhavé popisy mi nevadily, vše je sladěné a nic není nadbytečné. Některé věty se mi budou v mysli přehrávat dlouho.
Za mě plný počet.

19.02.2024 5 z 5

Tvůj stín Tvůj stín Jeffery Deaver

U tohoto dílu mi trochu nesedlo prostředí. Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na atmosféru. Nicméně detektivka to byla jako od Deavera, napínavá s rozuzlením až na samém koci.
Navíc se tu setkáváme i s Lincolnem a Amélií a to o počtu hvězd rozhodlo.
Poslechla jsem si i zmíněné skladby. Náš folk a country se mi líbí o hodně víc.

15.02.2024 5 z 5

Kříže u cesty Kříže u cesty Jeffery Deaver

Jeffery Deaver je opravdu mistr v oboru.
Ať si vybere jakékoliv téma, vždy se s ním dokáže perfektně poprat.
Nejinak je tomu i v druhém díle s Kate. Tentokrát se jedná o IT prostředí, blogy a sociální sítě. Stále velmi aktuální téma zneužití internetu, vraždy, napětí, logika, dedukce, práce techniků a k tomu nemalé soukromé problémy a je tu detektivka, jak vyšitá.

11.02.2024 5 z 5

Spící panna Spící panna Jeffery Deaver

Sérii s Kathryn Danceovou jsem měla ráda stejně jako Deaverovy ostatní knihy.
Tady se setkáváme s odbornicí na řeč těla a s jejími zapeklitými případy.
Autor vše podává napínavě, místy až mrazivě a přesto detailně. Někomu to může připadat vleklé, mně se to naopak líbilo a pomohlo mi pochopit i zdánlivě nepochopitelné. Vzhledem k tomu, že tuto sérii nečtu poprvé, vnímala jsem i věci, kterých jsem si dříve nevšimla a knížka mi přinesla větší a lepší zážitek.

02.02.2024 5 z 5

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

Zajímavý příběh z počátku minulého století. Téma, které vůbec nebylo jednoduché zpracovat.
Poutavě a citlivě napsané, přeměna Einara v Lili bylo dlouhou a těžkou cestou nejen pro něj (ni) samotného, ale také pro jeho ženu Gretu a ostatní blízké.
Dokonale jsou tu popsány myšlenky, pocity, doba, společnost a hlavně malířské umění, vše je to to dokonalejší, že je tu mnoho přídavných jmen. Také odskoky do minulosti jsou plynule propojeny se současností.
Knížka se velmi dobře čte. Jen jediné, co mě trochu zarazilo, nebyl tu uveden žádný negativní postoj, vše je tak trochu pohádkové.

28.01.2024 4 z 5

Vysoké napětí Vysoké napětí Olivier Norek

Třetí kniha s Victorem Costou.
Tady je ještě více poznat, jaké bylo povolání autora.
Všechny případy, pátrání, dedukce, ale i pocity a myšlenky jednotlivých postav jsou neskutečně reálné. Nic není potlačeno, nic není přikrášleno, je to zkrátka opravdový život na pařížském předměstí. Drsné, smutné a přesto lidské.
S Victorem bych se chtěla určitě ještě někdy potkat.

25.01.2024 5 z 5

Teritoria Teritoria Olivier Norek

Druhý díl opět skvělý.
Drogové gangy, boje o území, mnoho nepokojů a konfliktů, korupce, vraždy, intriky i drobné podvody, tomu všemu čelí Victor Costa a jeho parťáci.
Vše perfektně a reálně zpracované, plné akce, zkrátka: nasednete a jedete až do konce.
Místy mi opravdu běhal mráz po zádech při představě, že je psáno na základě skutečných případů.

21.01.2024 5 z 5

Vězeň času Vězeň času Matt Haig

Námět i zpracování knihy se mi líbilo.
To, po čem "jepice" touží, poznává Tom na vlastní kůži.
Ano, prožil již několik století, dělal mnoho věcí, potkal zajímavé lidi, ale ta samota a beznaděj. Proč nemůže žít, tak jak to cítí, jak by sám chtěl?
Autorovi se povedlo skloubit Tomovu současnost a jeho návraty do minulosti, je tu prostor pro úvahy a myšlenky pro čtenáře.
Vzhledem k tomu, že časové období je takřka 400 let a knížka je relativně krátká, u některých pasáží mi chybělo propracování víc do hloubky.
Jsem ráda, že nejen Tom, ale hlavně jemu podobní, si uvědomil, že není důležitá délka života, ale jak je prožitý.

20.01.2024 4 z 5

Code 93 Code 93 Olivier Norek

Syrové, drsné a autentické.
Reálné zločiny a práce francouzských kriminalistů očima jednoho z nich.
Knížce jsem od začátku propadla. Styl není nijak složitý, čte se dobře. Krátké kapitoly a rozdělení do čtyř částí, kde je každá psaná trochu jiným způsobem, tu jsou kladným prvkem.
Victor mi byl od začátku sympatický a jeho tým také. I když je každý z členů diametrálně odlišný, bezvadně se doplňují a občas pronesou úsměvnou hlášku nebo vtípek. Přesně jako v životě.

18.01.2024 5 z 5

Překupník na darknetu: Hon na miliardáře ze Silk Road Překupník na darknetu: Hon na miliardáře ze Silk Road Nick Bilton

Pro mě to bylo velmi zajímavé čtení.
Něco málo jsem o Ulbrichtovi a Silk Road věděla, ale toto zpracování mi umožnilo pohled i z jiné strany.
Oceňuji autorovu práci při shromažďování všech informací a podkladů a také to, že vše bylo popsáno a vysvětleno tak, že knížku může číst i naprostý počítačový laik. Občas jsem kroutila hlavou nad stylem práce federálů a nad systémem jako takovým, občas jsem se ponořila do úvah nad myšlenkami, které tu padly.
Přestože literárně to až taková sláva není, knížku doporučuji k přečtení.

16.01.2024 4 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

Zdařilé zakončení trilogie.
Autorka si drží svoji hladinu napětí, opět je tu zajímavá zápletka, pěkný a čtivý styl psaní, překvapivý zvrat na závěr.
Na celé sérii se mi líbilo, že jednotlivé díly byly různorodé, postavy se vyvíjely a taktéž vztahy mezi nimi. Vyšetřování bylo postaveno na logice, kombinování a spolupráci celého týmu.
Budu se těšit na další knížky.

14.01.2024 4 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Druhý případ Laury a Adama byl o poznání depresivnější, protože se týkal malých dětí, resp. chlapců. Také nám více (místy až moc) odkrýval niterní pocity Laury a řešil vztah mezi oběma kolegy, což samotný případ odsouvalo trochu do pozadí a knížka tak ztrácela na dynamičnosti.
Přesto jsem ale byla zvědavá, jak to celé dopadne a rozuzlení mně překvapilo.
Uvidím, co přinese Vetřelec.

12.01.2024 3 z 5

Vrah andělů Vrah andělů Andrew Mayne

Pěkné představení.
Kouzla a iluze, které jsou Maynemu tak dokonale blízké a kterým rozumí, nás provázejí dějem celé knížky a to nejenom na straně pachatele, ale hlavně na straně FBI v podobě agentky Jessici B.
Přestože námět byl zajímavý a čtivý, zatlačuje ho do pozadí fakt, že tato série byla u nás vydaná až po dalších, pozdějších sériích, které jsou více propracované a vyzrálejší.
Nicméně Jessica se mi líbí a pokud budou vycházet další díly (jeden už je), bez váhání si je přečtu.

08.01.2024 4 z 5

Druhé město Druhé město Michal Ajvaz

První kniha letošní ČV.
Pro mně to opravdu výzva byla. I když mám velkou představivost, tady nestíhala všechny snové fantazie. Myšlenka knihy zaujala, ale její zpracování není pro mně.
Knížka je bez hlubšího děje, o hlavním hrdinovi vlastně nevíme nic a nic moc se ani nedozvíme. Čeho je tu mnoho, jsou metafory, přirovnání, které přicházejí jedna za druhou naprosto mechanicky, v neskutečně dlouhých větách a souvětích. Je pravdou, že právě toto ukazuje na autorův bohatý slovník a um ho využít. Závěr a odchod do Druhého města se mi líbil.
Nelituji přečtení této knížky, poznala jsem nový styl.

06.01.2024 2 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

I já jsem byla skeptická a vcelku dlouho jsem knížku odkládala, ale byla jsem mile překvapená. Autorka má pěkný a čtivý styl psaní, nepřehlcuje odbornostmi a udržuje napětí.
Byla jsem ráda, že jsem se "vrátila" do Čech, připomenula si známá místa a opět se setkala s naším humorem a mentalitou. Adam je slušnej řízek a Laura je kapitola sama o sobě. Myslím, že půjdu brzo navštívit Vesnici.

06.01.2024 4 z 5

Fantom hlubin Fantom hlubin James Rollins (p)

Rollinsovská klasika - jako vždy je dílo rozsáhlé, plné informací, dobrodružné, místy akční, s nádechem mystiky a kapkou sci-fi, sympatické postavy a šťastný konec.
Líbil se mi Gabriel jako umělá inteligence. Pěkná oddechovka.

02.01.2024 4 z 5

Vražedná temnota Vražedná temnota Lisa Regan

Letošní poslední kniha a také zatím poslední kniha série.
Opět zajímavý případ a série úmrtí, které musí Josie a její tým vyřešit. Zavede nás do odloučené komunity, která cosi skrývá.
Tento díl se mi opravdu líbil a jsem ráda, že se Josie konečně dokázala vyrovnat s minulostí a na závěr knížky také "najít" nového kamaráda.

31.12.2023 5 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Billy Summers, obyčejný příběh o obyčejném odstřelovači.
V podání pana Kinga se zakousne jak klíště a nepustí a nepustí.
Líbilo se mi střídání současnosti a vzpomínek psaných jako nově vznikající kniha.
Všechno to plánování pomsty, myšlenky, pocity. Obalilo mě to takovou zvláštní atmosférou. Zkrátka celé mi to dokonale sedlo.

29.12.2023 5 z 5

Tichý pláč Tichý pláč Lisa Regan

Opět čtivé, napínavé, se zajímavou zápletkou, která se mimochodem netýká Josie a jejích nejbližších, plné tajemství, které je nutné odhalit.
Místy mi však připadalo zdlouhavé a chování matky hodně přes čáru. Kdyby mně
někdo "ukradl" dítě, tak vyklopím vše, jen abych ho dostala zpět.

29.12.2023 4 z 5

Kruh Kruh Rona Halsall

Vcelku čtivý příběh, i když byl hodně předvídatelný.
Líbil se mi prvek retrospektivy i vyprávění z pohledu více osob. Horší už to bylo s jednáním hrdinů, které mi místy připadalo překombinované a nesmyslné.
Za mě průměrná knížka.

26.12.2023 3 z 5