bejan bejan komentáře u knih

Odvaha podnikat Odvaha podnikat Fernando Trias de Bes

Drobná knížečka, která obsahuje praxí ověřené rady a tipy jak si počínat na začátku podnikání. Není upovídaná, o to je sympatičtější. Vychází z praxe, o to je užitečnější. S jakými motivy začít podnikat? Jaký je rozdíl mezi obchodníkem a podnikatelem? Na co zaměřit svou pozornost na počátku budování svého podniku? Jak si vybrat obchodního partnera ad.

19.10.2015 5 z 5

Sluneční znamení Sluneční znamení Linda Goodman (p)

Nejsem zatížený na horoskopy, ale tohle je skvělá kniha.

Straka na šibenici Straka na šibenici Daniel Petr

Když jsem vzal tuhle nádherně vypravenou knížku do ruky, chtěl jsem se zeptat: kdo je to Daniel Petr? Po přečtení už vím, že se ptát nemusím, o tomhle spisovateli ještě hodně uslyšíme!

Bizarní příběh napsaný skvělým jazykem, který je osekaný ode všech epitet, grafomanských popisných pasáží a přesto není fádní a chudý. Naopak. Na správných místech a ve správný okamžik autor okoření prozaický text básnickým přirovnáním, často ironicky vtipným. Autor vede čtenáře textem suverénně a tak i já jsem se nechal strhnout vyprávěním v Ich formě i pasážemi fantaskními až magickorealistickými s důvěrou, že nebudu zklamán, že nepůjde jen o nepodařený literární experiment, ale že vše v románu má své místo a význam. Nebyl jsem zklamán, byl jsem nadšen!

Autor je můj ročník a proto přičítám tu působivost románu i tomu, že bizarní zážitky z dětství s bizarními lidmi, v bizarní době a na bizarním místě jsem zažíval též...

Druhá světová válka Druhá světová válka Petr Tůma

Skvělá kniha. Nejlepší svého druhu, která u nás vyšla. Opravdové muzeum v knize. Pokud vás zajímá WW2, tak tuhle knihu musíte mít.

Kniha je založená na dobových předmětech. V první části jsou jednotlivé kapitoly rozdělené tematicky a čtenář se dozví, jak vypadaly potravinové lístky, věci denní potřeby, jídlo, móda, výložky vojáků, výstroj a výzbroj odbojářů.

Ve druhé rozsáhlejší části kniha mapuje jednotlivé kampaně druhé světové války, u každé uvádí stručný popis, mapu bojiště, počty sil, druhy zbraní a počty padlých. Těžiště knihy tkví v nádherně a detailně nafocené výstroji a výzbroji vojáků jednotlivých zbraní a válčících stran.

Knihu psali francouzští autoři a proto jsou reálie popisované z francouzského pohledu, ale to knize neubírá na kvalitě.

Uspávanka s plavčíkem a velrybou Uspávanka s plavčíkem a velrybou Jan Skácel

Když se potkají Jan Skácel a Pavel Čech, je z toho krásná knížka. Mé děti ji umí nazpaměť.

01.10.2015 5 z 5

Pán much Pán much William Golding

Zásadní kniha. Podobenství o sociálním zvířeti jménem člověk. Podobenství o tom, jaký vliv má na nás kultura, společnost, její pravidla, vzdělávací systémy. Vypadá to zpočátku jako Verneho Dva roky prázdnin, tajný sen mnohých z nás, když nám bylo 12 let, ale brzy zjistíme, že romantika se snadno změní v barbarství. Jak si uchovat lidskost a zdravý rozum tam, kde vládne strach? A jak odolat tlakům skupiny - tlupy? Důležité otázky, důležitá kniha.

Peníze od Hitlera Peníze od Hitlera Radka Denemarková

Denemarková cizeluje každou větu, každé slovo. Je radost číst takový text. Hlavním tématem knihy, stejně jako u většiny dalších knih od Radky Denemarkové, je hledání odpovědi na to, proč to ženy mají tak těžké. Do tohoto příběhu je navíc vpletena zapáchající kapitola našich dějin, která se odehrála v roce 1945 v pohraničí. Nespravedlnost, násilí, doživotní traumata nevinných obětí, pomsta. Skvělá kniha.

Atlas odlehlých ostrovů Atlas odlehlých ostrovů Judith Schalansky

Rádi jste od malička cestovali prstem po mapě a po globu? Je pro vás snění o zemích, kam se nikdy nepodíváte stejně přitažlivé, jako samotné cestování? Tak tohle je kniha právě pro vás. Krásná, zajímavá, obohacující.

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Zcela průměrný thriller, který ze všeho nejvíc připomíná béčkový film. Na jedné straně vychytralý a zvrácený vrah, na druhé straně zkušený policajt odcházející do důchodu. Kolikrát jsme to už četli? Kolikrát viděli? Tuhle knihu můžete přečíst stejně, jako se můžete podívat z nudy na béčkový film, když se vám nechce spát. Nic vám nedá, nic vám nevezme.

28.09.2015 3 z 5

Ulička Apple Tree Yard Ulička Apple Tree Yard Louise Doughty

Znáte to, jak se hlavní hrdina, který prošel od fáze "ani by vás to nenapadlo", přes fázi "musel to udělat", až po fázi "tak přeci jen to nebyl on a režisér nás tahal za fusekli" v posledním záběru filmu podívá do kamery a vy poznáte, že přeci jen je vrahem? Znáte tohle filmové klišé, na které narazíte v každém druhém filmu? Tak přesně takové vám naservíruje autorka téhle knihy. Já vím, že jsem to teď prozradil, ale to je tak otřepané, že to nemůže s nikým hnout. Hnulo to jen ve mě myšlenkou, za co že autorka dostala tu jejich literární cenu...

V rámci žánru je to asi slušně napsaná kniha, jenže já takové běžně nečtu. I proto bych čekal, že mě kniha něčím překvapí, ale ono nic... Řekl bych, že je zaměřena více na ženy, ty ocení vhled do nitra ženy nevěrné, znásilněné a ženy manžela a domov milující. Autorce musím přiznat schopnost udržet čtenářovu pozornost a zvědavost a to i ve scénách ze soudní síně, ale dějové zvraty nejsou příliš překvapivé. Téma, které se pokusila autorka vpašovat do standardního thrilleru, knize příliš nepomohlo, seveřané to umějí daleko lépe a důvěryhodněji. Ptám se však: proč psychothriller?

28.09.2015 3 z 5

Láska, zvědavost, prozac a pochybnosti Láska, zvědavost, prozac a pochybnosti Lucía Etxebarría

Skvělá věc. Sonda do lásek, tužeb a životů tří sester, všech ovlivněných rodiči, rodinou a rodinnými vztahy. Otevřené, autentické, čtivé, španělské.

Lidské tělo Lidské tělo neznámý - neuveden

Od té doby, kdy jsem četl tuhle knihu, každou další encyklopedii lidského těla s ní srovnávám a myslím, že nic lepšího dosud nevyšlo. Jistě, jsou obsáhlejší, propracovanější, odbornější, ale na téhle populárně naučné úrovni nic lepšího nevyšlo.

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Nejlepší úvod do Kunderova díla.

Příštích sto let Příštích sto let George Friedman

Tato kniha vám pomůže lépe chápat tahy jednotlivých hráčů na geopolitické šachovnici. A pokud jste na tom byli se znalostmi geopolitiky před přečtením této knihy stejně špatně jako já, pak vám doslova otevře oči. Autor a zároveň šéf Stratforu na začátku knihy upozorní čtenáře, že nebude jednotlivým událostem dávat morální znaménka, ale bude všechno věcně a otevřeně popisovat. Což dělá výborně. Některé prognózy vypadají dost ztřeštěně, ale jak sám autor předesílá: kdyby vám někdo v 19. století říkal, že lidé se jednou budou vraždit v plynových komorách, připadalo by vám to nemožné.
Friedman je velmi silný v tom, jak dokáže analyzovat trendy v chování jednotlivých národů, které mají kořeny v minulosti a na základě toho dokáže překvapivě přesně a uvěřitelně prognózovat příští události. Kniha vyšla v USA v roce 2009, u nás se zpožděním a mezitím se už některé jeho prognózy vyplnily. Velmi zajímavé jsou pasáže o geopolitických cílech a prostředcích USA.

27.09.2015 5 z 5

Soudce a jeho kat / Podezření / Slib Soudce a jeho kat / Podezření / Slib Friedrich Dürrenmatt

Dürrenmattovy detektivky jsou jediné, které čtu. A to jen proto, že to vlastně žádné detektivky nejsou. Využívá sice často půdorysu detektivního žánru, ale v jeho knihách jde o víc, než o to, kdo byl vrah. Dürrenmatt přemýšlí nad spravedlností, vinou, dobrem a zlem. A přiměje čtenáře přemýšlet s ním. Nejlepší švýcarský autor. Ostatně, znáte jiného? ;-)

Slib Slib Friedrich Dürrenmatt

Jedna z nejlepších Dürrenmattových novel.

Čtyřicet dnů Čtyřicet dnů Franz Werfel

Úžasná kniha. Až jsem se zastyděl, že jsem ji nečetl mnohem dříve. Mám pocit, že začíná být aktuálnější víc, než kdykoliv dříve. Pozor na překlad! Karlach výborný, Eisner špatný.

Létající jaguár Létající jaguár Josef Formánek

Kniha šitá rekordně horkou jehlou a je to na ní znát. Ostatní Josefovy knihy přečteny a vysoce ohodnoceny, ale tahle..? Asi je to tím, že mě už od čtrnácti nezajímají rekordy a ani ty knihy s pivním názvem, které je evidují...

27.09.2015 1 z 5

Prsatý muž a zloděj příběhů Prsatý muž a zloděj příběhů Josef Formánek

Nemohl jsem uvěřit, že lze napsat takový literární debut. Kniha pohltila, autorův styl zaujal, některé pasáže z knihy dodnes uchovány v hlavě. Co víc od chtít, že?

My tři a já My tři a já Vlasta Redl

Máte-li rádi Vlastův humor (a muziku, samozřejmě!), bude se Vám kniha líbit. :-)