bejan

Přečtené 1118Dějiny Polska
? - červenec 2022
Dějiny Polska 2011, Marceli Kosman

Od syntézy celých polských dějin nečekám nijak hluboký vhled na klíčové události polských dějin a tato kniha nic takového ani nenabízí, i když v textu se občas objeví ty nejdůležitější informace velmi nenápadně. V těchto momentech kniha několikrát překračuje polský pohled na vlastní dějiny, který je zatížen národní mytologií a martyrologií, ovšem Kosmanovi se to nedaří všude. Příkladem za všechny může být kapitola "Varšavské povstání (1944). Záhuba metropole", kde autor značně nadsazuje počty povstalců i ztráty na straně Němců. Neanalyzuje správně neúspěch a nesmyslnost Varšavského povstání. Největším utrpením pro českého čtenáře je však překlad. Text je zcela zbytečně zatížen mnoha zbytečnými polonismy ("hitlerovci") a větné struktury odrážejí polský originál tak, že je to na mnoha místech až na hranici srozumitelnosti. Příklad za všechny: "Několik měsíců před zahájením agrese nelitovala společnost na vojenské účely finančních obětí, připravovala se na chemický útok, byly budovány zákopy a kryty. Na venkově byla likvidována část plotů, aby jejich nadměrné množství nenapomáhalo rozptýlení bojových plynů."


Černobílé desetiletí. Padesátá léta a Spojené státy
? - červenec 2022
Černobílé desetiletí. Padesátá léta a Spojené státy 2002, David Halberstam


Migrace a nesnášenlivost / Věčný fašismus
? - červenec 2022
Migrace a nesnášenlivost / Věčný fašismus 2021, Umberto Eco


Životopisy dvanácti císařů
? - červenec 2022
Životopisy dvanácti císařů 1966, Gaius Suetonius Tranquillus


Mýty staré Mezopotámie
? - červenec 2022
Mýty staré Mezopotámie 1977, neznámý, neuveden


Kulturní dějiny klimatu
? - červenec 2022
Kulturní dějiny klimatu 2010, Wolfgang Behringer

Pro mě, jako pro laika, výborně shrnuté a sepsané působení změn klimatu na osudy civilizací a celého lidstva. To, co bych musel hledat v mnoha speciálních publikacích, mám v této knize na jednom místě. Co mě zaujme, mohu si dále dohledávat a porovnávat. Zároveň je to výborně napsaný přehled antropologických dějin lidstva.


Devadesát tři
? - červen 2022
Devadesát tři 1967, Victor Hugo


Frýdek-Místek a okolí z nebe
? - červen 2022
Frýdek-Místek a okolí z nebe 2022, Jakub Chovan


Pravda v době populismu
leden - červen 2022
Pravda v době populismu 2019, Tony Milligan


Náboženství bez Boha
leden - červen 2022
Náboženství bez Boha 2021, Ronald M. Dworkin


Úzkost z ovlivnění
? - červen 2022
Úzkost z ovlivnění 2015, Harold Bloom

Je to ten typ knihy, která mě okamžitě nadchne, i když jí zčásti nerozumím. Je to jako s poezií, nemusíte rozumět každé metafoře, ale pokud k vám báseň promluví, je to začátek společné cesty - ovlivnění. Nyní už vím, že vliv (influentia, influence) je vlévání, vtékání a důsledky jsou dalekosáhlé. Poučené, neotřelé, vtipné, originální, intelektuální, náročné, zapamatováníhodné, inspirativní. Ohromný respekt k překladateli Martinovi Pokornému!


Rusko 1917. Katastrofa: přednášky o ruské revoluci
? - duben 2022
Rusko 1917. Katastrofa: přednášky o ruské revoluci 2021, Andrej Zubov

Tenhle soubor přednášek o zlomovém roce 1917 stojí za přečtení. Působivé je neustálé srovnávání tehdejší ruské reality a dnešní ruské reality. A nevyznívá to vůbec dobře. Profesor Zubov je zapálený a já to u historiků mám rád. Možná bych docenil obsáhlejší poznámkový aparát, ale k tomu poslouží ony dvousvazkové dějiny ruska. Nepochopil jsem jedinou věc. Proč mezi těmi klíčovými událostmi vedoucími k bolševickému převratu v rusku chybí právě tzv. útok na Zimní palác? Nevypadla vám z toho jedna přednáška? :-) A mínus nakladateli za mizerné korektury.


Jen jeden osud
? - duben 2022
Jen jeden osud 2010, Lukáš Babka

V té knize je o rusku všechno. Ne jen o SSSR, o lágrech či o komunistické totalitě, ale o rusku, o rusech, o ruském myšlení. Od carských dob po dnešní (do značné míry stejné) rusko. Avšak protože rusko ve 20. století netvořili jen etničtí rusové, pozorný čtenář načerpá i hodně informacích o jiných národech: Ukrajincích, Estoncích, Lotyších…


Šamanský růženec
? - leden 2022
Šamanský růženec 2021, Ondřej Sekanina


Cesta do Tibetu
? - leden 2022
Cesta do Tibetu 1976, Ippolito Desideri


Mies v Brně Vila Tugendhat
? - leden 2022
Mies v Brně Vila Tugendhat 2013, Iveta Černá


Sapiens: Úchvatný i úděsný příběh lidstva
? - leden 2022
Sapiens: Úchvatný i úděsný příběh lidstva 2014, Yuval Noah Harari


Mipam - lama s paterou moudrostí
? - leden 2022
Mipam - lama s paterou moudrostí 1990, Alexandra David-Néel

Krásná věc. Velmi netradičně a uvěřitelně podaný příběh "svatého muže".


O přistěhovalectví a uprchlících
říjen 2019 - leden 2022
O přistěhovalectví a uprchlících 2016, Michael Dummett


Tisíc a jedna noc III
? - leden 2022
Tisíc a jedna noc III 1974, neznámý, neuveden


Tisíc a jedna noc II
? - leden 2022
Tisíc a jedna noc II 1973, neznámý, neuveden


Tony Pagoda a jeho přátelé
? - leden 2022
Tony Pagoda a jeho přátelé 2021, Paolo Sorrentino

Tohle je knížka pro lidi bezpečně nad 40 let. No dobrá, tak spíš nad 45… Vy mladší to ani nezkoušejte, protože “Kdo utíká a řve, má vrch nad životem…” “Na tyhle debility je ještě čas, teď běžte plácat hovadiny až do tří do rána s klukama vašeho věku a na všechno ostatní se vykašlete.” Je to knížka o životě, o lásce k životu a o nostalgii.


Listy heroin
? - leden 2022
Listy heroin 1964, Publius Ovidius Naso

Děkuji nahoru Janu Fišerovi za odvahu převést Ovidia do volného verše. Naše generace by zkrátka distich nebo alexandrín už nezvládla. Tento výbor se velmi povedl, škoda jen, že “listů” není více. A děkuji za některá nádherná místa hodná zapamatování…


Společný jmenovatel
? - leden 2022
Společný jmenovatel 2020, Rudolf Matys

Krásná kniha velikého znalce a milovníka české poezie. A navíc člověka, který byl často “u toho”, zažil a přátelil se s těmi největšími básníky, které kdy česká literatura měla a čtenář může jen tiše závidět. Rudolf Matys však čtenáře nepoučuje, ale obohacuje a baví. Eseje jsou excelentní obsahem i formou. Témata, kterých se autor dotýká jsou natolik důležitá, že nezestárla za ty desítky let od jejich napsání, naopak jsou naléhavější dnes a jasnost mysli autora je jako loučeň v temné chodbě.


Zóna
? - leden 2022
Zóna 2015, Geoff Dyer

Abyste knihu docenili, musíte mít za sebou dvě věci: 1) zhlédnutý film Stalker Andreje Tarkovského 2) okouzlení z Tarkovského filmů. Pak kniha báječně funguje.


Ženy, které potřebují muže
? - leden 2022
Ženy, které potřebují muže 2021, Dora Čechova


Letní světlo, a pak přijde noc
? - leden 2022
Letní světlo, a pak přijde noc 2022, Jón Kalman Stefánsson

Na jeden nádech vám neznámí vypravěči odvyprávějí příběhy několika lidí žijících v jedné malé obci kdesi na severu Islandu. Jejich osudy se na tak malém prostoru zákonitě musí proplétat, ale nečekejte klasický román, spíš nadšené vyprávění strýce Pepina nebo Forresta Gumpa. Obec, která nemá kostel, faráře, ani hřbitov, zato má svérázné obyvatele, mezi něž patří křehký Jónas, který vyrůstal tak potichu, že na něj ostatní obyvatelé na dlouhou dobu úplně zapomněli, úspěšný ředitel fabriky, který se jednoho dne naučil latinsky a svá auta, dům i rodinu vyměnil za tajemství hvězd, pošťačku Agnes, která čte všem dopisy a otevírá balíky, ale všichni si na to časem zvykli a mnoha dalších... Tahle knížka není o nějakých islandských podivínech ze Zapadákova, tahle knížka je o nás, o našich životech, o našich touhách, o našem strachu, o naší člověčí omezenosti i velikosti. Varování! Pro koho tahle knížka rozhodně není? Pro moralisty, kteří vidí život takový, jaký ho chtějí vidět a přitom skutečný život nezahlédnou. A není pro čtenářky romantických barvotiskových knížek.


Příručka Pestrá stoa
? - leden 2022
Příručka Pestrá stoa 2021, Epiktétos

Tuhle knížku potřebujete. Její název je přesný, je to příručka, kterou noste všude s sebou. Čtěte si v ní, nechte to na sebe působit a jednejte podle ní. Rozhodně je lepší než všechny “motivační” a “afirmační” knížky. Číst v ní každou možnou chvíli je zaručeně přínosnější než přejíždění prstem po displeji na sociálních sítích. Stoa vám dodá klid a odvahu…


Tajemství Joe Goulda
? - leden 2022
Tajemství Joe Goulda 2017, Joseph Mitchell


Starý pan Flood
? - leden 2022
Starý pan Flood 2019, Joseph Mitchell


Praštěnej krávou
? - leden 2022
Praštěnej krávou 2020, Joseph Mitchell


Vyžebrat, vypůjčit, ukrást
? - leden 2022
Vyžebrat, vypůjčit, ukrást 2020, Michael Greenberg

Je to kniha o New Yorku. Je to kniha o údělu spisovatele. Tyhle eseje můžete klidně vnímat jako povídky. Brilantně napsáno. A k závěru knihy eseje gradují. Kniha opět krásně připravena nakladatelstvím Dybbuk. Jejich knihy mi dělají radost!


Když je vše řečeno
? - prosinec 2021
Když je vše řečeno 2021, Anne Griffin

Irové musí milovat literaturu, protože mají skvělé vypravěče! Na tohle skvěle vystavěné vyprávění o životě jednoho irského farmáře si udělejte čas, pohodlně se usaďte do starobylého křesla, nalijte si sklenici dobré whiskey (i když já raději whisky) a nenechte se při čtení rušit. Neuspěchejte to, stejně jako doporučuji neuspěchat degustaci kvalitní whisky. Odmění se vám nejenom prvním dojmem, ale i delším dojezdem…


Obecná teorie zapomínání
? - prosinec 2021
Obecná teorie zapomínání 2021, José Eduardo Agualusa

Miluji skvělé vypravěče! A tato kniha je úžasným vyprávěním, které nemohlo vzniknout nikde jinde než na jihu. Hodně dole na jihu. Ještě jižněji… Krásné metaforické věty, magie (když v ni budete chtít věřit), vtip, smutek i životní moudrost v knize o historii, chápání historie, vyrovnávání se s historií i jejím zapomínáním. Taková kniha v české literatuře nemůže vzniknout, chybí nám tady k tomu to africké nebe a jižanský náhled na život.


Divoký kosatec
? - říjen 2021
Divoký kosatec 2007, Louise Glück

Krásná sbírka vyspělé autorky. Verše bez komplikovaných metafor připomínají práci zahradníka, který provádí jednoduché úkony, ale jejich výsledkem je odkazující krása. Na obdélníku zahrady za domem, ve kterém autorka žije se odehrávají promluvy květin zezdola směrem k člověku. Člověk pak - autorka sama při ranních meditacích - obrací se nahoru k Bohu a Bůh promlouvá shora dolů k Zemi. Tento trojrozhovor je vyjádřením touhy po blízkosti a nalezení smyslu.


Děvče ze zápraží
? - říjen 2021
Děvče ze zápraží 2019, Kazimierz Orłoś


Pojetí svobody v dějinách a současnosti filosofie
? - červen 2021
Pojetí svobody v dějinách a současnosti filosofie 2013, Tomáš Hejduk


Hledání duše zítřka
? - červen 2021
Hledání duše zítřka 2012, Karel Floss


Bůh vždycky zatřese stavbou
? - červen 2021
Bůh vždycky zatřese stavbou 2011, Sylva Fischerová


1 ...