bejan bejan komentáře u knih

Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta David Mitchell

Krásný historický román, který není určen netrpělivému čtenáři.

Co mi kniha dala
Kniha mi poskytla přesně to, co od literatury očekávám: okouzlení textem, zaujetí příběhem a působivým vyobrazením míst a charakterů postav, obohacením o informace, které jsem do té doby neznal, vzbuzením emocí a přemýšlením nad podstatným.

Poznámky ke knize
- rozhodně je to jiná kniha než Hybatelé nebo Atlas mraků
- obzvlášť působivý umí Mitchell být při líčení bolesti a nechutností
- dějový oblouk začíná u Oriko a končí u Oriko
- do kontrastu ke krásnému a vznešenému Mitchell rád dává nízké a ošklivé
- kontrast mezi Holanďany (rozuměj Zápaďany) a Japonci nemůže být větší a přesto základní lidské vlastnosti jsou stejné - odvaha, strach, láska, nenávist, hamižnost, přátelství, zrada, moc, korupce.
- vedle Japonců působí Evropané jako barbaři. Špinaví, hrubí, opilí, lačnící jen po penězích. Přesto to jsou Evropané, kteří přivážejí pokrok, vědu, medicínu a vývoj.
- některá místa v textu jsou až básnicky působivá

11.03.2016 5 z 5

Plachetnicí kolem světa pro pírko tučňáka Plachetnicí kolem světa pro pírko tučňáka Rudolf Krautschneider

Tahle kniha je víc, než jen cestopis. Velkou část knihy lze označit jako reportážní, ale především je to svébytná kniha svérázného člověka. Lidového mudrce, cestovatele, stavitele jachet, snílka a hledače smyslu.

Je to nebezpečná kniha, protože stejně jako autor sám hledá ve svém životě a na svých cestách pravou podstatu bytí, přiměje každého čtenáře, aby hledal s ním. Jste na to dost vyrovnaní a pevní, abyste to zvládli? Protože námořník Ruda Krautschneider je velice charismatický..!

18.02.2016 5 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

O téhle knize nic nečtěte. Knihu samotnou si však přečíst musíte.

Tahle kniha, to jsou lukulské hody čtenářovy. Literární labužnictví jazykové, stylistické i tematické. Je to typicky česká kniha napsaná českým autorem a kdo ví, jestli ji přijme jiný, než český čtenář. V knize lze vystopovat inspirace hrabalovsky pábitelské, staromilsky vančurovské, pražsky švejkovské, absurdně kafkovské i bizarně klímovské. Autora bych se rád zeptal na Pražský hřbitov Umberta Eca, protože paralely jsou veliké.

S každou přečtenou stránkou rostlo ve mně podezření, že si autor ze čtenáře prostě dělá legraci (trochu jako Jan Štern svého času). Dělá to však s takovou bravurou, že jsem na tu hru přistoupil a výborně se bavil. A to se mi stává málokdy.

Nezapomenutelné pro mě nejspíš zůstanou pasáže kulinářské, ze kterých se mi ještě teď sbíhají sliny.

06.02.2016 5 z 5

Rudo Rudo Daniel Majling

Vtipné, inteligentní, nekorektní. Komiks roku 2015.

09.01.2016 5 z 5

Ohrožená Evropa - Rodící se krize Ohrožená Evropa - Rodící se krize George Friedman

Friedman opět velmi čtivý a inspirující. Ve všech svých prognózách vychází z analýzy pevně ukotvené ve studiu minulosti a stejné je to i v této knize. Zajímavé je osobní východisko knihy.
Za mizernou redakci textu, která propustila takové množství chyb musím však knize ubrat půl hvězdičky :-(

27.12.2015 5 z 5

Stopa legionáře II. Stopa legionáře II. Zdeněk Ležák

Čtenáři obeznámenému alespoň minimálně s tématem kniha nic nepřinese, beru to však jako popularizační příspěvek směřující k mladším čtenářům. Kresby Michala Kociána jsou však dokonalé!

26.12.2015 4 z 5

Krajinou mrtvých mužů Krajinou mrtvých mužů Robert Ryan

Překvapivě dobrá detektivka, což čtenář zjistí až ve druhé půli knihy. Knihu ocení i ti, kteří neznají slavné případy Sherlocka Holmese. Pro některé může být rozjezd knihy pomalý, ale já si dopodrobna a věrně vylíčené reálie První světové války na Západní frontě užíval. Finále knihy je strhující a originální. Jedinou vadou knihy je zfušovaná korektura textu, která ubrala v mém hodnocení jednu hvězdičku.

26.12.2015 4 z 5

Kam na to chodím Kam na to chodím Vlasta Redl

Knížka je to vtipná, stručná, otevřená, místy přemýšlivá až moudrá, vzpomínavá, ale neubrečená a originální stejně jako Vlasta sám i jeho texty. Kdo někdy poslouchal AG Fleky s Vlastu, Vlastu, Vlastu s Juru, Vlastu s KDJ, musí mít!

26.12.2015 5 z 5

Ennio Morricone a jeho filmový svět Ennio Morricone a jeho filmový svět Jan Šmíd

Tahle pocta mistru Morriconemu se Janu Šmídovi povedla. Je to příjemná kniha, která obohatí a potěší, ale nepoučuje a nenudí. A teď mě nerušte, poslouchám svůj milovaný soundtrack k filmu Misie...

25.12.2015 5 z 5

Život po francouzsku Život po francouzsku Jean-Paul Dubois

Výborná věc. Četl jsem před léty a dodnes si pamatuji některé pasáže i celkové vyznění knihy. Hodí se jako pandán k Houellebecqovu Podvolení.

01.11.2015 5 z 5

Teorie partyzána Teorie partyzána Carl Schmitt

Zajímavé téma nepříliš zajímavě rozvedené. Je poznat, že je to jen přednáška. Snad by mohla být zajímavější odkazovaná práce o partyzánovi od Schmidta, určitě Clausewitz, Leninovy poznámky ke Clausewitzovi a rozhodně švýcarská vojenská příručka o partyzánském odboji v časech okupace pro obyvatelstvo z roku 1959.

31.10.2015 3 z 5

Jako rak Jako rak Günter Grass

Mám rád Grassův styl. Ne každému sedne. Mně ano. Vypravěč románu je novinářem a spisovatelem, který pracuje na textu o zkáze lodi Wilhelm Gustloff. Je to příběh osobní, protože sám se při této katastrofě narodil a zároveň je to příběh z dějin druhé světové války. Osobní a zároveň neosobní. Malé a velké dějiny, které se proplétají. Jednou z rovin příběhu je tragický osud nacisty Wilhelma Gustloffa a jeho vraha Davida Frankfurtera, další rovinou příběhu je život vypravěče poznamenaný jeho svéráznou matkou, další rovinou příběhu je německá vina na válce a holokaustu, neonacismus, ne-možnost vyrovnání se s minulostí, rozdělení Německa a nad tím vším námořní katastrofa nepředstavitelných rozměrů, která byla zapomenuta, protože se stala v nesprávný čas na nesprávném místě. Tragédii Titaniku zná každý, tragédii kojenců, dětí, raněných a nemocných, žen a starců z lodi Wilhelm Gustloff nezná každý. Grass touto knihou poukazuje na to, že potlačené události z dějin, které se korektně nezmiňují se mohou stát zbraní v rukách těch, kteří toho chtějí a umějí zneužít. V tomto případě neonacistů.

29.10.2015 5 z 5

Starořecké báje Starořecké báje Heda Bartíková

Výhodou této knihy oproti třeba Petiškově knize Staré řecké báje a pověsti je to, že jednotlivé báje jsou na jednu až dvě strany a delší pověsti jsou rozčleněny do krátkých kapitol, takže i dnešní mladý netrpělivý čtenář by mohl zvládnout knížku přečíst. Text knihy je sice doprovozen ilustracemi, ale ne tak bohatě jako Petiškova kniha, za to však obsahuje mnohem víc příběhů. Petiška má sice nejkrásnější jazyk, ale tato kniha se zase čte lépe než ta Mertlíkova.

26.10.2015 4 z 5

Kdy skončí naše utrpení. Dopisy (1933-1944) a básně z Terezína Kdy skončí naše utrpení. Dopisy (1933-1944) a básně z Terezína Ilse Weberová

Smutná kniha. Cenné svědectví.

24.10.2015 5 z 5

Zvířata Zvířata David Alderton

Velmi povedená encyklopedie, která úspěšně kopíruje styl a formát, který před lety nastolilo anglické nakladatelství Dorling Kindersley a od té doby se mu všichni grafikou snaží přiblížit. Kniha neobsahuje všechna zvířata, ale těch zhruba 400 je dostatečný výběr pro děti od 5 let a výše. Za cenu, za kterou se prodává (běžně za 399,-) je to skvělá kniha pro děti i rodiče.

20.10.2015 5 z 5

Průvodce architekturou Ostravy Průvodce architekturou Ostravy Martin Strakoš

Výpravný, nádherný (a drahý) průvodce po architektonických památkách Ostravy. S touto knihou objevíte vily, domy a budovy, které projektovali slavní architekti a kolem kterých možná denně procházíte a ani nevíte, že máte zvednout hlavu. Nic podrobnějšího a lepšího v této oblasti dosud nevyšlo.

19.10.2015 5 z 5

Dřevěné kostely Těšínska a severovýchodní Moravy Dřevěné kostely Těšínska a severovýchodní Moravy Romana Rosová

Vynikající a podrobná publikace z pera památkářky Romany Rosové provádí všemi původními dřevěnými kostely severovýchodní Moravy. Laik se na začátku knihy dozví i detaily o historii, typologii, konstrukcích, materiálech a stavebním vývoji dřevěných kostelů a kostelíků na sev. Moravě. Kniha je doprovozena množstvím fotografií a nákresů.

Ostrava Ostrava kolektiv autorů

Po dlouhých dvaceti letech vyšla podrobná historie moravskoslezské metropole. Nic podrobnějšího a kvalitnějšího o historii Ostravy nenajdete.

19.10.2015 5 z 5

Po zapadlých stopách českých vojáků: z Julských Alp k Jadranu Po zapadlých stopách českých vojáků: z Julských Alp k Jadranu Jozef Vričan

Nic podrobnějšího a nic lepšího o heroickém působení českých vojáků na Sočské frontě v letech 1915-1918 nenajdete. Výborná kniha.

Generál Stanovský Generál Stanovský Otto Janka

Kniha bohužel zapadla a přitom popisuje neuvěřitelný osud českého vlastence, letce, vojáka a člověka vězněného komunisty generála Viléma Stanovského. Hodnota knihy tkví především v jejím cenném (a jediném) svědectví.

19.10.2015 4 z 5