Život po francouzsku

Vypravěč Života po francouzsku je obyčejný Francouz: Paul Blick vyrůstal jakoby ve stínu svého zemřelého bratra, po bouřlivácké éře 60. let se dobře oženil a usadil, začal pracovat jako novinář. Teď má na krku padesátku a jako kdekdo polyká prášky na uklidnění. Žije sám, žena ho zruinovala, děti se mu vzdálily. Přemýšlí o svém životě i o tom, kam směřovala a směřuje jeho země. Je naštvaný na politiky a vývoj společnosti ve vlastní zemi, na její pokrytectví a konzumní styl života. Spolu s tímto úpadkem jeho bedra tíží i osobní armageddon, postupná ztráta blízkých. Tragikomické momenty každodenního života se prolínají s klíčovými událostmi země od éry de Gaulla přes Mitterranda až k prezidentu Chirakovi. V pozoruhodném románu, znějícím v tóninách rozčarování i sarkasmu, ironie a černého humoru, se zrcadlí celé půlstoletí nejen Francie, ale celé Evropy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/6325/big_zivot-po-francouzsku-AIT-6325.jpg 4.183

Vydáno: , Odeon

Une vie française, 2004

Kniha Život po francouzsku

jopp

Pokud bych měla hodnodit krásu jazyka a překlad, bylo by to určitě pět hvězd, takhle je to tak 4,5 hvězdy :-)

První polovina knihy mi přišla nudnější, hlavní hrdina zbytečně ufňukaný, politické odkazy na francouzské prezidenty a premiéry mě nebavily, protože o nich prakticky nic nevím (být Francouzem, tak to asi vidím jinak). Ale v momentě, kdy Paul dospěl, oženil se (nebo přesněji byl oženěn) a začal žít reálný život, jsem mu začala fandit. Bavilo mě, že je jiný, introvertní typ, netlačí na pilu, je pořád stejný "mimoň", ať je bohatý nebo chudý, je v jádru hodný člověk, nepodléhá tlaku okolí, aby si našel práci za účelem hromadění peněz. Poslední čtvrtinu knihy jsem četla jedním dechem. A nesmím zapomenout na jemný humor, občas jsem se u knihy těm situacím smála :-)

"Ani jeden ani druhý nikdy nezvýšil hlas. Žádná bujarost, nikdy ani sebemenší hněv. Hladina jejich nálad a citů jako by byla stanovena jednou provždy. Vypadalo to, že jejich radosti i starosti jsou jakoby filtrované, očištěné do té míry, že zůstávala jen kapka výtažku, která pak nesmírně jemně zavlažovala všechny jejich vnitřní snímače."

"Smrt se vracela do matčiných úst jako všudypřítomný refrén. Ne jako některý z těch stařeckých pamlsků, které přežvykujeme a přitom omíláme odvanulý svět, ale jako lhůta tak blízká, že stačí se zaposlouchat, a uslyšíte její krok."

Jorgito

Psáno z pohledu ex-levicového zapálence, na kterého se permanentně usmívalo štěstí, než přišel fatální závěr, vše posazeno do kontextu historie francouzských prezidentů a častého plivání na USA, velmi dobrá kniha, čtivá, Francouzi prostě a jednoduše romány umí

bob0985
29.07.2020

Kniha na mě velmi dobře zapůsobila. K tomu, aby autor sdělil něco závažného, začal něžně a zlehka. Později přeřadil na vyšší rychlost.

hatikva
26.02.2020

(+ SPOILER) Životní bilance muže, který na pozadí politických a společenských dějin Francie 20. století rekapituluje svůj život od dětství, které bylo ovlivněno smrtí jeho bratra, celoživotního vzoru, přes sexuální revoluci 60. let, studia sociologie na univerzitě, první milostné vztahy, až k nepovedenému manželství a postupnému odcizení od svého okolí. Útěchou se mu kromě novinářské profese stává svět fotografie, kde nachází životní harmonii. Osobitá bilance muže, která je dokladem jedné éry francouzských dějin. Doporučuji.

petrarka72
06.10.2019

Je to zábavné a dojemné - a je to nudné a ufňukané. Zasazení jednoho čtyřiapadesát let trvajícího života se všemi rodovými a rodinnými vazbami do sociologických a politických souvislostí a popis cesty k deziluzi až k jakémusi vyhnání z ráje kvalitativně kolísá a nepomáhá ani smysl pro ironii, ani bezvadně působící paradoxnost - ale emocionální dopad se nakonec, byť téměř nečekaně, projeví.

freejazz
01.03.2019

výborný počin. hoci sa mi zo začiatku videlo, že toho ľahkého erotična je tam viac než dosť, dostalo to neskôr zmysel - ako šiel čas, dostávali sa do popredia iné dôležité súčasti života. A našiel som tam múdru charakteristiku našej súčasnosti:
„Politický systém, jemuž je podřízena společnost, je vždy výrazem ekonomického systému, jenž existuje uvnitř této společnosti.“
Autorom je ruský anarchista Kropotkin. ale akoby bol medzi nami, v našej roztrhnutej a besmi zmietanej krajine.

mosem
23.11.2018

Kniha, u které bych řekl - uspokojí, ale nenadchne. V mnoha případech jsem měl dojem, že autor podceňuje hlubší analýzu svých postav. Jeho postavy mají předem daných dojem, který mají ve čtenáři vzbudit. Pisatel pak vše zjednodušuje, vynechává skutečnosti, které nezapadají do jeho konceptu. Jeho hlavní postava však toto zjednodušení, tuto plochost popisu nemá - možná je to dáno "ich-formou", která sama o sobě autora přivádí k popisu myšlenek z různých úhlů pohledu. Knihu bych neoznačil za dílo, ke kterému bych se ještě někdy vrátil, nicméně čas věnovaný přečtení zcela určitě nebyl ztracený.

Matty
19.11.2016

Knihy jako tato a dokumenty jako Manželské etudy mne naplňují obavami, že jakkoli slušný život budete žít, po ohlédnutí zpět za pár desítek let s ním stejně nebudete spokojeni. Hrdinovi tohoto s lehkostí napsaného románu v určité životní fázi prakticky nic nechybí. Jenom štěstí. A respekt. A láska. A mládí. Dubois shrnuje pět dekád francouzské historie očima vcelku obyčejného muže, který se od nerealizovaných ideálů propracoval k usedlému rodinnému životu. Krátkodobý úspěch s knihami fotografií mu ve věku padesáti let stěží může být náplastí na čerstvé rány osudu. Čeho dosáhl, komu pomohl, kam od svých studentských let pokročil? Nabízející se odpovědi nejsou moc uspokojivé.

Prohlubovaný existenciální zmar hrdiny jen minimálně poznamenává autorův vyrovnaný styl psaní. Jeho jazyk je bohatý, nikoliv opulentní. Kulturní a politické odkazy prozrazují široký rozhled, aniž by k sobě strhávaly nadbytečnou pozornost. Lítost nad hrdinou se ambivalentně mísila s radostí z četby. Pravda, místy jsem se cítil provinile, jak dobře se mi čte o všem špatném, co Paula v životě potkává, ale pokud přistoupíme na to, že je kniha jeho dílem, jak lze usuzovat z ich formy, nakonec může mít dlouhodobou radost alespoň z toho, jak čtivý literární tvar své mizérii dal. Milá záležitost na jedno přečtení.