Belanna

Přečtené 354Náhradní dcera
květen 2022 (04.-21.)
Náhradní dcera 1999, Lisa Gardner

První setkání s autorkou, knížku jsem si vybrala do CV. Když jsem přivykla jazyku a stylu, mohla jsem se na plno vnořit do velice dobré detektivky, která byla napínavá, plná nepředvídatelných zvratů, se skvělým, nečekaným závěrem. Určitě si přečtu i další autorčiny knihy.


V Krvavém pásu
květen 2022 (06.-11.)
V Krvavém pásu 2022, Jakub Mařík

Skvělé pokračování, Užila jsem si to.


Brisingr
duben - květen 2022
Brisingr 2009, Christopher Paolini

Z mého pohledu od začátku do konce perfektní díl. Další dobrodružství oblíbených postav mi sedla. Navíc je tu znát, že autor značně vyzrál a nebál se pustit děj více směry, mnohé z myšlenek šly do hloubky a není tu opomenuta i dávka vtipu a skvělý konec.


Velká ilustrovaná encyklopedie sexy anekdot
duben 2022 (19.-24.)
Velká ilustrovaná encyklopedie sexy anekdot 2003, Jiří Plachetka

Lechtivé vtípky, některé lepší a jiné horší, navíc ilustrováno panem Nepraktou. Pohodová oddechovka.


Úzkosti a jejich lidé
duben 2022 (21.-23.)
Úzkosti a jejich lidé 2020, Fredrik Backman

Trochu šílený příběh plný humoru, ale také plný citu a životního moudra. Bavila jsem se, ale i hodně přemýšlela.


Pytel kostí
duben 2022 (14.-21.)
Pytel kostí 2012, Stephen King

Námět, který by většina autorů zpracovala do povídky, dokázal Stephen King svým vypravěčským umem rozvést do maxi knihy. Navíc jsem se při čtení ani chvilku nenudila, protože je tu snad naprosto vše, co v knize má být. Jen rozjezd knížky byl i na Kinga zdlouhavý.


Persona
duben 2022 (13.-19.)
Persona 2021, Maxime Girardeau

Tohle byla dobrá volba. Velmi pěkně zpracovaná kniha. Nechybělo tu napětí, trocha politických machinací, pohled na marketing digi firem z jiného úhlu. Příběh byl zajímavě propletený a příčina toho všeho se odkrývá až na konci. Oceňuji autorovu vyváženost, kdy na jedné straně je opravu brutalita a na straně druhé humorné nitky, zvláště v dialozích. Je zde i hodně zajímavých informací.


Prach tisíce cest
duben 2022 (12.-14.)
Prach tisíce cest 2003, Robert James Waller

Jsem ráda, že se mi do rukou dostala i tato kniha. Nejen že jsem se seznámila s životem, Roberta Kincaida a Francesky Johnsonové, ale pochopila jsem souvislosti v jejich chování, jejich hodnoty a pohled na život. Prach tisíce cest na mě zapůsobil mnohem víc, hlavně emočně.


Malér jménem Bella
duben 2022 (11.-13.)
Malér jménem Bella 2019, Ali Standish

Úžasný příběh. Bella mi učarovala od samého začátku. Usmívala jsem se nad jejími kousky i myšlenkovými pochody a zároveň mi tekly slzy, když jsem si uvědomila, jak málo stačí, aby byl pejsek nedůvěřivý, smutný a bojácný. Jazyk knížky je jednoduchý, srozumitelný a pobaví jak dětské čtenáře tak i dospěláky. Doporučuji všem !


Lars útočí
duben 2022 (10.-12.)
Lars útočí 2020, Daniel Gris

Další skvělá jednohubka s Larsem, u které jsem se pobavila.


Město
duben 2022 (04.-11.)
Město 2015, Dean Koontz

Další kniha, která mě nezklamala. Je psaná trochu jinak, než jak jsem u Deana Koonze zvyklá, ale zde to vůbec nebylo na škodu. Knížka není vyloženě strašidelná, je spíše tajemná a plná symboliky.


Jako zabít ptáčka
duben 2022 (07.-10.)
Jako zabít ptáčka 2018, Harper Lee

Tuto knížku zmiňoval s velkým zaujetím několikrát v jiné knize J. Deaver a tak jsem se rozhodla si ji přečíst. Poutavý a velmi citlivě psaný příběh z Alabamy třicátých let. Líbilo se mi, že většina byla z pohledu osmileté dívenky a postupně se příběh od dětských her přehoupnul k vážnému morálnímu dilematu. Na knížku budu dlouho vzpomínat už jen proto, že jsem si opět uvědomila hodnoty člověka, na které se pomalu zapomíná.


Misery
duben 2022 (03.-06.)
Misery 2003, Stephen King

Další skvělá Kingovka. Ukázka bezbřehé posedlosti. Na takovou knížku se nezapomíná.


Vážka
duben 2022 (02.-04.)
Vážka 2016, Michel Bussi

Vážka se mi dostala na kobylku. Právem si získala TOP v mém žebříčku knih. Netradiční detektivka, která mě od prvních okamžiků držela, nutila přemýšlet a skládat získané indicie a když už jsem říkala: "Mám to!", zjistila jsem, že vůbec ne a začínala zase od začátku. Jen v jedné věci jsem se nemýlila, aspoň to :) ... Určitě doporučuji.


Muži pod ochranou
březen - duben 2022
Muži pod ochranou 1991, Robert Merle

Knihám Roberta Merleho jsem se zdárně mnoho let vyhýbala. Letos mě díky CV dostihl. Překvapilo mě, jak nadčasová je to kniha. To, co bylo před lety bráno jako sci-fi, je dnes v určitém úhlu pohledu skutečnost. Žádná postava v knize není zbytečná, žádná věta tu nechybí. Vše je sladěno v dokonalý celek. S podobnou tématikou běžel polský film Sexmise, ale rozhodně není tato knížka psaná v komediálním stylu. Zachází do velké hloubky.


Nekonečný příběh
březen - duben 2022
Nekonečný příběh 2001, Michael Ende

Nekonečný, ale také nesmrtelný příběh. Ráda ho prožívám jak v psaném tak i ve filmovém zpracování a když je mi smutno, často se k němu vracím...


Dvanáctá karta
březen 2022 (28.-31.)
Dvanáctá karta 2009, Jeffery Deaver

Opět velice čtivý a svižný příběh, který je plný napětí, zvratů a nic není tak, jak vypadá. Navíc mi sedlo prostředí a propojení s historií. Lincoln nepřestává být méně rýpavý a Amélie méně drsná. Závěr knížky mě velmi potěšil.


Nespavost
březen 2022 (23.-28.)
Nespavost 2011, Stephen King

Nespavost je sama o sobě horor. Nespavost, důchodci, aury a tajemno v podání pana Kinga je pak horor na druhou. A opět v Derry. Nuda to opravdu nebyla.


Tiché dítě
březen 2022 (20.-27.)
Tiché dítě 2021, Sarah A. Denzil

Vůbec to nebylo špatné. Zajímavý námět, dobře propracovaná psychologie, začátek a konec napínavý. Sice jsem od poloviny knížky tušila, kdo za tím stojí, ale nevadilo mi to a nezkazilo celkový dojem.


Mengeleho děvče
březen 2022 (21.-23.)
Mengeleho děvče 2017, Viola Stern Fischerová

Paní Viola si prožila neskutečnou bolest, utrpení, ponížení a nakonec přežila. Příběh to byl velmi poutavý a velmi smutný. Na knize jako takové mi ale něco nesedlo, snad styl psaní, rozvleklý začátek a cítila jsem z ní jakýsi patos, který mi vadil. Rozhodně ale nelituji, že jsem četla.


Když zpívají cvrčci
březen 2022 (17.-20.)
Když zpívají cvrčci 2018, Charles Martin

Moc hezký příběh, do kterého jsem doslova vplula. Mnoho smutku, naděje, ale také radosti z každého prožitého dne. Je tu mnoho věcí k zamyšlení ať už nad životem a nebo nad srdcem. Trocha té odbornosti v knížce vůbec nebyla na škodu.


Ten se mi líbí
březen 2022 (07.-18.)
Ten se mi líbí 2000, Brigitte Aubert

Do letošní ČV jsem si vybrala tuto detektivku od pro mě neznámé autorky a byla jsem mile překvapena. Napínavý a čtivý příběh, sympatické postavy, zvláště pak Elis mi přirostla k srdci. Přes svoje postižení neztrácela chuť do života a měla bystrý mozek. Děj měl spád a místy byl slušně propletený. I ten český název mi nepřipadá až tak úplně mimo :)


Země v troskách
březen 2022 (11.-17.)
Země v troskách 2021, Kristýna Sněgoňová

Kristýna pro mě začíná být těžkou závislostí. Napínavé, akční, skvělé.


My proti vám
březen 2022 (08.-11.)
My proti vám 2018, Fredrik Backman

Pokračování Medvědína se mi líbilo ještě více. Nejen, že se tu autor dotýká velice citlivě stále ještě ožehavých témat společnosti, ale také příběhově zakončil osudy některých postav. Opět kniha plná humoru i emocí.


Já, Poutník
březen 2022 (02.-08.)
Já, Poutník 2014, Terry Hayes

Knížku jsem dost dlouho odkládala, protože jsem neměla představu, do čeho jdu. Ale nakonec jsem neodolala a rozhodně to nebyla chyba. Rozsáhlý a poutavý příběh, kdy mi běhal mráz po zádech a rozum zůstával stát nad tím, co všechno je možné. Vyprávění maximálně stimulovalo představivost a chvílemi jsem si připadala jako ve filmu než u knížky. Zaslouženě za 5*.


Nebe nad Perninkem
březen 2022 (01.-04.)
Nebe nad Perninkem 2021, Štěpán Javůrek

Mně se knížka líbila. Příběh jako vystřižený ze života. Ať chceme nebo ne, máme ve svém okolí lidi, kteří díky svému "stylu života", přišli o práci, rodinu, majetek a přátele. A určitě je mezi nimi i někdo, kdo se odrazil ode dna a dal se do kupy. A dívek, jako je Kamila, je také mnoho. Často se tu ozývá, že jde o červenou knihovnu. Neřekla bych. Ano, je tu láska a je tu štěstí, ale to přece k životu patří stejně jako zloba, smutek a stesk. Velmi mě upoutaly popisy Krušných hor i ostatních míst pro mě známých nebo měně známých. Celkově jsem s knihou spokojená.


Dívka pod hladinou
únor - březen 2022
Dívka pod hladinou 2021, Andrew Mayne

Než jsem knížku začala číst, snažila jsem se oprostit od Thea a jeho případů a myslím, že to pomohlo. Tato knížka je z naprosto z jiného prostředí, plná akce, stále se tu něco děje. Hodně času se Sloan trávíme pod vodní hladinou, což je velké zpestření. Krátké kapitoly dodávají na napětí a knížka se tak rychle a dobře čte. Navíc mi Sloan a její parťák přirostli k srdci a těším se na jejich další případy. Andrew Mayne nezklamal.


Amanda
únor 2022 (26.-28.)
Amanda 2020, Kristýna Sněgoňová

Kristýna se s tím nemaže. Jednoduše - parádní.


Iluze
únor 2022 (24.-26.)
Iluze 2010, Jeffery Deaver

Svět iluzí, triků a kouzel. Opět geniální příběh, který je napínavý a několikrát naprosto změní svůj směr stejně tak, jak kouzelník mění své iluze. Skvělé !


Doktor Spánek
únor 2022 (21.-24.)
Doktor Spánek 2014, Stephen King

Pokračování Osvícení se mi líbilo ještě o chlup víc. Jsem ráda, že vím, co se stalo s Dannym dál. Super.


Den, kdy jsme se potkali
únor 2022 (15.-22.)
Den, kdy jsme se potkali 2020, Roxie Cooper

Knížku jsem volila do letošní CV a rozhodně nejsem zklamaná. Četla se velmi lehce. Je zde málo postav k zapamatování a styl psaní je poutavý, zajímavé prostředí děje, které se z části točí kolem umění. Našla jsem tu i pár zajímavých myšlenek a konec knihy obrečela.


Vyhoďme ho z kola ven
únor 2022 (19.-21.)
Vyhoďme ho z kola ven 2018, Ken Kesey

Geniální dílo. Velmi citlivě napsané. Skrývá v sobě beznaděj, hluboké myšlenky a skryté významy, stejně tak jako úsměvné momenty. Doporučuji všem.


Kdo o tom ví?
únor 2022 (17.-18.)
Kdo o tom ví? 2020, Lesley Kara

Lesley Kara si pro tuto knížku vybrala dosti používané téma alkoholismu a tak jsem byla zvědavá, jak jej zpracuje. Hlavní hrdinka Astrid byla od počátku nesympatická a pokud to byl autorčin záměr, tak se vydařil. Knížka je dobře napsaná, rozvleklejší začátek vyrovnají zápletky, atmosféra a atraktivní závěr.


Kamenná opice
únor 2022 (15.-17.)
Kamenná opice 2002, Jeffery Deaver

Po předchozích případech naprosto jiné téma. Život čínských uprchlíků a jejich přizpůsobování se v nové domovině, mě velmi zaujal. Opět napínavé, plné zvratů a neotřelého Lincolnova humoru.


Nejsem jako vy
únor 2022 (06.-15.)
Nejsem jako vy 2011, Jodi Picoult

Autorku mám velmi ráda, ale tento příběh mě až tolik neoslovil a prakticky ve mně nevyvolal výrazné emoce. Námět je velmi zajímavý a navíc kombinovaný s krimi zápletkou. Ale na můj vkus to bylo všechno hodně zdlouhavé a většina popisů (dosti odborných) se tu opakovala z různých úhlů. Přesto jsem ráda, že jsem si knížku přečetla.


Americký sniper
únor 2022 (12.-14.)
Americký sniper 2012, Jim DeFelice

Tato kniha stojí za to. Příběh amerického odstřelovače, při jehož čtení si uvědomíte, jak moc dokáže válka ovlivnit psychiku velmi silných mužů, jak to vnímají jejich rodiny a přátelé a jak nedozírné to může mít důsledky.


Medvědín
únor 2022 (07.-12.)
Medvědín 2017, Fredrik Backman

Knížky pana Backmana mám ráda. Umí dokonale vystihnout charakter a pocity postav, jeho knížky jsou humorné a zároveň plné emocí a čtou se lehce. U této knížky mi chvilku trvalo se začíst, protože je tu hodně postav. Ale i tak se mi toto dílko o přátelství, rodičovství, velké lásce k hokeji a životě na malém městě líbilo.


Prázdné křeslo
leden - únor 2022
Prázdné křeslo 2000, Jeffery Deaver

Jako vždy napínavé, logické, dynamické a perfektní závěr. Skvělá kniha.


Otisk
leden 2022 (26.-30.)
Otisk 2022, Alexandra Oliva

Stejně jako první kniha i tato má zajímavý a neotřelý námět a zápletku. Příběh se plynule odvíjí, charaktery postav jsou dobře vykreslené. Navíc se i výrazně odráží to, že autorčin jazyk od poslední knížky více vyzrál. Celkově jsem spokojená.


Skleník
leden 2022 (18.-29.)
Skleník 2007, Brian Wilson Aldiss

Kniha s velmi originálním námětem, kde autor mohl uplatnit svou ohromnou fantazii. Děj je bohatý na napětí a zvraty. Tato kniha má pro mě jedno velké ALE. Za celou dobu jsem se nemohla sžít s žádným hrdinou, nebylo na koho se upnout a komu fandit.


1 ...