bejan bejan komentáře u knih

Řekl bych, že tato kniha je nejlepším úvodem do Murakamiho a zároveň už není třeba číst jinou, protože už v této novele najdete všechno typické pro Murakamiho styl a téma. Můžete zkusit ještě Norské dřevo a Kafka na pobřeží, ale pak už to je jako seriál, který vám dává přesně to, co očekáváte a chcete, ale nic navíc.

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

Ještě se mi nestalo, abych byl v první třetině knihy nadšen, ve druhé rozčarován a ve třetí naprosto znechucen. Několik pasáží v knize je skvělých, obzvláště kavkazská část, ale odmítl jsem přijmout rámec, do kterého Littell téma holokaustu zasadil. Kombinovat sexuální perverze, vraždy, incest a podobné věci s holokaustem mi připadá nejen nevhodné, ale i laciné. A závěr knihy je literárním klišé opsaným z nepovedeného thrilleru. Přečíst jsem si tu knihu musel, protože když vás zajímá téma holokaustu, tak prostě musíte přečíst všechno...

27.09.2015 2 z 5

Nevinnost Nevinnost Dean Koontz

Dlouho se mi nestalo, abych se tak spletl při výběru knihy. Téma mi připadalo zajímavé, ale nedalo se to dočíst.

27.09.2015 odpad!

Někomu život, někomu smrt: československý odboj a nacistická okupační moc, 1943-1945 Někomu život, někomu smrt: československý odboj a nacistická okupační moc, 1943-1945 Jaroslav Čvančara

27.09.2015 5 z 5

Někomu život, někomu smrt: československý odboj a nacistická okupační moc, 1941–1943 Někomu život, někomu smrt: československý odboj a nacistická okupační moc, 1941–1943 Jaroslav Čvančara

Nic lepšího a obsáhlejšího u nás o odboji za 2. světové války nevyšlo - týká se všech třech dílů. Jaroslav Čvančara odvedl ohromný kus práce a kdyby nenapsal a nevypátral už nic jiného, stačilo by to, abychom si ho za tuhle práci navždy vážili. (Stejné hodnocení přidávám ke všem třem dílům)

27.09.2015

Někomu život, někomu smrt: československý odboj a nacistická okupační moc, 1939-1941 Někomu život, někomu smrt: československý odboj a nacistická okupační moc, 1939-1941 Jaroslav Čvančara

27.09.2015

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Výborně zpracovaná látka. Velmi dobře napsaná kniha. K tématu doporučuji ještě tyto knihy: Jan Novák: Zatím dobrý, Kettner. Jedlička: Tři kontra gestapo

Citadela Citadela Antoine de Saint-Exupéry

Je zajímavé, jak málo lidí zná tuto Exupéryho knihu. Přitom je to fascinující duchovní exercicie. Výjimečná kniha v rámci celé evropské literatury. Klenot. Meditativní text plný básnických obrazů je zahalen do exotického hávu Sahary a je Exupéryho zamyšlením nad tradičními (až konzervativními) evropskými hodnotami, u kterých autor možná cítil, že je Evropa opouští. Kniha se v podstatě nedá a ani nemusí číst postupně, je možné ji otevírat jako bibli a pokaždé se nechat inspirovat některou z pasáží.

Pod znamením půlměsíce Pod znamením půlměsíce Luděk Frýbort

Kniha rozhodně stojí za přečtení. Jazyk autora je sice trošku archaický a místy vyvolává čtenáři pobavený úsměv na rtech - nestává se často, že by při četbě současného románu měl člověk pocit, že poslouchá Oldřicha Nového z Kristiána - ale téma knihy je aktuální a autor knihu pojal jako dystopickou vizi Evropy okolo roku 2060 a jako určité varování. Neskrývá své kritické výhrady k islámu, není však povrchní, protože problematiku islámu zná velmi dobře.

Struktura příběhu je překvapivě současná a snese směle srovnání s Danem Brownem a podobnými řemeslně zdatnými autory.

Román je mozaikou příběhů lidí z různých koutů Evropy v době, kdy se jednotlivé státy pomalu, ale nezadržitelně rozpadají pod nadvládou muslimů. Evropská civilizace se rozpadá. Příběhy většiny postav se v závěru protnou a pojítkem celého textu je tajemný Proutkař - poutník, ahasver, Krysař, prorok, který je zároveň nejspíš i literární personifikací autorova vztahu ke křesťanství.

16.09.2015 3 z 5

Civilizace Civilizace Niall Ferguson

Ferguson čtivým stylem provokuje všechny zastánce teorie, že všechny kultury jsou si rovny. Stěžejní otázka knihy zní: jak je možné, že do 15. století byly z hlediska vyspělosti civilizační, kulturní a technické evropské země daleko za zeměmi Východu? A jak to že do 20. století se z globálního hlediska malé zaostalé země jako Nizozemí, Británie, Portugalsko staly celosvětovými hegemony? Autor nastiňuje šest tezí proč tomu tak je. Šest tezí, proč Východ nebude nikdy jako Západ... Zajímavé, obohacené o množství dat a historických faktů, které pozornějšího čtenáře obohatí.

Co viděl pes Co viděl pes Malcolm Gladwell

Tato kniha obsahuje soubor článků na různá témata. Pro mě Gladwell objevil celou řadu zajímavých informací, které jsem nevěděl. Např. z jakých poměrů pochází slavný Cesar Millan (pejskaři ví), proč po sobě vyjíždějí psi na vodítku, v jakém každodenním psychickém stresu žije Nassim Taleb, že vynálezce hormonální antikoncepce byl hluboce věřící katolík a že každoměsíční ovulace u žen je vlastně antropologický nesmysl, který ženy do 20, století neznaly.

16.09.2015

Mimo řadu Mimo řadu Malcolm Gladwell

Gladwell se jako vždy umí dívat na věci z různých úhlů pohledu. V knize Mimo řadu, která má velmi výstižný podtitul Anatomie úspěchu se zaobírá fenoménem úspěchu. Proč jsou jedni lidé veleúspěšní a jiní ne, když mají stejný talent a jsou stejně pracovití? Gladwell odhaluje, že je celá řada okolností ve společnosti, které faktor úspěchu docela dost ovlivňují. Ne že by chtěl říct, že nemá cenu se o úspěch pokoušet, jen "pitvá" životní dráhy úspěšných a objevuje, že na úspěch má vliv mimo jiné i to kde, kdy, komu se narodíte, v jakém prostředí vyrůstáte, do jaké školy chodíte, v jaké fázi vývoje technologické nebo politické se nachází společnost, ve které se chcete realizovat. Zajímavé, velmi zajímavé...

16.09.2015

Případ Neruda Případ Neruda Roberto Ampuero

Vlastně nevím, proč je kniha označena jako detektivka. S detektivkou ji pojí jen postava amatérského soukromého detektiva, jinak nic. A je to dobře, protože detektivky nečtu.
Skvěle napsané, takže i výborně přeložené.
Příběh kvapí kupředu v rytmu tanga a přitom nejde jen o příběh, text má vícero rovin, tak jak to mám rád, a skrývá v sobě mnoho myšlenek. Síla Ampuerova stylu je i ve schopnosti vykreslit místa, kam děj přivádí hlavního hrdinu a tak při četbě cítíte horko mexické metropole, závan oceánu ve Valparaísu, stejně jako chlad z propršeného východního Berlína 70. let. Čtenář se toho hodně dozví o převratných událostech v Chile 70. let i o samotném básníkovi - nositeli Nobelovy ceny za literaturu, který nosí jméno po Janu Nerudovi.

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Jedna z nejhumornějších knih, které jsem za svůj život přečetl.
Humor založený na hrátkách s jazykem. Děj není nijak podstatný, i když postavy a postavičky večerní školy pro dospělé ve třídě pana profesora Parkhilla jsou taky zajímavé. Ke knize se dá vracet opakovaně a požitek s láskyplným zacházením s naší mateřštinou v podání pana Antonína Přidala neslábne. Naopak, k namoženým bránicím se s léty přidá ještě úcta k tomuto mistrnému překladu.
Kniha by si jen zasloužila hezčí vydání s hezčí obálkou a na kvalitnějším papíře...

Kámen a bolest Kámen a bolest Karel Schulz

V české literatuře neexistuje větší historický román...

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Jak v málo slovech sdělit důležité.
Nádherná knížečka.

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Jedna z mých oblíbených dětských knih foglarovského období. Kouzlo Rychlých šípů je v partě. Je věk, kdy chceme být v partě a když v tomto období vezmete Foglarovky do ruky, jste ztraceni. Kouzlo Stínadel (a Foglarovek obecně) je v dobrodružství, které ve Foglarově podání čeká za každým rohem a je doslova na dosah ruky. Alespoň v mém dětství to tak bylo. Nevím, jestli dnešním dětem, které nikdo nepustí na půlden samotné někam ven, může Foglar něco říct.

Největším přínosem Foglara je etický podtext všech jeho knih. Největší slabinou je jazyk. Ale to zjistíte, až když si po letech zkusíte některou z jeho knih znovu přečíst...

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Nejsem si jistý, jestli všichni hodnotí knihu, nechtěli na ČSFD ohodnotit film? ;-)

16.09.2015 3 z 5

Podivín Podivín Ricardo Semler

Garantuji vám, že nic podobného jste o řízení lidí a vedení firem nečetli. Kniha u které se budete smát, nevěřícně kroutit hlavou, rozčilovat se, říkat "to u nás nemůže fungovat", jen abyste se utvrdili v přesvědčení, že šílený systém, ve kterém vyrůstáme a pracujeme má přeci jen nějaký význam. Nemá. Nechali jsme se dobrovolně zavřít do klece. Ve škole. V práci.
Psáno lehkým stylem. Velmi inspirativní.

P.S. Kniha Podivín není o dvaceti firmách, je jen o několika firmách, které vybudoval a vlastní (spolu se svými svobodnými zaměstnanci) Ricardo Semler.

Stolek s citróny Stolek s citróny Julian Barnes

Pro mě nejlepší kniha povídek letošního roku. Kniha o důležitých věcech v životě. Obzvlášť povídky Hygiena, Příběh Matse Israelssona a Stručné dějiny holičství. Výborný překlad Viktora Janiše.