Krajinou mrtvých mužů

V zákopech první světové války denně umírají tisíce mužů, jeden mrtvý navíc sotva koho překvapí. Až na to, že tohle tělo je plné bizarních ran, což neunikne pozornému zraku doktora Watsona, který dříve asistoval při vyšetřování samotnému Sherlocku Holmesovi. Tvář mrtvého je zmodralá, čelisti sevřené v strašlivé grimase, oči vylézají z důlků, jako by spatřily cosi nepředstavitelně hrůzného. Něco tu nehraje! A to je teprve začátek. Brzy se objeví další těla a je na Watsonovi, aby vypátral zákeřného vraha ze zákopů. Komu má důvěřovat? Kdo je nepřítel? A dokáže útočníka zastavit dřív, než znovu udeří? Uprostřed krvavé řeže, během válečného běsnění, jež trhá svět na kusy, musí Watson vystoupit ze stínu svého učitele a sám se vyřešit tajemství, k němuž ho dovedou záhadná úmrtí. První kniha ze série s doktorem Watsonem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/271749/krajinou-mrtvych-muzu-wTf-271749.jpg 4.156

Případy dr. Watsona (1.)

Dead Man´s Land (2012)

Literatura světová, Detektivky, Válečné
Vydáno:, Plus

Kniha Krajinou mrtvých mužů

TomTomis
24.07.2018

Musím říci, že mě tato kniha docela překvapila. Hlavně líčením první světové války, i když tohle období v literatuře moc nevyhledávám. Autor poskytl docela plastický obraz válečné mašinérie a do toho umístil detektivní zápletku. Honba za hodně psychicky narušenou osobou se nakonec Watsonovi stane skoro osudnou...

Boby17
04.05.2018

Musím přiznat, že žádný příběh Sherlocka Holmese jsem zatím nečetl, a tak nemohu srovnávat nového dr. Watsona s originálem. Musím ale konstatovat, že tento major MUDr. Watson se mi líbil. Důvtipný, čestný a na svůj věk také energický lékař i důstojník se při vyšetřování nebojí ani jít proti autoritám a ani riskovat své zdraví. Nejsem si jistý, zda lze útok chlorem přežít popisovaným způsobem, ale důvěřuji autorovi, že to má ověřeno.
Překlad Kateřiny Kovářové je vcelku zdařilý, až na některé vojenské záležitosti. Polní železnici asi v originále pokládali inženýři, ale u nás jsou to ženisté a potrhané dráty v originále opět asi opravovali inženýři, ale u nás jsou to spojaři. Greyhounda bych si dovolil převést na chrta. Celkem hodnotím na 4,7 hvězdy, takže zaokrouhleně dávám hvězd všech pět.

Majdule
28.12.2017

Jako první musím konstatovat, že major John Hamish Watson se mi líbí. Není to úplně samozřejmé. Autor ho přeci jenom nevymyslel, "pouze" oživil, ale udělal to s nepřehnanou pietou. Zdůraznil jeho umanutost, poctivost a starosvětskost.
Vedle hlavní postavy je největší devizou knihy prostředí a historický kontext. V popsání atmosféry zákopů první světové války je velmi přesvědčivý. Chvílemi se příběh nečetl snadno, jak živě autor líčí nástrahy a okolnosti na frontě, tím spíš, že se často pohybujeme mezi lékaři.
Samotná detektivní linie nepatří k vrcholům žánru, autor se čtenářem tu známou hru na kdo je vrah vlastně ani nehraje. Nicméně příběh odsýpá, falešné motivy i stopy jsou dostatečně matoucí, jen snad náhoda zasáhne párkrát až příliš okatě.
Taky přemýšlím o nutnosti vedlejšího německého motivu. Aby přesvědčivěji doložil snahu o plastičnost, musel by být rozsáhlejší, aby pomohl hlavní zápletce musel by být rozvinutější.
Autorův styl se mi líbí, umí chytit a nepustit. Celkově zážitek, který si ráda zopakuji.

vincek1
24.11.2017

První pohled na knihu mě trochu zarazil, přece jen dosti objemná. Sotva jsem, ale přečetl pár kapitol bylo po obavách. A při popisu válečných útrap jsem si vzpomněl na knihy pana Remarqua. A teď, když jsem si přečetl komentáře, vidím, že nejsem sám. Myslím, že se nejedná o klasickou detektivku, ale o válečný román, který líčí útrapy z obou stran fronty a ta zápletka je jen pro spojení děje. Takže ortodoxním "detektivkářům" moc nedoporučuji a já sám se těším na další části.

kilometr
21.11.2017

Pouze průměrná detektivka na pozadí první světové války.A to závěrečné "zúčtování" mě dost zklamalo a těšení na další případy Dr.Watsona mě spíše odradilo.60%.

ondrash77
30.07.2017

Samo o sobě udělat z doktora Watsona hlavní postavu příběhu byl originální nápad, stejně jako umístit ho na bojiště první světové války. Jeho postava vystupuje civilně a snadno uvěřitelně. Při řešení problémů neustále o svých schopnostech pochybuje a v duchu se sám sebe ptá, jak by se zachoval jeho přítel a učitel. Válečný konflikt je tady vykreslený realisticky a bez zbytečného patosu.

Kromě Watsonova pátrání po pachateli hrůzných činů Robert Ryan v knize vystavěl několik dalších dějových linií dílčích postav. Otázkou je, proč to udělal, na příběh ani závěrečné rozuzlení záhady nemají prakticky žádný vliv. Kniha se tak čte rozvláčně, příběh se rozmělňuje a tempo vyprávění zbytečně zpomaluje. Celá recenze je tady: http://www.kniznistrepy.cz/2017/07/30/krajinou-mrtvych-muzu/

Ajrad1981
11.06.2017

Knihy s Sherlockem Holmesem mám ráda, byla jsem tedy zvědavá na doktora Watsona v hlavní roli. Vypadá to, že se něco od přítele naučil :-)
Vyšetřování přímo na frontě, kdy smrt číhá nejen na nepřátelské straně, je působivé. A letité přátelství jedna neshoda nerozhází.
Jinak je v knize poměrně dost překlepů, ale za to nemůže autor ani překladatel.

bertrand
21.02.2017

Zajímavý výchozí nápad (dr. Watson v pozdním věku na bojištích první světové války), bohužel poněku unyle zpracovaný. Ale snad jsem neobjektivní neboť jsem se těšil na originální detektivku, které se mi nedostalo - ani v příběhu, ani ve zpracování.

vnimat_Krasu
01.02.2017

Zvláštně návykové.
Takovým košatým, totálně beztempovým způsobem, kterej se blbě čte, ale obdivujete ho. Robert Ryan má pozoruhodný talent přepsat atmosféru války snad nejlíp od Remarqua. Ani si nepamatuju, že by mě bavily všechny možné linie a nikoliv ta ústřední, detektivní. A jak se děj blíží k závěrečnému vysvětlování a opouští se osudy vojáků, tím méně mě to bavilo. Zkusit? Jo. Pokud máte volnou krabici čaje... a čas.

blazkoma
27.08.2016

Zajímavé čtení zasazené do dění první světové války v kombinaci se starou dobrou detektivkou. Nikdy jsem nebyla příznivcem tématu válečných konfliktů 20. století, ale nadchlo mě zjištění, že se můj oblíbený doktor Watson dočkal vlastního příběhu, kde vystupuje ze stínu slavného Sherlocka Holmese a rozhodla se knize dát šanci. Jsem ráda, že jsem to udělala.

Fantasysvet
12.06.2016

Ryanov román má 464 strán a dva mínusy. Pre niekoho veľké, pre niekoho úplne štandardné. Podobne tak ako detektívne romány J. K. Rowlingovej aj tie od Roberta Ryana strácajú body pri svojej dĺžke. Dnes nie je problém prečítať takmer 500-stranovú knihu do niekoľkých dní (aj skôr), pokiaľ je vystavaná pútavo. Ryanov román pútavý je, ak ide o historické pozadie, miestami trošku prikrášlené, ako na to upozorňuje autor v doslove, čo sa však už nedá povedať o všetkých jeho kapitolách. Na jednej strane ako čitateľ a milovník dobrej detektívky, aj tej historickej, si uvedomujem, že isté aspekty, ktoré so sebou vojna vo všeobecnosti prináša, je potrebné rozviesť. Na druhej strane dejová odbočka v podobe nemeckého ostreľovača s určitým cieľom bola jednoducho zbytočná. Okrem istých sympatií k nepriateľom na druhej strane zákopov, ktorých už od prvej kapitoly vnímate ako ľudí z mäsa a kostí, s vlastnými pocitmi, ilúziami, útrapami aj povinnosťami, nevniesla do príbehu žiadne nové skutočnosti, zistenia ani stopy. Príbeh skôr brzdila. Nikam ho neposúvala, a to aj napriek tomu, že rozvíjala isté konšpiračné dohady o možnom plánovanom atentáte na Winstona Churchilla.

Séboun
17.04.2016

Pěkně propracovaný příběh, vadily mi pouze překlepy a pravopisné chyby.

4/5

qwill
13.03.2016

Velmi dobrá knížka, i když spíš jako protiválečný román než detektivka..... Docela to zapadá do obrazu Watsona, který je nucen řídit se vlastní hlavou a hlavně srdcem.

kalache
13.03.2016

...popis válečných hrůz vás utvrdí v tom,že každá válka je hnusná a není v ní hrdinů,jenom obětí...

alzbeta4340
29.02.2016

Většinou vím, co mám od které knihy očekávat a jen výjimečně mě hodně překvapí. Tohle je ten případ. V hlavní roli dr. Watson, drobně mu sekunduje Sherlock Holmes. Bez doporučení bych takovou knížku nevzala do ruky, rozhodně nejsem příznivec dle mého už zastaralého stylu Arthura Conana Doyla, natož jeho nepovedených napodobenin z per ostatních autorů. Fanoušci prominou.
Krajinou mrtvých mužů je něco zcela jiného. Jde o román s detektivní zápletkou moderního stylu, kde je dr. Watson využit jen jako známá postava. Je to napínavý a čtivý opus popisující hrůzy 1. světové války civilně bez přehnaného patosu. Nelze nic jiného než doporučit.

maid
21.02.2016

Snad první kniha, kde pokus oživit Doylova geniálního detektiva a jeho báječného kolegu a přítele nepůsobí parodicky. Sherlock, ale zvláště John Watson jsou uvěřitelní. Jsem ráda, že si autor vybral jako svého hrdinu právě doktora, který je za stínem velkého detektiva mnohdy přehlížen, přitom je to tak skvělá postava.
Kniha by se dala zkrátit, zvláště o postranní dějové linky, které nebyly zas tak důležité. Ve výsledku mě to ale nijak nevadilo. Těším se na další případ, majore!

trudoš
11.02.2016

Povedený experiment ze světa Velkého detektiva, ke kterému jsem ke své chybě přistupoval s nepatrným despektem. Nakonec však musím Robertu Ryanovi přiznat originalitu nápadu i celkové zpracování. Faktem je, že se zápletkou si příliš neporadil, což ještě zdůrazňuje množstvím vedlejších dějových linií, jež jsou pro ústřední motiv vlastně nepodstatné. Bez nich mohlo mít vyprávění daleko výraznější spád, ovšem uznávám, že by tratila hrůzyplná atmosféra zákopové války. Jenže to už si měl autor rozhodnout na začátku, jestli chce psát detektivku nebo román z válečného prostředí. Symbióza obojího mu bohužel nefunguje zcela bez problémů.
Paradoxně mě však nejvíc mrzí příběhové využití samotného Sherlocka Holmese. Ten od poloviny hraje sice významné, ale stále druhé housle a zbytečně tak bere vůdčí pozici Johnu Watsonovi, který si do té doby vedl naprosto skvěle. Naopak, dokud vystupoval pouze jako doktorův vnitřní hlas, jenž ho mile šikanoval a poučoval, mělo to ten správně nostalgický šmrnc.

bejan
26.12.2015

Překvapivě dobrá detektivka, což čtenář zjistí až ve druhé půli knihy. Knihu ocení i ti, kteří neznají slavné případy Sherlocka Holmese. Pro některé může být rozjezd knihy pomalý, ale já si dopodrobna a věrně vylíčené reálie První světové války na Západní frontě užíval. Finále knihy je strhující a originální. Jedinou vadou knihy je zfušovaná korektura textu, která ubrala v mém hodnocení jednu hvězdičku.

první světová válka (1914-1918) travičství detektivky

Robert Ryan