Krajinou mrtvých mužů

V zákopech první světové války denně umírají tisíce mužů, jeden mrtvý navíc sotva koho překvapí. Až na to, že tohle tělo je plné bizarních ran, což neunikne pozornému zraku doktora Watsona, který dříve asistoval při vyšetřování samotnému Sherlocku Holmesovi. Tvář mrtvého je zmodralá, čelisti sevřené v strašlivé grimase, oči vylézají z důlků, jako by spatřily cosi nepředstavitelně hrůzného. Něco tu nehraje! A to je teprve začátek. Brzy se objeví další těla a je na Watsonovi, aby vypátral zákeřného vraha ze zákopů. Komu má důvěřovat? Kdo je nepřítel? A dokáže útočníka zastavit dřív, než znovu udeří? Uprostřed krvavé řeže, během válečného běsnění, jež trhá svět na kusy, musí Watson vystoupit ze stínu svého učitele a sám se vyřešit tajemství, k němuž ho dovedou záhadná úmrtí. První kniha ze série s doktorem Watsonem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/271749/big_krajinou-mrtvych-muzu-wTf-271749.jpg 469

Případy dr. Watsona 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Válečné

Vydáno: , Plus

Dead Man´s Land, 2012

Kniha Krajinou mrtvých mužů

drakamena

(+ SPOILER) Dobrá detektivka (i když trochu moc dlouhá), kterou mírně hatí závěr, Watsonova výprava do krajiny nikoho, která se podobá špatnému béčkovému akčnímu filmu, kdy se statečný hrdina nesmyslně vydá do nebezpečí zastavit padoucha, jen aby mu morálka v konečném důsledku zabránila ho zabít - takže ho nechá zabít nepřítelem. Výsledek stejný, ale pro morálně čistého hrdinu spíše obhájitelný. No. To bylo trochu zklamání. Ale jinak jsem vděčná za knížku, která nepodává Watsona jako nekňubu.

kika_
15. květnaodpad!

Po velice dlouhé době jsem nedočetla knihu. Rozhodla jsem se tak kolem strany 200. O ničem a zdlouhavé.
Škoda, že to schytal zrovna Doylův dr. Watson. Mohl si pan Ryan vymyslet radši svého vlastního hrdinu, kterému by pokazil příběh a jméno..

TomTomis
24.07.2018

Musím říci, že mě tato kniha docela překvapila. Hlavně líčením první světové války, i když tohle období v literatuře moc nevyhledávám. Autor poskytl docela plastický obraz válečné mašinérie a do toho umístil detektivní zápletku. Honba za hodně psychicky narušenou osobou se nakonec Watsonovi stane skoro osudnou...

Boby17
04.05.2018

Musím přiznat, že žádný příběh Sherlocka Holmese jsem zatím nečetl, a tak nemohu srovnávat nového dr. Watsona s originálem. Musím ale konstatovat, že tento major MUDr. Watson se mi líbil. Důvtipný, čestný a na svůj věk také energický lékař i důstojník se při vyšetřování nebojí ani jít proti autoritám a ani riskovat své zdraví. Nejsem si jistý, zda lze útok chlorem přežít popisovaným způsobem, ale důvěřuji autorovi, že to má ověřeno.
Překlad Kateřiny Kovářové je vcelku zdařilý, až na některé vojenské záležitosti. Polní železnici asi v originále pokládali inženýři, ale u nás jsou to ženisté a potrhané dráty v originále opět asi opravovali inženýři, ale u nás jsou to spojaři. Greyhounda bych si dovolil převést na chrta. Celkem hodnotím na 4,7 hvězdy, takže zaokrouhleně dávám hvězd všech pět.

Majdule
28.12.2017

Jako první musím konstatovat, že major John Hamish Watson se mi líbí. Není to úplně samozřejmé. Autor ho přeci jenom nevymyslel, "pouze" oživil, ale udělal to s nepřehnanou pietou. Zdůraznil jeho umanutost, poctivost a starosvětskost.
Vedle hlavní postavy je největší devizou knihy prostředí a historický kontext. V popsání atmosféry zákopů první světové války je velmi přesvědčivý. Chvílemi se příběh nečetl snadno, jak živě autor líčí nástrahy a okolnosti na frontě, tím spíš, že se často pohybujeme mezi lékaři.
Samotná detektivní linie nepatří k vrcholům žánru, autor se čtenářem tu známou hru na kdo je vrah vlastně ani nehraje. Nicméně příběh odsýpá, falešné motivy i stopy jsou dostatečně matoucí, jen snad náhoda zasáhne párkrát až příliš okatě.
Taky přemýšlím o nutnosti vedlejšího německého motivu. Aby přesvědčivěji doložil snahu o plastičnost, musel by být rozsáhlejší, aby pomohl hlavní zápletce musel by být rozvinutější.
Autorův styl se mi líbí, umí chytit a nepustit. Celkově zážitek, který si ráda zopakuji.

vincek1
24.11.2017

První pohled na knihu mě trochu zarazil, přece jen dosti objemná. Sotva jsem, ale přečetl pár kapitol bylo po obavách. A při popisu válečných útrap jsem si vzpomněl na knihy pana Remarqua. A teď, když jsem si přečetl komentáře, vidím, že nejsem sám. Myslím, že se nejedná o klasickou detektivku, ale o válečný román, který líčí útrapy z obou stran fronty a ta zápletka je jen pro spojení děje. Takže ortodoxním "detektivkářům" moc nedoporučuji a já sám se těším na další části.

kilometr
21.11.2017

Pouze průměrná detektivka na pozadí první světové války.A to závěrečné "zúčtování" mě dost zklamalo a těšení na další případy Dr.Watsona mě spíše odradilo.60%.

ondrash77
30.07.2017

Samo o sobě udělat z doktora Watsona hlavní postavu příběhu byl originální nápad, stejně jako umístit ho na bojiště první světové války. Jeho postava vystupuje civilně a snadno uvěřitelně. Při řešení problémů neustále o svých schopnostech pochybuje a v duchu se sám sebe ptá, jak by se zachoval jeho přítel a učitel. Válečný konflikt je tady vykreslený realisticky a bez zbytečného patosu.

Kromě Watsonova pátrání po pachateli hrůzných činů Robert Ryan v knize vystavěl několik dalších dějových linií dílčích postav. Otázkou je, proč to udělal, na příběh ani závěrečné rozuzlení záhady nemají prakticky žádný vliv. Kniha se tak čte rozvláčně, příběh se rozmělňuje a tempo vyprávění zbytečně zpomaluje.